فهرست
آموزش بازی تقویتی برای مهارت آموزی کودکان
۱۴۰۰/۰۱/۱۶
لیلا افشار
6 نظرات

آموزش بازی تقویتی برای مهارت آموزی کودکان

برخی از والدین معتقدند “آموزش با بازی برای کودکان ممکن نیست” و حتما باید کودکان را در کلاسهای متعدد آموزشی ثبت نام کنند تا مسائل مختلف را یاد بگیرند. اما ما قصد داریم در این مطلب با ارائه دلایل علمی نه تنها این جمله که آموزش با بازی بهترین راه برای بازی و یادگیری کودکان است را برای والدین باورپذیر سازیم بلکه چند بازی آموزشی برای کودکان را نیز معرفی کنیم. پس تا پایان این مقاله با نورولند همراه باشید تا بدانید بازی و آموزش دو جز جدانشدنی برای کودکان هستند.

چرا بازی برای کودکان مفید است؟

آلبرت اینشتین در بزرگسالی، یک خاطره مهم از دوران کودکی خود را به یاد می‌آورد که او را به اکتشافات علمی علاقه‌مند کرده بود. آلبرت چهار یا پنج ساله بود که به‌خاطر بیماری مجبور به استراحت در رختخواب شد. پدرش برای این‌که او را سرگرم کند، یک قطب‌نمای جیبی مغناطیسی به آلبرت داد. آلبرت ساعت‌ها به چرخاندن قطب‌نما پرداخت و تعجب کرد که چگونه و از کجا سوزن (فلش قطب‌نما) می‌داند همیشه باید به سمت شمال باشد! آلبرت اینیشتین در این زمینه می‌گوید: «هنوز هم می‌توانم به یاد بیاورم که آن تجربه چقدر تأثیر عمیق و ماندگاری در راستای عشق به آموختن در من ایجاد کرد. انگار چیزی کاملاً پنهان پشت آن شئ بود.»

واقعیت این است که آموزش همراه با بازی بیشتر از آن‌چه والدین تصور می‌کنند در روند یادگیری کودک تاثیر می‌گذارد. در حقیقت بازی کلید یادگیری کودکان است.

آموزش با بازی هدفمند چگونه ممکن است؟

اولین و مهم‌ترین فاکتور در رشد کودکان بازی‌ کردن است. کودک در بازی‌های خود احساسات منفی مانند نگرانی، اضطراب و… را تخلیه و رها می‌کند. اما زمانی آموزش با بازی تأثیرگذار است که بازی هدفمند و دارای ساختار باشد. کودکان بر اساس سن و سال خود بازی کردن را امری جدی برای خود می‌دانند، به همین خاطر بهترین روش برای بالا بردن درک فرزندتان و یادگیری قوانین زندگی به‌جای بحث و نصیحت کردن، بازی آموزشی برای کودکان اهمیت بدهید. والدین از طریق آموزش با بازی هدفمند، می‌توانند آن‌چه را که دوست دارند فرزندشان بیاموزد، به وی منتقل کنند.

شغل و حرفه اصلی کودک بازی است. حداقل زمان بازی برای راضی نگه داشتن کودک در شبانه روز 2 ساعت است. پس در زمان رفتن به مراکز تفریحی حداقل 2 ساعت وقت بگذارید و با کودک بازی کنید.

بازی تأثیر مستقیمی بر ترشح هورمون رشد کودکان دارد. کودکانی که حداقل روزی 2 ساعت در خانه یا مراکز تفریحی بازی می‌کنند، نسبت به بچه‌هایی که زمان مشخصی برای بازی ندارند، آرامش بیشتری دارند و همچنین هورمون رشد در آن‌ها بیشتر ترشح می‌شود.
برای این‌که بتوانید در کنار کودک اوقاتی را به آموزش همراه بازی بگذرانید، نیازی نیست که حتماً اسباب‌بازی‌های خاص تهیه کنید، همین که در بازی همراه او هستید، برای او کافی است.
آموزش با بازی هدفمند براساس شرایط سنی کودک به راحتی قابل انجام است، به‌عنوان مثال می‌توانید شکل مربع را برای او بکشید و بخواهید در وسایل خانه، تابلو و… شبیه به مربع را پیدا کند. بله به همین راحتی!
بازی کودکانه آموزشی دیگری که می‌تواند در یادگیری رنگ‌ها به فرزندتان کمک کند، این است که چند بادکنک رنگی برای کودک تهیه و سپس آن‌ها را به هوا پرتاب کنید و با گفتن نام رنگ، از فرزندتان بخواهید آن را بگیرد. پیشنهاد می‌کینم برای داشتن اطلاعات دقیق از مهارت‌های لازم برای کودکان و بازی‌های مفید برای تقویت آن‌ها حتما به اینستاگرام نورولند سری بزنید.

روش‌های آموزش با بازی برای کودکان

پروفسور دوریس فرومبرگ (Professor Doris Fromberg)، مسئول آموزش معلم کودکان، از دانشگاه هوفسترا (Hofstra University)، درباره آموزش همراه بازی می‌گوید:

«ابتدا والدین باید بپذیرند که روند یادگیری کودکان خردسال نسبت به بزرگسالان کاملاً متفاوت است. بچه‌ها با مقایسه تجربه‌های فیزیکی خود، استفاده از تخیل‌، تعامل با دیگران و بررسی احساسات‌شان می‌آموزند. در واقع بازی قسمت‌های منطقی و خلاق مغز را در کودک با هم ترکیب می‌کند.»
کودکان خردسال در بازی؛ مهارت‌های زندگی مانند دویدن، کوهنوردی، پریدن و… را یاد می‌گیرند. این فعالیت‌های جسمی نه تنها باعث رشد عضلات و محکم شدن ساختار بدنی بچه‌ها می‌شود، بلکه در هماهنگ کردن مهارت‌های حرکتی کودکان نیز تأثیر دارند.

محققان دانشگاه دنور (University of Denver)، در یک مطالعه متوجه شده‌اند که کودک در حین بازی بسیار عمیق فکر کرده و احساسات خود را نیز کنترل می‌کند. به‌عنوان مثال از یک کودک خواستند تا نقش اولاف (آدم برفی انیمیشن Frozen) را بازی کند، زمانی‌که کودک وارد خانه شد، به‌خوبی وانمود کرد که در حال ذوب شدن است. در این مطالعه محققان دریافتند کودکان می‌توانند در یک موقعیت معین رفتار یک شخصیت را به‌خوبی اجرا و احساسات را درک کنند.

بازی‌های نقش‌آفرینی، علاوه بر این‌که باعث می‌شود کوک مهارت‌های اجتماعی را یاد بگیرد و طیف وسیعی از دوستان را داشته باشد، یک بازی کودکانه آموزشی مفید نیز محسوب می‎‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با برنامه‌های آموزش محور برای کودکان مقالات نورولند را از دست ندهید.

اهمیت آموزش همراه با بازی در کلاس‌های درسی

در یک فضای یادگیری مانند مهدکودک یا مدرسه، آموزش با بازی می‌تواند در یادگیری و رشد کودک تأثیر زیادی داشته باشد. بازی و یادگیری در فضای درسی اگر برپایه پرسش شکل بگیرد، علاوه بر این‌که کودکان با هم در تعامل هستند، می‌توانند از یکدیگر سوال پرسیده و براساس دانش خود جواب آن پرسش را بدهند. همچنین کودک در این بازی آموزشی احترام گذاشتن به ارزش‌ها و نظرات دیگران را نیز می‌آموزد.

دکتر آنجلین اس.لیلارد (Dr. Angeline S.Lillard) نویسنده کتاب «علم پشت نبوغ» در مورد آموزش با بازی، نوشته است: «آموزش برای کودکان باید شبیه یک بازیگوشی هدفمند باشد. معلمان می‌توانند دروس را براساس بازی و خنده اما با قوانین مشخص به کودکان آموزش دهند.» وقتی معلم‌ها بازی و آموزش را با موضوعات مختلف درسی ترکیب می‌کنند، می‌توانند مطالب بیشتری را به کودکان منتقل کنند. در این حالت دانش‌آموزان با تعاملی که با همدیگر دارند، علاوه بر آموزش درس موردنظر، انتقادپذیری و نحوه درست صحبت کردن و نظر دادن را یاد می‌گیرند.

آموزش-با-بازی-در-کلاس-درسبالا رفتن سطح یادگیری از طریق آموزش با بازی

در آموزش با بازی هدفمند، والدین و همچنین مربیان آموزشی می‌توانند در یک بازی گروهی به کودک فرصت حل مسئله، آزمایش کردن و سوال پرسیدن را بدهند. همان‌طور که گفتیم کودکان در قالب بازی آموزشی می‌توانند تقریباً هر موضوعی را یاد بگیرند.
به‌عنوان مثال زمانی که والدین یا مربی آموزشی در حال خواندن یک داستان است می‌تواند از کودک بپرسد اگر شما جای شخصیت این قصه بودید چه می‌کردید؟ در این حالت کودک برای جواب دادن، حس کنجکاوی و تخیل خود را با هم ترکیب کرده و علاوه بر داشتن تمرکز مشتاق شنیدن می‌شود.
فرد راجرز آموزگار و مجری مشهور برنامه کودکان آمریکایی، در رابطه با آموزش با بازی می‌گوید: «بازی آموزشی به کودکان این فرصت را می‌دهد تا آنچه را که می‌آموزند، بارها تمرین کنند.»

 

الف-بازی های دیجیتالی آموزشی کودک

یکی از انواع بازی آموزشی برای کودکان، بازی دیجیتالی است. بازی های دیجیتالی انواع مختلفی دارند که بازی‌های آموزشی از مهم‌ترین آن‌هاست.

با استفاده از نسخه دیجیتال بازی‌‌های آموزشی کودکانه می‌توانید به آموزش کودک کمک زیادی کنید.

بازی-های-دیجیتال1. بازی نورولند (نرولند) 

بازی نورولند یکی از جدیدترین بازی‌های موبایلی آموزشی کودکان است. این بازی موبایلی آموزشی به بهبود مهارت‌ شناختی کودک شما کمک می‌کند.

بازی موبایلی کودک نورولند شامل چندین بازی سرگرم‌کننده برای بچه‌هاست و در میان این بازی‌های سرگرم‌کننده، تمارینی برای بچه‌ها اجرا می‌کند که از طریق آن ابتدا تشخیص می‌دهد که کودک در چه حوزه‌ای نیاز به تمرین بیشتر و در چه حوزه‌ای مهارت بیشتری دارد سپس با توجه به نتیجه‌ی آن، برای کودک تمرینات تقویتی را اجرا می‌کند. تمامی این بازی‌های هیجان انگیز و در عین حال تقویتی با همراهی کاراکتر اصلی بازی، تانی انجام می‌شود که یک موجود کوچک دوست داشتنی است که سوار بر سفینه‌اش از سیاره دیگری به اینجا آمده و ماندگار شده:)

در بازی کودک نورولند صفحه‌ای برای خانواده‌ها وجود دارد که از طریق آن می‌توانند تنظیم کنند که فرزندشان چند دقیقه در طول روز بازی کند و علاوه بر آن گزارشی از عملکرد فرزندشان را خواهند دید.

مثلا در پروفایل می‌بینند که کودکشان بازی ریاضی را بسیار عالی انجام می‌دهد، اما در تمارین توجه و حافظه عملکرد ضعیف‌تری داشته یا در مهارت کلامی کودک ضعیفی است.

بدین صورت شما متوجه نقاط ضعف و قوت فرزند خود خواهید شد و سری بعدی که می‌خواهید با کودک خود بازی کنید؛ این مهارت‌ها را بیشتر در نظر می‌گیرید تا تقویت شوند. علاوه بر این، بازی‌های سرگرم‌کننده نورولند هم می‌توانند در بهبود برخی مهارت‌های کودک شما نقش مهمی داشته باشند. در ادامه بخشی از بازی نورولند را خواهید دید:

همچنین به تازگی یک آزمون ارزیابی هوش کودک به بازی نورولند اضافه شده‌است که با استفاده از آن می‌توانید به شکل رایگان از هوش و استعداد فرزند خود مطلع شوید.

2. بازی های آموزش الفبا

تعطیلات پیش رو زمان مناسبی است که با کودکان خود الفبا را کار کنیم و آن‌ها را با زبان فارسی بیشتر آشنا کرده و بچه‌ها را برای ورود به مدرسه آماده کنیم. برای یاد دادن الفبا به کودکان باید از مثال‌های عینی استفاده کنید و تمارینی با آن‌ها انجام دهید که بتوانند متوجه شوند. یکی از روش‌هایی که برای یادگیری مسائل مختلف از جمله الفبا مورد استفاده قرار می‌گیرد، آموزش در حین بازی و سرگرمی است. این نوع آموزش کمک می‌کند تا مسائل در ضمیر ناخودآگاه کودک شما ذخیره شود و بچه‌ها بدون دردسر یاد بگیرند. تمرین و تکرار این موضوعات، موجب ثبت شدن آن‌ها در حافظه‌ی بچه‌ها هم خواهد شد.

ممکن است شما زمان کافی برای انجام تمرینات و آموزش دادن به کودک خود نداشته باشید و به این فکر کنید که چند سال بعد در مدرسه یاد خواهد گرفت، اما با پیشرفت دنیای تکنولوژی ممکن است کودک شما در زمان مدرسه با این شرایط از بقیه عقب‌تر باشد. به غیر از این مسئله، باعث یادگیری بهتر کودک شما در دوران مدرسه خواهد شد. بازی الفبا با هیولا، بازی مناسبی است که می‌توانید آن را نصب کرده و کودک خود را به دست او بسپارید تا الفبا، کلمات و ساختار جمله‌بندی را هم به کودک بیاموزد.

بازی الفبا با هیولا یکی دیگر از چند بازی‌ کودکانه آموزشی اندروید در مجموعه نورولند است که علاوه بر آموزش الفبا، به تقویت مهارت خواندن و نوشتن هم کمک خواهد کرد. این بازی شامل 80 مرحله و چندین کاراکتر هویلای بامزه است که در کنار سرگرمی و جذابیتی که برای کودک دارد، آموزش درستی هم به او می‌دهد. این بازی را از زبانه‌ی دانلود بازی‌ها یا از مایکت دانلود کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

ب-بازی‌ های انفرادی برای آموزش کودک

1. ساخت اوریگامی، کاردستی و بازی ماز کودک

اگر تا به حال برای کودک خود اوریگامی درست نکردید، تعطیلات پیش رو زمان مناسبی است که اوریگامی بسازید و فرزند خود را از مزایای آن بهره‌مند کنید. اوریگامی یا همان کاغذ و تا به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌هایی همچون تجسم سه بعدی، تجسم هنری، تمرکز و کمک به مهار استرس، مهارت‌های اجتماعی، هماهنگی چشم‌ها و دست‌ها را تقویت کنند و در کنار آن مفاهیم را به سادگی یاد بگیرند. اوریگامی یک سرگرمی ساده است که با وسایل دم دستی ساخته می‌شود و نیاز به امکانات خاصی ندارد و می‌تواند به افزایش هوش و خلاقیت کودکان هم منجر شود. اجرای فعالیت‌های مانند حل معما، بازی ماز کودک، کاردستی یا اوریگامی کودک موجب تقویت توانایی‌های کودک می‌شود.

2. شناخت چیزهای مختلف

یک جز اصلی در بازی‌های کودکانه آموزشی شناخت اجسام و اشیا مختلف است. اگر کودک شما در سنی است که هنوز خیلی از اجسام را نمی‌شناسد، زمان خوبی است که به آن‌ها آموزش دهید. این آموزش می‌تواند شامل شناخت رنگ‌ها، شناخت اشکال هندسی، شناخت حیوانات، شناخت اعداد و غیره باشد که با توجه به سن کودک شما انجام گیرد. کودکان معمولا زمانی که چیزی را می‌بینند، بهتر یاد می‌گیرند. مثلا برای شناخت حیوانات می‌توانید آن‌ها را به باغ‌وحش ببرید، یا برای شناخت اشکال هندسی، می‌توانید با ساختن آن‌ها یا نشان دادن وسایلی در خانه که شبیه این اشکال هستند، درکشان را برای کودک ساده‌تر کنید.

3. آموزش زبان انگلیسی

در کنار بازی‌ها و آموزش‌های مختلفی که در تعطیلات پیش رو می‌توانید برای کودکان خود آماده کنید، زبان انگلیسی می‌تواند در صدر لیست شما باشد. با پیشرفت دنیای علم و تکنولوژی و سرعتی که دارد، دیگر نمی‌توان زبان انگلیسی را یک آموزش فوق برنامه دانست و برای هر کسی که می‌خواهد در آینده از علم روز عقب نباشد، بسیار مهم و ضروری است. اگر کودک شما در سنین قبل از مدرسه هست، سعی کنید بعد از آموزش الفبای فارسی به سراغ آموزش انگلیسی بروید و اگر هم در سنین مدرسه است، در کنار یادگیری زبان فارسی می‌توانید آموزش زبان انگلیسی را شروع کنید.

زبان انگلیسی یکی از نیازهای دنیای آینده است و به عنوان پدر و مادر وظیفه داریم تا این موضوع را در آموزش‌های خود لحاظ کنیم یا حداقل کودک خود را از اهمیت این موضوع آگاه کنیم و به او گوشزد کنیم که یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند مزایای متعددی برای او داشته باشد. هم اکنون آموزشگاه‌ها و اپلیکیشن‌های بسیار زیادی برای آموزش زبان وجود دارند که بسیار کاربردی هم هستند. البته اگر خودتان هم به زبان مسلط هستید، می‌توانید با او از الفبا شروع کنید و کلمات و جملات جدیدی به او یاد دهید تا همزمان با زبان فارسی یاد بگیرد و هردوی آن‌ها در ذهن او ماندگار شود.

4.آموزش نظم و ترتیب

یکی از مسائل مهمی که کودک باید یاد بگیرد داشتن نظم و ترتیب است. در تعطیلات زمان مناسبی دارید که با کودک خود روی این مهارت‌ها بیشتر کار کنید و آن‌ها را با این موضوع و اهمیتی که دارد بیش از پیش آشنا کنید. داشتن نظم و ترتیب در کودکان باعث می‌شود که بتوانند از پس تمیزی و مرتب کردن اتاق و وسایل خود تا حد زیادی بربیایند. مثلا روزهای جمعه که تعطیل است و همه‌ی خانواده در کنارهم هستید، ناخن‌های خود را کوتاه کنید، به حمام بروید، خانه را جارو بزنید و لباس‌های داخل کمد خود را مرتب کنید و اگر نیاز است اتو بزنید. تمام این کارها در نهایت منجر به یادگیری فرزند شما خواهد شد.

زمانی که شما مثل یک الگو در ذهن او جای بگیرید، سعی می‌کند شبیه شما رفتار کند و او هم مثل شما به نظم و ترتیب و نظافت شخصی خود که جزئی از این بخش است، اهمیت بیشتری داده و از شما یاد خواهد گرفت. اگر کودک شما با این اقدامات تاثیری نگرفت، می‌توانید با بازی‌وار کردن این موضوع او را علاقمند به انجام این کار کنید. تعظیلات بهترین فرصت است که این قضیه را به یک بازی کودکانه آموزشی برای فرزند خود تبدیل کنید.

ج. بازی‌های خانوادگی آموزشی

بازی خانوادگیاهمیت فعالیت های گروهی در آموزش کودک بسیار زیاد است. از طرفی این روزهای تعطیل زمان بسیار مناسبی برای انجام بازی‌های گروهی و خانوادگی است تا مهارت کارگروهی را در کودکان تقویت کنیم. روزهای تعطیل مثل جمعه را به خانواده اختصاص دهید و برای کودکان خود وقت بگذارید. بازی کردن به همراه شما برای آن‌ها حتما لذت دیگری خواهد داشت و باعث می‌شود که علاوه بر تقویت مهارت‌های خود مثل کارگروهی، به فضای خانواده خود گرما ببخشید.

1. بازی رومیزی دست‌چین برای آموزش کودک

دست چین یک بازی رومیزی ساده اما در عین حال جذاب است که می‌تواند به هماهنگی بیشتر چشم و دست، تقویت سرعت عمل و شناخت بهتر رنگ‌ها در کودکان کمک کند. بازی رومیزی دست چین مناسب سنین 5 سال به بالاست و نسخه‌ی بزرگسالان آن هم به نام کاپوچین در بازار موجود است. نسخه‌ی بزرگسالان این بازی شامل طرح‌های پیچیده‌تری می‌شود که کودکان به راحتی نمی‌توانند آن را انجام دهند.

نحوه انجام بازی دست چین به این صورت است که تعدادی کارت و تعدادی لیوان‌های کوچک در 4 رنگ در بازی موجود است. روی هرکدام از کارت‌ها لیوان‌ها با شکل و ترتیبی خاص چیده شدند و بازیکنان باید لیوان‌های خود را طبق عکس روی کارت بچینند. هر شخصی که زودتر بتواند این کار را انجام دهد، باید زنگ داخل بازی را بزند و بدین ترتیب کارت مورد نظر را تصاحب کند. در آخر هم شخصی برنده است که تعداد بیشتری کارت را مال خود کرده باشد. همچنین این بازی برای دورهمی‌ها و محافل خانوادگی بسیار مناسب است و از فروشگاه‌های اسباب بازی می‌توانید آن را تهیه کنید. حتما به خاطر داشته باشید که برای بازی خود یک داور تعیین کنید تا او برای شما کارت‌ها را رو کند و مراقب سلامت بازی هم باشد.

2. بازی های آموزشی کودکانه به همراه خانواده

بازی‌هایی وجود دارند که به عنوان بازی در خانه به راحتی در خانه قابل اجرا هستند و  تقویت مهارت‌های کودک کمک می‌کنند.

یک نمونه از بازیهای تقویتی کودکانه در ادامه برای شما آورده شده‌است:

برای دیدن بازی های آموزشی خانوادگی دیگر و اجرای آن‌ها به اینستاگرام ما مراجعه کنید.

د. بازی آموزشی کودک در فضای باز

حتما شنیده‌اید که می‌گویند بچه‌ها باید بچگی کنند و از لحظات خود لذت ببرند. ارتباط با دنیا و محیط بیرون برای بچه‌ها می‌تواند بسیار عالی و مناسب باشد. روزهای تعطیل زمان بسیار مناسبی برای رفتن به فضاهای آزاد برای بازی کودک است. پارک‌ها، خانه‌های بازی، شهربازی‌ها و مکان‌های مختلف دیگری که وجود دارند هم می‌توانند برای بچه‌ها سرگرم کننده باشند. کودک اگر تمام طول هفته را در خانه سپری کند و با هیچ یک از همسالان خود ارتباطی نداشته باشد، در آینده مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی ضعیف‌تری نسبت به همسن‌های خود خواهد داشت.

البته الان به دلیل شرایط کرونا بچه‌ها مجبورند خانه‌نشین باشند و به مکان تفریحی نمی‌توانند بروند. اما در همین شرایط هم می‌توانید به پشت‌بام خانه بروید و ساعاتی را به انجام بازی های آموزشی کودکانه در فضای باز بگذرانید. مثلا بادبادک درست کنید و با فرزند خود در پشت بام خانه بازی کنید. روزهای تعطیل همراهی پدر خانواده را به شدت می‌طلبد و بهتر است در روزهایی که در خانه هستند، بچه‌ها را کمی سرگرم کنند تا به مادر خانواده هم کمک شود.

ه-بازی‌هایی براساس سن کودک

هر فعالیت بدنی یا بازی فکری کودک که برای کودک جالب و سرگرم‌کننده باشد، بازی محسوب می‌شود. کودک در مراحل رشد، علاوه بر این‌که بازی می‌کند، مراحل مختلف یادگیری قوانین زندگی را نیز پشت سر می‌گذارد.


آیا می‌دانستید نورولند مناسبترین بازی‌ها را برای کودکان 3 تا 7 ساله به تفکیک سن در مقالات مختلفی برای شما جمع آوری کرده است؟

برای دیدن این بازی‌ها، با کلیک بر روی لینک، به دسته مقالاتبازی برای کودکان در سنین مختلف مراجعه کنید. کودکان تا سن 4 سالگی در حال کشف، بررسی و یاد گرفتن است، به همین‌خاطر تا زمانی‌که بازی کردن با هم‌سالان خود را بپذیرند، باید 6 مرحله را تجربه کنند:

1. بازی بدون اسباب‌بازی؛ از بدو تولد تا 3 ماهگی

در بازی برای کودک تا سه ماهه کودک فقط با حرکت دست‌ و پاها بازی می‌کند. در این مرحله او در حال بازی و یادگیری و کشف نحوه‌ی حرکت بدن خود است.

2. بازی انفرادی؛ 2 سالگی

در بازی برای کودک 2 ساله ، کودک به تنهایی بازی می‌کند، آن‌ها هنوز علاقه‌ای به بازی با دیگران و روابط اجتماعی ندارند. آموزش با بازی به شکل هدفمند در این سن می‌تواند تعامل اجتماعی را در وی زودتر شکل دهد.

3. تماشاچی/ ناظر طرز رفتار؛ 2 سالگی

درحالی که کودک تمایلی به بازی با دیگران ندارد، اما به تماشای بازی بچه‌های دیگر می‌پردازد و طرز رفتار آن‌ها را بررسی می‌کند. کودک در این حالت حس کنجکاوی را تجربه می‌کند و آموزش بازی می‌بیند.

4. بازی موازی؛ 2 سالگی به بالا

در این مرحله که به‌عنوان بازی موازی از آن یاد می‌شود، در بازی برای کودک زیر 3 سال، کودکان در کنار یا نزدیک دیگران بازی می‌کند، اما با آن‌ها در بازی شریک نمی‌شود. این حالت در بازی برای کودک 3 ساله تنها و بچه‌هایی که زمانی برای بازی با همراهی والدین ندارند، بیشتر دیده می‌شود. و همچنان کودک در حال آموزش بازی است.

آموزش-با-بازی-انفرادی-کودک5. بازی مشارکتی؛ 3 تا 4 سالگی

در بازی برای کودک 4 ساله و کوچکتر ، کودک به همراه بودن با هم‌سالان خود علاقه نشان می‌دهد و در محیطی که کودکان هستند، بازی می‌کند، اما گفت‌وگو و ارتباطی با دیگران نمی‌گیرد.

6. همراهی در بازی‌های مشترک؛ 4 سال به بالا

کودکان از سن 4 سالگی به بعد، به بازی کردن در کنار سایر کودکان علاقه‌مند می‌شود و بازی‌های گروهی را با دیگران انجام می‌دهد. در این مرحله آموزش از طریق بازی شروع می‌شود. برای مثال بازی برای کودک 7 ساله سرشار از یادگیری زبان و ریاضی خواهد بود.

مراحلی که در بالا ذکر کردیم؛ بیشتر در کودکانی دیده می‌شود که در روز حداقل 2 ساعت زمان برای بازی آموزشی ندارند. یا والدین آموزش با بازی هدفمند را انجام نمی‌دهند و کودک تنها است. هر چقدر که والدین بیشتر شرایط بازی برای کودکان خود فراهم سازند، فرزندانشان زودتر به انجام بازی گروهی و ارتباط با دیگران علاقه نشان می‌دهند.

سوالات متداول

بهترین روش آموزش کودکان چیست؟

استفاده از بازی های کودکانه آموزشی، بهترین روش برای آموزش کودکان است.

آیا با بازی می‌توان مهارتی را به کودک آموخت؟

بله؛ اگر می‌خواهید یک مهارت به فرزند خود بیاموزید؛ بهترین روش انجام این‌کار استفاده از بازی آموزشی کودک است.

انواع بازی های آموزشی کودکانه کدامند؟

بازی های آموزشی کودکانه انواع مختلفی از جمله بازی های فردی، گروهی و دیجیتالی دارند.

هورمون رشد در کدام کودکان بیشتر ترشح می‌شود و آرامش بیشتری دارند؟

کودکانی که حداقل روزی 2 ساعت در خانه یا مراکز تفریحی بازی می‌کنند.

نمونه‌ای از بازی‌های هدفمند برای یادگیری کودکان چیست؟

مثلا برای شناخت مربع شکل مربع را برای او بکشید و بخواهید در وسایل خانه، تابلو و… شبیه به مربع را پیدا کند. نمونه‌های دیگری از بازی آموزشی هدفمند در این مقاله بیان شده‌است.

کلام آخر

بازی از نوزادی شروع می‌شود، اما در آن‎‌جا متوقف نمی‌شود! تلفیق بازی و آموزش در برنامه‌ی روزمره کودک برای رشد او در هر سنی مهم است. اما به یاد داشته باشید که هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است و سعی کنید بازی کودکانه آموزشی را که بیشتر به آن علاقه دارد، در برنامه‌ او بگنجانید.

کودکی بهترین زمان برای بازی کردن و بازی بهترین راه برای آموزش و یادگیری است. به همین خاطر در لیستی که برای شما از بازی‌ کودکانه آموزشی تهیه کردیم، نام چند بازی آموزشی اندروید کودکان را هم قرار دادیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید. امیدواریم که بازی‌های نام‌برده شده در این مقاله برای شما و کودکتان مفید واقع شوند و اگر بازی دیگری در این زمینه سراغ دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. برای این‌که آموزش با بازی هدفمند داشته باشید حتماً موارد زیر را رعایت کنید:

1. تمام وسایل الکترونیکی که می‌تواند باعث حواس‌پرتی کودک شود؛ مانند تلویزیون، تبلت، و تلفن همراه خودتان را در هنگام بازی خاموش کنید. این‌گونه تمرکز کودک بالا می‌رود. اگر هم قصد انجام بازی موبایلی کودک دارید؛ بازی‌های هدفمند و آموزشی مانند نورولند را دانلود و بازی کنید. چون این بازی با اعمال محدودیت زمانی از وابستگی کودک به موبایل جلوگیری می‌کند و برای تقویت مهارت‌های او تولید شده است.

2. بیش از حد برای کودک برنامه‌ریزی نکنید، بگذارید بدون هیچ محدودیت زمانی به مدت کافی تفریح داشته باشد.

3. با او در بازی همراه شوید، اما اجازه دهید کودک امکان کشف و درک را داشته باشد.

4. بگذارید کودکان در بازی شکست بخورند و از اشتباهات خود یاد بگیرند.

دیدگاه‌ها
  • […] که از خواندن این مقاله و آموزش بازی لذت برده باشد و از یادگرفتن این بازی‌های ساده و مفید […]

  • […] خصوصی مایکل جکسون است. اما در واقع نورولندِ ما یک روش آموزش بازی است که به کودک در مهارت آموزی کمک می‌کند. در این بازی […]

  • […] جدید این بازی آموزشی کودکانه از این لینک قابل دانلود […]

  • […] نورولند همراه شوید تا در این مقاله از سری مقالات آموزش بازی به بررسی روش‌های بازی برای کودک ۲ ساله بپردازیم. […]

  • […] دنبال بازی مناسب برای کودک خود هستید؛ حتما سری مقالات آموزش بازی را مطالعه کنید تا بازی‌های مناسب هر رده سنی را به […]

  • […] رنگ ها، حروف و اعداد کامل کند. این بازی یک فعالیت آموزش بازی است که شما می‌توانید با فرزند خود انجام دهید و همچنین […]