فهرست
بازی ماز برای کودکان
فواید باورنکردنی بازی ماز برای کودکان
دسامبر 27, 2020
لیلا افشار
1 نظرات

بازی ماز برای کودکان

بازی ماز برای کودکان یکی از سرگرمی‌هایی است که بسیار مورد توجه درمانگران و کودکان قرار گرفته است. در حالی که حل ماز می‌تواند یک سرگرمی و چالش بسیار جذاب برای کودک باشد؛ به تقویت بسیاری از مهارت‌های او نیز کمک می‌کند.

شادترین خاطره‌ای که به محض نام بردن ماز به خاطرتان می‌آید چیست؟ مطمئناً این یکی از همان چیزهایی است که ما را مستقیماً به دوران کودکی‌مان می‌برد. جایی که از گم شدن در باغ و در پیچ و خم پرچین یا برخورد با چارچوب‌های شیشه‌ای در پیچ و خم خانه‌های آینه‌ای لذت فوق العاده‌ای را تجربه می‌کردیم. کشف راه خروج در مازها برای ما به معنای شادی مطلقی بود که ما را وادار به پریدن یا هیجان می‌کرد. بنابراین مسلم است که ماز یک فعالیت لذت بخش برای بزرگسالان و کودکان است.

اما حالا که کودکان کمتر از ما به باغ و طبیعت و این مسیر‌های پر پیج و خم دسترسی دارند چه کنیم که این تجربه شیرین را برایشان رقم بزنیم؟ امروزه مازها اساساً معماهایی پر پیچ و خم هستند که به اشکال مختلفی که آن را برای کودکان جذاب‌تر کنند روی کاغذ کشیده می‌شوند و کودک باید با قلم ابتدا تا انتهای مسیر را مشخص کند. اما چرا این پیچ و خم ها اینقدر مهم هستند و چرا یک کودک باید آن‌ها را حل کند؟ درست است که بسیاری ماز را به عنوان یک فعالیت در اوقات فراغت دوست دارند، اما منطق و تکنیک بسیار زیادی در پشت آن وجود دارد که باعث می‌شود صرفا یک سرگرمی نباشد، بلکه راهکاری برای تقویت بسیاری از مهارت‌هاست. ما در این مقاله نورولند به بررسی فواید بازی ماز برای کودکان خواهیم پرداخت. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه با مهارت‌های لازم برای کودکان و راهکاری تقویت آسان آن‌ها آشنا شوید حتما به اینستاگرام نورولند سری بزنید.

فواید بازی ماز برای کودکان

ماز ممکن است فقط یک راه سرگرم کننده برای گذر زمان به نظر برسد، اما در واقع یک ابزار یادگیری ارزشمند برای کودکان است. بعضی از فواید ماز برای کودکان عبارت‌ است از:

1. تقویت حل مساله

ماز به کودک شما کمک می‌کند تا روی مهارت‌های اجرایی خود مانند برنامه ریزی و ایده پردازیِ استراتژی‌های مختلف (مثلاً از ابتدای ماز شروع به حرکت کند یا از انتهای آن شروع به حرکت کرده و در واقع به عقب برگردد) کار کند.

ماز کودکانه

توصیه میکنیم برای تقویت مهارت کودک 3 تا 7 ساله‌تان حتما به این مقاله مراجعه کنید.

2. تقویت کنترل‌ حرکتی

همانطور که می‌دانید برای حل ماز کودک شما نیاز دارد تا با دقت و بدون برخورد به خطوط سیاه، مداد خود را در پیچ و خم‌ها حرکت داده و کنترل کند تا به مقصد برسد. این بدان معنی است که او باید برای موفقیت دقتی بیشتر از صرفِ رسیدن به مقصد داشته باشد. وقتی کودک شما کنترل بیشتری بر روی وسایل نوشتاری خود پیدا می‌کند، با احتمال کمتری در طول مسیر به خطوط سیاه برخورد خواهد کرد.
کنترل حرکتی خوب به کودک کمک می‌کند تا دستخط خوانا و خوبی داشته باشد.

3. درجه‌بندی یک فعالیت

مازها را می‌توان به مراحل مختلف تقسیم کرد. به عنوان مثال، ابتدا کودک خود را تشویق کنید تا با حرکت دادن انگشت خود در مسیر حرکت کند. سپس یک مداد و در مرحله‌ی بعد یک مارکر را به کودک دهید تا ماز را حل کند. این به کودک شما کمک می‌کند تا پیچ و خم‌های مشابه را سه بار پی در پی حل کند که در نتیجه باعث می‌شود خیلی بیشتر در این مهارت قوی شود.

4. تقویت مهارت‌های دیداری

در ماز برای یافتن راه حل‌های احتمالی، کودک مجبور است تا از چشم خود برای مشاهده‌ی دقیق کاربرگ استفاده کند. ردیابی دیداری یک مهارت عالی است که برای خواندن و نوشتن استفاده می‌شود. زیرا همانطور که می‌دانید هم برای خواندن و هم برای نوشتن نیاز است تا از سمت راست کاغذ به سمت چپ اسکن کنیم.

بازی ماز

5. بهبود دست‌خط

قبل از اینکه کودک شما برای نوشتن آماده شود، لازم است دست و انگشتانش آماده شوند. یک سری ماهیچه‌های کوچک در دست و انگشتان او وجود دارند که باید برای کمک به نوشتن آماده باشند. فعالیت‌های حرکتی ظریف، مانند حل ماز بهترین راه برای کمک به رشد این عضلات است.

6. تقویت اعتماد به نفس

مازها فعالیت‌های حرکتی بسیار خوبی برای تقویت اعتماد به نفس کودک‌تان هستند. در ابتدای کار برای اینکه به حفظ اعتماد به نفس او کمک کنید؛ از کودک خود بخواهید تا با یک ماز ساده شروع کند. سپس با بالا رفتن مهارت او در هر مرحله مازهای پیچیده‌تری را در اختیار او قرار دهید. برای اینکه بازی‌های بیشتری برای افزایش اعتماد به نفس کودکتان یاد بگیرید حتما به مقاله مربوطه که به آن ارجاع داده شده است مراجعه کنید.

7. تقویت مهارت‌های شناختی

پیچ و خم‌های درون ماز مهارت‌های شناختی کودکان را بهبود می‌بخشد. در واقع ماز به مانند تمرینات تقویت مغز عمل می‌کند. مازها در حین حل معما کودکان را به فکر، استدلال و یادآوری وادار می‌کنند و خوب می‌دانید که تمامی این‌ها از مهم‌ترین مهارت‌های شناختی هستند. مجموعه‌ی این چالش‌ها کنار هم؛ حافظه کودکان را تقویت می‌کند، توجه و تمرکز آن‌ها را بهبود می‌بخشد و مهارت حل مساله و استدلال تا حد زیادی افزایش می‌دهد. برای اینکه باز‌ی‌های بیشتری برای تقویت انواع مهارت‌های شناختی کودکتان داشته باشید بازی موبایلی نورولند را از اینجا دانلود کنید.

8. هماهنگی چشم و دست

در حالی که کودک با تمرکز دقیق روی دیدن نقشه ماز و پیدا کردن مسیر به صورت چشمی تلاش می‌کند، باید با انگشتان خود (قلمی که در دست دارد) و ترجیحا بدون برخورد با دیواره‌های مسیر از مبدا به مقصد را طی کند. این کار تنها زمانی ممکن است که یک هماهنگی عالی بین چشم و دست کودک وجود داشته باشد. این هماهنگی قطعا با تمرین‌هایی از جمله حل مازهای مختلف بهتر می‌شود.

9. افزایش صبر، پشتکار و استقامت

ما باید قبول کنیم که مازها کمی پیچیده هستند و بچه‌ها برای حل آن‌ها گاها مجبورند که وقت زیادی بگذارند. بنابراین در حین انجام این کار، کودکان ارزش پشتکار را به درستی متوجه می‌شوند. متوجه می‌شوند که اگر در کارشان استقامت داشته باشند و تسلیم نشوند و صبر پیشه کنند؛ این کار نتایج خوبی برایشان به همراه خواهد داشت. در واقع در می‌یابند که با صبر نتیجه و پاداش کارشان را دریافت می‌کنند.

پرسش و پاسخ

چه مهارت‌هایی با انجام بازی ماز در کودک تقویت می‌شود؟

مهارت حل مساله، هماهنگی چشم و دست، مهارت‌های دیداری و…

آیا مهارت‌های عاطفی هم با بازی ماز تقویت می‌شوند؟

بله، تقویت صبوری و پشتکار و همچنین افزایش اعتماد به نفس به این دلیل که…

نتیجه‌‌گیری

همانطور که مشاهده کردید انواع مهارت‌های حرکتی ظریف و دیداری با حل مازها تقویت می‌شوند. بنابراین از حل آن‌ها غافل نشوید و برای کودکتان مازهای متنوعی را تهیه کنید. انواع دیگر معماهای تصویری هم به همین میزان برای کودکان مفید هستند. به دلیل اهمیت این موضوع ما در مقاله 30 معمای کودکانه جذاب انواع مختلف معماها با سطوح دشواری متفاوت را برای فرزندتان آماده کرده‌ایم که امیدواریم از حل آن‌ها لذت ببرید.

منابع: وبسایت nspt4kids و kidspot

دیدگاه‌ها
  • […] این مقاله مانند مقاله‌ی مرتبط با ماز که در آن علاوه بر ذکر فواید جالب بازی ماز چند نمونه خوب […]

  • طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان