فهرست
بازی برای کودک 6 ساله
26 ایده بازی برای کودک ۶ ساله در خانه
۱۴۰۱/۱۱/۰۷
نگین حافظی
2 نظرات

معرفی انواع بازی برای کودک ۶ ساله

کودکان شش ساله می‌توانند به طور مستقل نقاشی بکشند، عبارات کامل را بیان کنند، اعداد را درک کنند و اشکال هندسی مختلف بکشند. بنابراین این سن زمان مناسبی است پایه‌های مهارت آموزی کودک را بنیان گذاری کنید. بازی برای کودک ۶ ساله بهترین روشی است که علاوه بر سرگرم کردن، او را به سمت یادگیری مهارت‌های جدید و تمرین آموخته‌های قبلی‌اش سوق می‌دهد. 

لازم نیست همیشه کودکان شش ساله خود را که به تازگی به مدرسه می‌رود، مجبور به شرکت در فعالیت‌های آموزشی کنید. روش‌های جذاب دیگری برای سرگرم شدن در حین یادگیری چیزهای جدید وجود دارد. این مقاله نورولند را بخوانید تا 26 ایده بازی با کودک ۶ ساله که فرزندتان عاشقش می‌شود را مشاهده کنید.

26 بازی برای کودک ۶ ساله

در ادامه ایده‌های خوبی برای بازی با کودک ۶ ساله را خواهیم دید:

الف-بازی‌های تقویتی سرگرم کننده

یکی‌از مهم ترین فعالیت هایی که کودک شما باید انجام دهد بازی است. اما به عنوان والدین، ممکن است بخواهید آنها در حین بازی چیزی یاد بگیرند. ما برخی از فعالیت های آموزشی سرگرم کننده داریم که کودک شما می تواند از آنها لذت ببرد و در عین حال از مزایای آن بهره مند شود. زیرا بهترین روش آموزش بازی با کودک است.

1. بازی پیچاندن زبان

دانشمندان تحقیقاتی نشان می‌دهند که 20 درصد از کودکانی که وارد مدرسه می‌شوند در تلفظ صدا دچار نقص هستند که نیاز به کار برای آموزش تلفظ صحیح صدا را به کودکان ثابت می‌کند. بازی پیچاندن زبان به کودک شش ساله در تولید صحیح صدا کمک می‌کند. با انجام این بازی کودک شش ساله شما می‌تواند با تکرار چرخش‌های خنده‌دار زبان و همچنین ریتم و صداها در حین تمرین زبان فارسی یا انگلیسی، اوقات خوشی داشته باشد. و مهارت های خواندن و حافظه خود را بهبود بخشد!

 • مدل اول اجرای بازی: یک کلمه را به کودک بگویید (مثلا اسب!) حالا از او بخواهید که پشت هم و سریع با هریک از واژه‌های این کلمه یک کلمه بی معنی بسازد! ( مثلا: اَمک، ساب، بیق) اینکار به ترکیب بندی کلمات توسط کودک و نرمش عضلات داخلی دهانش کمک خواهد کرد.
 • مدل دوم اجرای بازی: یک داستان یا شعر بداهه همراه با کودک بسازید. در این شعر از اشیا و جانداران صدادار استفاده کنید. و پس از نام بردن هر چیز صداداری صدایش را با هم تقلید کنید ( مثال: رود رفت هوش،هوش،هوش (صدای رود)/ رسید به سگ، هاپ، هاپ، هاپ/ و …).

♥ آیا می دانستید؟
پیچاندن زبان یک تمرین خوب برای زبان ورزی است که به شما اطلاع می دهد که کودکتان با چه صداهایی دست و پنجه نرم می کند.
آنها ممکن است به طور مکرر روی یک صدا گیر کنند، که نشانه ای برای تمرکز روی آن صدا است.


2. بازی های زبان آموزی برای کودک ۶ ساله

بهبود زبان به کتاب های دستور زبان محدود نمی شود. معروف‌ترین روش‌های بازی برای کودک ۶ ساله زبانی هستند که می‌توان یک یا دو بار در هفته، برای بهبود توانایی‌های گفتاری و شنیداری کودک انجامشان داد. برخی از بازی های زبان محبوب عبارتند از:

 • کلمات جدا شده: حروف کلمات ساده را با هم عوض کنید و از فرزندتان بخواهید کلمه صحیح را پیدا کند.
 • معمای تصویری و کلامی: یک عبارت بسازید یا یک چیز را توصیف کنید و اجازه دهید کودکتان موضوع را شناسایی کند.
 • بازی با کلمات: یک کلمه بزرگ بگویید و از کودک خود بخواهید با استفاده از حروف کلمه فهرستی از کلمات را تهیه کند.

به عنوان مثال، اگر کلمه اول کامپیوتر باشد، کلماتی که با این حروف ساخته می شوند عبارتند از تاپ، تور، پیت، کاپ و غیره.


♥ آیا می دانستید؟
معماها به شما این امکان را می دهد که تعاریف مختلف یک کلمه را برای فرزندان خود توصیف کنید،
به عنوان مثال، مدرسه به عنوان محل تحصیل یا مدرسه به عنوان یک گروه ماهی. کودکان را قادر می سازد معما را بهتر درک کنند.


3. بازی های گوش دادن

گوش دادن مهارتی است که به تقویت توانایی خواندن، بهبود گفتار و توسعه مهارت های اجتماعی و ارتباطی کمک می کند. ما چند فعالیت ساده و سرگرم کننده داریم که می توانید برای کودک شش ساله خود امتحان کنید. یک سری کلمات بگویید و از فرزندتان بخواهید که یکی را انتخاب کند.

 • کلمه چین یک بازی سرگرم کننده است که نیاز به گوش دادن دقیق دارد. برای اجرای این بازی با یک کلمه تصادفی شروع کنید و اجازه دهید فرزندتان یک کلمه دیگر را که با حرف آخر کلمه قبلی شروع می‌شود بیابد.

به عنوان مثال، کلمه شما “سیب” است، کلمه بعدی “ببر” و بعدی “رویا” است.

 • قصه خطی یکی دیگر از بازی‌های هیجان انگیز است که به بهبود زبان و مهارت‌ شنیداری کودک کمک می‌کند. در این بازی یک نفر باید یک جمله تصادفی بگوید و دیگری باید با اضافه کردن یک خط به آن جمله داستان را ادامه دهد. بازی ادامه دارد و در نهایت داستان خنده دارتر از حد انتظار می شود.

4. بازی‌های صوتی

آواشناسی ارتباط بین الفبا و صداها است. یادگیری استفاده صحیح از صداهای صوتی از سنین پایین‌تر می‌تواند املای کلمات طولانی و چالش برانگیز را برای کودکان آسان‌تر کند. در اینجا چند فعالیت خلاقانه وجود دارد.

 • کلمات قافیه‌دار  می‌تواند یک بازی ساده برای کودکان در سنین مدرسه باشد که برای درک صداها استفاده می‌شود. یک کلمه بگویید و از کودک بخواهید یک کلمه هم قافیه با آن بگوید.

برای مثال: مامان می‌گوید: “نان” / کودک می‌گوید: “باران” و…

 • کلمه دانی یک بازی خوب دیگر برای آشنایی کودک 6 ساله با آواشناسی است که می توان آن را در هر مکانی انجام داد، چه در مسافرت و چه در خانه! بازی اینطور است که اول یک کلمه را در ذهن می‌گیرید (مثلا آب). بعد به کودک می‌گویید: “چیزی که من توی ذهن دارم، با آآآآآ شروع می‌شه” صداش اینطوریه: “شششششش” اگر کودک قادر به حدس زدن با این اطلاعات نبود؛ اطلاعات دیگری به او ارائه می‌کنید تا بتواند کلمه را حدس بزند.

5. بازی حرکتی برای کودک ۶ ساله

کودکان شش ساله دوست دارند در بازی‌های حرکتی شرکت کنند، زیرا سرشار از انرژی و اشتیاق هستند. چنین فعالیت‌هایی مهارت‌های چندگانه کودک را تقویت می‌کند، مهارت‌های ارتباطی را بهبود می‌بخشد و به کودک اجازه می‌دهد همزمان بازی و ورزش کند.

 • پرتاب و گرفتن توپ، شعبده بازی با یک توپ یا بطری، و گنج یابی برخی از فعالیت های آسان و لذت بخش هستند.

بازی مناسب کودک 6 ساله

6. بازی های حافظه

انواع بازی حافظه کودک برای کودکان 6 ساله بسیار مفید خواهند بود.

 • به یاد بیار یکی‌از همین بازی‌هاست: وسایل مورد علاقه‌ی کودک را دو به دو تهیه کنید (مثلا دو تا گردو، دو تا در نوشابه، دوتا شکلات، دو تا پاک کن) و این اشیا را در دو ردیف چهارتایی و در کنار هم بچینید، به گونه‌ای که از هر نوع فقط یکی در هر ردیف داشته باشیم مثال یک گردو در یک ردیف و گردوی دیگر در ردیف دیگر باشد بعد اجازه دهید به مدت 15 الی 20 ثانیه کودک به آن‌ها نگاه کند و جای آن‌ها را به خاطر بسپارد. سپس لیوان‌های یکبار مصرف را به صورت برعکس روی وسایل بگذارید و آن‌ها را بپوشانید. سپس به صورت تصادفی و یا به انتخاب خود کودک یکی از لیوان‌ها را بردارید و از کودک بخواهید که حدس بزند در زیر کدام لیوان از ردیف مقابل شی مشابه وجود دارد. این تمرین برای تقویت حافظه‌ی دیداری بسیار مفید است.

این مقاله یکی‌از سری مقالات بازی برای کودک ۳تا۶ ساله است.
برای دیدن بازی برای دیگر سنین، به صفحه بازی برای کودکان در سنین مختلف مراجعه کنید.


7. اوریگامی

اوریگامی یک بازی خوب تقویت دست ورزی برای کودکان 6 ساله است. انواع اوریگامی مناسب کودک 6 ساله را می‌توانید در مقاله اوریگامی ببینید!

8. نقاشی

ابتدایی ترین فعالیتی که کودکان شش ساله می‌توانند انجام دهند طراحی و رنگ آمیزی است. این فعالیت ساده مزایایی مانند بهبود تجزیه و تحلیل بصری و تمرکز، تقویت هماهنگی دست و چشم و تسهیل بیان بهتر افکار و ایده ها دارد. برای آموزش نقاشی به کودک 5 ساله به بالا، از مقاله نورولند در این زمینه کمک بگیرید. 

9. بازی با بادگیر

وقتی هنر و صنعت با علم ادغام شوند، به یکی از بهترین فعالیت‌های مبتنی بر منطق تبدیل می‌شود. به کودک خود بیاموزید که بادگیر بسازد، ابزاری که جهت باد را نشان می‌دهد. تنها چیزی که نیاز دارید یک نشانگر، چند لیوان و مقوا است. ساختن و بازی با آن سرگرم کننده است.

بادگیر بازی برای کودک 6 ساله

10. بازی‌های دیجیتالی برای کودک ۶ ساله

می‌توانید به کودکان اجازه دهید با رایانه بازی کنند، به یک بازی موبایلی آموزشی مانند بازی موبایلی نورولند بپیوندند و کتابی آنلاین بخوانند. با این حال، زمان صفحه نمایش را به چند ساعت یا کمتر محدود کنید. بازی‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانید به محتوا و فضاسازی آن‌ها اعتماد کنید.

11. داستان ها را اجرا کنید

اجرای داستانی که فرزند شما اخیرا خوانده یا تماشا کرده است می‌تواند یک روش خوب برای بازی برای کودک ۶ ساله باشد و به او کمک کند تا آن را به خاطر بسپارد و توانایی درک مطلب را تقویت کند. همچنین برای رشد شناختی او مناسب است. می‌توانید از وسایل برای جذاب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر کردن فعالیت استفاده کنید. 

12. باز‌ی‌های لمسی

بازی‌های لمسی یا حسی با تشویق کودک به تحقیق، پرسش، کاوش و خلق کردن حین بازی، انواع هوش کودک را تحریک می‌کنند. اجرای این روش‌های بازی برای کودک ۶ ساله همچنین ظرفیت حل مسئله، مهارت‌های حرکتی و رشد زبان را بهبود می‌بخشند.

بازی با خاک رس، روی هم چیدن لگوها و اسلایم‌ها از جمله بازی های لمسی ساده و سرگرم کننده ای هستند که کودکان می‌توانند انجام دهند.

13. بازی‌های آینه ای

کودکان شش ساله می‌توانند از فعالیت‌های آینه‌ای به روش‌های مختلف لذت ببرند. از آینه‌ها می‌توان برای آزمایش‌های علمی و همچنین برای گذراندن اوقات خوشی استفاده کرد. حتی می‌توانید از فرفره ها و چراغ قوه‌ها برای ایجاد انعکاس در آینه یا بازی با سایه‌ها استفاده کنید. از فرزندانتان بخواهید الفبا یا اعداد را روی یک برگه بنویسند و اجازه دهید بررسی کنند وقتی آن‌ها را در آینه می‌بینند چه اتفاقی می‌افتد. چنین فعالیت‌هایی می‌تواند برای کودکان بسیار جذاب باشد.

د- بازی در خانه برای کودکان ۶ ساله

فعالیت‌های زیادی برای بازی با کودک شش ساله در داخل خانه وجود دارد که به بهبود رشد مغز، مهارت های زبانی، هوش عمومی و رشد فیزیکی کمک می‌کنند. فراموش نکنید، این فعالیت‌ها نیز مانند آنچه تا این لحظه معرفی شد، مملو از سرگرمی هستند.

15. گنج یابی

گنج یابی یا کارآگاه بازی یک فعالیت جالب است که در آن باید اشیا را مخفی کنید و یک سری سرنخ برای فرزندتان بگذارید. انجام منظم این بازی می‌تواند به کودک شما در انجام تمرینات بدنی، افزایش توجه و خلاقیت، اعتماد به نفس و تخیل کمک کند.

16. نوشتن در یک دفتر خاطرات

کودک شش ساله شما می‌تواند نظم و انضباط را بیاموزد و افکار خود را با داشتن یک دفتر خاطرات سازماندهی کند. این کار اجازه می‌دهد تا آن‌ها را بیان کند. نوشتن ( یا در صورتی که فرزندتان هنوز خواندن نوشتن بلد نیست، کشیدن! ) همچنین فرصتی برای بهبود دست ورزی، دست‌خط، واژگان و گرامر فراهم می‌کند.

17. کارت سازی

ساخت کارت تبریک شامل برش، طراحی، رنگ آمیزی، چسباندن و غیره است. تهیه کارت‌های تبریک یا کارت‌های بازی و فلش کارت‌ها، مهارت‌های حرکتی و قدرت تخیل کودک شما را بهبود می‌بخشد. برای مناسبت‌های مختلف مانند تولد، کریسمس، شکرگزاری، روز مادر و روز پدر، رنگ‌ها، براق‌ها و ورق‌های کاغذ بخرید تا کارت‌ سازی را با کودک تجربه کنید.

18. بازی‌های رومیزی

به عنوان یک روش بازی با کودکان ۶ ساله انجام بازی‌های رومیزی داخل خانه با خانواده و دوستان به بهبود مهارت‌های حل مسئله کودک کمک می‌کند، مهارت‌های استراتژی و تمرکز را بهبود می‌بخشد و ارتباطات را تقویت می‌کند. برخی از محبوب ترین‌ این بازی‌ها عبارتند از تیک تاک، حدس بزن چه کسی، مار و پله، اتصال 4 و اسکربل جونیور.

ج- بازی‌های فضای باز

بازی در فضای باز برای سلامت و رشد کلی کودک بسیار مهم است. بازی در پارک‌ها و زمین‌های بازی به کودکان کمک می‌کند تا چیزهای جدید بیاموزند، نگرش و ارتباط مثبت ایجاد کنند و با طبیعت ارتباط برقرار کنند.

19. از یک موزه دیدن کنید

کودکان می‌توانند با بازدید از موزه تاریخ را بیاموزند. آن‌ها را تشویق می‌کند که سؤال بپرسند و در مورد جهان و دنیای اطراف بیشتر بیاموزند. کودک شش ساله خود را به موزه‌ای در شهر یا شهر خود ببرید و به او کمک کنید گذشته را با حال مقایسه کند.

20. باغبانی

اجازه دهید کودک شش ساله شما با این فعالیت‌ها به طبیعت نزدیک شود: کاشت بذر، مالچ پاشی، آبیاری گیاهان و سایر فعالیت‌های باغبانی یک تجربه یادگیری منحصر به فرد را ایجاد می‌کند. مهارت‌های اولیه باغبانی را به کودکان بیاموزید تا اهمیت طبیعت را درک کنند و طبیعت را دوست داشته باشند.

21. کمپینگ

هر چند وقت یکبار یک تجربه کمپینگ را به کوچولوهای خود هدیه دهید. شما می توانید این پیک نیک‌ها را پس از شش سالگی شروع کنید. این به جدا شدن از زندگی معمولی کمک می کند، انگیزه کار تیمی را در کودک ایجاد می کند، مهارت های اجتماعی را تقویت می کند و به ارتباط با طبیعت، خانواده و دوستان کمک می کند. قبل از اینکه بیرون کمپ بزنید، حتی می توانید یک چادر با پتو روی دو تکه مبلمان بسازید.

22. بازی مانعی

در پارک یا حیاط خلوت خانه یا حتی در خانه یک مسیر با موانع ایجاد کنید و به فرزندتان اجازه دهید مهارت های حرکتی درشت خود را بهبود بخشد. می توانید او را مجاب کنید روی آجرها بپرد، زیر صندلی ها بخزد، دست ها و پاهای خود را دراز کند و به اطراف بچرخد.

23. پیاده روی خانوادگی

یک فعالیت پیاده روی خانوادگی برای کودکان 6 ساله آماده کنید. کودک خود را در میان محیط طبیعی به پیاده روی ببرید. این می تواند در جنگل های نزدیک یا یک پارک باشد. اجازه دهید آزادانه با شما صحبت کنند، احساسات خود را به اشتراک بگذارند، طبیعت را کشف کنند، گل ها و برگ ها را لمس کنند و در هوای تازه نفس بکشند. این می تواند پیوند شما را تقویت کند و آنها را وادار به قدردانی از طبیعت کند.

24. پیک نیک با دوستان و خانواده

پیک نیک یک فعالیت فوق العاده برای نزدیک نگه داشتن کودکان به طبیعت و عزیزان است. فرصت خوبی برای بازی کردن، استراحت، دور زدن و لذت بردن از تنقلات خانگی خوشمزه است. این فعالیت پیوند خانوادگی را تقویت می کند و همچنین به کودک اجازه استراحت از زندگی یکنواخت و مدرسه را می‌دهد.

25. دوچرخه سواری

کودک شش ساله خود را تشویق کنید که دوچرخه سواری کند تا او را فعال نگه دارد، بدنی عضلانی بسازد، اعتماد به نفس را تقویت کند، مهارت های اجتماعی را تقویت کند، مهارت های ناوبری را بهبود بخشد، و سرگرمی نامحدود داشته باشد. هنگامی که آنها راحت دوچرخه سواری می کنند، می توانند با خانواده و دوستان دوچرخه سواری کنند.

26. بازی در حیاط خلوت

هاپسکاچ، بازی گنج یابی در خانه، بولینگ با بطری های بازیافتی، تاب لاستیک و آب بازی چند فعالیت ساده در فضای باز هستند که می‌توانید کودک خود را به انجام آن‌ها تشویق کنید.

همچنین می‌توانید فعالیت‌های زیر را برای بازی با کودک ۶ ساله در خانه امتحان کنید:

 • یک دسته خمیر بازی خانگی درست کنید.
 • به طبیعت گردی بروید و برگ ها یا سنگ ها را جمع آوری کنید.
 • اثاثیه را در اطراف جابجا کنید تا ژیمناستیک کار کوچک شما بتواند غلت زدن خود را تمرین کند.
 • از پتو و بالش یک قلعه درست کنید.
 • در باغچه گل بکارید.در حیاط خلوت کمپ بزنید.
 • با هم یک کتاب کلاسیک کودکانه را با صدای بلند بخوانید.
 • دوچرخه سواری را یاد بگیرید.با استفاده از انواع توت های تازه چیده شده خود یک پای بپزید.
 • یک دوربین دوچشمی بردارید و به تماشای پرنده بروید.
 • نحوه پخش ضبط را یاد بگیرید.
 • عروسک های جورابی درست کنید.
 • گل ها را فشار داده و در یک دفترچه بریزید.
 • یک هواپیمای مدل بسازید.
 • یک بازی رومیزی انجام دهید.
 • فوم کاردستی را به شناورهای حمام تبدیل کنید.
 • از خاک رس خشک شده در هوا گلدان های نگینی درست کنید.
 • سیب ها را برش بزنید و به مهر رنگ تبدیل کنید.
 • با دستمال توالت، توپ های پنبه ای و بالش اتاق نشیمن خود را به سرزمین عجایب زمستانی تبدیل کنید.
 • آرایش خود را بشکنید و اجازه دهید فرزندتان ظاهر جدیدی به شما بدهد.
 • نمایشنامه بگذار
 • جستجوی کلمه انجام دهید.
 • از یک مزرعه محلی دیدن کنید.
 • از یک آب پاش عبور کنید.

سخن پایانی

کودکان خردسال نباید به مطالعه و تکالیف مدرسه محدود شوند، بلکه باید در شرایط آموزش با بازی و انجام فعالیت‌های مختلف قرار گیرند. این کار به آن‌ها کمک می کند تا مهارت‌های پایه لازم برای زندگی را یاد گیرند. به یاد داشته باشید که رشد جسمی و ذهنی کودکان تنها زمانی امکان پذیر است که فعالانه درگیر باشند تا به انجام کاری که واقعاً از آن لذت می برند، علاقه مند شوند. قطعا استفاده از بازی برای آموزش به آن‌ها کمک خواهد کرد تا این علایق خود را با جدیت بیشتری دنبال کنند. 

منبع: مقالات وبسایت care و momjunction
دیدگاه‌ها
 • […] مثال بازی با کودک ۵ ساله پر از رویا و خلاقیت و بازی، بازی برای کودک ۶ ساله پر از تقلید بزرگسال‌ها و آموزش و بازی برای کودک 7 ساله […]