فهرست
تقویت مهارت شناختی با بازی
تقویت مهارت شناختی کودک با چند بازی ساده
می 2, 2022
لیلا افشار
0 نظرات

تقویت مهارت شناختی با بازی

مهارت‌های شناختی در واقع به توانایی‌هایی که یک فرد برای پردازش و انجام انواع فعالیت‌های روزمره‌ی خود از آن‌ها استفاده می‌ند اطلاق می‌شود. مهارت‌های شناختی از مهم‌ترین توانایی‌هایی هستند که همه‌ی ما باید در خود پرورش دهیم. از آنجا که بهترین سن برای تقویت مهارت، سنین کودکی است و بهترین روش برای تقویت مهارت کودکان بازی‌ها هستند؛ بازی‌های شناختی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. ما در مقاله بازی شناختی به این موضوع پرداختیم و چند بازی موبایلی عالی برای تقویت مهارت شناختی نیز معرفی کردیم. در این مقاله سعی داریم تا راهکارهای ساده‌ای را برای انجام بازی‌های تقویت شناختی در خانه به شما آموزش دهیم. با این کار شما می‌توانید ضمن سرگرم کردن کودکتان در خانه به او در تقویت مهارتهای شناختی لازم نیز کمک کنید. پس تا پایان این مقاله با نورولند همراه باشید.

4 بازی ساده برای تقویت مهارت شناختی کودک

مهارت شناختی حدودا از 2 سالگی به بعد با سرعتِ خوبی در کودکان پیشرفت می‌کند. کودکان در این سنین ارتباط قوی‌تری را با جهان پیرامون خود برقرار می‌کنند و تلاش می‌کنند تا برای کشف بیشتر و بهتر، از مهارت‌های بیشتری استفاده کنند و این تلاشِ بیشتر منجر به تقویت مهارت‌ها خواهد شد. بنابراین سنین کودکی دوره‌ی بسیار مناسبی برای تقویت این مهارت‌ها می‌باشد.  اما این تلاش اگر با محرک‌های اضافی مانند بازی‌های هدفمند تلفیق شود می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشد. توجه و حافظه دو تا از مهم‌ترین توانایی‌های شناختی است که در این مقاله به ایده‌هایی برای تقویت این توانایی‌ها می‌پردازیم.

بازی ساده تقویت مهارت شناختی حافظه

بازی گیت فرودگاه

در این بازی به تعدادی اشیاء ریز (هر چیزی که دم دست دارید) با رنگ‌های متنوع نیاز داریم. ما برای زیباتر شدن بازی یک تکه کارتن را مطابق ویدئوی زیر به شکل تلویزیون درآورده‌ایم اما اگر این کار را انجام ندهید هم هیچ خللی در انجام بازی به وجود نخواهد آمد. اشیا را یک به یک از درون تلویزیون عبور دهید و از کودک بخواهید تا اگر “رنگِ شی‌ای که الان درون تلویزیون می‌بیند با رنگِ شی‌ای که قبل از این در تلویزیون دید یکسان است” روی زنگ فشار دهد (یا بگوید بله) و در غیر اینصورت بگوید خیر.

این بازی برای تقویت حافظه کوتاه مدت و حافظه کاری کودکان بسیار بسیار مفید است. اما علاوه بر این همانطور که احتمالا متوجه شدید این بازی برای شناخت رنگ در کودکان نیز بسیار مفید است.

بازی ساده تقویت مهارت شناختی مربتط با ریاضی

1. میوه و کامیون

در این بازی برای آموزش مفهوم جمع از یک ایده‌ی بسیار زیبا استفاده کرده‌ایم. حتما در همه‌ی خانه‌ها یک ماشین اسباب‌بازی وجود دارد. ما در این ویدئو از یک کامیونِ بامزه استفاده کرده‌ایم. تعدادی اشیا ریز که در اطرافتان وجود دارد (مثل پاک‌کن، عروسک‌های کوچک و…) را بردارید و روی هر یک از آن‌ها یک عدد بنویسید. این عدد در واقع نشان دهنده وزن آن‌هاست. یک عدد هم روی کامیون می‌چسبانیم که حداکثر وزنی است که کامیون می‌تواند حمل کند. طبیعی است که عدد روی کامیون باید بیشتر از وزنِ هر یک از اشیا به تنهایی باشد. حال از کودک بخواهید مطابف ویدئوی زیر با دقت به وزن اشیا دقت کند. مجموعه اشیایی که جمع وزن آن‌ها با هم دقیقا عدد روی کامیون را نتیجه می‌دهد به درون کامیون منتقل کند.

برای بالا بردن چالش این بازی می‌توانید تعداد اشیا را بیشتر و از اعداد متفاوت‌تری استفاده کنید. همینطور می‌توانید ایده‌ای خلاقانه به کار بگیرید و از این بازی برای تقویت تفریق استفاده کنید. یک ایده‌ی جالب برای انجام این بازی به هدف تقویت تفریق این است که تعدادی اشیا با وزن‌های متفاوت را درون کامیون قرار دهید (بیشتر از گنجایش کامیون) و از کودک بخواهید شی یا اشیائی که اضافه هستند را از کامیون خارج کند.

2. قفل گاو صندوق

همانطور که در ویدئوی بالا قابل مشاهده است برای انجام این بازی مفید فقط به کاغذ احتیاج دارید! کافیست تعدادی معادله ریاضی مانند 2+3=5 را روی یک برگه بنویسید و جای عملگر (در این مثال +) را خالی بگذارید. حال روی تکه برگه‌های کوچکی هر یک از عملگرهای ریاضی را به صورت جداگانه بنویسید و از کودک بخواهید عملگر مناسب را انتخاب کند.

می‌توانید برای بالا بردن چالش بازی از اعداد بزرگتری هم استفاده کنید. به علاوه اینکه می‌توانید برای جذاب‌تر شدن بازی از اشیایی به غیر از کاغذ استفاده کنید. مثلا اگر فلش‌کارت اعداد یا اعداد پازلی دارید می‌توانید از آن‎‌ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که این بازی‌ها برگرفته از بخش‌های مختلف بازی موبایلی نورولند هستند که برای تقویت مهارت‌های شناختی کودکان 3 تا 8 ساله توصیه می‌شوند.

بازی ساده تقویت مهارت شناختی مربتط با توجه و تمرکز

1. برج لیوان

برای انجام این بازی بسیار هیجان انگیز که به صورت دو نفره انجام می‌شود به چند لیوان یکبار مصرف و کش نیاز داریم. مطابق ویدئوی زیر یک کش پول را از چهار طرف بک یک نخِ نسبتا بلند وصل کنید. هر دو نخِ کنارِ هم باید توسط یک نفر مدیریت شود. به این صورت که دو نفر روبه‌روی هم می‌نشینند و نخ‌ها را به دست می‌گیرند.

تلاش بر این است که با حفظ تمرکز و توجه زیاد لیوان‌ها را به شکلی در جای درست قرار دهیم که لیوان‌های قبلی فرو نریزند و در نهایت یک برج لیوانی بسازیم.

2. توپ و لیوان

این بازی بسیار سرگرم‌کننده و شاد نیز مانند موارد بالا به لوازم خاصی نیاز ندارد و کافیست تعدادی لیوان یکبار مصرف، توپ‌های پلاستیکی کوچک و دو میله داشته باشیم. همانطور که در ویدئوی زیر قابل مشاهده است این بازی نیز به صورت دونفره انجام می‌شود.

در این بازی تعدادی لیوان را در جایگاه‌های مختلف بر روی زمین قرار می‌دهیم. دو نفر رو به روی هم می‌نشینند و میله‌ها را مانند آنچه در ویدئو قابل مشاهده است به دست می‌گیرند. هدف این است که با تمرکز و توجه بالا توپ‌ها را بر روی لیوان‌های انتخابی قرار دهیم به شکلی که لیوان‌های دیگر فرو نریزند.

می‌توانید برای اینکه با انجام این بازی اهدافِ دیگری را هم داشته باشید؛ به هر لیوان یک عدد اختصاص دهید و از کودکان بخواهید در هر مرحله توپ را دقیقا در بر روی لیوانی که شماره آن را گفته‌اید قرار دهند. همانطور که واضح است در این صورت به شناخت و تشخیص اعداد در کودکان نیز کمک کرده‌اید.

3. حروف و عروسک

در این بازی علاوه بر تقویت توجه؛ به شناخت حروف نیز کمک خواهد شد. مطابق ویدئوی فوق تعدادی عروسک را کنار هم قرار دهید؛ به هر یک از عروسک‌ها یک حرف اختصاص دهید. یک توپ کوچک (یا یک موشک کاغذی که خودتان ساخته‌اید) را بردارید و مشابه یکی از حروفی که روی یک عروسک قرار دارد را روی آن بچسبانید. از کودک بخواهید توپ را بردارد و به سمت عروسکی که این حرف را دارد پرتاپ کند. می‌توانید بعد از تمرکز و انتخاب صحیح کودک، با صدای بلند آن حرف را بخوانید تا کودک صدای این حرف را نیز بشناسد.
پیشنهاد می‌کنیم از این بازی برای شناخت اعداد یا حروف انگلیسی نیز استفاده کنید (کافیست بجای حروف فارسی، عدد یا حروف انگلیسی روی برگه کاغذها بنویسید).

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم با توجه به اهمیت مهارت شناختی، بازی‌های ساده‌ای را برای تقویت مهارت شناختی کودکان پیشنهاد دهیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد. اما برای دیدن بازی‌های بیشتر برای تقویت مهارت‌های مختلف کودکتان حتما به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید. در نهایت هم اگر مهارت خاصی مدنظرتان است می‌توانید در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید تا مطالبی پیرامون آن مهارت برایتان آماده کنیم.

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان