فهرست
بازی برای کودک 4 ساله
7 روش جذاب بازی برای کودک 4 ساله
۱۴۰۱/۰۸/۰۲
نگین حافظی
0 نظرات

7 روش جذاب بازی برای کودک 4 ساله

چهار سالگی سن بسیار سرگرم کننده ای است و از این رو بازی برای کودک 4 ساله اهمیت دارد؛ زیرا کودک شما در سنین پیش دبستانی است و در حال یادگیری مجموعه ای کاملاً جدید از مهارت‌ها و تکمیل مهارت‌هایی است که قبلاً آموخته است. 4 سالگی کودک فرصت‌های پایانی برای وقت آزاد کودک است. چهار سالگی کودک سن بسیار خوبی برای تشویق او به انجام بازی مستقل است. بازی برای کودک 4 ساله به این شکل است که او را به یادگیری مهارت‌های مورد نیازش برای رفتن به مهد و مدرسه سوق می‌دهد.

در پایان این مقاله نورولند که با ایده برداری از مقالات وبسایت asherfergusson نوشته شده‌است؛ چند پیشنهاد مفید برای بازی با کودک 4 ساله ارائه خواهیم کرد تا وروجک کوچک خود را سرگرم کنید.

بازی برای کودک 4 ساله باید چه ویژگی داشته‌باشد؟

بازی برای کودکان چهار ساله باید طوری طراحی شود که نیازهای رشدی آنها را برآورده کند. کودکان در 4 سالگی بیش از هرچیز به رشد مهارت‌های اجتماعی، کلامی و دستی نیاز دارند. کودکان چهار ساله پرانرژی هستند و این انرژی باید به طور سازنده هدایت شود؛ پس بازی برای کودک چهار ساله باید به تخلیه صحیح انرژی او کمک کند.

در این سن کودکان، حین بازی می‌توانند بجهند، بپرند، بدوند و پرتاب کنند. آن‌ها می‌توانند توپ‌هایی را به اطراف پرتاب کنند یا از خاک رس و ماسه برای ایجاد اشکال استفاده کنند. بنابراین، اگر به دنبال بازی‌ برای کودک 4 ساله هستید؛ در ادامه چند گزینه وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید و اجازه دهید فرزند 4 ساله‌تان حین سرگرم شدن، مهارت بیاموزد:

7 ایده بازی برای کودک 4 ساله

1.با فلش کارت ها تمرین کنید:

تمرین با فلش کارت‌ها راهی سرگرم کننده برای بازی با کودک چهار ساله شما است تا دانش خود را در مورد اشکال، رنگ ها، حروف و اعداد کامل کند. این بازی یک فعالیت آموزش بازی است که شما می‌توانید با فرزند خود انجام دهید و همچنین کاری است که او می‌تواند به تنهایی انجام دهد.

فلش کارت‌ها می‌توانند به شکل فیزیکی استفاده شوند یا به صورت دیجیتالی و در بازی‌هایی از جمله بازی نورولند مورد استفاده قرار گیرند. ویدیوی زیر یک بازی خوب با استفاده از فلش کارت‌ها را آموزش می‌دهد:

2.بازی چه چیزی در ژله پنهان شده است؟

این بازی با حدس زدن به تقویت مهارت دیداری و هماهنگی چشم و دست کودکان 4 ساله منجر می‌شود.

ژله فقط برای خوردن نیست. می‌توانید از آن برای بازی با کودک 4 ساله استفاده کنید.

برای این بازی شما نیاز خواهید داشت به:  ژله  خوراکی در رنگ های مختلف، یک سینی بزرگ، ظروف پلاستیکی با اشکال مختلف، اسباب بازی‌های کوچک و مهره‌های چوبی و هر چیز دیگری که بتوان داخل یک فنجان ژله قرار داد.

قبل از شروع بازی باید لیوان‌های ژله را آماده کنید. لیوان‌ها یا کاسه های پر از ژله را در سینی بچینید و در هر کدام یک شی، حرف، اسباب بازی یا مهره قرار دهید. به هر کودک چند دقیقه فرصت دهید تا با یک قاشق یا دست، وسیله مخفی در ژله را کشف کند و بدون نگاه کردن حدس بزند که آن چیست. اگر نمی‌تواند حدس بزند، اجازه دهید نگاه کند و اسم آنچه را که یافته، بگوید! در هر صورت، کودک با این بازی درباره حس لامسه و احساس یاد می‌گیرد.

3.یک بازی ساده با نی و پوم پوم (توپ سبک)

این یک بازی سرگرم کننده برای کودک 4 ساله است که می‌تواند انفرادی یا گروهی اجرا شود.

برای این بازی شما نیاز خواهید داشت به: نوار چسب رنگی- (حداقل سه رنگ)، چند پوم پوم یا توپ سبک و نی نوشیدنی

با چسباندن چسب بر روی زمین، یک پیچ و خم یا مسیری را با استفاده از نوار چسب ایجاد کنید. نقطه شروع و پایان مسیرها را علامت بزنید. به بچه یک نی نوشیدنی بدهید. پوم پوم ها را در یک سبد بریزید. کودک باید یک پوم پوم از سبد بردارد، آن را روی خطوط نوار چسبی روی زمین بگذارد و با استفاده از نی ها و دمیدن هوا، پوم پوم را در طول خطوط حرکت دهد. آن‌ها باید از ابتدا تا انتها بروند تا بازی را کامل کنند. بچه‌ای که مسابقه را در کمترین زمان تمام کند؛  برنده است.

بازی برای کودک 4 ساله با پوم-پوم

4. خودتان خمیر بازی درست کنید:

اگر نمی‌خواهید برای کودک خمیر بازی صنعتی بخرید؛ می‌توانید آن را با چند ماده ساده درست کنید.

تنها چیزی که نیاز دارید آرد، کرم تارتار، آب، رنگ خوراکی، روغن و نمک است و به سادگی مواد مرطوب و مواد خشک را جداگانه مخلوط کنید. بعد از اینکه جداگانه مخلوط شدند، مواد خشک و تر را با هم ترکیب کرده و روی حرارت متوسط ​​بپزید تا بافت مناسب گردد. سپس می‌توانید برای سرگرمی آن را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید!

5.پازل بازی برای کودک 4 ساله:

بازی با پازل روش خوبی برای تقویت مهارت دیداری کودک 4 ساله است. کوچولوی شما در چهارسالگی باید بتواند یک پازل ساده با حدود پنجاه قطعه یا کمتر بسازد. بازی با پازل یک فعالیت رشدی عالی است که به رشد مهارت دستی، درک فضایی و مهارت‌های شناختی کودک ۴ ساله کمک می‌کند.

6.کشیدن پرتره از خود را امتحان کنید:

نقاشی و تمرین طراحی با مداد رنگی یک بازی سرگرم کننده و ارزان برای کودک 4 ساله است که می‌توان آن را به یک فعالیت آموزشی ایده آل برای یک کودک پیش دبستانی و ۴ ساله پر جنب و جوش تبدیل کرد. در چهار سالگی، می‌توانید به کودک آزادی بیشتری در رنگ‌آمیزی بدهید، بدون اینکه نگران کثیف کاری باشید تا مهارت‌های حرکتی ظریف و تخیل او را تشویق کنید.

برای کشیدن پرتره از خود با کودک 4 ساله تنها چیزی که نیاز دارید یک تکه کاغذ، یک آینه و نوعی وسیله طراحی است. می‌توانید کودک خود را در مقابل آینه قرار دهید و او را تشویق کنید تا خود را با آنچه در تصویر خود می بیند طراحی کند. این یک فعالیت آموزشی عالی است که آن‌ها را تشویق می کند تا به چهره خود نگاه کنند و بخش‌هایی از آن را تشخیص دهند و در عین حال مهارت‌های حرکتی ظریف لازم برای ترسیم جزئیات را تقویت کنند. فقط آگاه باشید که کودکان 4 ساله احتمالاً از تخیل خود نیز استفاده می‌کنند و جزئیاتی مانند موهای رنگین کمانی یا چشم سوم را اضافه می‌کنند!

7. بازی لمس و تشخیص با استفاده از کیسه حسی

کودکان زیر 4 ساله هنگام بازی آنقدر روی دیدن اشیا و گاهی شنیدن تمرکز می‌کنند که از حس لامسه خود برای درک چیزی استفاده نمی‌کنند. این بازی برای کودک 4 ساله به تقویت تمرکز از راه لامسه او کمک می‌کند.

شما می توانید از این بازی برای کمک به بازی کودک ۴ ساله برای شناسایی اشیاء بر اساس شکل، بافت و نرمی یا زبری آن‌ها استفاده کنید. 
برای این فعالیت های لمسی و حسی برای کودکان 4 ساله شما نیاز خواهید داشت به: یک کیف یا ساک حاوی اشیاء با اشکال، اندازه و بافت متفاوت+ پارچه برای بستن چشم .

اشیایی مانند توپ، شانه، خودکار، میوه، سبزیجات، اسباب بازی، کلید و غیره را انتخاب کنید و برای بازی با کودک ۴ ساله داخل کیسه بگذارید. چشمان کودک را ببندید و از او بخواهید که یک شی را از کیسه بردارد. کودک باید از دستان خود برای لمس و احساس شی و حدس زدن آن استفاده کند. این بازی برای کودک 4 ساله می‌تواند به شکل گروهی اجرا شود و  بچه‌های دیگر می‌توانند سرنخ‌هایی در مورد موضوع به کودک اول بدهند و به او کمک کنند تا حدس بزند. حالا از بچه‌ها بخواهید دستشان را یکی یکی داخل کیسه بگذارند. اگر بچه درست حدس بزند، یک امتیاز می گیرد. در غیر این صورت، او فرصت دیگری برای حدس زدن یک شی دیگر پیدا می‌کند. اشیاء پس از بیرون آمدن به کیسه برگردانده نمی‌شوند. بچه‌ها می‌توانند به نوبت این بازی را در مهمانی‌ها، کلاس‌های درس و سایر رویدادهای اجتماعی انجام دهند.

پرسش و پاسخ

بازی برای کودک 4 ساله به تقویت کدام مهارت‌ها منجر می‌شود؟

مهارت‌های دستی ظریف، کنترل احساسات، مهارت‌های دیداری، شنیداری و هماهنگی چشم و دست با بازی در کودک 4 ساله تقویت می‌شوند.

بازی‌های مناسب برای کودک 4 ساله کدامند؟

بازی‌های این مقاله از جمله بازی “چه چیزی در ژله پنهان است؟” برای کودک 4ساله طراحی شده‌اند.

کلام آخر

اگرچه ممکن است تلاش برای بازی با کودک 4 ساله ی فعال و پر جنب و جوش و در عین حال تلاش برای انجام تمام کارهایی که باید در یک روز انجام دهید؛ کاری دلهره آور باشد. اما این به به این معنی نیست که غیرممکن خواهد بود. این چالش ممکن است برای خود شما هم بسیار سرگرم کننده باشد؛ زیرا شما و کودک پیش دبستانی‌تان با هم یاد می‌گیرید و بازی می‌کنید. بازی برای کودک زیر 4 سال به او می‌آموزد که چگونه خود را آرام کند و مستقل بازی کند. فعالیت‌های موجود در این مقاله، راهی عالی برای شروع بازی با کودک 4 ساله خواهد بود و به شما کمک می‌کند تا بهترین راه‌ها را برای سرگرم کردن فرزند کوچک خود و در عین حال حفظ سلامت ذهنی خود بیابید.

دیدگاه‌ها