فهرست
بازی با کودک ۳ساله
این 27 بازی برای کودک ۳ ساله، او را باهوش می‌کند! + دانلود بازی برای کودکان ۳ ساله
۱۴۰۳/۰۳/۰۷
سید حسین نیرینی
0 نظرات

اپلیکیشن نورولند با بیش‌از 40
بازی برای تقویت مهارت کودکان

 این 27 بازی برای کودک ۳ ساله، او را باهوش می‌کند!

انجام بازی هوش برای کودکان 3 ساله حکم شغل را دارد. به طور کلی می‌توان گفت که بازی، اصلی‌ترین بخش روز کودکی با این سن را تشکیل می‌دهد. بازی نه تنها بچه‌ها را سرگرم می‌کند، بلکه می‌تواند مطالب آموزشی مختلفی را هم به آن‌ها بیاموزد. علاوه بر این بازی برای کودک 3 ساله از اهمیت بالاتری هم برخوردار است؛ زیرا او به تازگی به کشف جدیدی از جهان رسیده و بازی این کشف را عمیق‌تر می‌کند.

هرچقدر که سن کودک افزایش یابد، به دلیل اینکه عقل او کامل‌تر می‌شود و ذهن آمادگی دریافت مطالب بیشتری را دارد، بازی کردن با کودک هم ساده‌تر می‌شود. اما از آنجایی‌که کودک همواره به دنبال بازی کردن است؛ احتمالا خلاقیت شما بعضا ته بکشد. اینجاست که روش‌های آموزش بازی وارد کار می‌شوند. در این سری مقالات نورولند به بررسی بازی‌های مناسب هر سن می‌پردازیم و در این مقاله هم یک لیست بازی برای کودکان 3 ساله به شما پیشنهاد خواهیم داد و به خصوص بهترین گزینه برای دانلود بازی برای کودکان 3 ساله را که در ابتدای مقاله به شما پیشنهاد شده است را بیشتر توضیح خواهیم داد:


این مقاله یکی‌از سری مقالات بازی برای کودک ۳تا۶ ساله است.
برای دیدن بازی برای دیگر سنین، به صفحه بازی برای کودکان در سنین مختلف مراجعه کنید.


27 بازی با کودکان ۳ ساله در خانه

1- بازی اموزشی نورولند؛ دانلود بازی برای کودک ۳ ساله

نورولند یک نمونه عالی برای دانلود بازی برای کودکان 3 ساله است که به پیشرفت مهارت‌های آن‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید با دانلود بازی تقویت هوش کودکان 3 ساله نورولند از بیش‌از 40 تمرین آموزشی موجود در این بازی برای تقویت مهار‌ت‌های حافطه، توجه، ریاضیات، مهارت کلامی و نوشتاری فارسی و انگلیسی کودکتان بهره‌مند شوید. 

فرصت دانلود بازی تقویت هوش کودکان 3 ساله را از دست ندهید!

2- نسبت بازی

کودکان سه ساله نیاز به یادگیری نسبت‌ها دارند. پس یک آلبوم بیاورید و نسبت‌ها را با او دوره کنید.

3- کلمه بگو؛ یک بازی هوش برای کودکان 3 ساله

نام یک حیوان را به کودک بگویید و بخواهید که با یک صفت آن را توصیف کند. این بازی را انقدر ادامه دهید که کودک در توصیف حیوان با یک کلمه کم بیاورد.

4- دست رو دست

در این بازی شما یک دست را صاف و معلق در هوا می‌گیرید و کودک دستش را روی آن می‌گذارد بعد شما همین کار را تکرار می‌کنید و بعد کودک! وقتی هر چهار دست خود را گذاشتید. نفر بعدی باید دست زیری را بیاورد و بدون برخورد با دست‌ها، روی آن‌ها قرار دهد. این بازی تا جایی ادامه می‌یابد که سرعت بالا رفته و کسی که دستش را از زیر به رو می‌آورد با دیگری برخورد کند.

5- صدا بده

برای اجرای این بازی کافیست تا موسیقی برای کودک پخش کنید و از او بخواهید تا با درآوردن صدا موسیقی را همراهی کند. هروقت شما موسیقی را قطع کردید، کودک هم باید ساکت شود.

6- کاغذ بازی یک بازی هوش برای کودکان 3 ساله

کودک سه ساله در حال یادگیری اشکال و رنگ‌هاست. به همین خاطر بهتر است با این بازی او را به یادگیری تشویق کنید. در این بازی چند کاغذ بریده و روی هر یک یک شکل مثل قلب، ستاره، دایره و غیره به رنگ‌های متفاوت بکشید. حالا این کاغذ‌ها را به کودک داده و از او بخواهید تا یکی بیرون بکشد و بعد از تلاش برای گفتن اسم و رنگ شی روی آن، آن را دسته بندی کند. سبزها یک جا، زردها یک جا و غیره…

7-خمیر بازی مناسب کودک سه ساله

 

خمیر بازی یک فعالیت محبوب برای کودکان پیش دبستانی است که خلاقیت را در آن‌ها تشویق می کند. اما اگر کودک سه ساله شما عادت دارد همه چیز را در دهان بگذارد، باید کمی احتیاط کنید. در چنین مواردی، می توانید خمیر بازی خوراکی خانگی را انتخاب کنید.

شما برای اجرای دومین بازی از لیست بازی با بچه سه ساله، نیاز خواهید داشت به: خمیر بازی رنگارنگ، قیچی بازی، چوب بستنی و غیره. 

برای بازی با کودک سه ساله با خمیر بازی، از او بخواهید از خمیر بازی برای درست کردن یک توپ ساده استفاده کند؛ خمیر را به شکل مار در بیاورد یا آن را با دست یا وردنه صاف کند.

وقتی در انجام این کارهای ساده تسلط پیدا کرد، و فهمید که چطور با دست به آن شکل دهد؛ حالا می‌توانید از او بخواهید با استفاده از کاتر بیسکویت شکل‌هایی بسازد یا با قیچی بازی کند و به آرامی در ساخت حیوانات و اشیاء کوچک پیشرفت کند.

بازی برای کودک 3 ساله

8-آشپزی بازی برای بچه سه ساله

پخت و پز لزوماً مستلزم استفاده از اجاق گاز یا آتش نیست. به فرزندان خود چیزی بیاموزید که نیازی به آشپزی جدی ندارد و اجازه دهید لذت آشپزی واقعی را کشف کنند.

ضمن آشپزی بازی برای کودکان 3 ساله شما نیاز خواهید داشت به: خوراکی، ظروف مختلف، کارد و چنگال و وسایل آشپزی.

ظرفی را انتخاب کنید و اقلام مورد نیاز را تهیه کنید. حالا به تهیه غذاهای ساده‌ای مانند ساندویچ، پخت کلوچه یا کیک و تهیه سالاد است.به کودک یک کار کوچک مانند مخلوط کردن اجزای خمیر بدهید. البته ابتدا به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد و سپس اجازه دهید به طور مستقل آن را امتحان کند.

9-نقاشی برای کودک ۳ ساله

آموزش نقاشی به کودک، یک روش خوب سرگرم کردن و بازی برای بچه سه ساله است.

روش‌های آموزش نقاشی به کودک این سنی را از طریق مقاله لینک شده دنبال کنید.

10- ماشین شستن یک بازی مناسب برای کودک ۳ ساله

کودک را به پارکینگ برده و از او بخواهید با اسفنج کفی و کمی آب یک قسمت از ماشین را بشوید. مطمئن باشید برای مدتی سرگرم خواهد شد.

11- تنهایی بازی کردن، یک روش خوب برای سرگرم کردن کودک سه ساله

کودک شما از این سن نیاز به بازی کردن به تنهایی دارد. پس حتما برای چند ساعت در روز او را تنها بگذارید؛ تا خود را سرگرم کند.

12- صندلی بازی برای کودک سه ساله

صندلی بازی یک بازی خوب و پرجنب و جوش برای کودک سه ساله است. در این بازی کودک می‌آموزد که هماهنگی خوبی را بین شنیده‌ها و تحرک بدنش ایجاد کند. این بازی می‌تواند به شکل گروهی برای کودکان ۳ ساله اجرا شود.

13-بازی با خوراکی‌ها

بازی با خوراکی‌های کمک زیادی به غذاخور کردن کودک سه ساله خواهد کرد. پس حتما بازی‌های مانند بازی زیر را با فرزند خود انجام دهید.

برای دیدن بازی‌های این چنینی بیشتر، به اینستاگرام ما مراجعه کنید.

14- بازی گنج منجمد

این فعالیت حسی برای کودکان سه ساله نیاز به برنامه ریزی و اجرای از قبل توسط والدین دارد.

نهمین بازی از لیست بازی با بچه سه ساله، بازی گنج منجمد است که در طول تابستان برای غلبه بر گرما بسیار مناسب است. برای اجرای این بازی شما نیاز خواهید داشت به: میوه‌های تازه یا چند اسباب‌بازی کوچک، ظروف فریزر، کیت ابزار مناسب برای کودکان (چکش، پیچ گوشتی و انبردست) و یک تشت بزرگ.

یک روز قبل از شروع فعالیت، ظروف فریزر را با میوه های کوچک مانند توت، انگور و گیلاس یا اسباب بازی پر کنید، آب اضافه کنید و آن‌ها را فریز کنید. در روز فعالیت، تمام تکه‌های یخ را از ظروف خارج کرده و در یک تشت بزرگ قرار دهید. کیت ابزار را به کودکان 3ساله خود بسپارید و از آن‌ها بخواهید حفاری کنند و آنچه در یخ پنهان است را پیدا کنند.

دانلود بازی برای کودکان ۳ ساله

 

15- شکار گنج مخفی در شن

بچه ها عاشق شن بازی هستند. پس چرا یک بازی حسی از آن ایجاد نکنیم؟  با یک سطل یا یک ظرف بزرگ، ماسه، سکه، اسباب بازی و غیره شروع کنید. سکه ها، جواهرات و سایر اسباب بازی ها را در ماسه پنهان کنید. از کوچولوی خود بخواهید تمام گنج‌های پنهان را کشف و پیدا کند. برای هیجان انگیزتر کردن بازی، از آن‌ها بخواهید که گنج را در یک چارچوب زمانی پیدا کنند.

16- جعبه بازی برای کودک ۳ ساله

برای انجام این بازی یک کارتن بزرگ بردارید و کودک را در آن قرار دهید. مطمئن باشید با چند اسباب بازی و وسایل نقاشی ساعت‌ها در آن سرگرم خواهد شد.

دانلود بازی تقویت هوش کودکان 3 ساله

17-آب‌ بازی مناسب کودک سه ساله

یکی از بازی‌های عالی در هوای گرم تابستان درست کردن یک ظرف آب پر از توپ‌های کوچک رنگی است. کودک  3 ساله در حالی که با آب بازی می‌کند و لذت می‌برد، می‌تواند شمارش اعداد را هم یاد بگیرد و رنگ‌ها را بشناسد.

برای انجام این کار کافیست چند لیوان رنگی و چند توپ رنگی داخل آب بیاندازید و از کودک سه ساله بخواهید که توپ‌های همرنگ را کنار لیوان‌های همرنگ بگذارد. سپس تعداد لیوان‌ها یا توپ‌ها را بشمارد.

18-مخفی کردن وسایل

وسایل کودک 3 ساله را درون شن، ماسه، خاک، پنبه و موارد مشابه پنهان کنید و از او بخواهید آن‌ها را پیدا کند. این تمرین موجب تقویت توجه بینایی و حس لامسه می‌شود.

19-باز کردن قفل

قفل و کلید کوچکی را در اختیار کودک قرار دهید تا با استفاد از کلید قفل را باز کند. شاید این تمرین ساده به نظر برسد اما برای تقویت مهارت‌های دست‌ورزی کودک مناسب است.

20-جابه‌جایی گوی

چند کاسه‌ی کوچک مقابل کودک قرار داده و زیر یکی از آن‌ها گوی کوچکی قرار دهید. سپس در مقابل کودک کاسه‌ها را چند بار جابه جا کنید. از کودک بخواهید کاسه‌ای که گوی زیر آن است را نشان دهد. این بازی کمک می‌کند تا توجه بینایی کودک بهبود یابد.

21- اوریگامی‌ و کاردستی برای کودکان 3 ساله

آخرین بازی معرفی شده در این لیست بازی با بچه سه ساله، اوریگامی و کاردستی است. اوریگامی و آموزش کاردستی ساده برای کودکان 3 ساله و حتی بزرگتر از آن هم جذاب است. پس از جذابیت‌های آن استفاده کنید و برای کودک خود انواع اوریگامی را درست کنید. با بزرگتر شدن او، سعی کنید کم کم این مهارت را به نوعی تمرین کنید که خود کودک عامل سازنده‌ی آن‌ها باشد.

برای دیدن روش‌های آموزش اوریگامی‌های متفاوتی برای کودکان 3 تا 7 سال و آموزش کاردستی ساده برای کودکان 3 ساله به مقاله لینک شده مراجعه کنید. 

22- کتاب خوانی و بازی با قفسه کتاب

قفسه کتاب کودک شامل کتاب‌های تصویری زیادی است. با انتخاب چند کتاب تصویری مختلف و خواندن آنها به کودک، آنها را به دنیای داستان ها و تصاویر جذاب و جالب معرفی کنید. این بازی به کودک کمک می‌کند تا مهارت های زبانی خود را تقویت کند و انگیزه خود را برای خواندن کتاب‌ها بیشتر کند.

23- بازی با لغت

با انتخاب چند لغت جدید و نمایش آنها به کودک، آنها را با دنیای کلمات جدید و معنی آنها معرفی کنید. سپس بازی را با کودک شروع کنید و از آنها بخواهید که هر کدام از این لغات را بیابند یا برای شما بگویند. این بازی به کودک کمک می‌کند تا مهارت های زبانی خود را تقویت کند و با کلمات جدید آشنا شود.

24- خط‌کش بازی برای کودکان 3 ساله در خانه

با دادن یک خط‌کش به کودک، آنها را به طراحی شکل‌های مختلف و رسم نقاط و خطوط بر روی کاغذ تشویق کنید. این بازی به کودک کمک می‌کند تا مهارت‌های موتوری خود را تقویت کند و به تخیل خود اعتماد بیشتری پیدا کند.

25- بازی با فلش کارت

 

با دادن چند فلش کارت به کودکان، آن‌ها را تشویق کنید تا کارت‌های مشابه را پیدا کنند. این بازی به کودک کمک می‌کند تا مهارت‌های حافظه و توجه خود را تقویت کند.

26- بازی توصیف کن

در این بازی شما کودک را درمقابل پنجره قرار داده و از او می‌خواهید تا هرچه می‎‌بیند را توصیف کند.

27- سفر خیالی

در این بازی که به پرورش هوش و خلاقیت کودک می‌کند؛ باید به یک سرزمین خیالی سفر کنید. به کودک بگویید می‌خوایم بریم سرزمین نورولند و از او بخواهید این سفر را توصیف کند.

پرسش و پاسخ

ویژگی بازی‌های مناسب برای کودکان سه ساله کدامند؟

بازی‌هایی که برای کودکان سه ساله مناسب هستند، باید شامل ویژگی‌هایی مانند سادگی، جذابیت، تفاوت و تنوع باشند. این بازی‌ها باید به کودکان کمک کنند تا خلاقیت و تخیل خود را به کار بگیرند.

کدام دسته از بازی‌های موبایلی برای کودکان سه ساله مناسب‌اند؟

بازی‌های دارای محدودیت زمانی و محتوایی، بازی‌های تقویت مهارت‌ حرکتی و شناختی می‌توانند برای این گروه سنی مناسب باشند.

چرا بازی‌ها برای کودکان سه ساله مهم هستند؟

 بازی‌ها برای کودکان سه ساله به عنوان یک وسیله یادگیری و توسعه مهارت‌های آنها بسیار مؤثر هستند. بازی‌هایی که در زمینه‌های مختلفی از جمله شکل‌ها، رنگ‌ها، اعداد، زبان و مهارت‌های حرکتی به کودکان کمک می‌کنند تا بهبود و تقویت مهارت‌های خود را تجربه کنند. این بازی‌ها می‌توانند به کودکان کمک کنند تا به دنیای پیرامون خود بیشتر آگاه شوند و با ابزارهای جدید آشنا شوند.

کلام آخر

انواع بازی هوش برای کودکان 3 ساله نه تنها یک وسیله سرگرمی و تفریحی هستند، بلکه به عنوان یک وسیله یادگیری و توسعه مهارت‌های آنها نیز بسیار موثر هستند. بازی‌هایی که در این مقاله معرفی شدند، در زمینه‌های مختلفی از جمله شکل‌ها، رنگ‌ها، اعداد، زبان و مهارت‌های حرکتی به کودکان کمک می‌کنند تا بهبود و تقویت مهارت‌های خود را تجربه کنند.

این بازی‌ها می‌توانند به کودکان کمک کنند تا به دنیای پیرامون خود بیشتر آگاه شوند و با ابزارهای جدید آشنا شوند. با توجه به اهمیت بازی‌ها در توسعه کودکان، پیشنهاد می‌شود تا والدین و مربیان به طور فراگیر از بازی‌های کودکان استفاده کنند و آنها را در پیشرفت و تقویت مهارت‌های خود یاری کنند. شما چه بازی دیگری را به والدین کودکان سه ساله توصیه می‌کنید؟ نظر خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط 3.6 / 5. تعداد امتیازها: 16

هیج امتیازی تا پیش از این داده نشده! شما اولین نفر باشید

دیدگاه‌ها