فهرست
بازی برای کودک 3 ساله
این 16 بازی برای کودک ۳ ساله را امتحان کنید
۱۴۰۱/۰۹/۰۶
نگین حافظی
2 نظرات

روش‌های بازی برای کودک ۳ ساله

بازی برای بچه سه ساله حکم شغل را دارد. به طور کلی می‌توان گفت که بازی، اصلی‌ترین بخش روز کودک این سنی را تشکیل می‌دهد. بازی نه تنها بچه‌ها را سرگرم می‌کند، بلکه می‌تواند مطالب آموزشی مختلفی را هم به آن‌ها بیاموزد. علاوه بر این بازی برای کودک 3 ساله از اهمیت بالاتری هم برخوردار است؛ زیرا او به تازگی به کشف جدیدی از جهان رسیده و بازی این کشف را عمیق‌تر می‌کند.

هرچقدر که سن کودک افزایش یابد، به دلیل اینکه عقل او کامل‌تر می‌شود و ذهن آمادگی دریافت مطالب بیشتری را دارد، بازی کردن با کودک هم ساده‌تر می‌شود. اما از آنجایی‌که کودک همواره به دنبال بازی کردن است؛ احتمالا خلاقیت شما بعضا ته بکشد. اینجاست که سری مقالات آموزش بازی به تفکیک سن وارد کار می‌شوند. در این سری مقالات نورولند به بررسی بازی‌های مناسب هر سن می‌پردازیم و در این مقاله هم یک لیست بازی برای کودکان 3 ساله به شما پیشنهاد خواهیم داد:


این مقاله یکی‌از سری مقالات بازی برای کودک ۳تا۶ ساله است.
برای دیدن بازی برای دیگر سنین، به صفحه بازی برای کودکان در سنین مختلف مراجعه کنید.


11 بازی برای کودکان ۳ ساله در خانه

1- جعبه بازی برای کودک ۳ ساله

در اولین بازی از میان لیست بازی با بچه سه ساله، یک کارتن بزرگ بردارید و کودک را در آن قرار دهید. مطمئن باشید با چند اسباب بازی و وسایل نقاشی ساعت‌ها در آن سرگرم خواهد شد.

جعبه بازی برای کودک 3 ساله

2-خمیر بازی برای کودک ۳ ساله

خمیر بازی یک فعالیت محبوب برای کودکان پیش دبستانی است که خلاقیت را در آن‌ها تشویق می کند. اما اگر کودک سه ساله شما عادت دارد همه چیز را در دهان بگذارد، باید کمی احتیاط کنید. در چنین مواردی، می توانید خمیر بازی خوراکی خانگی را انتخاب کنید.

شما برای اجرای دومین بازی از لیست بازی با بچه سه ساله، نیاز خواهید داشت به: خمیر بازی رنگارنگ، قیچی بازی، چوب بستنی و غیره. 

برای بازی با کودک سه ساله با خمیر بازی، از او بخواهید از خمیر بازی برای درست کردن یک توپ ساده استفاده کند؛ خمیر را به شکل مار در بیاورد یا آن را با دست یا وردنه صاف کند.

وقتی در انجام این کارهای ساده تسلط پیدا کرد، و فهمید که چطور با دست به آن شکل دهد؛ حالا می‌توانید از او بخواهید با استفاده از کاتر بیسکویت شکل‌هایی بسازد یا با قیچی بازی کند و به آرامی در ساخت حیوانات و اشیاء کوچک پیشرفت کند.

بازی برای کودک 3 ساله

3-آشپزی بازی برای بچه سه ساله

پخت و پز لزوماً مستلزم استفاده از اجاق گاز یا آتش نیست. به فرزندان خود چیزی بیاموزید که نیازی به آشپزی جدی ندارد و اجازه دهید لذت آشپزی واقعی را کشف کنند.

ضمن آشپزی بازی برای کودکان 3 ساله شما نیاز خواهید داشت به: خوراکی، ظروف مختلف، کارد و چنگال و وسایل آشپزی.

ظرفی را انتخاب کنید و اقلام مورد نیاز را تهیه کنید. حالا به تهیه غذاهای ساده‌ای مانند ساندویچ، پخت کلوچه یا کیک و تهیه سالاد است.به کودک یک کار کوچک مانند مخلوط کردن اجزای خمیر بدهید. البته ابتدا به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد و سپس اجازه دهید به طور مستقل آن را امتحان کند.

4-نقاشی برای کودک ۳ ساله

آموزش نقاشی به کودک، یک روش خوب سرگرم کردن و بازی برای بچه سه ساله است.

روش‌های آموزش نقاشی به کودک این سنی را از طریق مقاله لینک شده دنبال کنید.

5- ماشین شستن یک بازی مناسب برای کودک ۳تا۶ ساله

کودک را به پارکینگ برده و از او بخواهید با اسفنج کفی و کمی آب یک قسمت از ماشین را بشوید. مطمئن باشید برای مدتی سرگرم خواهد شد.

6- تنهایی بازی کردن، یک روش خوب برای سرگرم کردن کودک سه ساله

کودک شما از این سن نیاز به بازی کردن به تنهایی دارد. پس حتما برای چند ساعت در روز او را تنها بگذارید؛ تا خود را سرگرم کند.

7- صندلی بازی برای کودک سه ساله

صندلی بازی یک بازی خوب و پرجنب و جوش برای کودک سه ساله است. در این بازی کودک می‌آموزد که هماهنگی خوبی را بین شنیده‌ها و تحرک بدنش ایجاد کند. این بازی می‌تواند به شکل گروهی برای کودکان ۳ ساله اجرا شود.

8-بازی با خوراکی‌ها

بازی با خوراکی‌های کمک زیادی به غذاخور کردن کودک سه ساله خواهد کرد. پس حتما بازی‌های مانند بازی زیر را با فرزند خود انجام دهید.

برای دیدن بازی‌های این چنینی بیشتر، به اینستاگرام ما مراجعه کنید.

9- بازی گنج منجمد

این فعالیت حسی برای کودکان سه ساله نیاز به برنامه ریزی و اجرای از قبل توسط والدین دارد.

نهمین بازی از لیست بازی با بچه سه ساله، بازی گنج منجمد است که در طول تابستان برای غلبه بر گرما بسیار مناسب است. برای اجرای این بازی شما نیاز خواهید داشت به: میوه‌های تازه یا چند اسباب‌بازی کوچک، ظروف فریزر، کیت ابزار مناسب برای کودکان (چکش، پیچ گوشتی و انبردست) و یک تشت بزرگ.

یک روز قبل از شروع فعالیت، ظروف فریزر را با میوه های کوچک مانند توت، انگور و گیلاس یا اسباب بازی پر کنید، آب اضافه کنید و آن‌ها را فریز کنید. در روز فعالیت، تمام تکه‌های یخ را از ظروف خارج کرده و در یک تشت بزرگ قرار دهید. کیت ابزار را به کودکان 3ساله خود بسپارید و از آن‌ها بخواهید حفاری کنند و آنچه در یخ پنهان است را پیدا کنند.

بازی-گنج-پنهان-در-یخ

10- شکار گنج مخفی در شن

بچه ها عاشق شن بازی هستند. پس چرا یک بازی حسی از آن ایجاد نکنیم؟  با یک سطل یا یک ظرف بزرگ، ماسه، سکه، اسباب بازی و غیره شروع کنید. سکه ها، جواهرات و سایر اسباب بازی ها را در ماسه پنهان کنید. از کوچولوی خود بخواهید تمام گنج‌های پنهان را کشف و پیدا کند. برای هیجان انگیزتر کردن بازی، از آن‌ها بخواهید که گنج را در یک چارچوب زمانی پیدا کنند.

11- بازی نورولند

نورولند یک بازی موبایلی مناسب برای کودکان 3تا8ساله است که به پیشرفت مهارت‌های آن‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید این بازی را برای فرزند خود دانلود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازی نورولند، به مقاله تانی مراجعه کنید.

12-آب‌ بازی

یکی از بازی‌های عالی در هوای گرم تابستان درست کردن یک ظرف آب پر از توپ‌های کوچک رنگی است. کودک  3 ساله در حالی که با آب بازی می‌کند و لذت می‌برد، می‌تواند شمارش اعداد را هم یاد بگیرد و رنگ‌ها را بشناسد.

برای انجام این کار کافیست چند لیوان رنگی و چند توپ رنگی داخل آب بیاندازید و از کودک سه ساله بخواهید که توپ‌های همرنگ را کنار لیوان‌های همرنگ بگذارد. سپس تعداد لیوان‌ها یا توپ‌ها را بشمارد.

13-مخفی کردن وسایل

وسایل کودک 3 ساله را درون شن، ماسه، خاک، پنبه و موارد مشابه پنهان کنید و از او بخواهید آن‌ها را پیدا کند. این تمرین موجب تقویت توجه بینایی و حس لامسه می‌شود.

14-باز کردن قفل

قفل بازی برای کودکقفل و کلید کوچکی را در اختیار کودک قرار دهید تا با استفاد از کلید قفل را باز کند. شاید این تمرین ساده به نظر برسد اما برای تقویت مهارت‌های دست‌ورزی کودک مناسب است.

15-جابه‌جایی گوی

چند کاسه‌ی کوچک مقابل کودک قرار داده و زیر یکی از آن‌ها گوی کوچکی قرار دهید. سپس در مقابل کودک کاسه‌ها را چند بار جابه جا کنید. از کودک بخواهید کاسه‌ای که گوی زیر آن است را نشان دهد. این بازی کمک می‌کند تا توجه بینایی کودک بهبود یابد.

16- اوریگامی‌ و کاردستی

آخرین بازی معرفی شده در این لیست بازی با بچه سه ساله، اوریگامی و کاردستی است. اوریگامی و کاردستی برای کودکان 3 ساله و حتی بزرگتر از آن هم جذاب است. پس از جذابیت‌های آن استفاده کنید و برای کودک خود انواع اوریگامی را درست کنید. با بزرگتر شدن او، سعی کنید کم کم این مهارت را به نوعی تمرین کنید که خود کودک عامل سازنده‌ی آن‌ها باشد. برای شروع هم می‌توانید به مقاله‌ی اوریگامی حیوانات مراجعه کنید که شامل آموزش اوریگامی‌های متفاوتی برای کودکان 3 تا 7 سال است.

این مقاله با استفاده از مقالات دو وبسایت notimeforflashcards و momjunction نگارش شده است.

 

دیدگاه‌ها
  • […] اما با آن‌ها در بازی شریک نمی‌شود. این حالت در بازی برای کودک 3 ساله تنها و بچه‌هایی که زمانی برای بازی با همراهی والدین […]