فهرست
بازی با کودک 5 ساله
به دنبال بازی برای کودک ۵ ساله هستی؟ این 11روش رو تست کن!
۱۴۰۱/۱۱/۰۸
نگین حافظی
2 نظرات

روش‌های بازی برای کودک ۵ ساله

بازی با کودک 5 ساله، فرایندی نیازمند خلاقیت و تحرک است. فرزند شما در این سن درگیر رویاهاست. او یک روز ملوان یک کشتی می‌شود و روز بعد یک مادر شاغل! اگر میخواهید راهی برای سرگرم کردن کودک در این سن شیرین پیدا کنید؛ باید پابه‌پای او بچگی کنید. ایده‌های این مقاله نورولند به شما در آموزش بازی با کودک ۵ ساله کمک خواهد کرد.

روند بازی برای کودک ۵ ساله چگونه است؟

برای داشتن رشد ذهنی کودک ۵ ساله به تعادل بین تحرک مداوم، فعالیت‌ها خلاقانه، حضور در اجتماع و بازی به تنهایی نیاز دارد.

دکتر مایکل اونگار، نویسنده کتاب من هنوز تو را دوست دارم، می‌گوید: “البته که بچه‌های 5 ساله به حضور و همراهی والدینشان نیاز دارند؛ اما آن‌ها همچنین به زمانی برای تنهایی هم نیاز دارند تا بتوانند خود را سرگرم کرده، فکر کنند و خلاق‌تر شوند.”

بنابراین او توضیه می‌کند که: “سعی کنید وقت و تلاش خود را برای انجام بازی‌های با کودک 5 ساله بگذارید؛ که او به تنهایی قادر به انجام آن نیست. و مطمئن باشید که وقتی کودک 5 ساله خود را تنها می‌گذارید؛ او خودش راهی برای بازی کردن خواهد یافت. برای بازی برای کودکان ۳تا۵سال فعالیت‌های ی را انجام دهید که در آن حضور یک بزرگسال لازم است تا در صورت بروز مشکل، راهکاری ارائه دهد. این بازی‌ها بیشتر شامل بازی‌هایی می‌شود که نیازمند اجرای یک سناریو است یا خطر دارد.” در ادامه به بررسی 4 نمونه از این بازی‌ها می‌پردازیم.


این مقاله یکی‌از سری مقالات بازی برای کودک ۳تا۶ ساله است.
برای دیدن بازی برای دیگر سنین، به صفحه بازی برای کودکان در سنین مختلف مراجعه کنید.


11 روش بازی برای کودک 5 ساله

الف- بازی فکری برای کودک ۵ساله

1. بازی حافظه تطبیقی

تطبیق حافظه کارت های تصویری تطبیق حافظه یک بازی کلاسیک است. این به یادآوری حافظه متکی است و برنده کسی است که به یاد بیاورد کارت ها کجا هستند و حداکثر جفت ها را داشته باشند. درست از همان زمان، دختر کوچک من دو ساله بود، او کاملاً با مفاهیمی مانند حیوانات و جوان های آنها آشنا بود. حیوانات و خانه هایشان، و بنابراین ما شروع به بازی های حافظه کردیم. در یک طرف ما کارت هایی را که تصاویر حیوانات را در آن قرار داده اند وارونه قرار می دهیم. در طرف دیگر تصاویر خانه حیوانات / بچه های آنها / کارت های غذای انتخابی آنها وارونه قرار می گرفت. او باید جفت مناسب را پیدا می کرد تا کارتی را که در نوبت خود انتخاب کرده بود و همچنین کارت من را به خاطر بسپارد. چه روش جالبی برای تقویت حافظه و تقویت یادآوری! این بعداً به مفاهیم دیگر نیز تعمیم داده شد، مانند عادات خوب، چیزهایی که با هم هماهنگ هستند، و غیره.

2. بازی چی جا مونده؟

این بازی تجسم حفظی (بصری/ شنیداری/لمسی) یک روش خوب برای تقویت مهارت‌های کودک با بازی است. برای انجام آن ابتدا تعدادی از وسایل خانه را در یک سینی قرار دهید (هر چه اقلام بیشتر باشد، بازی چالش برانگیزتر است، بنابراین برای کودکان کوچکتر فقط با 3-4 مورد شروع شده و سپس افزایش می‌یابد). به فرزندتان بگویید که از نزدیک به اقلام روی سینی نگاه کند. آن‌ها را با هم نام ببرید (هر چه بیشتر روی اسامی مکث کنید، احتمال اینکه فرزندتان آن‌ها را به خاطر بسپارد بیشتر می‌شود، بنابراین می‌توانید از کودک بپرسید که هر مورد چه رنگ یا شکلی دارد یا برای چه استفاده می‌شود).
حالا وسایل را با یک دستمال بپوشانید. از کودک خود بخواهید چشمان خود را ببندد و در حین انجام این کار، یکی از وسایل را از زیر پارچه بردارید. از او بخواهید چشمان خود را باز کند، پارچه را بردارید و از کودک بخواهید که به شما بگوید که چه چیزی کم است! این بازی حافظه بصری را فعال می کند.

می‌توان همین بازی را برای تقویت مهارت شنیداری کودک 5 ساله تغییر داد، به شکلی که به‌جای نمایش آیتم‌ها، موارد یا کلمات را نام‌گذاری کنید. و سپس همان روند قبلی را اجرا کنید.

ب- بازی با کودک 5 ساله در فضای باز

3. بالا بلندی

بازی قدیمی بالا بلندی علاوه بر تامین میزان تحرک مورد نیاز کودک، او را به تفکر و نگاه کردن به اطراف وامی‌دارد.

ج- بازی برای کودک ۵ ساله در خانه (فضای بسته)

4. نمایش عروسکی

اجرای یک تئاتر عروسکی کوچک به همراه کودک، می‌تواند یک بازی برای کودکان ۳تا۵سال خانوادگی مناسب به خصوص برای رفع کسالت روزهای تعطیل باشد. برای این بازی نیاز دارید به چند عروسک، یک میز و یک رو میزی بلند! (عروسک‌ها را می‌توانید خودتان با چوب بستنی، کاغذ ساختمانی و مقداری نمد درست کنید)

پشت میز قرار بگیرید و با عروسک‌‎ها داستانی را از یک کتاب یا افسانه مورد علاقه کودک را اجرا کنید.

5. بازی این شی رو بشناس

در این بازی گروهی ساده شما چند شی ساده اما متفاوت (مانند تیله، توپ یا حتی دستکش) را در یک ظرف ریخته و به نوبت یکی را بیرون می‌کشید. حالا به این شی یک اسم و یک صفت می‌دهید. سپس این شی را به یک ظرف دیگر منتقل می‌کنید؛ از کودک می‌خواهید که یک شی را از ظرف دوم انتخاب کرده و نامی که برای آن گفته بودید را بگوید. این بازی به تقویت حافظه کودک کمک خواهد کرد.

مثال: مامان یک دستکش از ظرف اشیا بیرون میکشه و میگه: “این یک دستکش آبی نیست؛ این یه غول بد بوه!”
بعد این غول بدبو رو توی ظرف دوم میذاره.
حالا کودک یه تیله از ظرف بیرون میکشه و میگه: “این یه تیله نیست! یه خرس گنده است!”
و این خرس گنده رو توی ظرف دوم میذاره.
وقتی اشیای ظرف اول تموم شد؛ کودک چشماش رو می‌بنده و دستش رو توی ظرف دوم می‌بره. یه شی برمی‌داره. حالا میگه: “این (دستکش آبی) یه غول بدبوه!”

6. جوراب بازی با کودک 5 ساله

جوراب بازی یک نمونه بازی فکری سنتی است که توسط مردم کردستان اجرا می‌شود. روند این برای بازی با کودک ۵ ساله در تصاویر زیر معرفی شده است:

جوراب بازی با کودک 5 ساله جوراب بازی با کودک 5 ساله

نکته: این بازی و بازی‌های این چنینی دیگر را در صفحه اینستاگرام نورولند دنبال کنید.

7. پانتومیم

پانتومیم هم مانند نمایش عروسکی، یک روش ساده برای بازی با کودک ۵ ساله خواهد بود. در این بازی که به شکل گروهی اجرا می‌شود؛ یک نفر یک عمل ساده مانند کمپینگ رفتن، بستنی خوردن، بولینگ، تعویض لاستیک، تعویض لامپ، گوش دادن به موسیقی در آی‌پد، تماشای فیلم یا رقصیدن را اجرا می‌کند و دیگری آن را حدس خواهد زد. 

البته بدانید که حین انجام این تمرین با کودک، بیشتر خواهید خندید تا اینکه بازی را به شکل کامل اجرا کنید!

8. بازی با آهنربا

در این بازی که برای کودکان ۳تا۵سال مناسب است؛ از او بخواهید با استفاده از آهنربا قطعات آهنی داخل سبد را جدا یا وسایل آهنی منزل که آهنربا به آن می‌چسبد را پیدا کند. این تمرین باعث بهبود توجه و هوشیاری و تنظیم حس عمقی می‌شود.

9. عبور از سرامیک‌ها

از کودک بخواهید روی زمین سرامیک شده راه برود به صورتی که پایش را روی خطوط بین سرامیک‌ها قرار ندهد و از داخل سرامیک‌ها حرکت کند. انجام این برای بازی با کودک ۵ ساله موجب تقویت توجه بینایی و حس لامسه او می‌شود.

10. نقاشی با آبرنگ

از کودک بخواهید تا با آبرنگ روی کاغذ و با استفاده از رنگ‌های مختلف یک شکل بکشد و قبل از خشک شدن با نی روی ابرنگ‌ها را فوت کند تا پخش شود. این نوع نقاشی کشیدن به افزایش دقت بینایی کمک زیادی می‌کند.

11. عبور از میان اشکال هندسی

با استفاده از مقوا تعدادی اشکال هندسی (مربع، مثلث، دایره) را برش دهید و روی یک سطح مشخص از زمین آن‌ها را به صورت نامنظم بچسبانید. از کودک بخواهید تنها با گذاشتن پای خود روی یک نوع شکل هندسی از یک طرف به طرف مقابل برود. مثلا به او بگویید که فقط می‌توانی پاهای خود را روی شکل مربع قرار بدهی و به آن طرف اتاق بروی. این بازی به تقویت ادراک و هوش فضایی و مهارت‌های دیداری از جمله توجه دیداری کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ

بهترین روش‌های بازی برای کودک ۵ ساله کدام است؟

انجام بازی‌های داستانی مانند بازی “این شی رو بشناس” که در این مقاله 8 نمونه از آن‌ها معرفی شده‌اند؛ توصیه می‌شود.

اساس بازی برای کودک ۵ ساله چطور است؟

بازی برای کودک ۵ ساله سرشار از خلاقیت و داستان سرایی است.

دیدگاه‌ها
  • […] در این مرحله آموزش با بازی شروع می‌شود. برای مثال بازی با کودک ۵ ساله پر از رویا و خلاقیت و بازی، بازی برای کودک ۶ ساله پر از […]