فهرست
بازی ریاضی کودک
9 بازی ریاضی کودکانه جدید برای بچه‌ها
۱۳۹۹/۱۱/۳۰
سید حسین نیرینی
3 نظرات

9 بازی ریاضی کودک جدید برای بچه‌ها

بعد از آمدن بیماری کرونا و شروع قرنطینه، بچه‌ها مجبورند که زمان بیشتری را در منزل بگذرانند و همین موضوع باعث شده تا بیشتر حوصله‌شان سر برود و بهانه بیشتری برای بازی بگیرند. علاوه بر این، بچه‌ها مجبورند تمارین کلاس‌های آنلاین خود را هم در خانه انجام دهند. به همین خاطر بهترین راه برای سرگرم کردن بچه‌ها، استفاده از بازی‌هایی است که علاوه بر سرگرمی، برای آموزش بازی مناسبی باشد. اگر کودک خود را قبل از سن مدرسه به بازی ریاضی علاقمند کنید، در زمان مدرسه می‌تواند راحت‌تر درس را یاد بگیرد و علاقه‌ی بیشتری به آن داشته باشد. نورولند در این مقاله به شما 10 بازی ریاضی کودک را معرفی خواهد کرد که برای تقویت مهارت‌های ریاضی کودک شما بسیار مفید هستند.

1. بازی شمارش

برای انجام این بازی ریاضی به 4 کارت با شماره‌های 25، 50، 75، 100 و کارت‌های دیگری که از 1 تا 10 عدد گذاری شده‌اند، نیاز دارید. حتما توجه کنید که برای کارت‌های 1 تا 10 دو دسته کارت ایجاد کنید.

نحوه بازی:

قدم اول: ۴ کارت (۲۵، ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰) را آماده کنید رو به پشت بگذارید و مخلوط کنید.

قدم دوم: همان کار را با کارت‌های 1 تا 10 انجام دهید، و اطمینان حاصل کنید که حداقل ۲ کارت برای هر عدد دارید.

قدم سوم: هر بازیکن می‌تواند 6 کارت انتخاب کند. این 6 کارت می‌تواند از هرکدام از دسته‌بندی‌ها انتخاب شود.

قدم چهارم: حالا یکبار دیگر از دسته‌ی کارت‌های 1 تا 10، 3 کارت دیگر را بردارید. این سه کارت یک عدد سه رقمی برای شما تولید می‌کند.

قدم پنجم: حالا بازیکن باید تلاش کند تا با انجام اعمال ریاضی و با استفاده از 6 کارتی که اول بازی انتخاب کرد، به عدد 3 رقمی مورد نظر دست پیدا کند.

دقت کنید که از هر کارت فقط یکبار در عملیات‌های مورد نظر خود می‌توانید استفاده کنید.

اگر فرزندتان، اعداد 3 رقمی را بلد نیست، می‌توانید با کوچک کردن اعداد این بازی را برای اعداد 2 رقمی هم انجام دهید.

2. بازی حدس

این بازی ریاضی ساده تماما مربوط تقویت انجام عملیات‌های ریاضی است. برای این بازی به کارت‌هایی که از 1 تا 10 شماره‌گذاری شدند، نیاز دارید و نحوه بازی به شرح زیر است:

نحوه بازی:

قدم اول: بازی با دو بازیکن روبرو می‌شود که با هم روبرو هستند. هر فرد یک کارت را انتخاب می‌کند و آن را روی پیشانی می‌گذارد، به گونه‌ای که بازیکن دیگر بتواند ببیند.

قدم دوم: بازیکنی که عدد را می‌بیند، باید با استفاده از اعمال ریاضی بازیکن مقابل را به عدد مورد نظر برساند، مثلا بگوید جمع دو عدد است و…

3. اکتشاف با ریاضی

همه کودکان از اکتشاف لذت می‌برند، پس چه بهتر که از این علاقه در جهت تقویت ریاضی استفاده شود. چیزی که برای این بازی نیاز است، یک باغچه یا قسمتی از خانه است که کلی وسایل قابل اندازه‌گیری دارد. برای انجام این بازی کافیست تا یک مقدار خاص و وسیله‌ی اندازه‌گیری آن را به کودک خود بدهید. مثلا یک ترازو برای او آماده کنید و از او بخواهید تمام وسایلی که نیم کیلو وزن دارند را پیدا کند. اگر احساس می‌کنید ممکن است وسایل را به هم بریزد، می‌توانید تعدادی از وسایل را جمع آوری کنید و از او بخواهید که فقط با آن وسایل کار انجام دهد.

4. بازی 20 سوالی ریاضی

این یک بازی ریاضی کودکانه است که توسط کودکان در کلاس‌های درس در سراسر کشور مورد توجه قرار می‌گیرد! همچنین راهی خوب برای تمرین در مورد اشکال ۲ بعدی و ۳ بعدی است.

نحوه بازی:

قدم اول: هر بازیکن باید یک کارت را روی سر خود قرار دهد که مربوط به ریاضی است، می‌تواند شکل، عدد یا هر عملی که مربوط به ریاضی است را در کارت قرار دهید.

قدم دوم: بازیکنی که کارت روی سر او قرار گرفته است، باید سوال کند و بازیکن دوم فقط می‌تواند با بله یا خیر پاسخ دهد.

قدم سوم: برای جذاب کردن بازی می‌توانید، تعداد سوالات را محدود کنید و تعداد نوبت مشخصی برای بازی تعیین کنید.

بازی ریاضی کودکانه

5. از پنج تا یک

این بازی نه تنها مهارت‌های حل مساله کودکان و مهارت‌های حل مساله را آزمایش می‌کند، بلکه یک عنصر رقابت را برای انجام ریاضیات در خانه به ارمغان می‌آورد و همه ما می‌دانیم که کودکان چقدر دوست دارند برنده شوند! برای این بازی نیاز است که 5 جمله برای رسیدن به پاسخ در نظر بگیرید. پاسخ می‌تواند هر چیزی که مربوط به ریاضیات است، باشد.

نحوه بازی:

قدم اول: اولین فرد یک کارت حاوی 5 جمله را انتخاب می‌کند. هر یک از این پنج جمله سرنخی برای پاسخ نهایی فراهم می‌کند، که با یک سرنخ مبهم در اولین جمله شروع می‌شود، تا آخرین جمله که یک سرنخ بسیار ساده برای رسیدن به جواب نهایی است.

قدم دوم: بازیکن یک کارت را انتخاب می‌کند و اولین جمله را می‌خواند. «این شکل چهار وجه دارد.»

قدم سوم: بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که پاسخ بدهد و اگر درست باشد، پنج امتیاز کسب کند. اما اگر اشتباه کند، هیچ امتیازی به او تعلق نخواهد گرفت. به همین صورت با خواندن هر جمله، امتیاز کمتری کسب خواهد کرد و اگر نتواند در هر مرحله درست حدس بزند، امتیازی به او تعلق نمی‌گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه با دیگر مهارت‌های لازم برای کودکان آشنا شوید و راهکارهاب تقویت آن را یاد بگیرید حتما به اینستاگرام نورولند هم مراجعه کنید.

6. بازی 24

این یک بازی ساده است که به کودک شما کمک می‌کند تا مهارت‌های محاسباتی خود را تمرین کند، و به گونه‌ای است که آن‌ها می‌توانند با گروهی از دوستان بازی کنند.

نحوه بازی:

قدم اول: هر بازیکن ۴ کارت شماره را بصورت تصادفی انتخاب می‌کند.

قدم دوم: سپس باید هر بازیکن سعی کند تا با انجام عملیات ریاضی به عدد 24 برسد.

قدم سوم: اگر کسی نتوانست به ۲۴ برسد، می‌توانید نزدیک‌ترین به آن را به عنوان برنده انتخاب کنید.

7. لی‌لی ضرب

همه می‌دانند که لی‌لی را چطور بازی کنند، اما با اضافه کردن بازی با ریاضی به لی‌لی می‌توانید آن را هدفمندتر بازی کنید. برای انجام این بازی نیاز به گچ برای کشیدن زمین لی‌لی دارید.

نحوه بازی:

بازی به این شکل است که، درست مثل زمان گدشته مربع‌های لی‌لی را روی زمین می‌کشید، اما داخل آن‌ها به جای نوشتن اعداد معمولی، ضرب دو عدد را می‌نویسید و از کودک خود بخواهید که در زمان لی‌لی ضرب هر کدام را حساب کرده و در حین بازی بلند بلند تکرار کند.

8. خواندن ساعت

خواندن ساعت از جمله بازی ریاضی کودکی است که به بچه‌ها کمک می‌کند تا با اعداد داخل ساعت بهتر آشنا شوند و در نهایت ساعت را راحت‌تر بخوانند. برای انجام این بازی هم درست مثل ‌لی‌لی فقط نیاز به گچ دارید که در زمین یک ساعت بکشید. دستان کودک خود را به عنوان عقربه در نظر بگیرید و از او بخواهید که هر ساعتی که شما خواستید را با دستان خود نشان دهد.

9. بازی تاس مرگبار

این بازی بسیار مناسب یادگیری و تمرین جمع برای کودکان است و تنها با دو تاس هم قابل اجراست. برای انجام این بازی به کاغذ و قلم هم احتیاج خواهید داشت. این بازی ریاضی کودک به شکل زیر انجام می‌شود.

نحوه بازی:

هر بازیکن در هر نوبت باید هر دوتاس را با هم بیندازد. در نوبت بعدی بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که امتیازات خود را حفظ کند یا دوباره تاس بیندازد، اگر تاس بیندازد و جفت بیاورد، تمام امتیازاتی که تا آن نوبت کسب کرده است، می‌سوزد. در نهایت هم بازیکنی برنده است که جمع امتیازاتش به 100 برسد.

10. نقطه خط

این بازی با ریاضی یک نمونه کلاسیک است و اغلب والدین در زمان مدرسه و کودکی خود حتما این بازی را انجام دادند. بازی یک کاغذ، دو خودکار و یک سری نقطه در صفحه‌ی کاغذ، برای شروع احتیاج دارد.

هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند دو نقطه را توسط یک خط به یکدیگر متصل کند. هر زمان که این خطوط به هم متصل شده تشکیل یک مربع دادند، آن جعبه‌ی به وجود آمده به نام آن بازیکن می‌شود. در انتها هم کسی برنده است که بتواند مربع‌های بیشتری درست کند.

اگر به دنبال بازی‌ کودکانه دیگری هستید به مقاله نقش و فواید بازی کودک در رشد و تقویت مهارت‌ها سر بزنید.

کلام آخر

بازی ریاضی‌ کودک می‌تواند در علاقمند شدن کودک شما به ریاضی کودک و درس کمک بسیار زیادی کند. همچنین این بازی‌ها موجب تقویت مهارت‌های مختلفی در آن‌ها نیز می‌شود.

در این مقاله 10 بازی کاربردی معرفی کردیم تا با کودک خود بازی کنید، اگر به دنبال آموزش شمارش به کودک هستید؛ به مقاله آموزش اعداد به کودک مراجعه کنید.

در ضمن بازی موبایلی نورولند شامل بازی و تمارین مختلفی است که برای تقویت ریاضی کودکان عالی است. می‌توانید بازی را از این لینک برای کودکتان دانلود کنید تا به تقویت مهارت‌های ریاضی او کمک کنید. فراموش نکنید که نظرات و پبشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاه‌ها
  • […] در پروفایل می‌بینند که کودکشان بازی ریاضی را بسیار عالی انجام می‌دهد، اما در تمارین توجه و حافظه […]

  • […] برای آموختن مهارت‌های ریاضی با بازی به مقاله « بازی ریاضی » مراجعه […]