فهرست
تقویت مهارت با بازی
تقویت مهارت با بازی (تقویت حافظه، توجه، خواندن و نوشتن)
۱۴۰۰/۱۱/۱۱
لیلا افشار
1 نظرات

برای اینکه یک مادر یا پدر نمونه باشید و مهارت‌‍‌ها را به بهترین شکل به کودکان بیاموزید؛ باید تقویت مهارت با بازی را سرلوحه کار خود قرار دهید. ما بارها و به شکل مداوم در مقالات نورولند و در پیج اینستاگرام نورولند از اهمیت بازی در یادگیری برای شما صحبت کردیم. و برای تقویت مهارت با بازی راهکاری بسیار زیادی را به شما معرفی کردیم. برای تقویت مهارت کودکان راهکارهای بسیار ساده و آسانی وجود دارد که اگر آن‌ها را بلد باشید می‌توانید با دمِ‌دستی‌ترین وسایل و به راحتی هم اوقات سرگر‌م‌کننده‌ای را با کودکتان در خانه داشته‌باشید و هم به تقویت مهارتهای کودک کمک کنید. ما در این مقاله به معرفی 4 بازی تقویتی که بسیار مفید و کاربردی هستند و در عین حال برای انجام به لوازم خاصی نیاز ندارند؛ به شما معرفی می‌کنیم. پس اگر برای تقویت مهارت با بازی به دنبال ایده هستید؛ حتما تا پایان این مقاله با نورولند همراه باشید.

تقویت مهارت با بازی آسان در خانه

در ادامه 4 بازی بسیار آسان که با وسایل دم دستی قابل اجرا در منزل هستند را به شما آموزش می‌دهیم. و می‌گوییم که هر بازی برای تقویت چه مهارت‌هایی در کودکان مفید است. نکته‌ای که اشاره به آن خالی از لطف نیست این است که از آنجا که ممکن است والدین زمان و یا دانش لازم برای تقویت مهارت کوذکان را نداشته باشند؛ بازی موبایلی‌ای ساخته شده که مهارت کودکان را تقویت می‌دهد. تمامی بازی‌هایی که در این مقاله به آنها شاره می‌شود نیز از این بازی برداشته شده است. این بازی موبایلی آموزشی را می‌توانید از طریق این لینک به صورت رایگان دانلود کنید.

1. بازی برای تقویت حافظه دیداری و مفهوم شباهت

در این بازی به تعدادی تصویر یا عکس که دو به دو شبیه به هم باشند نیاز داریم. می‌توانید برای انجام این کار از فلش‌کارت‌ها نیز استفاده کنید. شیوه‌ی انجام این بازی تقویتی بدین شکل است که تعدادی جفت کارت را بر روی زمین می‌چینید. به کودک اجازه می‌دهید تا چند ثانیه کارت‌ها را ببیند و به خاطر بسپارد که هر دو کارت یکسان؛ در کدام جایگاه‌ قرار دارند. سپس همه‌‌ی کارت‌ها را به پشت برگردانده و از کودک بخواهید که جفت کارت‌های یکسان را به نوبت مشخص کند. تمام مراحل انجام این بازی در ویدئوی زیر قابل مشاهده است.

در صورت پیشرفت کودک؛ باید هر بار چالش بازی را بیشتر کنید تا بازی سخت‌تر شود و حافظه‌ی کودک بیشتر به چالش کشیده شود. برای این کار می‌توانید تعداد جفت‌کارت‌ها را بیشتر کنید (از 4 کارت شروع کنید و با پیشرفت کودک تعداد جفت کارت‌ها را بیشتر کنید). راه دیگری برای سخت‌تر کردن بازی این است که زمان نمایش کارت‌ها به کودک را کمتر کنید. مثلا به جای 50 ثانیه، 20 ثانیه کارت‌ها را به او نشان دهید تا به خاطر بسپارد. این بازی برای شناخت و تشخیص شباهت بین تصاویر و تقویت حافظه دیداری بسیار مفید است.

2. بازی برای تقویت حافظه دیداری و مفهوم اندازه

برای اینکه فرزندتان را با مفهوم کوچک و بزرگی آشنا کنید و حافظه دیداری او را تقویت کنی از این بازی ساده و مفید غافل نشوید. کافی‌ است عروسک یا هر شی دیگری که شکل ثابت ولی اندازه متفاوتی دارد؛ و در خانه دارید را در جایگاه‌های متفاوت بچینید. سپس چند ثانیه به کودک زمان دهید تا جایگاه هر شی را به خاطر بسپارد. بعد اشیا یا عروسک‌ها را برداشته و از کودک بخواهید به ترتیب بزرگ به کوچک (یا بالعکس) اشیا را بچیند.

در این بازی هم برای بالا بردن چالش می‌توانید تعداد اشیا را بیشتر، یا زمان نمایش به کودک را کمتر کنید.

3. بازی برای تقویت توجه دیدای و شناخت اشکال هندسی

همانطور که می‌دانید دقت و توجه یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید در کودکان تقویت شود. کودک برای داشتن حافظه دیداری قوی‌تر، و هر مهارت دیداری دیگری باید در وهله اول توجه و دقت دیداری بالایی داشته باشد. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای تقویت دقت و توجه دیداری کودکان انجام یازی زیر است. در این بازی تعدادی شی، و یا تکه کاغذهایی که به اشکال مختلف هستند نیاز داریم. اشکال را مقابل دید کودک قرار دهید و از او بخواهید شی‌ای را که نام ببرید را مشخص کند. ما در بازی زیر برای آموزش اشکال به کودک؛ از اشکال هندسی استفاده کرده‌ایم.

برای بالا بردن چالش بازی می‌توانید تعداد اشیا را بیشتر یا بازه زمانی که کودک حق انتخاب دارد را کمتر کنید. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ایده‌ی تمامی این بازیها از یک بازی موبایلی آموزشی گرفته شده است که می‌توانید از طریق این لینک برای فرزندتان دانلود کنید و مطمئن باشید که با این کار به تقویت مهارتهای او کمک کرده‌اید.

4. بازی برای تقویت کلمه‌سازی و جمله‌سازی

برای ساخت کلمه یا ساخت جمله می‌توانید به کمک چند قطعه کاغذ، کلمات را به تفکیک حروف روی هر قطعه کاغذ بنویسید. از کودک بخواهید ابتدا با خواندن جمله‌ای که روی کاغذ نوشته‌اید حدس بزند چه کلمه‌ای باید در جای خالی قرار گیرد. در مرحله بعد او باید به کمک حروف روی تکه کاغذها تلاش کند کلمه مورد نظر را بسازد.

برای سخت‌تر شدن این بازی می‌توانید از کلمات یا جملات پیچیده‌تری استفاده کنید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا چند ایده بازی برای تقویت مهارت کودکان با شما مطرح کنیم تا بتوانید علاوه بر سرگرمی در خانه؛ زمان مفیدی را با کودکتان داشته باشید. امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت و استفاده کافی را برده باشید. اگر از این مطلب استفاده کردید در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید تا در مقالات بعدی باز هم از این ایده‌ها برایتان بنویسیم.

دیدگاه‌ها
  • […] شده‌باشد. برای تقویت توجه فرزندتان از تمرینات ساده به این مقاله کمک […]