بازی برای کودکان 3تا 7 سال

معرفی بازی برای کودکان 3تا 7 سال

از 3 سالگی به بعد کودک کم کم شروع به یادگیری مهارت‌های مختلف می‌کند و در تلاش است تا خود را مهیای رفتن به مدرسه کند. بازی برای کودکان 3تا 7 سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که می‌تواند به خوبی کودکان را سرگرم کرده و مهارت‌های جدیدی را به آن‌ها بیاموزد.

در این مقاله قرار است شما را با تعدادی از بازی‌های تقویتی و آموزشی که مناسب کودکان 3تا 7 سال هستند، آشنا کنیم. با نورولند در ادامه همراه باشید تا این بازی‌ها را به خوبی یاد بگیرید و با کودکان خود انجام دهید.

بازی برای کودکان 3تا 4 سال

در دوران 3 تا 4 سالگی وقت آن است که کمی‌به کودک خود آزادی دهید تا چیزهای مختلفی را تجربه کند و کشفیات خود را انجام دهد. در این سن به سوالات کودکان خود با حوصله پاسخ دهید و تا حد امکان توضیحات کاملی را به آن‌ها ارائه دهید. در ادامه بازی‌های مناسب این سن را که برای تقویت مهارت کودک مناسب است را به شما معرفی خواهیم کرد:

آب‌ بازی

یکی از بازی‌های عالی در هوای گرم تابستان درست کردن یک ظرف آب پر از توپ‌های کوچک رنگی است. کودک در حالی که با آب بازی می‌کند و لذت می‌برد، می‌تواند شمارش اعداد را هم یاد می‌گیرد و رنگ‌ها را بشناسد. برای انجام این کار کافیست که چند لیوان رنگی و چند توپ رنگی داخل آب بیاندازید و از کودک بخواهید که توپ‌های همرنگ را کنار لیوان‌های همرنگ بگذارد. سپس تعداد لیوان‌ها یا توپ‌ها را بشمارد.

مخفی کردن وسایل

وسایل کودک را داخل شن، ماسه، خاک، پنبه و موارد مشابه پنهان کنید و از او بخواهید آن‌ها را پیدا کند. این تمرین موجب تقویت توجه بینایی و حس لامسه می‌شود.

باز کردن قفل

قفل و کلید کوچکی را در اختیار کودک قرار دهید تا با استفاد از کلید قفل را باز کند. شاید این تمرین ساده به نظر برسد اما برای تقویت مهارت‌های دست‌ورزی کودک مناسب است.

جابه‌جایی گوی

چند کاسه‌ی کوچک مقابل کودک قرار داده و زیر یکی از آن‌ها گوی کوچکی قرار دهید. سپس در مقابل کودک کاسه‌ها را چند بار جابه جا کنید. از کودک بخواهید کاسه‌ای که گوی زیر آن است را نشان دهد. این بازی کمک می‌کند تا توجه بینایی کودک بهبود یابد.

تکرار حرکات

کودک را رو به روی خود قرار دهید و از او بخواهید که بعد از نگاه کردن حرکات شما آن‌ها را تقلید کند و انجام دهد. برای مثال شما دست خود را روی بینی بگذارید، او هم این کار را تکرار کند. رفته رفته سرعت و تعداد حرکات را افزایش دهید تا برای کودک چالش برانگیز شود. اگر در طول انجام این تمرین از دو دست خود کمک بگیرید، می‌تواند به تقویت دو نیمکره‌ی مغز کودک هم کمک کند. در کل هم برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودک تمرین خوبی محسوب می‌شود.

اوریگامی‌ و کاردستی

اوریگامی و کاردستی برای کودکان این سن و حتی بزرگتر از آن هم جذاب است. پس از جذابیت‌های آن استفاده کنید و برای کودک خود انواع اوریگامی را درست کنید. با بزرگتر شدن او، سعی کنید کم کم این مهارت را به نوعی تمرین کنید که خود کودک عامل سازنده‌ی آن‌ها باشد. برای شروع هم می‌توانید به مقاله‌ی اوریگامی حیوانات مراجعه کنید که شامل آموزش اوریگامیهای متفاوتی برای کودکان 3تا 7 سال است.

رنگ‌آمیزی با کاموا

از کودک بخواهید روی کاغذ نقاشی بکشد و سپس با چسباندن کاموا نقاشی خود را رنگ‌آمیزی کند. این بازی برای تقویت مهارت‌های دیداری و هماهنگی بین چشم و دست، بسیار عالی است.

بازی‌ برای کودکان 4تا 5 سال

در سن 4 تا 5 سال کودک کمی به سمت کامل شدن پیش می‌رود و بازی‌های بیشتری را می‌تواند به تنهایی انجام دهد. در این دوران سعی کنید که بازی‌ها را به سمتی پیش ببرید که کودک عامل اصلی اجرای آن باشد.

خمیر بازی

 از کودک بخواهید با خمیر بازی، اشکال حیوانات یا صورت انسان یا حروف الفبا و اعداد را درست کند. این کار موجب افزایش توان و قدرت عضلات، افزایش مهارت‌های دست‌ورزی، اموزش اعداد، شناخت حیوانات و… می‌شود. در ادامه هم طرز تهیه‌ی خمیر بازی را به شما آموزش خواهیم داد تا با ساده‌ترین وسایل، خمیر بازی برای بچه‌ها درست کنید.

طرز تهیه خمیر بازی در منزل

 درست کردن خمیر بازی کار پیچیده‌ای نیست ولی در عوض خیالتان راحت است که دیگر هیچگونه مواد شیمیایی در آن نیست و اگر کودک آن را در دهانش گذاشت جای نگرانی نیست چون فقط از آرد و نمک تهیه شده است.

برای درست کردن خمیر بازی به مواد زیر نیاز دارید: یک پیمانه آرد، یک پیمانه آب، ربع پیمانه نمک، دو قاشق روغن و یک قاشق کرم تارتار که می‌توانید از فروشگاه‌های قنادی تهیه کنید.

این مواد را با هم مخلوط کنید و روی شعله‌ی ملایم قرار دهید و مرتب هم بزنید حدود 3 دقیقه یا کمتر زمان خواهد برد، وقتی که سفت شد دیگر به دست نمی‌چسبد از روی شعله بردارید و بگذارید که سرد شود و سپس به چند قسمت تقسیم کنید. در ادامه رنگ خوراکی را اضافه کنید و خوب ورز دهید. خمیر بازی شما آماده‌سی استفاده است.

این خمیر حدود 6 ماه هم قابل استفاده است البته باید بعد از هر بار استفاده آن را درون پلاستیک بگذارید و در یخچال قرار دهید.

خانه سازی و لگو

ابتدا به کودک ایده دهید تا با کمک این لگو‌ها چه شکلی درست کند مثال برج یا پل یا شکل مورد نظر را از روی شکل الگو (راهنمای خود بازی) به کودک نشان دهید. سپس می‌توانید در مرحله اول خودتان آن را یکبار در مقابل کودک درست کنید، در مرحله دوم آن را خراب کنید و این بار از کودک خود بخواهید که دوباره همان را بسازد. اگر دیدید که با مشکل مواجه است به او کمک کنید تا سازه را به صورت کامل درست کند. ساختن خانه و اشکال مختلف با لگو به کودکان حس خوبی منتقل می‌کند و باعث افزایش اعتماد به نفس او می‌شود.

مهره‌های رنگی

 برای انجام این بازی به نخ و مهره‌های کوچک رنگی که سوراخ داشته باشند، نیاز دارید. از کودک بخواهید مهره‌های رنگی را به ترتیبی که شما می‌گویید مثال زرد، قرمز، آبی، سبز و… داخل نخ یا سیم‌های پلاستیکی کند و دستبند یا گردنبند درست کند. این کار باعث تقویت حرکات ظریف، توجه و تمرکز، ادراک بینایی، شناخت رنگ‌ها خواهد شد.

تقویت حس لامسه

یک کارتن بزرگ تهیه کنید و دو حفره به اندازه جای دست‌های کودک خود روی آن ایجاد کنید و از کودک بخواهید تا دست‌های خود را وارد حفره کرده و اشیای مختلف مثل انواع میوه و… را لمس کند. سپس از او سوال کنید که چه چیزی را لمس کرده است.

قبل از شروع بازی ابتدا تمامی میوه‌ها و اشیایی که می‌خواهید داخل بازی استفاده کنید را به کودک نشان دهید و اجازه دهید لمس کند. اطمینان پیدا کنید نام آن‌ها را می‌داند سپس این تمرین را آغاز کنید. این تمرین به ادراک و تشخیص توسط حس لامسه کمک زیادی می‌کند.

دسته‌بندی

تعدادی از اسباب بازی‌های کودک را مقابل او قرار دهید و هر بار از او بخواهید آنها را به شیوه‌ی خاصی دسته‌بندی کند. مثال آن اسباب بازی‌هایی که هم رنگ هستند را جدا کند. دفعه‌ی بعد آن‌هایی که هم شکل هستند را کنار هم بگذارد و سپس آن‌هایی که بزرگ‌تر هستند را جدا کند.

این تمرین به درک بهتر کودک از مفهوم تشابه و شناخت همرنگی، هم‌شکلی و اندازه کمک می‌کند و استدلال او را درگیر می‌کند.

نقاشی دست

از کودک بخواهید با استفاده از شابلن نقاشی کند. یا با گذاشتن دست یا پای خود روی کاغذ و یا یک تخته وایت برد و کشیدن خط دور انگشتانش، شکل دست یا پای خود را بکشد. این تمرین به هماهنگی چشم و دست کمک می‌کند.

چرخش دور مرکز

از کودک بخواهید انگشت خود را روی یک نقطه روی زمین گذاشته و دور آن بچرخد. این فعالیت برای قدرت تمرکز کودک و تقویت مهارت‌های حرکتی او مناسب است. اگر دیدید که زیاد ممکن است بچرخد و حالت تهوع بگیرد، این تمرین را به آرامی و با تعداد دور خیلی کم انجام دهید.

بازی‌ برای کودکان 5تا 6 سال

سن 5 تا 6 سالگی باید کودک را آماده‌ی یادگیری مهارت‌های جدیدتری کنید و اشتیاق یاد گرفتن و تقویت مهارت‌ها را در کودک خود افزایش دهید. سن 5 تا 6 سالگی زمانی است که کودک باید با مفاهیم اولیه آشنا باشد و به یادگیری مهارت‌های پیچیده‌تری فکر کند.

آهنربا

از کودک بخواهید با استفاده از آهنربا قطعات آهنی داخل سبد را جدا یا وسایل آهنی منزل که آهنربا به آن می‌چسبد را پیدا کند. این تمرین باعث بهبود توجه و هوشیاری و تنظیم حس عمقی می‌شود.

عبور از سرامیک‌ها

از کودک بخواهید روی زمین سرامیک شده راه برود به صورتی که پایش را روی خطوط بین سرامیک‌ها قرار ندهد و از داخل سرامیک‌ها حرکت کند. این تمرین موجب تقویت توجه بینایی و حس لامسه می‌شود.

شلیک به بادکنک

تعدادی بادکنک را باد کرده و سر هر یک را داخل یک لیوان قرار دهید. از کوک بخواهید از فاصله‌ی معین با شلیک توسط آب پاش یا شیلنگ آب، بادکنک‌ها را از روی لیوان‌ها بیندازد. این تمرین برای هماهنگی چشم و دست، جهت‌یابی، هدف‌گیری و تمرکز مناسب است.

نقاشی با آبرنگ

از کودک بخواهید تا با آبرنگ روی کاغذ و با استفاده از رنگ‌های مختلف یک شکل بکشد و قبل از خشک شدن با نی روی ابرنگ‌ها را فوت کند تا پخش شود. این نوع نقاشی کشیدن به افزایش دقت بینایی کمک زیادی می‌کند.

عبور از اشکال هندسی

با استفاده از مقوا تعدادی اشکال هندسی (مربع، مثلث، دایره) را برش دهید و روی یک سطح مشخص از زمین آن‌ها را به صورت نامنظم بچسبانید. از کودک بخواهید تنها با گذاشتن پای خود روی یک نوع شکل هندسی از یک طرف به طرف مقابل برود. مثلا به او بگویید که فقط می‌توانی پاهای خود را روی شکل مربع قرار بدهی و به آن طرف اتاق بروی. این بازی به تقویت ادراک و هوش فضایی و مهارت‌های دیداری از جمله توجه دیداری کمک می‌کند.

لی‌لی توپی

دو سبد را در دو انتهای یک مسیر قرار دهید و داخل یکی از آن‌ها توپ‌های کوچک و متوسط قرار دهید. از کودک بخواهید در حالیکه روی یک پایش می‌پرد (لی لی می‌کند) توپی را از داخل سبد یک طرف به داخل سبد طرف مقابل برساند. این تمرین موجب تقویت کنترل تعادلی کودک و تمرکز و توجه می‌شود.

بازی‌ برای کودکان 6تا 7 سال

سن 6 تا 7 سالگی را سن پیش دبستانی می‌گویند. در این سن شما باید به کودک خود مهارت‌هایی را بیاموزید که او را برای رفتن به مدرسه آماده‌تر کند. یکی از توانایی‌هایی مهمی که تا این سن باید در کودک خود تقویت کنید، دست‌ورزی است، چون کودک بعد از رفتن به مدرسه باید مداد دستش بگیرد و اگر در این مورد ضعف داشته باشد، ممکن است علاقه‌ی کمتری به درس پیدا کند. به دلیل اهمیت این سنین ما در این مقاله به صورت جامع به مهارتهای پیش دبستانی و آموزش از طریق بازی پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

ماز

روی کاغذ یا روی زمین با چسباندن کاموا یا نوارچسب ماز درست کنید. (منظور از ماز، مسیرهای مارپیچ و تو در تویی است که دارای انشعابات و بن بست هستند و باید از یک سمت آنها وارد شد و از سمت دیگر خارج شد). البته می‌توانید از مازهای آماده استفاده کنید و از کودک بخواهید مسیر باز را پیدا کند و از آن عبور کند. این تمرین باعث آگاهی بینایی فضایی کودک می‌شود.

الگویابی

تعدادی مکعب در رنگ‌های مختلف در اختیار کودک قرار دهید. سپس با استفاده از مداد رنگی و روی کاغذ الگویی از روی هم گذاشتن مکعب‌های رنگی را بکشید. مثلا یک مکعب زرد و روی آن یک مکعب آبی و سپس یک مکعب قرمز و از کودک بخواهید الگویی که شما کشیدید را با روی هم گذاشتن معکب‌هایش درست کند. این کار برای بهبود مهارت‌های الگویابی، تمرین توالی و همچنین تمرکز مناسب است.

پرتاب توپ

چند توپ در مقابل کودک و یک سبد پشت سر او در فاصله‌ی مناسب قرار دهید و از کودک بخواهید در حالت نشسته توپ‌ها را از مقابل خود بردارد و به پشت سر خود و درون سبد پرتاب کند. این تمرین برای تقویت هماهنگی و مهارت‌های حرکتی و تمرکز مناسب است.

تمرین حافظه دیداری

وسایل مورد علاقه‌ی کودک را دو به دو تهیه کنید (مثلا دو تا گردو، دو تا در نوشابه، دوتا شکلات، دو تا پاک کن) و این اشیا را در دو ردیف چهارتایی و در کنار هم بچینید، به گونه‌ای که از هر نوع فقط یکی در هر ردیف داشته باشیم مثال یک گردو در یک ردیف و گردوی دیگر در ردیف دیگر باشد بعد اجازه دهید به مدت 15 الی 20 ثانیه کودک به آن‌ها نگاه کند و جای آن‌ها را به خاطر بسپارد. سپس لیوان‌های یکبار مصرف را به صورت برعکس روی وسایل بگذارید و آنها را بپوشانید. سپس به صورت تصادفی و یا به انتخاب خود کودک یکی از لیوان‌ها را بردارید و از کودک بخواهید که حدس بزند در زیر کدام لیوان از ردیف مقابل شی مشابه وجود دارد. این تمرین برای تقویت حافظه‌ی دیداری بسیار عالی است.

پرتاب تعادلی

از کودک بخواهید روی یک پا بایستد و توپ را به داخل سبد پرتاب کند. این تمرین موجب تقویت کنترل تعادلی کودک و تمرکز و توجه می‌شود.

چیدن مکعب‌ها

در مقابل کودک مکعب‌های رنگی را با ترتیب مشخصی روی هم بچینید و پس از چند ثانیه آنها را به هم بریزید و از کودک بخواهید آنها را به همان ترتیب قبلی بچیند. از تعداد مکعب‌های کم شروع کنید و با افزایش تعداد و تنوع رنگی مکعب‌ها فعالیت را دشوارتر کنید. این بازی نیز برای تقویت حافظه کوتاه مدت و تمرکز مناسب است.

 برای دیدن بازی‌های بیشتر بخصوص برای آموزش و تقویت مهارت کودکان 3تا 7 سال می‌توانید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید. 

پرسش و پاسخ

بهترین بازه سنی تقویت مهارت کودکان چیست؟

از سن 3 سالگی به بعد بهترین سن برای تقویت مهارتهای مختلف در کودکان است.

بهترین بازی‌ها برای تقویت مهارت کودکان 3تا 7 سال کدامند؟

بازیهای مثل لگو، پرسش و پاسخهای دیداری یا شنیداری، پازل، ماز، نقاشی، الگویابی، دست ورزی و…

سخن پایانی

در کودکان 3تا 7 سال باید مهارت‌های اساسی را تقویت کرد و همچنین او را برای رفتن به مدرسه و یادگیری مهارت‌های جدید آماده کنید. برای انجام این کار بهترین راه استفاده از بازی و سرگرمی‌های مناسب سن کودک است. به دلیل اهمیت تقویت مهارتهای کودکان در این سنین بازی موبایلی نورولند را به شما معرفی میکنیم که از این لینک قابل دانلود است. در این مطلب نیز سعی کردیم تا چندین بازی مفید را به تفکیک هر رده‌ی سنی از کودکان 3تا 7 سال به شما آموزش دهیم تا با استفاده از آن کودک باهوش‌تری پرورش دهید. امیدواریم که از مطالب گفته شده لذت برده باشید. منتظر نظرات شما درباره‌ی این بازی‌ها هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *