فهرست
بازی برای کودک یکسال
35 روش طلایی بازی برای کودک 1 ساله
۱۴۰۲/۰۱/۰۵
نگین حافظی
0 نظرات

لیست سرگرمی و بازی برای کودک 1 ساله

پیدا کردن بهترین بهترین روش برای بازی با کودک 1 ساله، ممکن است با چالش همراه باشد؛ زیرا آن‌ها بچه‌های خیلی بزرگی نیستند، اما بیشتر فعالیت‌های مناسب نوزادان هم دیگر برای آن‌ها نامناسب و خسته کننده است. در این مقاله از سری مقالات بازی برای کودک 3تا6 سال همراه نورولند باشید تا به بررسی انواع بازی برای کودک 1 ساله بپردازیم.

والدین یک کودک یکساله، دائماً در جستجوی فعالیت مناسب برای مشغول کردن او هستند. یک کودک یکساله را تصور کنید؛ او تازه شروع به راه رفتن کرده است و می‌خواهد تمام روز حرکت و بازی کند. مادرش می‌خواهد هر کاری که از دستش بر می‌آید انجام دهد تا با فعالیت‌های یادگیری سرگرم‌کننده، به رشد او و پردازش دنیای اطرافش کمک کند. در طول جستجوی خود برای یافتن بهترین راه سرگرم کردن یک کودک یکساله، به لیست زیر رسیدیم. لیستی از فعالیت‌های سرگرم کننده برای بازی و یادگیری کودک یکساله!

35 بازی برای کودک 1 ساله

برای بچه‌ها، هر چیزی می‌تواند تبدیل به یک بازی شود! زیرا آن‌ها در این دنیا جدید هستند و هرچیزی برایشان تازگی دارد. بازی‌ها می‌توانند بهترین راه‌ برای کمک به تقویت مهارت‌های ضروری مثل هماهنگی دست و چشم، توجه و مهارت‌های شناختی کودک باشند. زیرا به مشاهده دنیای اطراف کمک می‌کنند. پس بیایید با هم 35 بازی برای کودک یک ساله را بررسی کنیم:

 

بازی-برای-کودک-1-ساله-راه-شناخت-جهان

1. ایستگاه بازی کودک یک ساله

با رول‌های دستمال توالت ایستگاه بازی کودک درست کنید. این بازی برای کودک عالی است! کودک باید بین این رول‌ها حرکت کند و چند توپ را در آن‌ها بیاندازد.

2. فنجان های کاغذی به عنوان اسباب بازی

چند لیوان کاغذی را برعکس و به شکل یک برج روی هم بچینید. سپس از کودک بخواهید آن‌ها را خراب کند و دوباره بچیند. البته که نباید انتظار یک برج عالی از کودک یک ساله داشته باشید.

3. استخر توپ

یک استخر توپ بگیرید! این استخر یک محیط عالی برای بازی کودک است زیرا بسیار سرگرم کننده است و زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید فضایی را اشغال نمی‌کند! میلیون ها بازی وجود دارد که می‌توان با آن همه توپ انجام داد.

4. ظروف خالی و تخم مرغ‌های پلاستیکی

با این فعالیت سرگرم کننده با یک ظرف خالی، مقداری آب و چند تخم مرغ‌های پلاستیکی یک بازی آسان بسازید! همه این‌ها را جلوی کودک بگذارید و بعد او به حال خود رها کنید. در پایان این بازی، شما یک کودک شاد و یکمی کثیف کاری و یک دنیا آموزش خواهید داشت.

5. بازی ضایعات پارچه

تکه‌های پارچه خود را نگه‌دارید تا یک بازی سریع و آسان بسازید. این یک فعالیت سرگرم کننده است و تنها چیزی که نیاز دارید چند تکه پارچه و یک ظرف دستمال مرطوب کودک قدیمی است. پارچه‌ها را در ظرف ریخته و بیرون بکشید تا کودک همین کار را یاد گرفته و تکرار کند.

6. خانه نمدی

مقداری نمد برای ساختن خانه‌ای بی‌نظیر بگیرید! یک خانه نمدی در اتاق کودک بسازید و اجازه دهید تا او اولین بازی نقش آفرینی خود را اجرا کند.

7. بازی غلغلکی

یکی‌از نکاتی که حین بازی با کودک 1 ساله باید به او بیاموزید؛ درک حسی است. برای این کار چند ربان به جایی مانند بالای تخت بازی کودک وصل کنید و بعد او را بین ربان‌ها رها کنید. جین بازی با این اسباب بازی کودک یکساله شما مهارت لمسی خود را بهبود می‌بخشد.

8. شیب دار بازی با کودک یک ساله

بازی جالب‌ترین راه برای نشان دادن علت و معلولی به کودک یکساله است. برای این بازی یک سطح شیب دار درست کنید و اشیا را از بالای آن سر بدهید.

9. ساده ترین روش بازی با کودک یکساله

بهترین روش بازی با بچه یکساله، استفاده از چسب نواری است. چسب را به جاهای مختلف بزنید و ببینید که کندن آن چطور کودک را سرگرم می‌کند. این کار به دست ورزی کودک کمک خواهد کرد.

10. جعبه کشی

حل مسئله یک مهارت مهم در زندگی روزمره است که ما آن را ضروری می‌دانیم. بازی جعبه کشی در عین سرگرم کننده بودن، به پرورش این مهارت نیز کمک می‌کند. برای این بازی کافیست یک جعبه را با کاموا مثل یک فرقون کنید و بعد از کودک بخواهید آن را از بین موانع مختلف خانه از جمله مبل‌ها حرکت دهد.

11.  دونه برف رنگی

برای اجرای این بازی، مقداری نمک را روی کاغذ بریزید و بعد با رنگ خوراکی رقیق شده با آب، آن را رنگی کنید. 

12. پازل پیک پو

در این بازی شما با استفاده از یکی از عکسهای خانوادگی خود یک پازل تهیه می‌کنید و از کودک می‌خواهید آن را حل کند.

13. قایم باشک بازی برای کودک 1 ساله

برای اجرای فعالیت‌های مخفی شدن با کودک یکساله، کافیست خودتان یا وسایل را ابتدا به کودک نشان داده وسپس از دید او دور کنید.

14. جعبه روبانی برای کودکان 1 ساله

در این ایده شما باید یک کارتن بزرگ را با روبان‌ها آویزان به آن مثل یک اتاق آماده کنید و سپس کودک را در آن بگذارید. فرزند یکساله شما ساعت‌ها سرگرم بازی با کارتن خواهد شد.

15. آینه بازی

انعکاس برای کودکان بسیار جذاب است. پس حین بازی با فرزند 1 ساله خود از اینه و انعکاس نور کمک بگیرید.

16. فعالیت های تونلی

به کودک یک تونل بدهید تا در آن بازی کنند. خزیدن، چهار دست و پا رفتن و غلتیدن در آن بسیار سرگرم کننده است. این روشی عالی برای تشویق ورزش در کودک یک ساله است!

17. توپ های فنری 

توپ‌های فنری و دیگر اسباب بازی‌هایی که ناگهان از جای خود می‌پرند توجه کودک را حسابی جلب خواهند کرد.

18. بازی در فضای باز حسی بازی برای کودک 1 ساله

با این ایده‌های سطل زباله حسی در فضای باز، کودک را زیر نور آفتاب نگه دارید. بهترین بخش این است که آنها نیازی به تمیز کردن ندارند! فعالیت در فضای باز برای کودکان یک ساله بسیار مهم است. این به آنها راهی امن برای کشف دنیای بیرون می دهد.

19. فعالیت تونل جعبه مقوایی

ته چند جعبه مقوایی را ببرید و آن‌ها را مانند تونل به هم وصل کنید. عبور از این تونل یک بازی برای بچه یکساله خواهد شد. 

20. بازی حسی جعبه‌ای

بازی حسی یک جعبه است که دارای وسایل جذابی مانند زیپ، کلید پریز و غیره بوده و توجه کودک را جلب می‌کند. 

بازی لمسی

21. سیب شویی

یک سطل پر از آب و چند سیب در اختیار کودک بگذارید و تمام! شما یک بازی جذاب برای او آماده کرده‌اید.

22. فعالیت حسی دیواری بازی برای کودک 1 ساله

بچه یکساله برای بلند شدن از دیوار استفاده خواهد کرد. پس بیایید دیوار را با وسایلی مانند مکرومه بپوشانیم تا بچه جین بلند شدن سرگرم شود. 

23. فعالیت لمسی

فرو بردن دست کودک در کیسه برنج یا حبوبات یک بازی سرگرم کننده برای او خواهد بود که به پرورش مهارت لمسی او نیز کمک می‌کند.

24. نقاشی با انگشت

با تهیه چند رنگ انگشتی برای کودک، به سرگرم شدن او با نقاشی با انگشت کمک کنید.

25. تکسچر واک

کودک را بیرون ببرید تا روی چمن و موزاییک و بقیه سطوح بدون کفش راه برود و مهارت لمسی خود را پرورش دهد.

26. آب بازی در حمام

بازی در وان با استفاده از اسباب بازی‌هایی مثل اردک و قورباغه به تفریح خوبی برای کودک یکساله بدل خواهد شد.

فعالیت های یادگیری در فضای باز برای کودکان 1 ساله

وقتی به دنبال تجربیات یادگیری برای فرزند ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود هستید، چیزهای ساده و آسان را نادیده نگیرید! در اینجا چند مورد از کارهای مورد علاقه ما برای انجام در خارج وجود دارد که به کودک 1 ساله شما امکان می دهد از طریق بازی یاد بگیرد:

32. کاوشگر یک ساله

حیاط خلوت یا یک منطقه نزدیک خانه خود را کاوش کنید. هنگامی که کودک شما همه چیز را در مورد آن منطقه کاوش کرد، با مخفی کردن یک تخم مرغ پلاستیکی یا توپ کوچک، حین یافتن آن، کمی سرگرم شوید.

33. شکارچی

به شکار سنگ بروید. در اطراف شهر یا محله خود قدم بزنید و به دنبال سنگ، بلوط یا برگ بگردید.

34. زمین بازی برای کودک 1 ساله

به یک زمین بازی بروید. کودک 1 ساله شما ممکن است نتواند به تنهایی از وسایل زمین بازی اسفاده کند. اما دیدن آنجا و دیگر کودکان به سرگرم شدن او کمک خواهد کرد.

35. پیک نیک بازی برای کودک 1 ساله

زمانی که در پارک یا حیاط خلوت خود هستید، یک میان وعده پیک نیکی بخورید. بچه ها از غذا خوردن در فضای باز بسیار لذت خواهند برد، به خصوص اگر معمولاً همیشه روی صندلی در خانه غذا خورده باشند. فینگر فودهای آسان را انتخاب کنید و برای موقعیت خاص یک پتو به همراه داشته باشید.

همه چیز درباره رشد کودک یکساله

 کودک 1 ساله چه کارهایی باید بلد باشد؟

  • کودک یکساله شما باید بتواند فعالیت‌های درشت حرکنی زیر را انجام دهد:

راه رفتن پایدار
توانایی دویدن در مسافت های کوتاه
با هر دو پا به اندازه کافی بالا بپرد که به زمین برخورد نکند
از یک سطح کم مانند یک پله بپرد
لگد زدن به یک توپ
با نگه داشتن چیزی
از پله ها بالا/پایین رفتن
اسباب بازی ها را هل دادن، کشیدن، سوار شدن

  • او همچنین می‌تواند فعالیت‌های جرکتی ظریف زیر را انجام دهد:

از یک فنجان آب بنوشد
با قاشق بخورد
با مداد رنگی و خط خطی و رنگ کند 
کلاه و جوراب خود را در بیاورد
یک برج از 2-3 لگو درست کند
دستگیره های در را بچرخاند
حداکثر 4 حلقه را روی یک گیره بگذارد
یک کتاب را نگه دارد و صفحات را ورق بزند 

نکته: اگر کودک شما تا پایان 12 ماهگی این توانایی‌ها را ندارد جای نگرانی نیست. تا 18 ماهگی صبر کنید و سپس به متخصص مراجعه کنید.

حرف زدن کودک یکساله چطور باید باشد؟

کودک 1 ساله شما احتمالاً کلماتی را می داند که به آن‌ها علاقه دارد. اگر عاشق ماشین، قطار، گربه، سگ یا کامیون زباله است، این‌ها کلماتی هستند که نه تنها تشخیصشان می‌دهد؛ بلکه ممکن است شروع به گفتن آن‌ها نیز کرده باشد. در سال اول زندگی شاهد پیشرفتی در درک کلامی کودک خواهید بود و تا سن 2 سالگی، اکثر بچه ها حداقل 50 کلمه را در جملات 2 کلمه‌ای به کار می‌برند.

کلام آخر

در پایان باید بگوییم که کودکان 1 ساله تا 2 ساله عاشق بازی هستند. در این مقاله علاوه بر مرور مهارت‌های لازم برای کودک 1 ساله به بررسی برخی از منابع سرگرم کننده و اسباب بازی‌های آموزنده برای کودک 1 ساله پرداختیم که کودکان نوپا از آن‌ها لذت خواهند برد.

منبع مقاله kidsactivitiesblog و مقاله healthline

پرسش و پاسخ

یک کودک 1 ساله باید چه کاری انجام دهد؟

کودک یکساله قادر به انجام فعالیت‌های مختلفی است که در این مقاله به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. از جمله این کارهای می‌توان از کشیدن اشیا، هل دادن اشیا و غیره نام برد.

صحبت کردن کودک یکساله چطور باید باشد؟

کودک یکساله باید بتواند چندکلمه را ادا کند. این کلمات معمولا شامل نام اشیای مورد علاقه کودک مانند شیشه شیر ماشین و غیره هستند.

حین بازی برای کودک ۱ ساله به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بازی با کودک یک ساله باید به مهارت آموزی او کمک کند، او را با دنیا آشنا کند و برای او بی‌خطر باشد.

دیدگاه‌ها