فهرست
بازی با کودک 7 ساله
19 فعالیت آموزشی و بازی برای کودک ۷ ساله
۱۴۰۱/۱۰/۲۵
نگین حافظی
0 نظرات

19 فعالیت آموزشی و بازی برای کودک ۷ ساله

اگر والد کودکی هستید که خیلی راحت حوصله‌اش سر می‌رود؛ این مقاله نورولند با چند بازی برای کودک ۷ ساله می‌تواند نجات دهنده شما باشد.
هرچند بچه‌های هفت ساله کاملا مستقل هستند. اما هرچقدر هم که درگیر مسئولیت‌های خانه، کاری و زندگی باشید؛ باز هم لازم است تا با کودک خود به بازی بپردازید.
کودکان هفت ساله می‌توانند به طور مستقل لباس بپوشند، اشیایی را که به سمتشان می‌آید را بگیرند، بند کفش‌ها را ببندند و …
بنابراین، یافتن فعالیت‌هایی که بتواند توانایی‌های ذهنی و جسمی آن‌ها را تحریک کند ضروری است. برای آموزش بازی برای کودک 7 ساله، بازی‌های این مقاله را که به طور خاص برای تقویت استقامت فیزیکی و مهارت‌های ذهنی کودک شما طراحی شده‌اند؛ بخوانید.

بازی برای کودک 7 ساله در خانه

الف- بازی آموزشی برای کودک 7 ساله

1. تاس ریاضی

بهبود مهارت های ریاضی اولیه کودک شما در سنین پایین بسیار مهم است. این بازی ریاضی برای کودکان 7 ساله، نابغه کوچک شما را با جمع و تفریق ذهنی آغاز می کند.
تنها چیزی که نیاز دارید یک جفت تاس و شاید یک کاغذ و یک مداد است که در این راه کمک کند. تاس بیندازید و از کودک هفت ساله بخواهید که اعداد را سریع اضافه یا کم کند. اگر می‌خواهید آن را رقابتی کنید، به نوبت تاس بیندازید و ریاضی را انجام دهید، در حالی که بین جمع و تفریق متناوب می‌شوید. نتایج را به امتیازات خود اضافه کنید، و نتیجه ای که در مجموع به 100 برنده اول می رسد.

2. چالش جدول کلمات متقاطع

اگر تعجب می کنید که چگونه می توانید خواندن را به کودک 7 ساله خود بیاموزید، این بازی پازل می تواند پاسخگو باشد. جدول کلمات متقاطع به کودک این امکان را می دهد که شروع به خواندن افقی و عمودی کند و حافظه، مهارت های مشاهده و توانایی های پردازش کودک شما را بهبود بخشد. دسته ای را انتخاب کنید که فرزندتان به آن علاقه دارد، مانند شکل ها، میوه ها، رنگ ها، حیوانات یا ابرقهرمانان.

اجازه دهید فرزندتان به جدول کلمات متقاطع عنوان جذابی بدهد. اطمینان حاصل کنید که نکات کودک را به چالش می کشد اما برای او خیلی سخت نیست. می توانید نکات را در کنار جدول کلمات متقاطع یادداشت کنید. شما همچنین می توانید در کنار کودک هفت ساله خود بنشینید تا او معما را حل کند و به او کمک کند. همچنین می توانید از گزینه های آنلاین استفاده کنید که به شما در ایجاد جدول کلمات متقاطع کمک می کند.


این مقاله از سری مقالات بازی برای کودکان در سنین مختلف است.

برای دیدن بازی‌های بیشتر به مقاله بازی برای کودکان ۳تا۶سال مراجعه کنید.


3. شهر فعل

این فعالیت جذاب آموزش انگلیسی برای کودکان 7 ساله به یادگیری افعال منظم و نحوه استفاده مناسب از آنها در جملات کمک می کند. همیشه می‌توانید فعالیت را به اسم‌ها یا سایر بخش‌های گفتار تغییر دهید و اجازه دهید دایره واژگان فرزندتان گسترش یابد.

از کاغذهای رنگی ساختمانی برای بریدن سازه های برخی از ساختمان های محله خود مانند خانه، مدرسه، سوپرمارکت یا مغازه و پارک استفاده کنید. برش ها را روی ورق بزرگ کاغذ سفید یا نمودار با فضای کافی در اطراف هر کدام بچسبانید تا کودکتان بنویسد یا نقاشی کند. به فرزندتان اجازه دهید تا برای فعالیت هایی که در هر یک از مکان ها اتفاق می افتد، افعالی بیاورد. به عنوان مثال، یادگیری، بازی، مطالعه و آموزش فعالیت های یک مدرسه هستند. پاسخ های فرزندتان را در کنار برش های مناسب یادداشت کنید. سپس می توانید به کودک 7 ساله خود اجازه دهید تا مردم، جاده ها و درختان را برای تکمیل محله بکشد.

4. شاعر دیوانه

هدف این بازی این است که به کودک شما اجازه دهد کلمات قافیه ای را توسعه دهد، که در عین تمرکز، مهارت های تفکر خلاق او را افزایش می دهد. برای بازی شاعر دیوانه برای کودکان 7 ساله نیاز است چند ورق کاغذ را منگنه کنید تا یک کتابچه کوچک تشکیل دهید. از کودک هفت ساله خود بخواهید که عنوانی شیک، چیزی شبیه «کتاب قافیه دیوانه من» به کتابچه بدهد و صفحه اول را با آن تزئین کند.

پنج قافیه مورد علاقه فرزندتان را انتخاب کنید و از او بخواهید در هر صفحه کتاب یکی بنویسد. از آنها بخواهید که آخرین کلمه را در هر خط حذف کنند. در صورت تمایل، می توانید از فرزندتان بخواهید در صفحه سمت راست بنویسد و سمت چپ را خالی بگذارید تا بعداً بتواند تصاویر را نقاشی کند. پس از آماده شدن کتابچه، از فرزندتان بخواهید که کلمات گمشده در انتهای هر سطر را با کلمات قافیه پر کند. نگران این نباشید که آیا کلمات جدید در شعرها جای می گیرند یا نه. بازی می تواند سرگرم کننده باشد و به شما اجازه دهد تا با هم بخندید.

5. لی لی متفاوت

هاپسکاچ می‌تواند کودک را از نظر جسمی و ذهنی درگیر کند زیرا آنها بهترین راه رسیدن به مربع هدف را پیدا می کنند. بازی اصلی یک راه عالی برای آموزش به فرزندان شما است که شروع به تشخیص دنباله اعداد و شمارش معکوس کنند. شما فقط باید الگوی هاپسکاچ را روی زمین بکشید و یک نشانگر در اختیار بازیکنان قرار دهید. می توانید از سنگریزه، صدف یا چیزی مشابه استفاده کنید.

در دور اول، هر بازیکن نشانگر خود را به مربع اول پرتاب می کند، روی یک پا از تمام مربع ها می پرد و در حالی که امیدوار است به عقب برگردد، نشانگر را برمی دارد. در دور دوم، هر بازیکن نشانگر خود را به مربع بعدی می اندازد و به همین ترتیب. اگر می‌خواهید توانایی‌های ریاضی ذهنی فرزندتان را بهبود ببخشید، به او یک مسئله ساده بدهید که شامل عملیات‌های اساسی است تا تصمیم بگیرد که در کدام مربع باید بپرد.

ب- بازی دستی برای کودک 7 ساله

6. استتار با طبیعت

در اینجا یک ایده کاردستی ساده برای هنرمند در کودک 7 ساله و روشی مناسب بازی کودکانه برای زیر 7 ساله شما وجود دارد. فعالیت‌های مرتبط به ارتباط با طبیعت برای کودکان 7 ساله را می‌توانید با بیرون رفتن برای کمی پیاده روی در باغ خود یا خارج از منزل شروع کنید. از کودک خود بخواهید به رنگ های مختلف بیرون نگاه کند. سپس مقداری کاغذ و چند مداد رنگی یا نشانگر به آنها بدهید و از آنها بخواهید هر چیزی را که بیرون دیدند بکشند و رنگ آمیزی کنند. سپس، از آنها بخواهید که قطعات رنگی را در باغ شما پنهان کنند و با آنها به ماجراجویی بروید تا دوباره آن قطعات را پیدا کنید. مطالب مرتبط: 25 بازی و فعالیت سرگرم کننده در فضای باز برای بچه ها برای فعال ماندن

7. ساعت آفتابی

این فعالیت کاردستی آسان با درس هایی برای کودک 7 ساله شما بارگذاری شده است. به آنها بیاموزید که چگونه با استفاده از ساعت آفتابی زمان را تشخیص دهند، زیرا خورشید در طول روز حرکت می کند. برای اجرای فعالیت کاردستی ساعت آفتابی برای کودکان 7 ساله به سادگی یک نی یا یک مداد را از وسط یک صفحه کاغذی بزرگ عبور دهید. وقتی ساعت یک ساعت به صدا درآمد، از فرزندتان بخواهید دستگاه را به تراس یا حیاط خلوت شما برده و زمان را مشخص کند. از آنها بخواهید هر یک ساعت بیرون بروند و محل افتادن سایه نی را علامت بزنید. علامت گذاری را روز بعد ادامه دهید تا ساعت آفتابی کاغذی را تکمیل کنید.

8. عروسک جورابی

عروسک های جورابی ابزار بسیار خوبی برای آموزش اصول اولیه ارتباط و بیان خلاقانه به کودک شما هستند. کمد خود را به دنبال چند جوراب قدیمی بگردید و روی آنها چهره شخصیت ها را نقاشی کنید. عروسک ها را بین خود و فرزندتان تقسیم کنید و اجازه دهید نمایش عروسکی شروع شود! همچنین می توانید کودک هفت ساله خود را با مدولاسیون صدا، لحن ها، سبک های مختلف صحبت کردن و احساسات آشنا کنید.

9. قاب عکس چوب بستنی

این یک فعالیت خانوادگی عالی است. هیجان انگیز است و هیچ راهی برای انجام آن وجود ندارد! به یک تکه مقوا متناسب با عکستان، تعدادی چوب بستنی، چسب و یک عکس نیاز دارید. چوب بستنی را برای طرح کلی یک قاب به هم بچسبانید. مقوا را ببرید و پشت قاب چوب بچسبانید. سپس می توانید قاب خود را با رنگ و زرق و برق تزئین کنید و در نهایت عکس را داخل آن بچسبانید. این فعالیت تفکر خلاق کودک شما را افزایش می دهد و به او اجازه می دهد هر بار چیز متفاوتی را برای تزئین قاب عکس امتحان کند.

10. هنر صخره‌ای

هنر صخره‌ای یکی دیگر از فعالیت های لمسی است که کودک شما ممکن است از آن لذت ببرد. صداهای تق تق و صاف بودن سنگریزه ها می تواند جذاب باشد، در حالی که نقاشی روی اشکال نامنظم سنگ ها می تواند هماهنگی دست و چشم آنها را بهبود بخشد. با کودک هفت ساله خود بیرون بروید و چند سنگ یا سنگریزه با اندازه، شکل و رنگ متفاوت بردارید. وقتی به خانه رسیدید، رنگ ها و برس های خود را بردارید و اجازه دهید فرزندتان خلاقیت رنگارنگی داشته باشد. کودک خود را تشویق کنید تا چهره افراد یا حیوانات را نیز روی صخره ها بکشد. ایموجی ها نیز می توانند یک گزینه سرگرم کننده باشند. می‌توانید هنر صخره‌ای را در جعبه نگه دارید یا روی برخی آهن‌رباها بچسبانید و آنها را آهن‌ربای یخچال کنید.

ج- بازی برای کودکان 7 ساله در خانه

11. تراریوم بسازید

تراریوم یک اکوسیستم کاملاً خود نگهدار است. اکسیژن هوای اطراف زندگی گیاه سبز کوچک را دوباره پر می کند، در حالی که نور از طریق ظروف شیشه ای وارد می شود. مرطوب نگه داشتن خاک آب مورد نیاز را تامین می کند و ریزش برگ ها باعث تجزیه خاک می شود.

نحوه ساخت:

یک بطری یا کاسه شیشه ای به اندازه کافی بزرگ بردارید و شروع به پخش خاک مرطوب در ته آن کنید.
سپس، درختچه های کوچکی بکارید که نه خیلی سریع رشد می کنند و نه خیلی بلند.
کمی شن روی خاک اضافه کنید و خلاق باشید تا تراریوم را به سرزمین عجایب فرزندتان تبدیل کنید.
می توانید این فعالیت را با دختران یا پسران 7 ساله امتحان کنید و آن را به سرگرمی کوچک خود تبدیل کنید.

12. چاراد

Charades یک بازی همکاری تماشایی است که مرزهای ارتباط را آزمایش می کند. این یک گزینه فوق العاده برای زمانی است که فرزندان شما خسته هستند و فقط به دنبال یک بازی سرگرم کننده برای بازی هستند.

دسته ای را انتخاب کنید که فرزندانتان به خوبی از آن آگاه باشند. می‌توانید رفتار حیوانات، کلمات اکشن، قافیه‌ها، فیلم‌های دیزنی، ابرقهرمانان یا شخصیت‌های کارتونی را انتخاب کنید.
کلمات خاصی را که مربوط به هر دسته است بنویسید، آنها را به هم ریخته و از هر کودک بخواهید این کلمه را اجرا کند.
اگر بچه های دیگر بتوانند کلمه ای که در حال اجرا است را حدس بزنند، بازیگر یک میان وعده خوشمزه دریافت می کند.
به این ترتیب، در حالی که بچه‌ها ارتباط غیرکلامی را یاد می‌گیرند، آن ذائقه‌های کوچک را قلقلک می‌دهید.

13. پاس کاری با یک توپ

یک بازی کلاسیک پاس دادن توپ، یک فعالیت استثنایی در روزهای بارانی داخل سالن است که هرگز با بچه ها قدیمی نمی شود.
تنها چیزی که نیاز دارید یک توپ سافت بال، یا یک کوسن، و مقداری موسیقی شیک خوب است.
بچه ها را به صورت دایره ای بنشینید و از آنها بخواهید هنگام پخش موسیقی توپ را پاس دهند. کسی که وقتی موسیقی قطع می شود توپ را نگه می دارد بیرون می رود.
این بازی به کودک شما اجازه می دهد تا تعیین کند که چه زمانی توپ را پرتاب کند یا آن را نگه دارد تا در بازی بماند.

14. آن را ببینید!

این بازی کوچک و عالی بسیار شبیه شکار رفتگر است و یک تمرین عالی برای ذهن و چشم است. در بسیاری از خانه‌های هندی به زبان عامیانه نواخته می‌شود.این بازی به تشخیص یک بازی شی برای کودکان 7 ساله کمک می‌کند؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک مرز مشخص کنید، بگویید در اتاقی که در حال حاضر در آن هستید، و با بچه های خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید یک شی خاص را در اتاق تشخیص دهند.
می‌توانید بگویید، «گل زرد را ببینید» یا «عروسک میمون را ببینید».
شما می توانید با آموزش دادن به بچه هایتان در مورد نزدیک بودن یا نبودن آنها به جسم کمک کنید.
این بازی حضور ذهن کودک را تقویت می کند و او را نسبت به محیطی که در آن زندگی می کند آگاه تر می کند. آنها چیزهایی را در اطراف خانه مشاهده می کنند که ممکن است نداشته باشند و می دانند در خانه شما چه چیزی می رود و در عین حال مهارت های تطبیق خود را بهبود می بخشد.

15. زمزمه های چینی

در اینجا یک فعالیت خنده دار برای زمانی که بچه های زیادی در اطراف دارید وجود دارد. وقتی در جشن های تولد بازی می شود بهترین است، اما می توان آن را برای سرگرمی های خانوادگی نیز بازی کرد. همه را وادار به ایستادن در یک صف کنید. یک جمله طولانی و شاید گیج کننده را برای اولین فرزند در صف زمزمه کنید، که سپس همان جمله را برای کسی که پشت سر ایستاده است زمزمه می کند. پیام نباید تکرار شود. در نهایت، آخرین نفر بیانیه را با صدای بلند می گوید، که اغلب کاملاً با آنچه در ابتدا گفته بودید متفاوت است. این بازی استراتژی مهارت های توجه کودکان را افزایش می دهد و به آنها اجازه می دهد تا یاد بگیرند که حتی کلمات ساده را نیز می توان اشتباه تفسیر کرد. این آموزش می آموزد که ارتباط شفاف شامل گوش دادن بیشتر از صحبت کردن است.

16. توپ را بگیر

باز هم یک روش کلاسیک قدیمی دیگر بازی برای کودک هفت ساله! از همه بچه ها بخواهید برای این بازی سرگرم کننده و سریع در یک دایره بایستند. از مرکز، یک توپ را به بالا در هوا پرتاب کنید. هنگامی که توپ در اوج خود است، نام کودک را صدا بزنید و آنها باید برای گرفتن توپ با عجله وارد شوند. گرفتن توپ بازی برای کودکان 7 ساله به کودکان می آموزد که فوراً در یک لحظه پاسخ دهند.

17. شکار رفتگر طبیعت

شکار رفتگر طبیعت یک بازی سرگرم کننده و جذاب برای کودکان 7 ساله است که آن‌ها را به طبیعت نزدیک می کند و می‌توان آن را به صورت گروهی یا فردی انجام داد. به بیرون از خانه رفته و فهرستی از اشیایی که فرزندانتان می‌توانند در مدت زمان ذکر شده در اطراف خود پیدا کنند (پر، گل، سنگریزه، برگ های خشک و غیره) تهیه کنید. لیست اشیاء و یک کیسه کاغذی را به آنها بدهید تا مجموع اشیای پیدا شده را در آن قرار دهند. اولین نفر یا تیمی که تمام موارد موجود در لیست را پیدا کند برنده است. همچنین می توانید به جای خود کلمات، سرنخ های کوچکی بسازید. برای مثال، برگ‌ها می‌توانند «چیزی سبز روی درختان» باشند. با انجام این کار، بچه‌های شما یاد می‌گیرند که نکات را به عمل تبدیل کنند و بر اساس آن کار کنند.
این بازی باورنکردنی همچنین هوش بصری، تفکر انتقادی و مهارت های تصمیم گیری کودک شما را بهبود می بخشد. این بازی که به اشکال مختلف برای کودک زیر 7 سال نیز قابل اجرا است؛ از جمله بهترین روش بازی برای کودکان ۳تا۶سال است که با آن می‌توان کودک را در خارج از خانه سرگرم کرد. 

شکار رفتگر طبیعت یک بازی برای کودک 7 ساله

18. مسابقه لیمو و قاشق

با مسابقه خوب لیمو و قاشق، روحیه رقابتی حین بازی برای کودک هفت ساله خود را بالا ببرید. این کار یک روش عالی برای علاقه مند کردن کودکان به آزمایش تعادل و ثبات است. فقط چند عدد لیمو از یخچال و یک قاشق برای هر شرکت کننده تهیه کنید. هدف این است که هر شرکت کننده در حالی که قاشق را در دست گرفته و لیمو در آن در دهان خود دارد از خط پایان عبور کند و بدون اینکه لیمو را بیاندازد مسافت مشخصی را طی کند.

19. حمله بالون آبی

در بازی سرگرم کننده بالن آب برای کودکان 7 ساله باید گروه های کوچکی تشکیل دهید و به هر تیم تعداد مساوی بادکنک بدهید. بگذارید بادکنک هایشان را پر از آب کنند و به طرف هم پرتاب کنند. تیمی که بازیکنان خشک بیشتری داشته باشد برنده است! اگر نگران پرتاب بادکنک به سمت بچه ها هستید، آن را به یک مسابقه بیسبال با بادکنک آبی تبدیل کنید. این بازی پر از سرگرمی به فرزندان شما حس روحیه تیمی می دهد در حالی که با هم کار می کنند و سعی می کنند از هم تیمی های خود محافظت کنند.

پرسش و پاسخ

1. انجام بازی‌های آموزشی برای کودک 7 ساله چگونه بر مغز او تأثیر می‌گذارد؟

بازی های آموزشی برای تحریک فرآیندها و ساختارهای مغز مسئول توانایی ها و عملکردهای شناختی ضروری هستند. بنابراین، آنها به رشد شناختی کودکان کمک می کنند.

2. مزایای بازی‌های فعالیت محور برای کودکان 7 ساله چیست؟

علاوه بر کمک به رشد عصبی شناختی، بازی های مبتنی بر فعالیت به کودکان کمک می کند تا مهارت های اجتماعی، هماهنگی و همکاری را بیاموزند و به آنها کمک می کند سالم و تناسب اندام بمانند.

منبع:

وبسایت momjunction

دیدگاه‌ها