راهکارهایی فوق العاده برای تقویت حافظه کودکان پیش دبستانی

بهبود حافظه کودکان

تقویت حافظه کودکان

آیا کودک شما هم هنگام انجام کاری که به بخاطر سپردن اطلاعات نیاز دارد؛ با مشکل مواجه می‌شود؟ مثلا وقتی مشغول درست کردن کیک هستید و از کودکتان می‌خواهید آرد و شکر را برای شما بیاورد؛ دست خالی برمی‌گردد و می‌گوید یادم رفته چه چیزی نیاز داشتید؟ پس لازم است برای کمک به او راهکارهایی برای تقویت حافظه کودکان را بیاموزید.

چالش‌های حافظه فعال می‌توانند در انجام وظایف ساده‌ای مشکل ایجاد کنند. حافظه فعال به نحوه نگهداری و کار با اطلاعاتی که حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌کند اشاره دارد.

بچه‌ها برای یادگیری همیشه از حافظه فعال استفاده می‌کنند. حافظه فعال قوی در مواردی مانند دنبال کردن دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای یا حل یک مسئله ریاضی در ذهن شما لازم است. شما می‌توانید با استراتژی‌های ساده در زندگی روزمره، به تقویت حافظه کودکان خود کمک کنید. ما در مقالات پیشین نورولند نیز راهکارهایی برای این مساله بطور مفصل ارائه کرده‌ایم. در این مقاله استراتژی‌های دیگری را عنوان می‎‌کنیم. توصیه میکنیم برای تقویت مهارت کودک 3 تا 7 ساله‌تان حتما به این مقاله مراجعه کنید.

11 راهکار برای تقویت حافظه کودکان

1. روی مهارت‌های تجسمی کودکان کار کنید

کودکان را تشویق کنید تا تصویری از آنچه را که تازه خوانده یا شنیده‌اند در ذهن خود ایجاد کنند. یا به عنوان مثال، به کودکتان بگویید در ذهن خود میز عصرانه را برای پنج نفر حاضر کند. وقتی بچه‌ها در تجسم بهتر می‌شوند، می‌توانند آن تصویر را به خوبی توصیف کنند.

2. از فرزندتان بخواهید به شما بیاموزد

توانایی توضیح چگونگی انجام کاری شامل معنادار ساختن اطلاعات و پر کردن ذهنی کودکان است. شاید فرزند شما مهارتی را بیاموزد که شما در آن تخصصی ندارید، مانند نحوه دریبل زدن در بسکتبال. از کودک خود بخواهید این مهارت را به شما بیاموزد. معلمان با جفت کردن دانش آموزان در کلاس می‌توانند کار مشابهی با این انجام دهند. این ایده به کودکان امکان می‌دهد به جای انتظار برای فراخوانده شدن، با اطلاعاتی که دارند فعالیت و بازدهی مثبت داشته باشند.

3. بازی‌هایی را که از حافظه دیداری استفاده می‌کنند‌، امتحان کنید

بازی‌های ساده‌ی زیادی وجود دارد که می تواند به کودکان کمک کند تا روی حافظه دیداری خود کار کنند. علاوه بر این می‌توانید چنین بازی و سرگرمی‌هایی را بیافرینید. مثلا یک صفحه مجله به کودکتان بدهید و از آن‌ها بخواهید همه کلماتی که شامل حرف “ب” هستند را پیدا کنند. تابلو و بنرهای موجود در خیابان‌ها نیز می‌توانند بسیار سرگرم کننده باشند. حروف و اعداد موجود در پلاک  خودروها نیز همینطور. بنابراین از تمامی المان‌های محیط اطرافتان کمک بگیرید تا به تقویت حافظه دیداری کودکتان کمک کنید.


برای تقویت نیمکره مغز کودکان حتما به این مقاله مراجع کنید.


4. بازی‌های کارتی قاعده‌مند انجام دهید

بازی‌های کارتی ساده مانند Uno می‌توانند حافظه کاری را از دو طریق بهبود بخشند. اول اینکه بچه‌ها باید قوانین بازی را در ذهن خود داشته باشند. و دوم اینکه باید در هر لحظه به یاد داشته باشند که چه کارت‌هایی دارند و افراد دیگر کدام کارت‌ها را بازی کرده‌اند.

بازی کارتی مفید برای حافظه کودکان5. اطلاعات را به تکه‌های کوچک‌تر تبدیل کنید

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا در نوشتن شماره تلفن‌ها و پلاک‌ها خط تیره درج می‌شود؟ زیرا به خاطر سپردن چند گروه کوچک از اعداد آسان تر از به خاطر آوردن یک رشته طولانی از اعداد است. این نکته را در ذهن خود بخاطر داشته باشید که باید به فرزند خود دستورالعمل‌‎های چند مرحله‌ای بدهید. آن‌ها را یک به یک بنویسید یا بگویید. همچنین می‌توانید از المان‌های گرافیکی برای تقسیم تکالیف به قطعات کوچک‌تر استفاده کنید.

6. تکالیف را چند حسی کنید

استفاده از چندین حس برای پردازش اطلاعات می‌تواند به حافظه فعال و حافظه طولانی مدت کمک کند. وظایف را یادداشت کنید تا کودک شما بتواند آن‌ها را مشاهده کند. آن‌ها را با صدای بلند بگویید تا کودک شما بتواند آن‌ها را بشنود. وقتی در مورد کارهای خانوادگی که فرزندتان باید انجام دهد صحبت می‌کنید، در خانه قدم بزنید. استفاده از استراتژی‌های چند حسی می‌تواند به بچه‌ها کمک کند اطلاعات را به اندازه کافی در ذهن داشته باشند تا از آن‌ها استفاده کنند.

7. به برقراری ارتباط کمک کنید

به کودک خود کمک کنید انجمن‌هایی ایجاد کند که جزئیات مختلف را به هم متصل کرده و باعث به یاد ماندنی‌تر شدن آن‌ها شود. یک راه این است که علاقه کودک خود را به مطالب سرگرم کننده جلب کنید. یافتن راه‌هایی برای اتصال اطلاعات؛ به شکل گیری و بازیابی طولانی مدت کمک می‌کند.

8. تمرین باعث ماندگاری می‌شود

اطلاعات مریوط به هر یک از حواس در بخشی از مغز که مخصوص آن حس است، ذخیره می‌شود. با استفاده از فعالیت‌های حسی متعدد، این اطلاعات را مرور کنید تا شبکه‌های عصبی مختلف دانش را در مناطق مختلف مغز ذخیره کنند. اینگونه مغز کودکتان مسیرهای مختلفی را به سمت حافظه ذخیره شده ایجاد می‌کند، که باعث می‌شود بازیابی کارآمدتر شود. وقتی یک موردی غالباً فراخوانده می‌شود، این فعال شدن مدار عصبی مکرر باعث تقویت حافظه می شود. درست مانند تمرین عضلات.

9. خواب مناسب را فراموش نکنید

خواب مناسب برای کودکان

انتقال دهنده‌های عصبی پس از گذشت تنها ده دقیقه از انجام یک فعالیت، تخلیه می‌شوند. استراحت‌های کوتاه، وقفه‌های مغزی است که در آن به کودک کمک می‌شود فعالیت یادگیری را تغییر داده و اجازه دهد مواد شیمیایی مغز دوباره پر شود. تنها پس از چند دقیقه گذشت از یک استراحت کوتاه یا حرکت کششی؛ مغز شاداب شده و آماده ذخیره سازی جدید در حافظه خواهد بود.

10. الگو سازی را به فرزندتان بیاموزید

مغز یک ارگان است که مدام به دنبال الگو است. هنگامی که فرزندان شما روابط بین دانش جدید و قبلی را تشخیص می‌دهند، مغز آن‌ها می‌تواند اطلاعات جدید را با دسته‌ای از دانش موجود برای ذخیره سازی طولانی مدت پیوند دهد.

11. ارتباط بین اطلاعات را جدی بگیرید

مغز کمتر از یک دقیقه اطلاعات را در حافظه کوتاه مدت نگه می‌دارد، مگر اینکه با دانش قبلی ارتباط برقرار کند. دانش قبلی کودک خود را با یادآوری کارهایی که در خانواده انجام داده‌اید یا آموخته‌هایش در سایر موضوعات مربوط به اطلاعات جدید را فعال کنید.

علاوه بر این موارد پیشنهاد می‌کنیم بازی نورولند را نیز برای کودکتان دانلود کنید که شامل تمارین و بازی‎‌های جذاب و مختلفی است که به تقویت حافظه‌ی آن‌ها کمک می‌کند.

منابع: psychologytoday و understood

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *