حافظه شنیداری در کودکان

مهارت‌های شنیداری، جزو مهم‌ترین مهارت‌هایی هستند که باید در کودکان تقویت شوند. حافظه شنیداری یکی از اعضای اصلی این گروه است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. کودکانی که از حافظه شنیداری خوبی برخوردار نیستند، در زمان تحصیل و مدرسه با مشکل مواجه می‌شوند.

اغلب این کودکان، در املا و نوشتن کلمات ضعیف هستند. چون که به درستی نمی‌توانند کلماتی که می‌شنوند را به خاطر بسپارند و بعد به کاغذ منتقل کنند. همین دلیل کافیست تا بچه‌ها بعد از گذشت مدت کوتاهی، از درس خواندن زده شوند و علاقه‌ای به درس و مشق نداشته باشند. پس اگر کودکتان خوب یاد نمی‌گیرد و در املا و نوشتن تکالیف ضعیف عمل می‌کند، ممکن است حافظه شنیداری خوبی نداشته باشد. در ادامه با نورولند همراه باشید تا به شما نحوه تقویت حافظه شنیداری را بازی به شما آموزش دهیم:

چگونه حافظه شنیداری کودکان را می‌توان تقویت کرد؟

برای تقویت حافظه شنیداری روش‌های مختلفی وجود دارد. اما ساده‌ترین و بهترین روش برای انجام این کار، انجام بازی‌های مرتبط برای تقویت این مهارت است. بچه‌ها به دلیل اینکه از بازی‌کردن لذت می‌برند، به راحتی می‌توان مفاهیم آموزشی را در این قالب به آن‌ها آموخت. بازی هدفمند باعث می‌شود تا کودک شما در کنار سرگرمی، بتواند مهارت‌های خود را تقویت کند.

در ادامه به شما تعدادی بازی مرتبط با این مهارت معرفی خواهیم کرد تا بتوانید کودکان خود را از لحاظ حافظه شنیداری تقویت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم اگر برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکتان قصد دارید بازی‌هایی را بیاموزید حتما به مقاله مربوطه که به آن لینک داده شده است مراجعه کنید.

7 بازی برای تقویت حافظه شنیداری کودکان

1.    بازی خرید از فروشگاه

برای انجام این بازی کافیست تا هر روز 6 جسم متفاوت را در جلوی کودک خود قرار دهید، بعد با صدا کردن اسم هر جسم از کودک خود بخواهید که آن را انتخاب کند و در سبد خود بیاندازد. در روزهای اولی که این بازی را انجام می‌دهید، همین قدر ساده شروع کنید. بعد از گذشت چند روز برای جذاب‌تر کردن بازی، اجسام را جلوی کودک خود قرار ندهید و در جایی مشخص بگذارید تا کودک شما برود و آن را از آنجا بردارد.

در مرحله‌ی پپیشرفته‌تر این بازی، می‌توانید با وسایلی که داخل خانه جای مشخصی دارند، این بازی را انجام دهید. مثلا از او بخواهید خمیر دندان را به سبد محصولاتی خود اضافه کند. برای این کار کودک شما باید به جای مشخصی از خانه برود و این محصول را پیدا کند. یا از او بخواهید که جوراب خریداری کند تا او به اتاق خواب برود و از کشوی لباس‌های خود جوراب را انتخاب کند.

این بازی به کودکان کمک می‌کند تا بعد از نام‌بردن اسم محصول توسط شما، آن را به خاطر بسپارند و برای خرید آن اقدام کنند. همین کار تاثیر مثبتی بر حافظه شنیداری کودک شما خواهد داشت و به او کمک می‌کند اقداماتی که برای آن محصول انجام داده است را به خاظر بسپارد.

2.    یک مرغ دارم روزی چندتا تخم می‌گذارد

همه‌ی ما این بازی معروف و نوستالژی را حداقل یکبار در زندگی خود انجام دادیم بدون اینکه تاثیر آن را بدانیم. بازی به این صورت است که شما شروع‌کننده مکالمه هستید با این جمله: «یک مرغ دارم، روزی دوتا تخم می‌گذارد» در پاسخ به شما کودکتان باید از شما سوال کند: «چرا دوتا؟»، سپس شما در پاسخ او می‌گویید: «پس چندتا»، و کودک شما باید یک عدد دیگر بگوید و دوباره این سوالات تکرار می‌شوند.

کودک شما در حین بازی باید یادش بماند که شما چه عددی را گفتید، تا بتواند از شما سوال کند و همین موضوع باعث می‌شود که حافظه شنیداری او به خوبی تقویت شود.

3.    1، 2، 3، 4، هپ

یکی دیگر از سرگرمی‌هایی که معمولا بچه‌ها در مدرسه انجام می‌دادند همین بازی هپ بود. این بازی به این صورت است که اعدادی که مضرب 5 هستند را باید با اسم هپ صدا کرد. این بازی علاوه بر تقویت شمارش اعداد و یادگیری مضارب اعداد مختلف، به حافظه شنیداری هم کمک می‌کند. چون باید کودک یادش بماند که چه اعدادی گفته شده و در زمان نوبت خود، اگر عددی شرایط لازم را داشت، هپ بگوید.

همچنین می‌توانید برای آموختن مهارت‌های ریاضی با بازی به مقاله «چگونه مهارت‌های ریاضی را آموزش دهیم» مراجعه کنید.

4.    جمله سازی

یکی دیگر از بازی‌های مرتبط با این موضوع بازی جمله سازی است. این بازی به این شکل انجام می‌شود که شما یک کلمه را می‌گویید، مثلا کلمه «نورولند» در ادامه کودک شما باید کلمه شما را به همراه کلمه‌ی جدیدی که خود به آن اضافه می‌کند، تکرار کند. مثلا بگوید «نورولند خیلی» سپس نوبت شماست که کار مشابه را انجام دهید و یک کلمه جدید اضافه کنید. بازی همینطور ادامه پیدا می‌کند تا جمله تکمیل شود و در هر نوبت باید بتوانید تمام کلمات قبلی را مرور کنید. همین امر باعث می‌شود تا حافظه‌ی شنیداری شما درگیر و در نهایت تقویت شود.

5.    یادآوری بخشی از داستان‌ها

از قصه گفتن برای کودکان خود غافل نشوید که مزایای بسیار زیادی دارد و به تقویت مهارت‌های مختلف کودکان کمک می‌کند. یکی از کارهایی که می‌توان برای تقویت حافظه شنیداری انجام داد، استفاده از همین قصه‌هاست. کافیست که روز بعد یا چند روز بعد از کودک خود بخواهید تا خلاصه یا بخشی از داستان را برای شما تعریف کند. این کار باعث می‌شود که مهارت‌های شنیداری کودک شما و به خصوص حافظه آن تقویت شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه راهکارهای بیشتری را در این مورد و موارد مشابه بیاموزید حتما از مطالب مفید اینستاگرام نورولند استفاده کنید.

6.    به خاطر بسپار

اگر به فروشگاه رفتید، می‌توانید در حین خرید کودک خود را سرگرم و مهارت‌های شنیداری را تقویت کنید. در هنگام خرید می‌توانید از کودک خود بخواهید تا جزئیاتی را به خاطر بسپارد و هنگامی که به خانه رفتید، با گفتن چیزهایی که به خاطر سپرده است را بیان کند.

یک روش دیگری که می‌توانید این بازی را انجام دهید، به این صورت است که اعداد، رنگ‌ها، اسامی حیوانات مختلف را بیان کنید و دقایقی بعد از کودک خود سوال کنید. با همین بازی ساده هم می‌توانید مهارت حافظه شنیداری کودکتان را از این رو به آن رو کنید.

7.    پیام رسانی

یکی از ساده‌ترین بازی‌هایی که برای تقویت حافظه شنیداری وجود دارد و بسیاری از ما بدون اینکه بدانیم، آن را انجام می‌دهیم، رساندن پیام است. از کودک خود بخواهید که به دیگر اعضای خانواده پیام شما را برساند. مثلا به او بگویید که به پدرش خبر دهد که شام آماده است، یا به خواهر یا برادرش اطلاع دهد که برای انجام کارها به کمک شما بیایند. این کار باعث می‌شود که کودک شما احساس مهم بودن داشته باشد. به همین خاطر سعی می‌کند تا پیام شما را خوب و دقیق به خاطر بسپارد و همین کمک زیادی به تقویت این مهارت می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا به شما بازی‌های مختلفی را برای تقویت حافظه شنیداری کودک خود معرفی کنیم و به طور کلی توضیحی درباره این مسئله به شما دهیم. علاوه بر این بازی ها مفتخریم تا بازی موبایلی نورولند را نیز به شما معرفی کنیم که به تقویت مهارت‌های مختلفی مثل مهارت شنیداری در کودکان میپردازد. امیدواریم که این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد و خوشحال می‌شویم اگر نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *