فهرست
تقویت حافظه کوتاه مدت کودک با چند راهکار ساده وبی نظیر
۱۳۹۹/۰۹/۲۵
لیلا افشار
1 نظرات

چرا باید به فکر تقویت حافظه کوتاه مدت کودک باشیم؟

بسیاری از ما مانند گذشته از بازی حافظه کوتاه مدت کودک خود استفاده نمی‌‌کنیم. این مساله از دوران کودکی در حال رخ دادن است. ما دیگر فرزندانمان را به مغازه نمی‌فرستیم تا اقلامی را برای شام تهیه کنند. لازم نیست شماره تلفن، روز تولد یا قرار ملاقات را به خاطر بسپاریم. لازم نیست نحوه هجی کردن را به خاطر بسپاریم زیرا اکثر دستگاه‌ها پیش‌بینی و تصحیح خودکار دارند. یعنی برای تقویت حافظه کوتاه مدت کودک نباید کاری کنیم؟

آیا می‌دانید عملکرد اجرایی مغز به توانایی درست خواندن و نوشتن بستگی دارد. بنابراین حالا که به اندازه‌ی کافی از حافظه‌ی کوتاه مدت خود استفاده نمی‌کنیم و از طرفی این توانایی بسیار با اهمیت است، نباید برای بهبود آن کاری انجام دهیم؟
بازی‌های ساده‌ای وجود دارند که برای بهبود  ضعف حافظه و تقویت حافظه کوتاه مدت کودک بسیار کارآمد و مفید هستند. ما در مقالات پیشین نورولند به طور مفصل به راهکارهایی برای تقویت انواع حافظه و دلایلی که باعث کاهش حافظه می‌شوند پرداختیم.‌ در ادامه بیشتر به راهکارهایی که به تقویت حافظه کوتاه مدت کودک کمک می‌کند می‌پردازیم.

راهکارهایی برای تقویت حافظه کوتاه مدت کودک

1.تمرین و تکرار

اطلاعات هر یک از حواس در بخشی از مغز که مخصوص آن حس است ذخیره می‌شود. با استفاده از فعالیت‌های حسی متعدد، داده‌ها و اطلاعات موجود در مغز را مرور کنید. با این کار شبکه‌های عصبی مختلف اطلاعات را در مناطق مختلف مغز ذخیره می‌کنند. مغز فرزندان شما مسیرهای مختلفی را به سمت حافظه ذخیره شده می‌سازد که در نتیجه بازیابی و به یادآوری کارآمدتر می‌شود. دقیقا همانطور که با استفاده‌ی مکرر از یک عضله آن را قوی‌تر می‌کنیم؛ با تمرین و تکرار بیشتر یک موضوع و مرور آن باعث تقویت حافظه خواهیم شد.

تمرین و تکرار با کودک

در بازی نورولند تمارین تقویتی و بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه کوتاه مدت کودک وجود دارد که در محیطی شاد و فوق‌العاده به بهبود حافظه‎‌ی کودک کمک می‌کند. این بازی جذاب را از این لینک دانلود کنید.

2. جلب توجه

وقایع به یاد ماندنی باعث ایجاد خاطرات طولانی مدت می‌شوند. سعی کنید اتفاقات جذابی درباره‌ی موضوعات مختلف رقم بزنید که سبب جلب توجه کودک به آن موضوع در موقعیت‌های دیگر شود. مثلا در این باره که فرزند شما در مدرسه چه مساله‌ای را آموزش می‌بیند آگاه باشید و تصاویر یا پوسترهایی که نکاتی درباره آن موضوع می‌دهند را در خانه آویزان کنید. او را تشویق کنید حدس بزند که این تصاویر چه چیزی ممکن است باشند. کنجکاوی باعث می‌شود وقتی موضوع در کلاس یا جای دیگری دیده یا شنیده می‌شود، توجه کودک را به خود جلب کند.

3. رنگ

استفاده از رنگ

مغز فقط به بخش کوچکی از میلیاردها بیت اطلاعات حسی که در هر ثانیه در دسترس ماست، اجازه ورود و ذخیره‌سازی می‌دهد. یک فیلتر در مغز تصمیم می‌گیرد که چه عواملی وارد شوند. رنگ چیزی است که به خوبی از این فیلتر عبور می‌کند. بنابراین از فرزندان خود بخواهید تا برای تأکید بر اهمیت اطلاعات؛ از قلم‌های رنگی در یادداشت‌های خود استفاده کنند. مثلا می‌توانید تصویری از یک چراغ راهنمایی بر روی دیوار اتاق داشته باشید و از او بخواهید به ترتیب اهمیت مطالب؛ آن‌ها را سبز، نارنجی و قرمز کند.

4. ابتکار و تازگی در انجام فعالیت‌ها

اگر به تجربه‌ی مطالعه کردن، روش‌های جدید و ابتکاری اضافه کنید حتما به یاد ماندنی‌تر خواهد شد. از کلیپ‌های ویدئویی موجود در اینترنت استفاده کنید. کلاه خنده دار به سر بگذارید و در نقش شخصیت‌های داستان بروید. یا درست قبل از شروع مطالعه کودک، شمع روشن کنید. سیستم هشدار او برای پردازش و یادآوری اطلاعاتی که پس از یک تجربه‌ی نو و جذاب وارد می‌شوند، بازتر خواهد بود. در اینجا پیشنهاد می‌کنیم اگر راهکارهای این مقاله برای تقویت حافظه کوتاه مدت کودک برایتان مفید بوده است، برای اینکه روش‌های متنوع و مفید دیگری را یاد بگیرید، به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

5. الگوسازی

مغز یک ارگان الگوسازی شده است. هنگامی که کودک روابط بین اطلاعات جدید و قبلی را تشخیص می‌دهد، مغز او می‌تواند اطلاعات جدید را با دسته‌ای از دانش موجود برای ذخیره سازی طولانی مدت پیوند دهد. نمودارها، دستورالعمل ها، ذکر شباهت یا تفاوت‌ها به الگوسازی کمک می‌کند.

6. خواب و استراحت کافی

پس از گذشت حدودا ده دقیقه از انجام یک فعالیت مغزی (مثل به یاداوری یک مساله) انتقال دهنده‌های عصبی تخلیه می‌شوند. یک استراحت کوتاه مدت کمک می‌کند تا پروتئین‌های مورد نیاز حمل و نقل در مغز برای ساخت حافظه دوباره تامین شوند. بنابراین خواب و استراحت کافی را برای داشتن یک حافظه‌ی قوی جدی بگیریم.

7. خلاصه نویسی

هنگامی که اطلاعات به مغز می‌رسند، کودک باید با آن‌ها کاری انجام دهد تا از آن خاطرات دائمی ایجاد شود. برای رسیدن به این مهم؛ کودک می‌تواند خلاصه‌ای از اطلاعات جدید را به زبان خودش بنویسد. برای معنادار کردن این خلاصه‌نویسی‌ها برای خود؛ می‌تواند از طرح‌ها، اشکال و آهنگ‌های مورد نظرش استفاده کند.

8. علاقه و لذت بردن از موضوع

کودکان باید به اندازه کافی به اطلاعات اهمیت دهند یا از آن لذت ببرند تا به خوبی در حافظه‌شان ثبت شوند. بنابراین سعی کنید از علایق فرزند خود برای اتصال و لذت بردن از اطلاعات استفاده کنید.
سعی کنید به کمک اطلاعات مختلف داستان‌های مختلفی را طراحی کنید. داستان‌ها روش‌های خوبی برای به خاطر سپردن چیزهای جدید هستند. چون مغز کودک شما با شنیدن داستان بزرگ شده است بنابراین الگوی یادآوری داستان‌ها در مغز او قوی است.

9. برقراری ارتباط با اطلاعات قبلی

مغز کمتر از یک دقیقه اطلاعات را در حافظه کوتاه مدت نگه می‌دارد، مگر اینکه با دانش قبلی ارتباط برقرار کند. دانش قبلی کودک خود را با یادآوری کارهایی که قبلا در خانواده انجام داده‌اید فعال کنید و با برقرای ارتباط بین آن خاطرات و اطلاعات جدید سعی کنید دانش جدید را به خاطر کودک بسپارید. بازی حافظه کودک در این زمینه کمک کننده خواهد بود.

منابع: وبسایت psychologytoday و youclevermonkey

دیدگاه‌ها
  • […] کودک به رده بندی‌های مختلفی از جمله حافظه کوتاه مدت کودک ، حافظه بلند مدت و حافظه کاری او تقسیم می‌شود. در ادامه […]