فهرست
تقویت حافظه کودکان
راهکارهایی فوق العاده برای تقویت حافظه کودکان پیش دبستانی
نوامبر 9, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

تقویت حافظه کودکان

آیا کودک شما هم هنگام انجام کاری که به بخاطر سپردن اطلاعات نیاز دارد؛ با مشکل مواجه می‌شود؟ مثلا وقتی مشغول درست کردن کیک هستید و از کودکتان می‌خواهید آرد و شکر را برای شما بیاورد؛ دست خالی برمی‌گردد و می‌گوید یادم رفته چه چیزی نیاز داشتید؟ پس لازم است برای کمک به او راهکارهایی برای تقویت حافظه کودکان را بیاموزید.

چالش‌های حافظه فعال می‌توانند در انجام وظایف ساده‌ای مشکل ایجاد کنند. حافظه فعال به نحوه نگهداری و کار با اطلاعاتی که حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌کند اشاره دارد.

بچه‌ها برای یادگیری همیشه از حافظه فعال استفاده می‌کنند. حافظه فعال قوی در مواردی مانند دنبال کردن دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای یا حل یک مسئله ریاضی در ذهن شما لازم است. شما می‌توانید با استراتژی‌های ساده در زندگی روزمره، به تقویت حافظه کودکان خود کمک کنید. ما در مقالات پیشین نورولند نیز راهکارهایی برای این مساله بطور مفصل ارائه کرده‌ایم. در این مقاله استراتژی‌های دیگری را عنوان می‎‌کنیم. توصیه میکنیم برای تقویت مهارت کودک 3 تا 7 ساله‌تان حتما به این مقاله مراجعه کنید.

11 راهکار برای تقویت حافظه کودکان

1. روی مهارت‌های تجسمی کودکان کار کنید

کودکان را تشویق کنید تا تصویری از آنچه را که تازه خوانده یا شنیده‌اند در ذهن خود ایجاد کنند. یا به عنوان مثال، به کودکتان بگویید در ذهن خود میز عصرانه را برای پنج نفر حاضر کند. وقتی بچه‌ها در تجسم بهتر می‌شوند، می‌توانند آن تصویر را به خوبی توصیف کنند.

2. از فرزندتان بخواهید به شما بیاموزد

توانایی توضیح چگونگی انجام کاری شامل معنادار ساختن اطلاعات و پر کردن ذهنی کودکان است. شاید فرزند شما مهارتی را بیاموزد که شما در آن تخصصی ندارید، مانند نحوه دریبل زدن در بسکتبال. از کودک خود بخواهید این مهارت را به شما بیاموزد. معلمان با جفت کردن دانش آموزان در کلاس می‌توانند کار مشابهی با این انجام دهند. این ایده به کودکان امکان می‌دهد به جای انتظار برای فراخوانده شدن، با اطلاعاتی که دارند فعالیت و بازدهی مثبت داشته باشند.

3. بازی‌هایی را که از حافظه دیداری استفاده می‌کنند‌، امتحان کنید

بازی‌های ساده‌ی زیادی وجود دارد که می‌تواند به کودکان کمک کند تا روی حافظه دیداری خود کار کنند. علاوه بر این می‌توانید چنین بازی و سرگرمی‌هایی را بیافرینید. مثلا یک صفحه مجله به کودکتان بدهید و از آن‌ها بخواهید همه کلماتی که شامل حرف “ب” هستند را پیدا کنند. تابلو و بنرهای موجود در خیابان‌ها نیز می‌توانند بسیار سرگرم کننده باشند. حروف و اعداد موجود در پلاک خودروها نیز همینطور. بنابراین از تمامی المان‌های محیط اطرافتان کمک بگیرید تا به تقویت حافظه دیداری کودکتان کمک کنید. در ادامه چند بازی ساده دیگر را به تفصیل برایتان شرح میدهیم تا بیشتر با بازی‌های تقویت حافظه کودکان آشنا شوید.

چند بازی برای تقویت حافظه دیداری

  • روی پشتم نقاشی بکش! از فرزندتان بخواهید با انگشتش چیزی روی کمرتان بکشد. بعد سعی بکنید متوجه شوید که چه چیزی کشیده است. حال نقش‌هایتان را عوض کنید. یعنی حالا شما روی کمرِ فرزندتان چیزی بکشید و از او بخواهید تا بگوید چه چیزی رسم کردید. سعی کنید با اشکال ساده (مثل دایره یا دیگر اشکال هندسی) شروع کنید و با پیشرفت کودک؛ اشکال پیجیده‌تری رسم کنید. در ضمن اگر فرزندتان خواندن و نوشتن بلد است می‌توانید به جای کشیدن یک شکل، حرف یا کلمه‌ای را روی کمرش بنویسید و از او بخواهید تا بگوید چه چیزی نوشته است.
  • گل یا پوچ در برابرِ دیدگانِ کودک! یک تکه کاغذِ کوچکِ مچاله شده را بردارید و در مقابلِ دیدگانِ کودک آن را درونِ دستانتان جابجا کنید. بعد از اینکه چند ثانیه این کار را انجام دادید؛ از حرکت بایستید و از کودک بخواهید مشخص کند که در این لحظه کاغذ در کدام دستتان است. در این بازی اگر تعداد افراد بیشتر از یک نفر باشد؛ می‌توان چالش بیشتری برای کودک به وجود آورد زیرا با افزایش افراد، تعداد دست‌ها بیشتر شده و کودک باید به جای دو دست به چهار یا تعداد بیشتری دست دقت کند تا بتواند محلِ فعلی کاغذِ مچاله شده را تعقیب کند. راهکار دیگر برای افزایش چالش بازی این است که مدت زمانِ جابجایی و بازی با تکه کاغذ بین دستانتان را افزایش دهید.
  • کارتِ حذف شده کدام است! تعدادی کارتِ متفاوت (مانند کارت‌های بازی UNO یا فلش کارت و یا حتی کارت‌هایی که خودتان آنها را با مدادرنگی کشیده‌اید) را در یک ردیف مقابل دیدگان کودک بر روی یک میز یا زمین قرار دهید. از کودک بخواهید خوب آن‌ها را به خاطر بسپارد. حال از کودک بخواهید چشمانش را ببندد تا شما مکانِ کارت‌ها را بهم بزنید و یک کارت را حذف کنید. از کودک بخواهید چشمانش را باز کند و بگوید کدام کارت را حذف کرده‌اید.
  • مکانِ کارتی که حذف شده را مشخص کن! در این بازی مشابه بازی بالا تعدادی کارت را روی یک میز میچینید و این بار از کودک می‌خواهید تا “مکانِ” قرارگیری هر کارت را نیز به خاطر بسپارد. بعد از به خاطر سپردن از او بخواهید تا چشمانش را ببندد و حالا شما مکانِ 2 یا چند کارت را جابجا کنید. سپس از کودک بخواهید چشمانش را باز کند و بگوید مکانِ کارت‌ها چه تغییری کرده است. این بازی از بازی بالا خیلی سخت‌تر است و ذهن کودک را با چالش بیشتری مواجه می‌کند. بنابراین ابتدا با 3 کارت شروع کنید و اگر کودک به خوبی از پسِ آن برآمد؛ تعداد کارت‌ها را بالاتر ببرید. توصیه می‌کنیم به عنوانِ مراحلِ خیلی پیچیده‌تر این بازی را با بازیِ فوق تلفیق کنید. یعنی در هر مرحله هم مکانِ قرارگیری کارت‌ها را تغییر دهید و هم یک یا چند کارت را حذف کنید و از کودک بخواهید آن‌ها را مشخص کند.

توصیه می‌کنیم برای تقویت نیمکره مغز کودکان حتما به این مقاله مراجع کنید.


4. بازی‌های کارتی قاعده‌مند انجام دهید

بازی‌های کارتی ساده مانند Uno می‌توانند حافظه کاری را از دو طریق بهبود بخشند. اول اینکه بچه‌ها باید قوانین بازی را در ذهن خود داشته باشند. و دوم اینکه باید در هر لحظه به یاد داشته باشند که چه کارت‌هایی دارند و افراد دیگر کدام کارت‌ها را بازی کرده‌اند. در کل هربازی‌ای که نیاز به بخاطر سپاری و به خاطر آوردن دستورالعملی خاص دارد و مناسبِ سنِ فرزندتان نیز باشد؛ بسیار برای تقویت حافظه مفید است.

بازی کارتی برای تقویت حافظه کودکان

5. اطلاعات را به تکه‌های کوچک‌تر تبدیل کنید

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا در نوشتن شماره تلفن‌ها و پلاک‌ها خط تیره درج می‌شود؟ زیرا به خاطر سپردن چند گروه کوچک از اعداد آسان تر از به خاطر آوردن یک رشته طولانی از اعداد است. این نکته را در ذهن خود بخاطر داشته باشید که باید به فرزند خود دستورالعمل‌‎های چند مرحله‌ای بدهید. آن‌ها را یک به یک بنویسید یا بگویید. همچنین می‌توانید از المان‌های گرافیکی برای تقسیم تکالیف به قطعات کوچک‌تر استفاده کنید.

6. تکالیف را چند حسی کنید

استفاده از چندین حس برای پردازش اطلاعات می‌تواند به حافظه فعال و حافظه طولانی مدت کمک کند. وظایف را یادداشت کنید تا کودک شما بتواند آن‌ها را مشاهده کند. آن‌ها را با صدای بلند بگویید تا کودک شما بتواند آن‌ها را بشنود. وقتی در مورد کارهای خانوادگی که فرزندتان باید انجام دهد صحبت می‌کنید، در خانه قدم بزنید. استفاده از استراتژی‌های چند حسی می‌تواند به بچه‌ها کمک کند اطلاعات را به اندازه کافی در ذهن داشته باشند تا از آن‌ها استفاده کنند.

7. به برقراری ارتباط کمک کنید

به کودک خود کمک کنید انجمن‌هایی ایجاد کند که جزئیات مختلف را به هم متصل کرده و باعث به یاد ماندنی‌تر شدن آن‌ها شود. یک راه این است که علاقه کودک خود را به مطالب سرگرم کننده جلب کنید. یافتن راه‌هایی برای اتصال اطلاعات؛ به شکل گیری و بازیابی طولانی مدت کمک می‌کند.

8. تمرین باعث ماندگاری می‌شود

اطلاعات مریوط به هر یک از حواس در بخشی از مغز که مخصوص آن حس است، ذخیره می‌شود. با استفاده از فعالیت‌های حسی متعدد، این اطلاعات را مرور کنید تا شبکه‌های عصبی مختلف دانش را در مناطق مختلف مغز ذخیره کنند. اینگونه مغز کودکتان مسیرهای مختلفی را به سمت حافظه ذخیره شده ایجاد می‌کند، که باعث می‌شود بازیابی کارآمدتر شود. وقتی یک موردی غالباً فراخوانده می‌شود، این فعال شدن مدار عصبی مکرر باعث تقویت حافظه می شود. درست مانند تمرین عضلات.

9. خواب مناسب را فراموش نکنید

اهمیت خواب در تقویت حافظه کودکان

انتقال دهنده‌های عصبی پس از گذشت تنها ده دقیقه از انجام یک فعالیت، تخلیه می‌شوند. استراحت‌های کوتاه، وقفه‌های مغزی است که در آن به کودک کمک می‌شود فعالیت یادگیری را تغییر داده و اجازه دهد مواد شیمیایی مغز دوباره پر شود. تنها پس از چند دقیقه گذشت از یک استراحت کوتاه یا حرکت کششی؛ مغز شاداب شده و آماده ذخیره سازی جدید در حافظه خواهد بود.

10. الگو سازی را به فرزندتان بیاموزید

مغز یک ارگان است که مدام به دنبال الگو است. هنگامی که فرزندان شما روابط بین دانش جدید و قبلی را تشخیص می‌دهند، مغز آن‌ها می‌تواند اطلاعات جدید را با دسته‌ای از دانش موجود برای ذخیره سازی طولانی مدت پیوند دهد.

11. ارتباط بین اطلاعات را جدی بگیرید

مغز کمتر از یک دقیقه اطلاعات را در حافظه کوتاه مدت نگه می‌دارد، مگر اینکه با دانش قبلی ارتباط برقرار کند. دانش قبلی کودک خود را با یادآوری کارهایی که در خانواده انجام داده‌اید یا آموخته‌هایش در سایر موضوعات مربوط به اطلاعات جدید را فعال کنید.

علاوه بر این موارد پیشنهاد می‌کنیم بازی نورولند را نیز برای کودکتان دانلود کنید که شامل تمارین و بازی‎‌های جذاب و مختلفی است که به تقویت حافظه‌ی آن‌ها کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ

راهکارهای آسان تقویت حافظه کودک کدامند؟

داشتن خواب مناسب، انجام تکالیف چندحسی، تمرینِ الگوسازی، تقویت تجسم کودک و…

چند بازی ساده برای تقویت حافظه دیداری کودک؟

نقاشی روی کمر، گل یا پوچ در برابر دیدگان کودک، مشخص کردنِ کارتِ حذف شده و…

منابع: psychologytoday و understood

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان