فهرست
کودک سعی میکند چیزی را به خاطر بیاورد.
11 راه برای تقویت حافظه کودکان
جولای 15, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

در مقاله‌های پیشینِ نورولند به دلایلی که باعث کاهش حافظه در کودکان می‌شود و همینطور عواقب مشکلات حافظه در کودکان پرداختیم. در این مقاله 11 راه برای تقویت حافظه کودکان معرفی می‌کنیم تا رشد این مهارت مهم در فرزندتان کمک کنید.

حافظه بخش مهمی از ایجاد یک پایه محکم برای یادگیری در مدرسه و هرجای دیگر است. داشتن یک حافظه عالی می‌تواند به فرزند شما کمک کند در مدرسه و تحصیل بهتر عمل کند. در آزمون‌ها به خوبی عمل کند و نمرات بهتری کسب کند.

داشتن حافظه خارق‌العاده لزوما چیزی نیست که افراد از بدو تولد آن را داشته باشند. این مهارت ها هر چه بیشتر استفاده شوند رشد و پیشرفت بیشتری پیدا می‌کنند. در واقع مانند هر مهارت دیگری، تمرین، در رشد و تقویت حافظه هم بسیار موثر است.

برای داشتن یک حافظه‌ی خیلی قوی، مهم است که کودکتان مرتباً از ماهیچه های حافظه خود کار بکشد.

بهبود حافظه ی کاری در کودکان

یک حافظه موثر به دو بخش تقسیم می‌شود:

  1. حافظه کوتاه مدت
  2. حافظه بلند مدت

حافظه کوتاه مدت به کودکان کمک میکند تا اطلاعات جدیدی را پردازش کنند.

این اطلاعات به حافظه بلند مدت کودک منتقل می‌شود.جایی که به او کمک می‌کند درک عمیق تری از یک موضوع داشته باشد.

کودکانی که مشکل حافظه دارند معمولاً در سازماندهی اطلاعات و ایجاد درک معنی دار از یک موضوع مشکل دارند. این می‌تواند باعث شود که کودکان از کلاس عقب بمانند و با کشمکش‌های فراوانی روبه‌رو شوند.

خبر خوب این است که تعدادی استراتژی حافظه برای کودکان وجود دارد. می‌توانید از آنها برای تقویت حافظه کودکان خود استفاده کنید.

چطور حافظه کودکم را تقویت کنم؟

تقویت حافظه‌ کودکان

برای کمک به تقویت حافظه کودکان از این 11 تمرین و راهنمایی استفاده کنید:

1. فرزندتان را تشویق به پرسیدن سوال کنید

فهم یک موضوع اولین قدم برای به یاد آوردن مطالب است. تشویق فرزندتان به پرسیدن سؤال به اطمینان او در درک عمیق‌تر موضوع کمک می‌کند. این مساله به کودک کمک می‌کند مهارت های تفکر انتقادی و حل مسئله را در خود توسعه دهد.

2. آهنگ و قافیه بسازید

به کودک خود کمک کنید از اطلاعاتی که یاد می‌گیرد؛ قافیه، شعر یا آهنگ بسازد. مغز در به یاد آوردن موسیقی و الگوهای قافیه‌دار بسیار خوب عمل می‌کند. بنابراین استفاده از موسیقی یا قافیه‌ها می‌تواند به کودک شما کمک کند حافظه خود را بهبود بخشد.

3. یادگیری را برای فرزندتان هیجان انگیز کنید

با مراجعه به کتابخانه، برای بررسی کتاب یا فیلم در موضوعات مختلف، اشتیاق فرزند خود را در یادگیری بیشتر کنید. همچنین می‌توانید از یک موزه یا گالری هنری بازدید کنید. اگر فرزند شما به مطالبی که می‌آموزد علاقه مند باشد، یادآوری آن‌ها در آینده برایش آسان تر خواهد بود.

برای داشتن حافظه‌ قوی از روش‌های ساده ای میتوان استفاده کرد.

4. اصرار به یادگیری فعال داشته باشید

با بحث و گفتگو در مورد موضوعات مختلف و پرسیدن نظر کودکتان در مورد مسائل مختلف، یادگیری قوی‌تری را در فرزندتان ایجاد کنید. این کار کودک را تشویق می‌کند تا اطلاعات را در ذهن خود به اندازه کافی طولانی نگه دارد تا بتواند به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهد. 

5. از المان‌های کمکی بصری استفاده کنید

کودک خود را تشویق کنید که از کمک‌های بصری استفاده کند تا اطلاعاتی را که اخیراً خوانده یا شنیده شده است به خاطر آورد. مثلا برای کودک فلش کارت‌هایی را ایجاد کنید که شامل کلمات یا تصاویر باشد.

6. کمک کنید تا کودک در مسائل مختلف، نمونه و مثالِ خودش را داشته باشد

هنگامی که کودک با ارتباط دادن مسائل به تجارب شخصی خود، نمونه‌های خاص خود را پیدا کند پردازش مطالب برایش ساده تر می‌شود. در نتیجه می‌تواند اطلاعات را با کیفیت بهتری به خاطر ‌آورد.

7. نقشه‌های مغزی ایجاد کنید

نقشه‌ای از ایده‌ها‌ و مسائل مختلف و نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر ایجاد کنید. ایجاد ارتباط بین کلمات و مباحث به کودکان کمک می‌کند تا به طور فعال با مطالب درگیر شوند و درک عمیق‌تری در ان‌ها ایجاد شود که این بخش مهمی از حافظه است.

8.لیستی از کلید واژه‌ها برای هر موضوع تهیه کنید

لیستی از کلمات ایجاد کنید و از آن برای برقراری ارتباط بین موضوعات و مفاهیم مختلف استفاده کنید. هرچه این لیست‌ها مشخص‌تر باشند یادآوری فرزندتان آسان تر خواهد بود.

این موضوع مربوط به چه کلید واژه‌ای است؟

9. از کودکتان بخواهید به شما آموزش دهد

کودک را تشویق کنید تا اطلاعاتش را برای شما (یا خواهر و برادر یا یکی از دوستان) توضیح دهد. به خصوص مطالبی را که شما بلد هستید. اینگونه می‌توانید حافظه‌ی او را به چالش بکشید و ببینید می‌تواند درست مطالب را به خاطر بیاورد یا خیر. پس از پایان کارش به عقب برگردید و هر یک از مطالبی را که فرزندتان درباره آن مطمئن نبود با هم بررسی کنید.

10. کمک کنید تا کودک از همه‌ی حس‌هایش در یادگیری استفاده کند

با استفاده از حس بینایی، لامسه، شنوایی، چشایی و بویایی در یادگیری یک روش چند حسی داشته باشید. مثلا با صدای بلند بخوانید، مکالمه کنید و حتی از بوها استفاده کنید. این روش کمک می‌کند تا کودک با بیش از یک روش با مواد درگیر شود و ارتباطش با مواد آسان‌تر شود.

11. اطلاعات را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

به خاطر سپردن یکباره‌ی حجم زیادی از اطلاعات کار سختی است. اما اگر مطالب را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنیم یادآوری آن‌ها آسان می‌شود. با اصول و قواعد اولیه‌ شروع کنید و درک را از آنجا در کودک شکل دهید.

برای آشنایی با بازی‌های متفاوت در این زمینه و تقویت دیگر مهارت‌های فرزندتان حتما به این صفحه اینستاگرام مراجعه کنید و بازیهای موبایلی تقویت حافظه کودکان را دست کم نگیرید.

منبع:
وبسایت oxfordlearning

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان