فهرست
تاثیرات نقاشی بر کودکان
تاثیرات نقاشی بر کودکان؛ بهبود 9 مهارت مهم
ژانویه 1, 2021
علیرضا پیر
0 نظرات

نقاشی کشیدن یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های دوران کودکی افراد است. کودکان درست وقتی که از یک سالگی عبور می‌کنند به نقاشی کشیدن علاقمند می‌شوند. هرچه سن بچه‌ها بیشتر می‌شود، میزان علاقه آن‌ها برای ارتباط با دنیای پیرامون خود نیز بیشتر می‌شود. نقاشی یکی از راه‌هایی محسوب می‌شود که از طریق آن می‌توانند تصورات و خیالات ذهنی خود را به تصویر بکشند. شاید با خود فکر کنید که نقاشی، فقط نوعی سرگرمی است که می‌تواند توجه کودکان را ساعت‌ها به خود جلب کند. اما تاثیرات نقاشی بر کودکان بیش از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

نیازی نیست که کودکان حتما آموزش‌ ببینند یا در کلاسی شرکت کنند تا نقاشی اثر خودش را بگذارد. خط‌خطی‌ کودکان هم می‌تواند به بهبود مهارت‌ و خلاقیت فرزند شما کمک کند.

در ادامه با نورولند همراه باشید تا بیشتر درباره چگونگی تاثیرگذاری نقاشی و نحوه بهبود مهارت‌های نقاشی کودکان توضیح دهیم. هم چنین توصیه می‌کنیم به مقاله تقویت نمیکره مغز کودکان مراجعه کنید تا از اهمیت مغز و راهکارهای تقویت آن برای انجام بهتر کارها توسط کودکتان آگاه شوید.

چرا باید کودکان نقاشی کنند

کودکان به صورت ذاتی کنجکاو هستند. درست از زمانی که به دنیا می‌آیند. چون وارد جهان جدیدی شدند، دائم در حال کنکاش محیط پیرامون خود هستند و دوست دارند همه چیز را کشف و تجربه کنند. بعد از یک سالگی، علاقه به کنترل محیط و افراد پیرامون خود و همچنین نیاز بیشتر به سرگرمی و بازی به موارد بالا اضافه می‌شوند.

نقاشی، یک فعالیت کاملا طبیعی و سالم است که به فرزند شما این اجازه را می‌دهد که دنیایی که در مغز خود ساخته است را به نمایش در بیاورد.

چرا کودکان باید نقاشی بکشند؟

در زمان نقاشی کشیدن کودک چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

نقاشی کشیدن هم مانند سایر فعالیت‌هایی که کودکان به خصوص در سنین کم انجام می‌دهند، توجه و مراقبت والدین را می‌طلبد. حتما دقت کنید که برای نقاشی به کودک 1 یا 2 ساله خود مداد ندهید. به جای آن از مداد شمعی یا آبرنگ استفاده کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که، ذهن کودکتان را اشغال نکنید و اجازه دهید تا چیزهایی که در ذهن خود مرور می‌کند را روی کاغذ بریزد. زمانی که به ذهن کودک خود جهت می‌دهید و مدام به او می‌گویید که چه کاری انجام دهد و چه کاری انجام ندهد، تاثیرات نقاشی بر کودکان شما به حداقل خود می‌رسد.

سعی کنید یک زیردستی برای او انتخاب کنید. و در هنگام نقاشی، از رو فرشی یا زیرانداز استفاده کنید تا به لوازم منزل آسیبی وارد نشود. اگر فرزندتان قصد داشت روی دیوار نقاشی بکشد، او را تشویق نکنید و با خونسردی و آرامش به او توضیح دهید که کار اشتباهی انجام می‌دهد و جای نقاشی روی دفتر و کاغذ است. یادتان باشد که با دعوا و فریاد کشیدن، فقط باعث لجبازی کودک و برهم خوردن اعصاب خود خواهید شد.

پس اگر دوست دارید که از تاثیرات نقاشی بر کودکان خود بهره‌مند شوید، به نکاتی که گفته شد توجه کنید تا نقاشی به عنوان یک سرگرمی جذاب و سرگرم‌کننده برای فرزندتان باقی بماند. تا به اینجا بیشتر در مورد دلیل نقاشی کشیدن و نکاتی که باید در طول انجام این فعالیت توسط فرزندان خود دقت کنید صحبت شد. در ادامه مهارت‌هایی که با نقاشی بهبود پیدا می‌کنند را زیر ذره‌بین قرار خواهیم داد.

همچنین می‌توانید برای یاد دادن بهتر نقاشی به فرزند خود به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید و یا بازی نورولند را برایش دانلود کنید.

نقاشی بر کدام مهارت‌ها اثر می‌گذارد؟

1. تمرین و تقویت مغز

یکی از مهم‌ترین تاثیرات نقاشی بر کودکان، تاثیری است که بر مغز آن‌ها می‌گذارد. مغز انسان‌ها متشکل از دو نمیکره‌‍‌ی راست و چپ است که تقویت این دو نمیکره، به تقویت کلی مغز منتهی می‌شود. نیمکره راست مغز مسئولیت خلاقیت و مهارت‌های بصری را برعهده دارد که نقاشی دقیقا در همین بخش جای می‌گیرد و به رشد و توسعه این نمیکره کمک می‌کند.

2. بهبود بیان احساسات

فرزند شما با نقاشی کشیدن یاد می‌گیرد که چگونه احساسات و عواطفی که دارد را بیان کند. نقاشی که کودکان می‌کشند آینه‌ای از رفتارها و احساساتی است که در سر دارند و به آن فکر می‌کنند.

3. افزایش عزت نفس

یکی دیگر از تاثیراتی که نقاشی بر کودکان دارد، افزایش عزت نفس است. برای این مورد شما به عنوان والدین کودک، نقش مهم‌تری نسبت به سایر موارد دارید. برای اینکه نقاشی کودکان، بتواند در این موضوع تاثیر خود را بگذارد، بخاطر داشته باشید که پایان و نتیجه نقاشی‌های کودکتان اهمیت چندانی ندارد و چیزی که مهم است، مسیر و فرآیندی است که فرزند شما طی کرده تا نقاشی بکشد. بدون در نظر گرفتن نتیجه، فرزند خود را تحسین کنید و به او بفهمانید که کار مهمی انجام داده و تلاش او از چشم شما دور نمانده است.

4. بهبود مهارت تصمیم‌گیری و قدرت حل مسئله

در زمان نقاشی، آزادی عمل کامل را به کودک خود بدهید. این کار باعث می‌شود که قدرت تصمیم‌گیری در فرزند شما افزایش یابد. تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه نقاشی بکشد و چگونه موضوعاتی که در ذهنش مرور می‌شوند را به نمایش درآورد، در بهبود این مهارت بسیار اثرگذار است.

5. کمک به کاهش استرس

علاوه بر بزرگسالان، کودکان نیز استرس دارند. و نقاشی یکی از راه‌هایی است که کودک شما می‌تواند استرس و اضطراب خود را به روش سالم و صحیح بیان کند.

6. افزایش قدرت کنترل ماهیچه (مهارت دست‌ورزی)

لازمه‌ی کشیدن نقاشی، دست گرفتن مداد و کار با آن است. دست گرفتن مداد به تقویت ماهیچه‌ها و عضلات دست فرزند شما کمک می‌کند و باعث می‌شود تا در سالیان بعد که به مدرسه رفت، راحت‌تر بتواند با مداد کار کند و در کل دستان قدرتمندتری داشته باشد. نقاشی کشیدن علاوه بر اینکه به نوعی تقویت مهارت دست‌ورزی محسوب می‌شود، به هماهنگی بیشتر چشم و دست هم کمک می‌کند.

7. کمک به ایجاد یک تجربه حسی

منظور از ایجاد یک تجربه حسی این است که در واقع با نقاشی کشیدن شما به کودک خود کمک می‌کنید تا کاری را به صورت عملی و با دستان خودش انجام دهد. چون کودکان عاشق کشف کردن هستند و دائم جستجو می‌کنند تا چیز جدیدی پیدا کنند، این تجربه، برای کودکان بسیار خوشایند و دلنشین است.

8. بهبود زبان گفتاری و مهارت‌های کلامی

هرچه سن کودکان بیشتر می‌شود، سوالات بیشتری برای آنها به وجود می‌آید و به شدت به پرسیدن و البته صحبت کردن علاقمند می‌شوند. زمانی که فرزندتان نقاشی خود را کشید، سعی کنید اصلا حدسی درباره‌ی نقاشی او نزنید، از خودش بپرسید که درباره‌ی نقاشی که کشیده است، با شما صحبت کند. تعریف کردن نقاشی، به کودکتان کمک می‌کند که بهتر و روان‌تر صحبت کنند. هرچه سوالات بیشتر و بی‌انتهاتر باشند، کودک صحبت بیشتری می‌کند و در نتیجه مهارت‌های کلامی او نیز رشد بیشتری خواهند کرد.

9. افزایش اعتماد به نفس

با انجام مراحل بالا، کودک شما حس بهتری نسبت به خود و کاری که انجام می‌دهد پیدا می‌کند و به نوعی اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. همین که به او اجازه داده می‌شود تا آزادانه احساسات و افکار خود را نقاشی کند و بعد درباره آن‌ها با شما صحبت کند، بسیار به افزایش اعتماد به نفس کودکتان کمک می‌کند. و اگر در کنار این موضوع از نکات مثبت نقاشی او و مسیری که برای نقاشی طی کرده است، تعریف و او را تشویق کنید، تاثیر دوچندانی خواهد گذاشت.

کلام آخر

نقاشی یکی از سرگرمی‌های جذابی است که فواید بسیار زیادی برای کودکان دارد و می‌تواند مهارت‌های فرزند شما را به خوبی رشد دهد.

در این مقاله سعی کردیم تا به نکات مثبت و فواید نقاشی و همچنین تاثیرات آن بر کودکان به صورت کامل اشاره کنیم. امیدواریم که از نکات گفته شده در این مطلب استفاده کنید و خوشحال می‌شویم اگر سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: minds-in-bloom، canr.msu.edu، thriveglobal، arts.ac.uk

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان