فهرست
تاثیرات نقاشی بر رشد ذهنی کودکان
از تاثیرات نقاشی بر رشد ذهنی کودکان خود آگاهی دارید؟
مارس 8, 2021
سید حسین نیرینی
0 نظرات

بچه‌ها از سنین کم به نقاشی کشیدن و رنگ آمیزی علاقمند هستند، نقاشی کودکان از خط خطی شروع می‌شود و اینکه می‌توانند چیزی را به رنگ دلخواه خود در بیاورند یا آن را خلق کنند، برایشان بسیار جذاب است. اما نقاشی کشیدن برای کودکان تنها یک سرگرمی نیست و فواید و تاثیرات مثبتی را هم به همراه خود دارد که در میان آن‌ها تاثیرات نقاشی بر رشد ذهنی کودکان بیشتر مورد توجه است.

اگر تاکنون فکر می‌کردید که نقاشی کشیدن کاری بیهوده و بی‌فایده است و فقط برای سرگرم کردن بچه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد، در این مقاله با نورولند همراه باشید تا شما را با تاثیرات نقاشی بیشتر آشنا کنیم. مطمئنا بعد از خواندن این مقاله نقش این فعالیت را در کودکان خود پررنگ‌تر خواهید کرد.

نقاشی کردن کودکان چگونه است؟

بچه‌ها در ابتدا رنگ‌آمیزی را دوست دارند و کم کم یاد می‌گیرند که چیز جدیدی خلق کنند و نقاشی اجسام مختلف را بکشند. نقاشی کشیدن را باید با کودک خود تمرین کنید تا بتواند در آن رشد کند. اگر خط خطی می‌کند، به او یاد دهید که در کادر رنگ‌آمیزی کند. و در حین انجام این کار سعی کند که رنگ‌های مختلفی مورد استفاده قرار دهد تا در نهایت شکل زیباتری به دست آورد.

بعد از اینکه او یاد گرفت که از کادر خارج نشود، به او رنگ‌آمیزی در یک جهت را بیاموزید تا راحت‌تر بتواند این کار را انجام دهد. سپس می‌توانید نقاشی اشکال ساده مثل مربع، دایره، مثلث یا حتی آدم‌های خطی را با او شروع کنید. رفته رفته ذهن کودک آماده می‌شود تا نقاشی اجسام مختلف را بکشد.

در تمارین بعدی از او بخواهید که اجسامی که در محیط پیرامون خود مشاهده می‌کند را نقاشی کند. در طول این فرآیند هم همیشه به خاطر داشته باشید که کودک خود را مجبور به نقاشی کشیدن نکنید و بگذارید این کار با علاقه و میل شخصی او انجام گیرد. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که نقاشی چه تاثیراتی بر رشد ذهنی کودک شما دارد.

تاثیرات نقاشی بر رشد ذهنی کودکان

 تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که هنگامی که کودک شما در حال نقاشی کشیدن است، مفاهیم مختلف را بهتر یاد می‌گیرد. محققان بعد از تقریبا یک دهه کار با بچه‌ها و انجام آزمایشات مختلف در کودکان به این نتیجه رسیدند که نقاشی، 7 تاثیر مهم بر رشد ذهنی کودک خواهد گذاشت. پیش از اینکه این 7 مورد را با هم بررسی کنیم پیشنهاد می‌کنیم بازی موبایلی نورولند را برای کودک‌تان دانلود کنید تا لذت نقاشی روی صفحه‌ی موبایل را تجربه کنید.

1. کمک به هماهنگی بیشتر چشم و دست

هماهنگی چشم و دست یکی از مهارت‌هایی است که به رشد ذهنی کودکان کمک بسیار زیادی می‌کند. هرچقدر این هماهنگی بهتر باشد، کودک شما در آینده بهتر می‌تواند کارهای خود را پیش ببرد. نقاشی کشیدن در کودکان باعث می‌شود که این هماهنگی زیاد شود و به حد مطلوب خود برسد.

درست زمانی که کودک به جسمی نگاه می‌کند و می‌خواهد نقاشی آن را بکشد، این اتفاق خواهد افتاد. بنابراین کودک خود را تشویق کنید که اجسامی که می‌بیند را نقاشی کند تا این مهارت در او بهتر و بهتر شود.

2. ایجاد زبان هنری

اول از همه باید بگوییم که منظور از زبان هنری، بیان مسائل و فرآیندها به شکل نقاشی یا هنری است. ایجاد زبان هنری و تقویت آن در کودک، به او کمک می‌کند تا قوه‌ی تخیل قوی‌تری داشته باشد و بتواند مسائل مختلف را در ذهن خود تجسم و تصور کند. این اتفاق را شما می‌توانید قوت ببخشید. مثلا به کودک خود بگویید که ماشین آینده‌ی خود را نقاشی کند. بخش دیگری از زبان هنری آشنایی کودک با لوازم و رنگ‌های مختلف در نقاشی است.

3. ایجاد آرامش و حس خوب

نقاشی کشیدن سرشار از حس خوب است، کودکان زمانی که با رنگ‌ها سروکار دارند و چیزی را توسط آن‌ها خلق می‌کنند، ناخودآگاه ذهن خود را به سمتی می‌برند که از استرس دور باشد. فعالیت‌های این چنینی، مغز کودک را تحریک می‌کند تا کارهای بیشتری انجام دهد و همین کافیست تا بتوانند روی کارهای خود متمرکز باشند. اهمیت دوری از استرس و ایجاد تمرکز در سالیان بعد و زمانی که تقریبا نزدیک سن بزرگسالی هستند، خودش را نشان می‌دهد. همچنین به دلیل اینکه در نقاشی کشیدن از دست استفاده می‌شود، فرآیند شناختی، حسی به ایجاد آرامش کمک می‌کند.

تاثیرات نقاشی بر رشد ذهنی کودکان

4. تقویت حافظه شناختی

برای اینکه کودکان اشیا مختلف را نقاشی بکشند، باید آن‌ها را به خاطر بسپارند. همچنین زمانی که در حال آموزش و یادگیری آن هستند، باید حرکات شخصی که به او آموزش می‌دهد را در ذهن خود حک کنند تا بتوانند مشابه آن را پیاده‌سازی کرده و نقاشی مشابه آن را بکشند. همین دو دلیل کافیست تا حافظه‌ی شناختی که بخشی از رشد ذهنی کودک است، تقویت شود.

5. تقویت هوش فضایی

هوش فضایی بچه‌ها با خلق اشکال در یک فضا تقویت می‌شود. از فرزند خود بخواهید که با درنظر گرفتن وجوه مختلف یک شکل آن را رسم کند و اجازه دهید که شی را از وجوه مختلف ببیند و سپس این کار را انجام دهد. همچنین کودکان می‌توانند با تصور سه بعدی، استفاده از وجه‌های مختلف، چرخاندن آن وسیله، یا در نظر گرفتن عمق جسمی که قرار است نقاشی کنند، این مهارت را در خود تقویت کنند و تاثیر آن را در رشد ذهنی خود تماشا کنند.

6. تقویت حس لامسه

زمانی که کودک چیزی را لمس می‌کند، سیگنالی از سمت دست توسط اعصاب حسی به مغز منتقل می‌شود. لمس اجسام و اشیا مختلف به کودک اجازه‌ی تجربه‌کردن می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند که ایده بگیرند. یادگیری هنرهای تجسمی از طریق لمس اجسام مختلف امکان‌پذیر است. حس لامسه و آموزش‌هایی که توسط آن برای نقاشی انجام می‌گیرد می‌تواند حتی نسبت به یادگیری تصویری یا صوتی هم تاثیر بیشتری در رشد ذهنی کودکان داشته باشد.

7. کمک به ایجاد تمرکز

درست از جایی که کودکان شروع به لمس وسایل و اجسام می‌کنند، متوجه می‌شوند که قرار است نقاشی چه چیزی را بکشند. با دیدن اجسام کنجکاوی کودکان گل می‌کند و برای شروع کاوش مشتاق می‌شوند. نقاشی برای آن‌ها حکم سفری را دارد که قرار است به نتیجه‌ی کاوش آن‌ها منجر شود. همچنین بچه‌ها دوست دارند بدانند که این نقاشی که در حال کشیدن آن هستند، قرار است چگونه تمام شود و به چه شکلی دست پیدا کنند. به همین خاطر زمانی که به جواب سوالات خود نزدیک می‌شوند، علاقه‌ی بیشتری برای ادامه دادن نقاشی خواهند داشت و سطوح بیشتری از تمرکز در آن‌ها به وجود خواهد آمد.

چجوری نقاشی و رنگ‌آمیزی را تمرین کنیم؟

همانطور که گفتیم قبل از شروع آموزش نقاشی و کشیدن اشکال مختلف باید رنگ آمیزی را با کودکان خود تمرین کنید، برای این کار می‌توانید خودتان نقاشی بکشید و از کودک خود بخواهید آن را رنگ کند، یا از دفاتر آماده‌ای که در لوازم‌التحریری‌ها موجود است، استفاده کنید. همچنین می‌توانید با نصب بازی نورولند از بخش نقاشی آن استفاده و رنگ‌آمیزی حیوانات مختلف را با کودک خود تمرین کنید. بعد از اینکه رنگ‌آمیزی را با کودک خود تمرین کردید و خواستید که به آموزش نقاشی بپردازید هم می‌توانید از همین بخش در بازی نورولند استفاده کنید، در ادامه بخشی از رنگ‌آمیزی در بازی نورولند را مشاهده خواهید کرد.

کلام آخر

نقاشی کشیدن یکی از فعالیت‌هایی است که از زمان گذشته تاکنون مورد علاقه‌ی بسیاری از بچه‌ها بوده و هست. با هدفمند کردن این سرگرمی می‌توان کودکان را به سمتی هدایت کرد که به تقویت مهارت‌های خود نیز بپردازند. فرقی ندارد کودک شما چند سال سن دارد، از هر سنی می‌توانید نقاشی و رنگ‌آمیزی را با کودک خود کار کنید و به او آموزش دهید تا از رشد ذهنی بهره‌مند شود. در همین جا توصیه میکنیم برای تقویت مهارت کودک 3 تا 7 ساله‌تان حتما به این مقاله مراجعه کنید. و برای داشتن اطلاعات کافی از دیگر مسائل مربوط به مهارت کودک یا راهکاری تربیت صحیح او به اینستاگرام نورولند سری بزنید.

بسیاری از کودکان بعد از اینکه به مدرسه می‌روند، علاقه‌ی کمتری به نقاشی نشان می‌دهند و به ورزش‌ها یا هنرهای دیگری علاقمند می‌شوند. یادتان باشد که نقاشی را به آن‌ها اجبار نکنید زیرا نقاشی تنها راه برای بهبود و تقویت مهارت‌های مختلف نیست و می‌توان از طریق روش‌های دیگر هم به رشد ذهنی کودکان پرداخت. علاقه‌ی کودکان را در اولویت قرار دهید، اما در سنین قبل از مدرسه، بچه‌ها معمولا از این فعالیت لذت می‌برند و خودشان برای انجام آن تمایل نشان می‌دهند. در این مقاله سعی کردیم تا تاثیرات نقاشی بر رشد ذهنی کودک شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم، امیدواریم که این مطلب مورد استفاده‌ی شما قرار گرفته باشد و خوشحال می‌شویم اگر نظرات و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان