فهرست
آموزش مهارت نقاشی به کودک ۱۵ ماهه تا ۵ ساله
۱۳۹۹/۰۹/۱۸
لیلا افشار
3 نظرات

آموزش نقاشی به کودکان در سنین مختلف

آموزش مهارت نقاشی به کودک در واقع ارائه روش‌های جدید کاوش به اوست. در پنج سال اول زندگی کودک، آموزش شما به ارائه مکان، زمان، ابزار و تشویق محدود خواهد شد. اما در سال‌های بعد ممکن است مهارت‌های جدیدی مانند کشیدن از روی مشاهدات، تمرین دیدگاه‌ها و ترسیم نسبت‌های صحیح را به کودک بیاموزید. چیزی که باید در تمام این سال‌ها در نظر داشته باشید این است که از فشار آوردن به کودکان برای تغییر سبک یا رویکردشان خودداری کنید. مدام به انتقاد یا اصلاح او نپردازید، بلکه او را تشویق کنید. همچنین مشاهده و پرسش سوال هم می‌تواند به کودک کمک ‌کند جزئیات و امکانات بیشتری را ببیند و تصور کند.

در دو مقاله‌ی پیشِ روی نورولند مراحل آموزش مهارت نقاشی کودک را در رده‌های سنی مختلف ارائه خواهیم داد. در این مقاله به بررسی آموزش نقاشی به کودک ۱۵ ماهه تا ۵ ساله می‌پردازیم و در مقاله بعدی نورولند آموزش نقاشی به کودک ۵ ساله تا ۱۱ ساله را بررسی می‌کنیم.

آموزش مهارت نقاشی به کودک 15 ماهه تا 5 ساله

1. هنر را بخشی از کارهای روزمره کنید

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله 1

هنر را با بازی کودکان بی‌آمیزید. اگر می‌خواهید از بی‌نظمی جلوگیری کنید یک ناحیه از خانه را برای این کار در نظر بگیرید. این کار به کودک هم کمک می‌کند بدون نگرانی و آزادانه کارش را انجام دهد.‌ برای آموزش نقاشی به کودک ۲ ساله می‌توانید به این موارد توجه کنید.
کودکان نقاشی خود را با خط خطی کردن شروع می‌کنند. حدودا در 2 سالگی، خط‌ خطی‌ها کنترل و تکرار می‌شوند. به طوریکه دیگر کودک تلاش می‌کند‌ برای کنترل بیشتر؛ مداد رنگی را بین انگشت شست و اشاره خود بگیرد. سعی کنید در این سن لوازم هنری متنوعی را به او ارائه دهید. فقط روی نقاشی با ابزار تمرکز نکنید. کودکان می‌توانند روی شن و ماسه نقاشی کنند. رنگ‌های قابل شستشو، خاک رس غیر سمی، گچ، قیچی مخصوص کودکان و انواع مختلف کاغذ را تهیه کنید و در دسترس کودک قرار دهید.

2. آموزش ندهید!

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله 2

حتی هر خط خطی ساده‌ای می‌تواند مهارت‌های حرکتی اساسی را در کودک رشد دهد. خط خطی کردن حتی باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری می‌شود. کودک خردسال برای کشیدن نقاشی احتیاج به دستورالعمل ندارد. هنگام آموزش نقاشی به کودک در کنار او بنشینید و در مورد هنرش با او صحبت کنید، اما سعی نکنید به او آموزش دهید.

از تصحیح کودک در این سنین خودداری کنید. کودکان خردسال ممکن است چمن را بنفش رنگ کنند یا افراد را معلق و نوزادان را به اندازه خانه‌ها بکشند. اگر آن‌ها را اصلاح کنید به اعتماد به نفس آن‌ها آسیب می‌رسانید و از پیشرفت طبیعی و یادگیری آن‌ها جلوگیری می‌کنید.

3. نقاشی کودکتان را تماشا کنید

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله 3

به جای تعریف و تمجید خشک و خالی از هنر کودک، نقاشی کشیدنش را مشاهده کنید. در مورد این فرآیند نظر دهید، نه در مورد محصول. در حالی که کودک نقاشی می‌کشد بگویید “به تمام حلقه‌هایی که کشیدی نگاه کن! بعضی از حلقه‌های کوچک درون حلقه‌های بزرگ هستند” یا “چه جالب داری از مداد رنگی نارنجی و سبز استفاده می‌کنی یا “من دوست دارم که همه درختان برگ‌های مختلفی داشته باشند.”

4. سوالاتی با پایان باز بپرسید

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله 4

وقتی کودکتان نقاشی خود را به شما نشان می‌دهد از پرسیدن سوالاتی مانند “این چیست؟” خودداری کنید. در عوض بپرسید “می‌توانی در مورد نقاشی خودت به من بگویی؟” اگر کودک از گفتگو در مورد نقاشی خود هیجان زده شد، آنوقت سوالات بیشتری بپرسید. هنگامی که از کودک سوال می‌کنید ممکن است کودک جزئیات بیشتری را اضافه کند. درخواست از آن‌ها برای بیان جزئیات بیشتر داستان نقاشی‌شان آن‌ها را ترغیب می‌کند جزئیات بیشتری را ترسیم کنند.
مثلا اگر بپرسید “آیا سگ شب را اینجا تنها است؟” آن‌ها احتمالا حیوانات بیشتری را خواهند کشید. این نوع مبادله تخیل، توانایی‌های داستان گویی و مهارت‌های طراحی را در آن‌ها تقویت می‌کند.

5. هنر را بخشی از پردازش‌های احساسی قرار دهید

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله 5

اگر کودکتان احساس شدیدی را در خود تجربه می‌کند، به او کاغذ و قلم یا مقداری خاک رس بدهید. اگر کودک دلخور است، به او پیشنهاد دهید که یک تصویر عصبانی بکشد و اگر غمگین است تصویری از حالت غمگین رسم کند. هنر می‌تواند به کودک کمک کند تا احساسات شدیدی را که با کلمات بیان نمی‌شوند پردازش و بیان کند. انجام هر فعالیت خلاقانه‌ای به کودک کمک می‌‌کند تا احساسات خود را کنترل کند.

6. خمیدگی‌های نقاشی که نشانه شروع نوشتن در کودکتان است را تأیید کنید

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله6

کودکان حدودا در 2 تا 3 سالگی شروع به کشیدن خمیدگی یا قلاب‌هایی می‌کنند که نشان دهنده‌ی کلمات است. این نقاشی‌ها اولین گام‌های کودک برای نوشتن است. کودک ممکن است شروع به تغییر شاخک‌های کوتاه و بلند کند یا اشکالی که شبیه به حروف هستند را با حروف واقعی مخلوط کند.
کودک احتمالاً به شما می‌گوید که برخی از این قوس‌ها “معنا” دارند یا از شما می‌خواهد که آن‌ها را با صدای بلند بخوانید. سعی کنید معنی چیزی که برای شما خوانده می‌شود را تایید کنید و برای خواندن موارد دیگر کمک‌شان کنید. این یک راهکار خوب برای آموزش نقاشی به کودک است.

7. نقاشی کودکتان را نگه دارید و آن‌ها را نمایش دهید

آموزش نقاشی به کودکان- مرحله 7

نمایش دادن هنر کودکان راهی است که به آن‌ها کمک می‌کند ‌کارهایشان را جالب و مهم بدانند. به جای اینکه مثل همیشه صرفا تشویق کلامی داشته باشید، نقاشی کودک را به درب یخچال یا اتاق خواب بیاویزید تا در دیدِ همه قرار بگیرد. لازم نیست با همه‌ی نقاشی‌ها این کار را کنید. هر اثری که خودش بیشتر می‌پسندد یا مثلا هفته‌ای یک نقاشی را به صورت جایگزین به دیوار بچسبانید. اما به یاد داشته باشید که تأیید عملكرد كودك از اهمیت بیشتری برخوردار است تا نمایش آن.

نقاشی با حالت‌های مختلف دست

در آخر؛ یک تکنیک عالی برای کشیدن نقاشی‌های متنوع و جذاب را به شما آموزش می‌دهیم. نقاشی با حالت‌های مختلف دست. دست خود را به حالت‌های مختلف دربیاورید و سعی کنید از آن یک طرح زیبا ایجاد کنید. این تکنیک هم نقاشی کشیدن را آسان و لذت‌بخش می‌کند و هم قوه‌ی تخیل کودکان را تقویت می‌کند.

برای مشاهده‌ی ویدئوهای بیشتر از آموزش نقاشی با حالت‌های مختلف دست، به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید. همانطور که می‌دانید تمرین نقاشی یکی از بهترین راهکارها برای تقویت نقاشی است. برای این کار می‌توانید از بازیهای موبایلی مفیدی که بخش نقاشی و رنگ‌آمیزی دارند را برای فرزندتان دانلود کنید.

منبع: وبسایت wikihow

دیدگاه‌ها
  • […] مانند آموزش نقاشی به کودک زیر 5 سال؛ در آموزش نقاشی به کودک 5 ساله، سوالات باز […]

  • […] به دنبال راهی برای آموزش نقاشی به کودک 5 ساله به بالا یا آموزش نقاشی به کودک زیر 5 سال هستید؛ دو مقاله لینک شده را بررسی […]

  • […] آموزش نقاشی به کودک این سنی را از طریق مقاله لینک شده دنبال […]