فهرست
آموزش نقاشی به کودک ۵ ساله به بالا
۱۴۰۱/۰۸/۲۵
لیلا افشار
3 نظرات

آموزش نقاشی به کودک ۵ ساله به بالا

در مقاله‌ی پیشین نورولند ، آموزش نقاشی به کودک 15 ماهه تا 5 ساله را بررسی کردیم. در این مقاله ترفندهای آموزش نقاشی به کودک 5 ساله به بالا را آموزش می‌دهیم. در این سنین دیگر می‌توانید مهارت‌های جدیدی در آموزش نقاشی کودک مانند ترسیم از روی مشاهدات و کشیدن اشکال در نسبت‌های مناسب را به کودک بیاموزید.

آموزش مهارت نقاشی به کودک 5 ساله تا 9 ساله

1. به کودکتان بیاموزید مشاهده کردن را تمرین کند و یاد بگیرد

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 8

حدودا از 5 سالگی می‌توانید به کودکتان بیاموزید که چگونه از روی مشاهدات خود نقاشی بکشد. در این سنین مشاهدات بیشتر از تخیل یا دانش پیشین آن‌ها به کار می‌آید. به کودکتان بگویید شما در حال یادگیری نوع جدیدی از نقاشی کشیدن هستید که تمرین زیادی را می‌طلبد. آن‌ها را در مدل تمرین کردن آزاد بگذارید. مداد و کاغذهای متعددی تهیه کنید و به او بگویید می‌توانند هر چند بار که می‌خواهند نقاشی کنند و وقتی کارشان تمام شد خطوط اشتباهی را پاک کنند.

پس از این کار برای آموزش نقاشی به کودک ۶ ساله استفاده کنید.
اما حواستان باشد که کودکتان را مجبور به رسم نقاشی مشاهده‌ای نکنید. سوق دادن کودک به مرحله جدیدی از طراحی می‌تواند او را در یادگیری دلسرد یا متوقف کند.

2. در کشیدن اشیاء جدید به آن‌ها یاری دهید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 9

بین 5 تا 6 سالگی، کودکان طرحواره یا روش‌هایی برای ترسیم اشیا را ارائه می‌کنند. به جای اینکه مدام آن‌ها را تشویق کنید چیزهایی که “قبلاً یاد گرفته‌اند” را بکشند؛ چیزی را که قبلاً ترسیم نکرده‌اند انتخاب و به او در رسم این نقاشی کمک کنید. این کار از بازگشت آن‌ها به عادات و روش‌های آموخته شده جلوگیری می‌کند. پس در آموزش نقاشی به کودک ۶ ساله باید به این مسائل توجه داشت.

3. تمرین کشیدن نقاشی از روی مشاهدات

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 10

توضیح دهید که باید شی‌ را از یک طرف کشید. از کودک بخواهید هنگام کشیدن در جایی که قرار دارد بنشیند و انگشت خود را در اطراف لبه‌های جسم دنبال و آن‌ها را ردیابی کند. سپس از کودک بخواهید شکل را با انگشت یا قلمی که در دست دارد در هوا بکشد. این کار را برای آموزش نقاشی به کودک ۳ ساله به بالا انجام دهید.

4. به کودک یاد دهید هنگام کشیدن فقط به جسم نگاه کند

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 11

کودکان را ترغیب کنید تا فقط به شی‌ای که می‌کشند نگاه کنند نه به کاغذ. سعی کنید کاغذ دیگری را طوری قرار دهید که جلوی دید کودک از برگه‌ای که روی ان نقاشی می‌کشد بگیرد. ابتدا بخواهید خطوطی را به عنوان تمرین بکشند. سپس بخواهید هر قسمت از شکل را جداگانه ترسیم کنند. در اخر اجازه دهید کل شکل را بکشند و فقط پایان کار به برگه‌ی خود نگاه کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن راهکارهای دیگر، و هم‌چنین آموزش‌های بیشتر در زمینه‌ی تقویت مهارت‌های مختلف کودکتان به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

5. با دیدن و پرسیدن به کودکتان نقاشی کشیدن را یاد هید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 12

درست مانند آموزش نقاشی به کودک زیر 5 سال؛ در آموزش نقاشی به کودک 5 ساله، سوالات باز بپرسید. با این تفاوت که در مورد آنچه می‌بینند، نه آنچه تصور می‌کنند. مثلا بپرسید “کدام قسمت از جسم روشن تر است؟ کدام قسمت تیره‌تر؟” از خطوط، خمیدگی‌ها و زاویه‌هایی که در اجسام وجود دارند صحبت کنید و سوال بپرسید تا آن‌ها را برای یافتن جزئیات بیشتر ترغیب کنید.
اما از نشان دادن نقاشی‌هایی که خودتان از یک شی رسم کرده‌اید خودداری کنید. یادتان باشد که کودکان با تقلید سخت یاد می‌گیرند. این‌کار برای آموزش نقاشی به کودک ۴ ساله مفید است.

نکته: از روی رنگ‌های استفاده شده در نقاشی کودک، می‌توان به نکات مهمی درباره احساسات و شخصیت او پی برد. برای تفسیر نقاشی فرزندتان از این لینک کمک بگیرید.

6. هر بار بر روی یک ابزار برای نقاشی کشیدن تمرکز کنید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 13

به کودکان این فرصت را دهید تا با ابزارهای مختلف نقاشی را تمرین کنند. کودکان بین 5-8 سال احتمالا امکان نقاشی با مداد را به راحتی دارند. نقاشی با مداد به آن‌ها امکان می‌دهد روی سایه و کانتور تمرکز کنند. با این حال به کودکان مواد مختلفی را نشان دهید و به آن‌ها اجازه دهید هر چقدر می‌خواهند تست و آزمایش کنند. این روش برای آموزش نقاشی به کودک مدرسه‌‌ای کمک می‌کند.

7. کتابچه‌ای از نقاشی‌های کودکتان بسازید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 14

کودکان بین 5 تا 8 سال از ساخت داستان برای دیدن نقاشی‎های خود لذت می‌برند. آن‌ها ممکن است علاقه‌مند به ترسیم دنباله‌ای از نقاشی‌های مرتبط به هم برای بیان داستان طولانی‌تری باشند. کودکان را به نقاشی و نوشتن کتاب‌های کوتاه ترغیب کنید. به آن‌ها کمک کنید تا کتاب‌ها را با منگنه یا نخ و سوزن به هم متصل کنند. این کتاب را عزیز بدارید و مانند باقی کتاب‌هایتان در قفسه کتاب قرار دهید. کتاب‌ها بهتربن ابزار کمکی برای آموزش نقاشی به کودک ۸ ساله هستند.

نقاشی یکی از راههای تقویت قدرت تصمیم‌گیری در کودک است. دیگر روش‌های گسترش تصمیم‌گیری در کودک را در مقاله لینک شده نورولند دنبال کنید.

آموزش مهارت نقاشی به کودک 9 تا 11 ساله

1. روی مسائل مکانی تمرکز کنید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 15

كودكان 10-11 ساله عموما از سایه روشن و ساير اطلاعات فضايی در نقاشی هیجان زده خواهند شد. آن‌ها کم کم شروع به ترسیم خطوط افقی، همپوشانی اشیا و رسم جزئیات دقیق می‌کنند. مثلا ترسیم یک جسم از سه زاویه مختلف می‌تواند برایشان جذاب باشد. اشکال هندسی با رنگ خنثی را نیز در نزدیکی یکدیگر قرار دهید تا بتوانند سایه زدن را تمرین کنند. به آن‌ها اجازه دهید اشیا را به صورت دسته ای مرتب كرده و ترسیم كنند. پس از سایه اشیا در آموزش نقاشی به کودک ۱۰ ساله استفاده کنید.

2. تناسب را به کودکتان بیاموزید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 16

تناسب و رعایت نسبت‌ها در نقاشی یکی از سخت‌ترین مفاهیم برای یادگیری است. نسبت‌های آناتومیکی اساسی صورت (نسبت اندازه‌ی چشم، سر و …) را به کودکان بیاموزید. سپس به آن‌ها آینه بدهید و بخواهید خودشان را بکشند. تعدادی شی با اندازه‌های متفاوت را کنار هم قرار دهید و از کودک بخواهید با دقت به اندازه‌ی آن‌ها نسبت به هم نقاشی بکشد. این موضوع در آموزش نقاشی به کودک ۷ ساله به بالا بیشتر دیده می‌شود.

3. به کودک اعتماد به نفس دهید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 17

حدودا در 9 سالگی؛ کودکان تمایل زیادی به نقاشی واقع بینانه دارند. آن‌ها ممکن است از دیدن نتیجه‌ی کار خود وقتی “درست” به نظر نمی‌رسند ناامید شوند. ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهند و به این نتیجه برسند که نقاش خوبی نیستند. برای جلوگیری از این اتفاق؛ برای آن‌ها روشن کنید که نقاشی مهارتی است که به تمرین نیاز دارد. به آن‌ها بگویید اگر گاهی فکر می‌کنند هنرمند بدی هستند، به این دلیل است که یاد گرفته‌اند چیزهایی را ببینند که قبلاً نمی‌توانستند ببینند.
یا در حوالی 10-11 سالگی ممکن است کودک تمایل خود به نقاشی کشیدن را از دست بدهد. یکی از راه‌های جلوگیری از افت عملکرد هنری کودک، آموزش اشکال یا روش‌های دیگر به او است. پس این‌ کار به آموزش نقاشی به کودک ۹، ۱۰ و ۱۱ ساله کمک خواهد کرد.

4. چالش‌های مشاهدات کودکتان را با او مطرح کنید

اموزش نقاشی به کودکان- مرحله 18

کودکی که مدتی است اشکال را مشاهده می‌کند و سعی در واقع گرایی دارد، آماده‌ی یادگیری نکات جدید در آن مورد یا اصلاح اشتباهاتش است.

در آموزش نقاشی به کودک ۱۰ ساله به این نکته توجه کنید که به عنوان یک ایده‌ی بسیار عالی می‌توانید از او بخواهید به خوبی به یک درخت و رنگ‌های ان نگاه کند. سپس از او بخواهید بدون استفاده‌ی مستقیم از رنگ قهوه‌ای درخت را بکشد. کودک باید تلاش کند از طریق ترکیب رنگ‌هایی که در اختیار دارد و سایه روشنی که می‌تواند با ان‌ها ایجاد کند ساقه و شاخه‌ها را به رنگی متمایل به قهوه‌ای رسم کند.

همانطور که می‌دانید تمرین نقاشی یکی از بهترین راهکارها برای تقویت نقاشی است. برای این کار می‌توانید از بازی‌های موبایلی مفیدی که بخش نقاشی و رنگ‌آمیزی دارند را برای فرزندتان دانلود کنید.

منبع مقاله: wikihow

پرسش و پاسخ

مهارت‌های نقاشی در کودک 5 ساله و بزرگتر شامل کدام مهارت‌هاست؟

توان کشیدن اشیا، الگو برداری از دیده‌ها و استفاده از شابلون یا دست در کشیدن اشکال هندسی از مهارت‌های نقاشی کودک در این سنین است.

دیدگاه‌ها
  • […] بعدی نورولند آموزش نقاشی به کودک ۵ ساله تا ۱۱ ساله نقاشی به کودک ۵ ساله تا ۱۱ ساله را بررسی […]

  • […] به دنبال راهی برای آموزش نقاشی به کودک 5 ساله به بالا یا آموزش نقاشی به کودک زیر 5 سال هستید؛ دو مقاله […]

  • […] دست و چشم و تسهیل بیان بهتر افکار و ایده ها دارد. برای آموزش نقاشی به کودک 5 ساله به بالا، از مقاله نورولند در این زمینه کمک […]