فهرست
روند تولید بازی نورولند توسط اعضای شرکت نورولند
۱۴۰۱/۱۲/۰۱
Admin
2 نظرات

روند تولید بازی توسط شرکت نورولند

شرکت نورولند (نوین اندیشه پردازان آمولای)، موسسه‌ای است که بازی‌های آموزشی متنوعی از جمله نورولند در بستر آن تولید شده‌است. اگر شما هم می‌خواهید از روند تولید بازی موفقی همچون بازی نورولند مطلع شوید و با مجوزها و پژوهش‌های اخذ شده توسط مجموعه نورولند آشنا شوید؛ در این مقاله همراه ما باشید.

شرکت نورولند، برای کودکان 4 تا 8 ساله بازی‌های موبایلی آموزشی با هدف تقویت مهارت‌های شناختی همچون حافظه و توجه را تولید می‌کند.

بازی موبایلی نورولند (محصول مجموعه بازی سازی نورولند) تا این لحظه شامل بیش از 35 تمرین تقویتی در حوزه‌های توجه، حافظه، زبان و ریاضی است. این محصول تا به امروز بیش از حدود 18000 نصب فعال در کافه بازار و مایکت داشته است و علاوه بر این با محتوایی مناسب دانش‌آموزان دوم تا ششم دبستان از مهر ماه سا 1400 وارد رمزینه‌های کتاب نگارش پایه دوم تا ششم ابتدایی شده است.

نسخه جدید این بازی آموزشی کودکانه از این لینک قابل دانلود است.

برخی از مهم‌ترین مجوزهای کسب شده شرکت نورولند

نورولند دارای ویژگی‌های مختلفی است که به واسطه‌ی آن‌ها موفق به کسب مجوز و گواهینامه‌های معتبری شده است. سطح سختی تمامی تمارین تقویتی موجود در بازی موبایلی نورولند؛ بر اساس عملکرد خود کودک در لحظه تنظیم می‌شود تا در هرلحظه چالش لازم و کافی برای کودک بر اساس توانایی‌های او وجود داشته باشد. به علاوه در برخی بازی‌های نورولند که مربوط به تمارین تقویتی بخش “زبان” هستند؛ تشخیص گفتار و نوشتار فارسی به صورت هوشمند و توسط الگوریتم یادگیری ماشین انجام می‌گیرد. این بخشی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازی موبایلی است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مجوزهای کسب شده توسط نورولند می‌پردازیم.

1. نورولند دانش‌بنیان است:

با بررسی‌های کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا نورولند در تاریخ 7 تیر سال 1399 موفق شد دانش‌بنیان شود.

2. نورولند خلاق است:

نورولند در تاریخ 4دی سال 1398 موفق شد به عنوان محصولی خلاق در شرکت آمولای شناخته شود.

3. نورولند عضو رسمی سازمان صنفی نظام رایانه‌ای و کمیسیون بازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است:

نورولند در تاریخ 13 بهمن سال 1399 عضو رسمی سازمان صنفی نظام رایانه‌ای و کمیسیون بازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شد.

4. نورولند دارای اعتبارنامه کنترل کیفیت رسانه‌ها و وسایل آموزشی است:

طبق اعلام سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دفتر انتشارات و فناوری آموزشی در تاریخ 18 مرداد 1400 محتوای بازی‌ موبایلی نورولند برای کودکان مورد تایید است.

5. نورولند به لحاظ علمی معتبر است:

مقالات علمی معتبری که در سمپوزیوم بازی‌های جدی سال 1398 و 1400 ارائه و هر دو در IEEE نمایه شدند؛ از این محصول منتشر شده است که تاییدیه‌ای بر اثربخشی بازی‌های نورولند است. به علاوه تاکنون دو عنوان پایان‌نامه توسط دانشجویان دانشگاه خوارزمی-گروه تکنولوژی آموزشی- و دانشگاه فرهنگیان-گروه تکنولوژی آموزشی- نوشته شده است. مقالات علمی نورولند را در این مقاله ببینید.

روند اجرای بازی نورولند

نورولند سیاره بازی‌هایی است که کودک به همراه تانی (شخصیت اصلی بازی) به آن سفر می‌کند. در این بازی کودک باید تانی را در کسب دانش و حل مشکلات یاری کند.
محصول شرکت نورولند در حال حاضر شامل 8 دسته‌ی ریاضی/ زبان/ توجه/مهارت آموزی/خواندن و نوشتن/حافظه/ رکوردی و تفریحی است که کودک در خلال این بازی‌ها بدون اینکه متوجه شود، مهارت می‌آموزد. به علاوه تانی می‌تواند با انواع لباس‌های مختلف موجود در بازی، تزئین شود تا کودک حس راحتی بیشتری با بازی داشته‌باشد.

پس از اجرای هر تمرین، بر اساس میزان ضعف و مهارت کودک در دسته‌های متفاوت، سیستم به صورت خودکار به هر دسته وزنی اختصاص داده و بر این اساس بازی‌هایی را به کودک پیشنهاد می‌دهد تا به بهبود نقاط ضعف او کمک کند. لذا در نورولند ( که بعضی به آن نرولند هم می‌گویند) کودک بطور غیرمستقیم به سمت حوزه‌هایی که در آن‌ها دچار ضعف است سوق داده می‌شود تا انجام بازی‌های بیشتر در آن حوزه، پیشرفت او را سبب شود. از طرفی یک تست هوش کودک در بازی قرار گرفته که حوزه‌های ضعف و قوت هوش کودک را سنجیده و توانایی‌ها و استعداد کودک را با والدین به اشتراک می‌گذارد.

تانی در نورولند

بازی‌های موجود در نورلند، شامل امتیازات ویژه‌ای هستند:

  1. تمامی بازی‌های نورولند، بر اساس عملکرد خود کودک سخت یا آسان می‌شوند. یعنی برای حفظ چالش لازم در هر مرحله، تنظیم سختی خودکاری متناسب با عملکرد کودک انجام می‌گیرد (با پیشرفت مثبت کودک، مراحل بعدی سخت‌تر و با پسرفت کودک، مراحل بعدی برای او آسان‌تر می‌شود).
  2. در بسیاری از بازی‌های بخش زبانِ نورولند سیستم تشخیص گفتار فارسی انجام می‌گیرد. یعنی در جریان بازی، ورودی مورد نظر که صدای کودک است دریافت شده و بنابراین نحوه‌ی تلفظ صحیح لغات و ادای صحیح جملات در او بررسی می‌شود.
  3. بخشی از بازی‌های زبانِ نورولند به دریافت نوشتار فارسی کودک می‌پردازد تا دست‌خط او را مورد بررسی قرار دهد.
  4. زمان استفاده و دسترسی کودک به بازی‌های مختلف توسط والدین قابل کنترل است. یعنی والدین می‌توانند به راحتی یک محدودیت زمانی یا محتوایی موردنظر خود را بر بازی اعمال کنند.
  5. . برای هم سطح بودن داده‌های موجود در بازی‌ها متناسب با دانش کودک، تمامیِ کلمات و جملات موجود بر اساس پایه تحصیلی به تفکیک در آمده است.

در نهایت گزارش کاملی از عملکرد کودک شامل میزان پیشرفت یا پسرفت در هر یک از دسته‌ها در بازه‌های زمانی مختلف، در بخش گزارشات نورولند نمایش داده می‌شود که توسط والدین و یا مدیریت مدرسه قابل رویت است. در این پست در مورد کلیات نورولند و روند طی شده در آن صحبت کردیم.

نمونه‌های خارجی بررسی شده توسط شرکت نورولند

در مقاله تانی در وبسایت مجموعه نورولند به صورت کامل به داستان و بخش‌های بازی نورولند که برای تقویت مهارت کودکان 3تا 7سال است پرداختیم. در ادامه قصد داریم به معرفی چند نمونه‌ی خارجی از بازی‌های تقویت کارکردهای شناختی مغز که بازی مشابه نورولند محسوب می‌شوند بپردازیم.

در مقاله بازی شناختی هم بطور مفصل‌تر موضوع را بررسی کرده و نمونه‌های مناسب برای کودکان را به شما معرفی کرده‌ایم.

بازی‌های ایرانی و خارجی زیادی با هدف تقویت کارکردهای شناختی مغز ساخته شده‌اند. در این مقاله به بررسی چند یک از این نمونه‎‌های غیرایرانی می‌پردازیم.

علاوه بر عدم امکان دست‌یابی راحت به همه‌ی این نمونه‌ها در ایران، نورولند بومی‌سازه شده است. یعنی تمامیِ بخش‌های آن به زبان فارسی ایجاد شده است. بعلاوه اینکه نورلند با مورد هدف قرار دادن کودکان به عنوان مخاطب اصلی، تلاش کرده تا محیط و فضای بازی متناسب با روحیات کودک باشد.

Peak- بازی تقویت کاردهای شناختی مغز

این برنامه که در سال 2016 به عنوان بهترین بازی اندرویدی در میان کاربران گوگل شناخته شد، یکی از مهم‌ترین بازی‌های تقویت کارکردهای شناختی است. این مجموعه به همت جمعی از محققین برجسته از دانشگاه کمبریج و دیگر دانشگاه‌های معتبر گردآوری شده و شامل حدودا 40 بازی مختلف با هدف بهبود تمرکز، مهارت کلامی، سرعت پردازش و موارد دیگر طراحی شده است. با استفاده از این بازی می‌توان مهارت‌های مهم شناختی‌ای که برای تقویت مهارت‌های کلامی، حل مساله و حافظه مورد نیاز است را بهبود بخشید. از این جهت، این بازی مشابه نورولند محسوب می‌شود. Peak سطح سختی بازی‌ها را بر اساس توانایی و عملکرد خودِ فرد تنظیم می‌کند و بر این اساس مجموعه بازی‌هایی را در طول روز به کاربر پیشنهاد می‌کند. با این حال محدودیتی برای کاربر ایجاد نمی‌کند و کاربر مختار است در صورت تمایل، بازی‌های بیشتری نسبت به آنچه Peak به طور روزانه برای او در نظر گرفته است را بازی کند.

lumosity – بازی تقویت کارکردهای شناختی مغز

Lumosityبرنامه‌ای شامل بازی‌های توانبخشی شناختی است که با ادعای بهبود و تقویت حافظه، توجه، انعطاف‌پذیری، سرعت پردازش و حل مسئله، عرضه شده است. لوموسیتی توسط آزمایشگاه لوموس، مؤسسه‌ای برای پژوهش‌های نوروساینس و آموزش مغز در سانفرانسیسکو تأسیس شده است که بر اساس نظریۀ نوروپلاستیسیتی، افراد را دربارۀ تأثیرگذاری این بازی‌ها قانع کرده است. این تمرینِ مغزی که محبوبیت بالایی دارد و حدود 90 میلیون کاربر داشته است، با همکاری بیش از 100 پژوهشگر حوزه‌ی علوم شناختی و طراحی بازی ساخته شده است.

Lumosity شامل حدودا 50 بازی مختلف در 7 دسته‌ی عمکلرد شناختی مختلف حافظه، توجه، سرعت، حل مساله، انعطاف‌پذیری، زبان و ریاضی می‌باشد. بازیLumosity  نوعی بازی تعاملی است که با سنجش و گزارش لحظه‌ای از پیشرفت کاربر و مقایسه‌ی آن با میزان مهارتش در هریک از عملکردهای شناختی که در ابتدای ورود به برنامه در جریان یک ارزیابی اولیه به ثبت رسیده است، کاربر را ترغیب به انجام روزانه‌ی این ورزش ذهن می‌کند.

Elevate– بازی تقویت کارکردهای شناختی مغز با تاکید بر رشد مهارت‌های کلامی

Elevate یک برنامه برای تمرین و تقویت مغز است که برای بهبود توجه، مهارت صحبت کردن، سرعت پردازش، حافظه، مهارت‌های ریاضی و موارد دیگر طراحی شده است که البته توجهِ اصلی آن بر تقویت مهارت‌های کلامی است. الویت یک بازی مشابه lumosity است.
Elevate با همکاری کارشناسان علوم اعصاب و یادگیری شناختی طراحی گردیده است و به هر فرد برنامه آموزشی شخصی خود ارائه می‌کند که در طول زمان برای به حداکثر رساندن نتایج، تنظیم و به روز رسانی می‌شود. این برنامه شامل حدودا 40 بازی مختلف است که صرفا به تقویت کارکردهای شناختی مغز می‌پردازد و میزان جذابیتِ آن به لحاظ گرافیکی و سیستم بازی‌وار شده تاحدی پایین است. به تاکید سازندگان Elevate، همانند سایر بازی‌های شناختی، هرچه بیشتر از آن‌ استفاده کنیم، کمک بیشتری به رشد و تقویت عملکردهی شناختی مغز خود کرده‌ایم.

Fit Brain- بازی تقویت کاردهای شناختی مغز

Fit brain  توسط محققان عصب شناسی و متخصصان بازی‌های آموزشی مطرحی به واسطه‌ی کمپانی روزتا استون ساخته شده است. تمرینی عالی برای مغز که ضمن تقویت توانایی‌های مغزی از قبیل حافظه، سرگرمی هم محسوب ‌می‌شود.

یکی از نقاط قوت این بازی نسبت به نمونه‌های مشابه گیم پلی عالی آن است. علاوه بر این، این مجموعه شامل حدودا 60 نوع بازی متفاوت است، لذا این تنوع بالا نیز از دیگر نقاط قوت آن محسوب می‌شود.  این برنامه توانسته رتبه اول را در بیش از ۹۰ کشور مختلف در بین اپلیکیشن‌های آموزشی بدست آورد. Fit brain بخش‌های مهم و اصلی مغز را که مرتبط با تقویت حافظه، سرعت عمل در فکر کردن، تمرکز، حل مسئله، یادگیری زبان و تشخیص اجسام در بعدهای متفاوت بوده است مورد هدف قرار دهد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

هیج امتیازی تا پیش از این داده نشده! شما اولین نفر باشید

دیدگاه‌ها
  • […] شده است. “مطالب این مقاله براساس اطلاعات جدید شرکت نورولند در تاریخ 7 آبان 1401 به روز […]

  • […] مختلف در کودکان بپردازد. این بازی توسط اعضای شرکت نورولند برای آموزش مهارت‌های اساسی به کودکان ساخته شده‌است. […]