فهرست
بازی موبایلی حوزه علوم شناختی روانشناسی کودکان
بازی شناختی چیست؟ + معرفی بهترین بازیهای شناختی کودکانه
آوریل 18, 2021
سید حسین نیرینی
1 نظرات

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بازی شناختی چیست؟

بارها در مقالات نورولند به اهمیت بازی و سرگرمی برای کودکان اشاره کردیم و بیان کردیم که بازی می‌تواند جدای از جنبه‌ی سرگرمی که دارد، آموزش‌های مختلفی را به کودک دهد و تاثیرات گوناگونی بر او داشته باشد. بازیهای شناختی به بازی‌هایی اطلاق می‌شود که یک هدف شناختی مانند تقویت مهارت حافظه یا توجه را در کنار سرگرمی در خود داشته باشد. بنابراین وقتی از یک بازی شناختی صحبت به میان می‌آید؛ چیزی فراتر از یک بازی ساده و غیرجدی که صرفا برای سرگرمی است مدنظر می‌باشد. به همین منظور بازی‌های مختلفی در حوزه علوم شناختی تولید شده است که برخی از آن‌ها نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم مناسب است. در این مقاله نیز قصد داریم تا بازی‌های شناختی موبایلی این حوزه را به شما معرفی کنیم و با ساختار و نحوه بازی‌ آن‌ها شما را بیشتر آشنا کنیم.

فواید بازی شناختی

با توجه به تعدد توانایی‎‌های شناختی، انواع بازی‌های شناختی مختلف می‌توانند اهداف متفاوتی داشته باشند و هر یک به منظور تقویت مهارت و توانایی شناختی خاصی ساخته شده باشند. اما در مجموع اغلب بازی‌های شناختی به هدف تقویت توجه و حافظه که دوتا از مهم‌ترین تواناییهای شناختی است ساخته شده‌اند. تقویت یادگیری و مهارت حل مساله نیز از دیگر اهداف در بعضی بازی‌های شناختی است. همانطور که می‌دانید تک به تک این مهارت‌ها در کارهای روزمره ما نقش اساسی دارند و ما برای انجام ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین کارها به تقویت این مهارت‌ها نیازمندیم. می‌دانیم که بهترین سن برای تقویت مهارت‌ها سنین کودکی است، برای همین منظور بازی‌های متنوعی برای تقویت مهارت‌ و توانایی شناختی کودکان ساخته شده است که در ادامه این مقاله به مهم‌ترین این موارد اشاره می‌کنیم.

معرفی بازی‌ شناختی برای کودکان

با پیشرفت دنیای تکنولوژی و عصر دیجیتال، بازی‌های فیزیکی و حرکتی هم جای خود را به بازی‌های موبایلی دادند. کودکان هم به دلیل جذابیت‌های بصری که در آن‌ها وجود دارد، به بازی‌های فیزیکی ترجیح می‌دهند. البته که بازی‌های حرکتی و فیزیکی فواید خاص خود را دارد و برای استفاده‌ی کودکان از موبایل باید کنترل شده عمل کرد، اما برای تقویت مغز و توانایی‌های مربوط به آن، با بازی‌های دیجیتال راحت‌تر می‌توان به سرانجام رسید.

بازی‌های موبایلی به خصوص برای کودکان باید با محدودیت اجرا شوند تا جلوی آثار منفی که می‌تواند داشته باشد را بگیرد. اگر بتوانید این محدودیت استفاده از موبایل را به خوبی برای کودکان خود اعمال کنید، استفاده از این بازی‌ها برای کودک شما بسیار بهینه می‌شود.

1.‌ بازی شناختی موبایلی نورولند

بازی شناختی نورولند یکی از بازی‌های جدید و ایرانی حوزه علوم شناختی است که در بخش‌های مختلفی از این حوزه وارد شده و برای کودکان 3 تا 8 سال بسیار مفید و البته کاربردی است. این بازی که از سوی شتاب دهنده‌ی حوزه‌ی علوم شناختی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مهر تایید گرفته است و در جشنواره‌ی بازی‌های جدی سال 99، مقام کسب کرده، به رشد توانایی‌های مغز کودکان کمک بسیار زیادی می‌کند.

بازی نورولند در واقع به گونه‌ای ساخته شده که کودک از حل تمارین مربوط به این موضوع خسته نشود و با وجود بازی‌های کوچک و سرگرم‌کننده، برای حل تمرین اشتیاق داشته باشد. ویدئوی زیر بخشهایی از بازی نورولند را نمایش می‌دهد.

نحوه بازی:

بازی بدین صورت انجام می‌شود که کودک داخل محیط نورولند می‌تواند چندین بازی سرگرم‌کننده و جذاب را انجام دهد. بازی‌هایی مثل ماشین سواری، مراقبت از حیوانات، مراقبت از دندان‌ها و… بعد از انجام هر بازی سرگرم‌کننده، برای کودک تمرینی اجرا می‌شود که به تقویت یکی از مهارت‌های شناختی کودک کمک می‌کند. بعد از انجام چند تمرین، سیستم بازی به صورت خودکار و با استفاده از هوش مصنوعی قادر به تشخیص نقاط قوت و ضعف کودک است. بعد از تشخیص هم برای کودک تمارینی بیشتر اجرا می‌شود که در آن ضعف بیشتری دارد و این باعث می‌شود که تمامی مهارت‌های مربوط به علوم شناختی کودک تقریبا به یک اندازه رشد کند.

مزایا و معایب

همانطور که گفتیم، یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های مهم والدین استفاده‌ی بیش از حد کودکان از موبایل است که نورولند برای این قضیه هم راه‌حلی در نظر گرفته و والدین می‌توانند در پنل مربوط به خود میزان استفاده‌ی کودک از بازی را مشخص کنند. محدودیت زمانی که والدین مشخص می‌کنند می‌تواند جلوی آثار منفی استفاده از موبایل را بگیرد و کودک بعد از زمان مشخص شده دیگر نمی‌تواند بازی را انجام دهد.

تمارینی که در این بازی استفاده شدند، همگی طبق نظر کارشناسان و متخصصان حوزه روانشناسی کودکان تهیه شده و از لحاظ علمی هم دارای تاییدیه‌های معتبری است. نورولند می‌تواند به شما کمک کند تا نقاظ ضعف کودک خود را بهتر بشناسید و برای تقویت آن بیشتر تلاش کنید.
فعلا فقط نسخه اندروید این بازی روانه بازار شده است. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر، به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید تا با بازی‌های تقویتی متنوعی که هر روزه در پیج قرار می‌گیرد نیز استفاده کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”vista_blue” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-pin”]برای دانلود نورولند اینجا کلیک کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

2. لوموسیتی (Lumosity)

یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایلی مربوط به حوزه علوم شناختی همین لوموسیتی است. لوموسیتی که محصولی از کلینیک مغز سانفرانسیسکوی آمریکا و آزمایشگاه لوموس است. این بازی نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم مناسب است در میان آن‌ها محبوبیت زیادی پیدا کرده است. لوموسیتی بر اساس نظریه‌ی نوروپلاستیسیتی و با همکاری بیش 100 متخصص حوزه علوم شناختی ساخته شده است و هم‌اکنون چیزی در حدود 90 میلیون کاربر دارد.

بازی لوموسیتی شامل 50 نوع بازی متفاوت در دسته‌های حافظه، توجه، سرعت، حل‌مسئله و انعطاف‌پذیری است که هر کدام از این دسته‌ها گوشه‌ای از تقویت مغز را برعهده گرفتند. بازی لوموسیتی بسیار دقیق و حساب شده عمل می‌کند و شما را در ابتدای ورود جذب خواهد کرد. همین باعث می‌شود که به صورت روزانه به آن سر بزنید و برای تقویت مغز خود ناخواسته تلاش کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”blue” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-pin”]برای دانلود لوموسیتی اینجا کلیک کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

3. Peak

در سال ۲۰۱۶ Peak ، یکی از بهترین بازی‌های اندرویدی در میان کاربران گوگل شناخته شد، و همچنین یکی از مهم‌ترین بازی‌های تقویت کارکردهای شناختی مغز است. این بازی حاصل دست‌رنج تعدادی از محققان و متخصصان دانشگاه کمبریج و چند دانشگاه معتبر دیگر گردآوری شده است. Peak حدودا ۴۰ بازی مختلف با هدف بهبود تمرکز، مهارت کلامی، سرعت پردازش و… را در خود جای داده است. با استفاده از این بازی می‌توان مهارت‌های شناختی‌ مهمی که برای تقویت مهارت‌های کلامی، حل مسئله و حافظه نیاز است را بهبود بخشید. Peak  سطح سختی بازی‌ها را بر اساس توانایی و عملکرد خودِ فرد تنظیم می‌کند و بر این اساس مجموعه بازی‌هایی را در طول روز به کاربر پیشنهاد می‌کند. در عین حال کاربر محدود به انتخاب بازی پیشنهادی نیست و می‌تواند بازی‌های دیگری که جزو لیست پیشنهادی نیستند را هم انتخاب و بازی کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”violet” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-pin”]برای دانلود Peak اینجا کلیک کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

4. Otismo

Otsimo بازی مناسب کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری، اوتیسم و کودکان دارای کمبود توجه است که زیر نظر روانشناسان کودک، مدرسان آموزشی گروه‌های ویژه و همچنین راهنمایی و مشاوره والدین این فرزندان ساخته شده است. این مجموعه از دو بخش اصلیِ مربوط به کودکان (شامل بازی‌ها) و والدین تشکیل شده است. در بخش والدین گزارش دقیق و جامعی از عملکرد کودک شامل مدت‌زمان انجام بازی در دوره‌ها‌ی زمانی مشخص، میزان پیشرفت در بازی‌ها و وجود امکاناتی از قبیل قفل‌گذاری بازی‌ها، وجود دارد. بخش کودکان شامل بیش از ۷۰ بازی با اهداف متفاوت است.

بازی‌های Otsimo به‌منظور انجام آموزش‌هایی مقدماتی در یادگیری رنگ‌ها، اشکال، اعداد، الفبا، حیوانات و مهارت‌هایی همچون مرتب‌سازی ساخته شده است. این برنامه یک ابزار آموزشی مؤثر درزمینه‌ی گفتار و ارتباط بهتر برای کودکان نیز است؛ چراکه در بسیاری از بازی‌های خود از ابزار و ارتباطات جایگزینی که در گفتاردرمانی و آموزش‌های ویژه به کودکان اوتیسم داده می‌شود استفاده می‌کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”success” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-pin”]برای دانلود Otsimo اینجا کلیک کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

5. Elevate

بازی Elevate یک برنامه برای تمرین و تقویت مغز است که برای بهبود توجه، مهارت صحبت کردن، سرعت پردازش، حافظه، مهارت‌های ریاضی و موارد دیگر طراحی شده است که البته توجهِ اصلی آن بر تقویت مهارت‌های کلامی است.

بازی Elevate با همکاری کارشناسان علوم اعصاب و یادگیری شناختی طراحی گردیده است و به هر فرد برنامه آموزشی شخصی خود را ارائه می‌کند که در طول زمان برای به حداکثر رساندن نتایج، تنظیم و به‌روزرسانی می‌شود. این برنامه شامل حدود ۴۰ بازی مختلف است که صرفاً به تقویت کارکردهای شناختی مغز می‌پردازد و میزان جذابیتِ آن به لحاظ گرافیکی و سیستم بازی‌وار شده تاحدی پایین است. به تأکید سازندگان Elevate، همانند سایر بازی‌های شناختی، هرچه بیشتر از آن‌ استفاده کنیم، کمک بیشتری به رشد و تقویت عملکرد شناختی مغز خود کرده‌ایم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”warning” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-pin”]برای دانلود Elevate اینجا کلیک کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

6. Fit Brain

بازی جدی Fit brain توسط محققان عصب‌شناسی و متخصصان بازی‌های آموزشی مطرح به‌واسطه‌ی کمپانی روزتا استون ساخته شده است. این بازی تمرینی عالی برای مغز است که ضمن تقویت توانایی‌های مغزی از قبیل حافظه، سرگرمی هم محسوب ‌می‌شود.

یکی از نقاط قوت این بازی نسبت به نمونه‌های مشابه، گیم‌پلی عالی آن است. علاوه بر این، این مجموعه شامل حدود ۶۰ نوع بازی متفاوت است، لذا این تنوع بالا نیز از دیگر نقاط قوت آن محسوب می‌شود. این برنامه موفق به دریافت رتبه اول در بیش از ۹۰ کشور مختلف در بین اپلیکیشن‌های آموزشی شده است. Fit brain بخش‌های مهم و اصلی مغز و مرتبط با تقویت حافظه، سرعت عمل در تفکر، تمرکز، حل مسئله، یادگیری زبان و تشخیص اجسام در بعدهای را مورد هدف قرار دهد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”green” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-pin”]برای دانلود Fit brain اینجا کلیک کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرسش و پاسخ

بازی شناختی چیست؟

هر بازی که به شکل اصولی و هدفمند به منظور تقویت مهارت شناختی ساخته شده باشد بازی شناختی است.

برای تقویت مهارت شناختی کودکان چه کنیم؟

انجام بازی‌های ساده‌ای مانند پرسش و پاسخ شنیداری یا دیداری و بازیهایی از این دست که هدفمند هستند.

کلام آخر

بازی‌های موبایلی هم می‌توانند برای کودکان و حتی بزرگسالان مفید باشند، فقط کافیست که از آن‌ها به شکل درستی استفاده کنید. بچه‌ها از والدین خود یاد خواهند گرفت و اگر خودتان هم کنترل شده از موبایل و فضای مجازی استفاده کنید، کودک شما می‌بیند و یاد می‌گیرد.

در این مقاله هم سعی کردیم تا بازی‌های موبایلی که برای کودکان و به خصوص روانشناسی کودکان مفید هستند را به شما معرفی کنیم تا در حوزه‌ی علوم شناختی و مهارت‌های مربوط به آن که بخش مهمی از مغز را تشکیل می‌دهند، کودک خود را تقویت کنید. امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید و خوشحال می‌شویم اگر نظرات خود را با ما در میان بگذارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ها
  • […] که آزمون استنفورد بینه به تشخیص دانش‌آموزان دارای اختلالات شناختی کمک […]

  • طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان