فهرست
بازی رایگان کودکانه
با این 16 بازی کودکانه رایگان به راحتی فرزندت رو سرگرم کن!
۱۴۰۳/۰۲/۰۴
سید حسین نیرینی
1 نظرات

16 بازی کودکانه رایگان برای سرگرمی مفید کودک شما

پدر و مادرها همیشه به دنبال انواع بازی کودکانه رایگان هستند که با آن کودکشان را سرگرم کنند. به خصوص کودکان کم سن که مجبورند زمان بیشتری را در منزل سپری کنند. با شرایط اقتصادی موجود، افراد توان خرید کمتری برای وسایل بازی دارند و همین باعث شده تا حوصله‌ی کودکان بیشتر از قبل سر برود. از طرفی کودکان عادت کردند تا به محض سر رفتن حوصله به بازی با موبایل و دیدن تلویزیون روی بیاورند. 

در کل باید بدانید، طبیعی است که گاهی خلاقیت شما برای سرگرم کردن فرزندتان ته بکشد. اما اگر شما هم یکی از والدینی هستید که این به دنبال انجام بازی های کودکانه رایگان برای سرگرم کردن کودک هستید؛ بازی‌هایی که نورولند در این مقاله جمع آوری کرده به شما کمک خواهند کرد. بازیهای کودکانه این مقاله به دو بخش بازی‌های تفریحی موبایلی و بازی کودک فیزیکی (قابل اجرا در خانه) تقسیم می‌شوند:

الف-بازی موبایلی کودکانه رایگان

اپلیکیشن نورولند با بیش‌از 40
بازی برای تقویت مهارت کودکان

بسیاری از بازیهای کودکانه رایگان دیجیتالی، علاوه بر سرگرم کردن کودک، محتوایی آموزنده دارند که موجب آموزش و یادگیری برای کودکان می‌شود.
در این بخش قصد داریم تا چند بازی موبایلی کودکانه آموزشی و مفید را به شما معرفی کنیم:

1. بازی نورولند+(لینک دانلود رایگان بازی)

بازی کودکانه رایگان موبایلی نورولند، بازی عرضه شده توسط تیم بازی سازی نوین اندیشه پردازان آمولای است که به بهبود یادگیری و تقویت مهارت‌های کودک شما در کنار سرگرم کردن آن‌ها کمک بسیاری می‌کند.

در این بازی کودک شما با کاراکتر جذابی به نام تانی سروکار دارد که به تازگی از فضا آمده و می‌خواهد چیزهای جدیدی را در این سیاره یاد بگیرد. کودک باید به تانی کمک کند تا فاکتورهای اصلی هوش خود از جمله حافظه، مهارت کلامی، ریاضی و توجه را خود تقویت کند.

-تمرینات بازی نورولند به 9 دسته تقسیم می‌شوند که به شکل تخصصی به آمورزش انگلیسی، خواندن، نوشتن، ریاضیات، مهارت‌های زندگی و سرگرم کردن کودک می‌پردازند.

-بازی نورولند توسط هوش مصنوعی تشخیص می‌دهد که کودک شما در چه مهارتی بهتر عمل می‌کند و در چه مهارتی نیاز به تمرین بیشتر دارد و مهارت‌هایی که نیاز به تمرین بیشتر دارند را بیشتر به کودک نشان می‌دهد تا تقویت شوند.

-نورولند شامل یک برنامه ارزیابی عملکرد کودک هم می‌شود که در آن می‌توانند توانایی‌های کودک خود را مورد ارزیابی قرار دهند و گزارشی از آن را ببینند. این گزارش به خانواده‌ها کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت فرزند خود را بدانند.

-همچنین اگر نگرانِ استفاده‌ی بیش از حد از بازی موبایلی هستید و ترجیح می‌دهید فرزندتان به شکل کنترل شده از موبایل استفاده کنید؛ می‌توانید در بازی نورولند مدت زمان استفاده فرزندتان از گوشی موبایل را محدود کنید تا بازی بعد از زمان مشخص شده دیگر ادامه پبدا نکند.

-در نهایت با تست هوش رایگان نورولند می‌توانید هوش فرزند خود را بسنجید و از پیشنهادات آموزشی و تحلیل هوش کودک خود بهره‌مند شوید.

2. بازی الفبا با گیگولا

بازی الفبا با گیگولا یک بازی کودکانه رایگان مناسب برای بچه‌های 5 تا 7 سال است که به آموزش الفبا به کودکان کمک می‌کند. الفبا با گیگولا دارای محیطی جذاب و مناسب برای کودکان است. در کنار این بازی، تمریناتی هم وجود دارد، که به کودک کمک می‌کند تا نوشتن حروف را تمرین کند.

بازی-کودکانه-رایگان.jpg

در این سرگرمی کودکانه رایگان، کودک با یادگیری الفبا و کلمات، به هیولایی که در تخم است کمک می‌کند تا غذا بخورد، سر از تخم بیرون آورد، رفته رفته رشد کرده و بزرگ شود. این بازی شامل 80 مرحله است که در طی آن کودکان با 6 هیولا آشنا می‌شوند. پس از اتمام مراحل این بازی، کودک شما علاوه بر اینکه ساعت‌ها سرگرم شده و بازی کرده، مهارت خواندن، نوشتن و املای خود را هم تقویت کرده است. پس از انجام بازی، تغییرات عملکرد کودک کاملا مشهود هستند.

3. بازی کودکانه تفریحی تا به تا

سرگرمی کودکانه رایگان بعدی که در کنار سرگرم کردن کودک، به او آموزش هم می‌دهد؛ تابه‌تاست. تا به تا برای علاقمندان به اوریگامی و کودکانی که در سنین بالاتری هستند هم استفاده می‌شود.

این بازی کودکانه رایگان دارای محیطی آرام و کم هیاهو، اما جذاب و کاربرپسند است که می‌توانید کودک خود را ساعت‌ها با آن سرگرم کنید. به علاوه آموزشی ساده و جامع برای اوریگامی است و با استفاده از آن می‌توانید به راحتی اوریگامی را به کودکان خود آموزش دهید. با بازی تا به تا ذهن و تخیل کودک خود را تقویت خواهید کرد و به او اوریگامی را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای یاد می‌دهید.

البته استفاده‌ی زیاد از بازی‌های دیجیتال، هرچند سرگرم‌کننده و آموزشی، ممکن است برای کودک شما ضرر داشته باشد. اما اگر به قدری استفاده شوند که غیرعادی نباشد و به روتین زندگی آن‌ها صدمه‌ای وارد نکند. بازی‌های دیجیتالی که معرفی کردیم هم نباید بیش از اندازه در اختیار کودکان قرار بگیرند، زیرا به چشم‌ها و مغز کودک شما آسیب خواهد زد. پس در هنگام استفاده از بازیهای دیجیتال مراقبت بیشتری انجام دهید و کودک خود را بیشتر درگیر بازی‌هایی کنید که به صورت فیزیکی هستند و برای افزایش مهارت‌های آن‌ها هم بسیار مفید خواهند بود.

در ادامه برای شما بازی‌های فیزیکی که به تقویت مهارت‌های بچه‌ها کمک می‌کنند را معرفی می‌کنیم و به شما خواهیم گفت که کدام از آن‌ها بر چه مهارتی تاثیر می‌گذارد.

ب- بازی کودکانه رایگان فیزیکی (قابل اجرا در خانه)

در گذشته که تکنولوژی تا این اندازه پیشرفت نکرده بود و بازیهای دیجیتال وجود نداشتند؛ برای سرگرم کردن کودک از بازیهای فیزیکی که اغلب هم گروهی بودند، استفاده می‌شد. بازیهای فیزیکی این روزها تقریبا فراموش شده‌اند اما این مدل بازی‌ها بهترین روش سرگرمی کودکانه رایگان هستند که بعضی از آن‌ها را می‌توان در منزل انجام داد.

4.‌ قایم باشک

قایم باشک یکی بازی سنتی و جذاب است که کودکان خیلی به آن علاقه نشان می‌دهند. قایم باشک را معمولا به صورت گروهی و با همسالان خود انجام می‌دهند اما در خانه برای بازی والدین با کودک می‌توانید آن را انجام دهید. برای اجرای این سرگرمی کودکانه کمی آسان‌تر بگیرید و بگذارید کودک در محلی قایم شود و اگر هم او را پیدا کردید، کمی مکث کنید تا بیشتر از این بازی لذت ببرد.

5.‌ لی‌لی

بازی گروهی لی‌لی، یادآور خاطرات دوران کودکی بسیاری از والدین امروزی است. برای انجام این بازی وسیله‌ی خاصی یا فضای بزرگی احتیاج ندارید. می‌توانید حتی در پشت بام خانه خود، فضای کوچکی را برای لی لی درنظر بگیرید و بعد از کشیدن خطوط آن، با تکه سنگ کوچکی شروع به اجرای این سرگرمی کودکانه رایگان کنید. و یا در خانه، از سرامیک‌های کف خانه کمک بگیرید. لی‌لی برای افزایش تمرکز و تعادل و همچنین تقویت عضلات کودکان بسیار مفید است و بازی جالبی است که کودکان خیلی تمایل به انجام آن دارند.

6. حباب سازی

حباب ساختن همیشه نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم جذاب بوده و هست. برای حباب ساختن و سرگرم کردن کودکتان توسط آن هم نیازی به دستگاه و هزینه‌ی خاصی ندارید و می‌توانید با مخلوط کردن مقداری مایع طرفشویی و آب، مایعِ اولیه‌ی موردنظر خود را بسازید. سپس با دادن یک نی به کودک خود و آغشته کردن آن به مایع موردنظر، از کودک خود بخواهید که در نی فوت کند و حباب بسازد. این بازی حتما کودکتان را هیجان‌زده خواهد کرد و از طرفی بسیار ساده است و همیشه می‌توانید در کمترین زمان ممکن آن را اجرا کنید. حباب بازی برای سرگرم کردن نوزاد هم مفید خواهد بود. 

7. پانتومیم

پانتومیم یکی از بازی‌های قدیمی و جذاب خانوادگی است که به تازگی به بازی و سرگرمی خیلی از خانواده‌ها تبدیل شده است. بچه‌ها هم خیلی به این بازی علاقمند هستند و رساندن مفهوم بدون حرف زدن برایشان جذاب و البته چالش برانگیز است. پس از پانتومیم می‌توانید به عنوان یک بازی و سرگرمی مفید و جالب استفاده کنید و با خانواده ساعت‌ها به صورت دسته جمعی بازی کرده و لذت ببرید. یکی از مشکلاتی که برای بازی پانتومیم همیشه وجود داشت این بود که تیم‌ها نمیدانستند که چه کلمه‌ای را اجرا کنند که اخیرا برنامه‌ها و بازیهای موبایلی مختلفی با عنوان ادابازی این مشکل را حل کردند و درست به عنوان یک داور به کمک بازی شما می‌آیند و در موضوعات مختلف می‌توانید بازی خود را ادامه دهید. اکثر این برنامه‌های موبایلی بخشی برای کودک و نوجوان هم دارند که بچه‌ها هم بتوانند بازی کنند.

8. خاله بازی

خاله بازی یکی از محبوب‌ترین بازیهای کودکانه، مخصوصا دخترها است. حس مادرانه‌ای که در تمام دخترها از بچگی وجود دارد به آن‌ها کمک می‌کند تا این بازی را زیباتر از هر بازی دیگری کنند. دختر بچه‌ها معمولا این بازی را با عروسک‌های خود یا همسالان خود انجام می‌دهند و اکثرا دوست دارند در این بازی نقش مادر را برعهده بگیرند. درصد زیادی از بچه‌ها حتی پسرها این بازی را انجام دادند و جالب است که بدانید این بازی برای بچه‌ها مزایایی هم دارد و به تقویت مهارت‌هایی مثل مسئولیت‌پذیری کودکان هم منجر می‌شود. کودکان خود را از این بازی منع نکنید و اگر فکر می‌کنید خاله بازی فقط بازی دخترانه است، کاملا اشتباه می‌کنید و اجازه دهید که پسرانتان کنار بازی پسرانه، این بازی را هم انجام دهند.

9. گل یا پوچ

گل یا پوچ یک بازی ساده و در عین حال جذاب است که از سالیان گذشته مورد توجه جمع‌های دوستانه و خانوادگی قرار داشت. بچه‌ها هم به سادگی می‌توانند این بازی را یاد بگیرند و انجام دهند. گل یا پوچ را هم می‌توانند با همسالان خود انجام دهند و هم در جمع‌های خانوادگی قرار بگیرند و عضوی از تیم‌های خانوادگی باشند. اگر در جمع‌های خانوادگی باشند، اعتماد به نفسشان افزایش پیدا می‌کنند و همین که می‌توانند عضوی از تیم باشند کار گروهی خود را تقویت خواهند کرد. پس به گل یا پوچ هم به عنوان یک بازی ساده نگاه نکنید و به راحتی از آن نگذرید.

10. بازیهای کودکانه آموزشی و تقویتی

تمام بازی‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم برای سرگرم کردن بچه‌هاست و برخی از آن‌ها هم در کنار بازی و سرگرمی، جنبه‌ی آموزشی و تقویتی هم برای کودکان شما به همراه دارند. اما برخی از بازی‌ها مانند بازی ویدیوی زیر به صورت تخصصی به تقویت یک یا چند مهارت خاص منجر می‌شوند یا مبحثی را به کودک آموزش می‌دهند.

اگر بازی کودک رایگان با آموزش و تقویت مهارت‌ها همراه شود که دیگر نورِ علی نور می‌شود. برای اینکه با فرزند خود بازی‌های تقویتی و آموزشی انجام دهید و یادگیری با بازی را پیش بگیرید؛ حتما به این مقاله مراجعه کنید. بعلاوه می‌توانید به صفحه‌ی اینستاگرام نورولند هم سر بزنید و انواع بازی آموزشی برای کودکتان یاد بگیرید. بازی زیر یکی از بازیهای کودکانه آموزشی معرفی شده در صفحه اینستاگرام نورولند است:

11. حل چیستان و  معما 

چیستان و معمای تصویری هم یکی دیگر از بازی و سرگرمی‌ های سالم و البته رایگان هستند که می‌توانند به راحتی کودک را برای چند ساعت سرگرم کنند. نورولند در این زمینه مقالات مفیدی برای شما آماده کرده است که از طریق مطالب لینک شده قابل دسترسی‌ هستند. 

12. نون بیار و کباب ببر

یکی از بازیهای کودکانه‌ تفریحی، بازی نون ببر و کباب بیار است. این بازی ساده را می‌توانید از سنین کم با کودکان خود انجام دهید و آن‌ها را برای مدت زیادی سرگرم کنید. اگر با کودکان بازی می‌کنید مراقب باشید که ضربات خود را آهسته‌تر بزنید تا دست بچه درد نگیرد. بازی نون ببر و کباب بیار یک بازی دو نفره است که بازیکنان باید دست‌های خود را روی یکدیگر قرار دهند البته به شکلی که کف دست‌های یکدیگر را لمس کنند. بعد از اینکه دست‌ها در جای مناسب خود قرار گرفتند، شخصی که دستش در زیر دست بازیکن دیگر است. نقش مهاجم و شخصی که دستش روی این موقعیت قرار گرفته، نقش مدافع را دارند.

بازیکن مهاجم باید سعی کند تا دستش را بالا بیاورد و روی دست مدافع بزند یا به اصطلاح نون را بیاورد و با زدن روی دست حریف و سرخ کردن آن کباب را ببرد. در عین حال مدافع هم باید تلاش کند تا دست خود را به سرعت بکشد و مانع از برخورد دست مهاجم با دست خود شود. اگر مهاجم موفق شود که به دست مدافع ضربه بزند، می‌تواند همچنان به نقش خود ادامه دهد و برای یک نوبت دیگر تلاش به ضربه زدن کند. اگر هم موفق نشود و در هنگام ضربه مدافع دست خود را بکشد، نقش‌ها و البته جای دست‌ها جا به جا می‌شوند. حالا فردی که مدافع بوده، فرصت آن را دارد که در نقش مهاجم ظاهر شود و انتقام خود را بگیرد.

نون بیار و کباب ببر یک بازی جالب و سرگرم‌کننده است که چاشنی سرخ شدن دست را هم به همراه خود دارد و به تقویت توانایی سرعت عمل هم می‌تواند کمک زیادی کند.

بازی و سرگرمی کودک با تفریح

13. اتل متل

اتل متل برای سرگرم کردن چند کودک به صورت همزمان فوق‌العاده است. کافیست که چند کودک را در کنار هم بنشانید و درحالی که پاهای خود را دراز کردند، این شعر را بخوانید:

«اتل متل توتوله، گاو حسن چجوره

نه شیر داره، نه پستون

گاوشو بردن هندستون، یک زن کردی بستون

اسمشو بذار عمقزی، دور کلاش قرمزی

هاچین و واچین، یـــــــــه  پــــــــاتو  بــــــر  چیــــــن»

در طول خواندن این شعر، باید دست خود را به نوبت روی پاهای دراز شده بگذارید. در پایان شعر، روی هرپایی که ایستاد باید شخص موردنظر آن پای خود را جمع کند. بعد از اینکه جمع کرد دیگر در هنگام شعر نباید پای او را لحاظ کنید. شخصی که هردو پای خود را جمع کند، از بازی حذف شده و کنار می‌رود. بازی را تا جایی باید ادامه دهید که فقط یک نفر در بازی بماند.

14. لی لی لی لی حوضک

بازی لی لی لی لی حوضک یک بازی بامزه است که به خصوص برای بچه‌های زیر 5 سال خیلی جذاب است. بازی به این صورت انجام می‌شود که دست کودک خود را می‌گیرد و در کف دست او، انگشت خود را می‌چرخانید و «لی لی لی لی حوضک جوجو اومد آب بخوره افتاد تو حوضک» را می‌خوانید. سپس انگشت کوچک او را می‌گیرید و می‌گویید: «این گفت بریم دزدی»، انگشت بعدی را می‌گیرید و می‌خوانید: «این گفت چی بدزدیم؟»، «این گفت شمش طلا» شعر انگشت وسطی است. برای انگشت اشاره بعد از گرفتن آن هم باید این شعر را بخوانید: «جواب خدا رو کی میده؟»

در نهایت بعد از گرفتن انگشت شست بچه و چرخاندن آن تکرار می‌کنید: «من منه کله گنده، من منه کله گنده».

با اینکه ممکن است این بازی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما انجام آن در سنین پایین می‌تواند به تقویت توجه در کودکان کمک کند.

15. ماست‌خوری

بازی کودکانه رایگان ماست‌خوری همانطور که از اسمش پیداست، مسابقه‌ای برای خوردن ماست است. بازی به این شکل انجام می‌شود که بازیکنان باید برای خوردن ماست در پیش‌دستی، بشقاب یا کاسه بدون دخالت دست تلاش کنند و همه‌ی آن را بخورند. تعداد نفراتی که در این مسابقه بازی می‌کنند، می‌تواند یک نفر الی چندین نفر باشد و کسی که زودتر ماست داخل ظرف خود را بدون دخالت دست بخورد، برنده‌ی بازی است. اگر هم کودک شما تک است و می‌خواهد تنهایی این بازی را اجرا کند؛ می‌توانید برای او وقت تعیین کنید تا در زمان معینی موفق به خوردن ماست شود و بازی چالشی بودن خود را حفظ کند. قبل از انجام این بازی حتما پارچه‌ای یا روفرشی پهن کنید تا در صورت ریختن ماست، وسایل خانه کثیف نشوند.

16. بازی‌های دخترانه و پسرانه 

انواع بازی دخترانه و بازی پسرانه مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را براساس جنسیت فرزند خود اجرا کنید. البته که نورولند انجام بازی‌ براساس جنسیت و به طور کلی تربیت جنسیت زده کودکان را تایید نکرده و تربیت به دور از جنسیت زدگی را توصیه می‌کند. اما درصورتی که به دنبال راهی برای اجرای بازی دخترانه یا بازی پسرانه با فرزند خود هستید می‌توانید این بازی‌ها را در مقالات لینک شده همین پاراگراف پیدا کنید. 

پرسش و پاسخ

انواع بازی‌ کودکانه رایگان که می‌توان در خانه انجام داد و برای تقویت مهارت‌های کودک هم مفید هستند کدامند؟

نون بیار کباب ببر، لی لی، پانتومیم و…

بازی‌ موبایلی رایگان کودکانه برای تقویت مهارت کودکان کدامند؟

بازی موبایلی و آموزشی رایگان نورولند که برای تقویت مهارت و سرگرمی کودکان 3 تا 7 سال ساخته شده است.

سخن پایانی

انواع بازی کودکانه رایگان به دلیل اینکه بسیار راحت اجرا می‌شوند و نیاز به وسیله‌ی خاصی ندارند، در هر جایی که باشید مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع بازی‌ها از زمان قدیم که پیشرفتی در تکنولوژی رخ نداده بود، بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته و مورد استقبال اغلب مردم بوده است. امروزه که بازی‌های دیجیتالی روز به روز در حال افزایش هستند، بازی‌های موبایلی مفیدی نیز به انواع روش بازی و سرگرمی کودکانه رایگان اضافه شده‌اند. این بازی‌ها می‌توانند علاوه بر سرگرم کردن کودک شما، به تقویت مهارت‌های او هم کمک کنند.

در این مقاله سعی کردیم بازی‌هایی را به شما معرفی کنیم که علاوه بر سرگرم‌کننده و آموزشی بودن، رایگان هم باشند. تا بتوانید بدون پرداخت هزینه و در سریع‌ترین زمان ممکن با کودکان بازی کنید و از کنارهم بودن، لذت ببرید. امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. خوشحال می‌شویم بازی‌های رایگان دیگری را که می‌شناسید، در قسمت نظرات به ما و دیگر کسانی که این مقاله را می‌خوانند، معرفی کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

هیج امتیازی تا پیش از این داده نشده! شما اولین نفر باشید

دیدگاه‌ها
  • […] زمینه آموزش بازی در کنار سرگرمی کودک، موجب رشد مهارت‌های او نیز […]