وقتی حوصله بچه‌ها سر می‌رود، چه بازی با کودک خود انجام دهیم؟

امروزه به دلیل عوض شدن شیوه زندگی مردم، شیوه زندگی کودکان هم تحت تاثیر قرار گرفته است و آن‌ها کمتر فرصت دارند تا بازی کنند و از فضای آزاد برای تخلیه انرژی خود استفاده کنند. علاوه بر سبک زندگی امروزی، بیماری کرونا هم باعث شده تا کوچکترین تفریحات خارج از منزل هم از کودکان گرفته شود.

الان بچه‌ها بیشتر اوقات خود را در خانه و کنار برادر یا خواهر خود می‌گذرانند و اغلب به خطر اینکه با برادر یا خواهر خود هم‌سن نیستند نمی‌توانند هم‌بازی‌های خوبی برای یکدیگر شوند. البته بسیاری از کودکان همان برادر یا خواهر را هم ندارند و در خانواده تک فرزند هستند. همه این اتفاقات باعث شده تا جمله‌ی «حوصلم سر رفته» را بیشتر و بیشتر از زبان کودکان خود بشنویم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که این جمله را به وفور از سمت کودک خود می‌شنوید، در ادامه با نورولند همراه باشید تا به شما بازی‌هایی برای گذراندن این اوقات با کودکان خود معرفی کنیم.

چه نوع بازی‌هایی برای این شرایط مناسب‌اند؟

حوصله سر رفتن در کودکان بسیار طبیعی است. زیرا کودکان دوست دارند بدون محدودیت بازی کنند و این شرایط که باید جلوی خود را بگیرند برایشان مطلوب نیست.  از طرفی بیشتر بازی‌های داخل خانه برایشان تکراری شده و دیگر جذابیتی برای آنها ندارند. حوصله سر رفتن باعث می‌شود تا بچه گوشه‌گیر و منزوی شود پس با کودک خود بازی کنید تا دچار عواقب این موضوع نشوند. در دنیای کنونی نقش پدر، مادرها در بازی با کودک بسیار پررنگ‌تر از قبل شده است و باید بازی با کودک را بسیار جدی بگیرید تا آینده‌ی بهتری برای کودک خود رقم بزنید.

اما حالا سوال اصلی اینجاست که چه بازی می‌توان انجام داد که هم به فضای بیرون از خانه احتیاجی نداشته باشد، هم جذاب و سرگرم‌کننده باشد. مهم‌ترین مسئله‌ای که در شرایط کنونی باید به آن دقت کرد این است که فعالیت بچه‌ها باید سروصدای کمتری داشته باشد تا همسایگان نیز آرامش بیشتری را تجربه کنند. ما هم با درنظر گرفتن همین شرایط به شما چند بازی معرفی خواهیم کرد.

  1. اوریگامی

اوریگامی یکی از جالب‌ترین و ساده‌ترین سرگرمی‌هایی است که می‌توانید در هر زمان که خواستید آن را انجام دهید. نکته مثبت اوریگامی آنجایی است که کودک شما بعد از مدتی می‌تواند اوریگامی‌های جدید را به تنهایی درست کند و خودش را سرگرم کند. همچنین اوریگامی به تقویت مهارت‌های مختلف کودک شما هم منجر می‌شود. در مقاله‌های «اوریگامی پسرانه»، «اوریگامی دخترانه» و «اوریگامی حیوانات»، می‌توانید تعداد زیادی از اوریگامی‌ها را مطابق سلیقه خود پیدا کنید و آن‌ها را یاد بگیرید.

  1. کاردستی‌های راحت

معمولا زمانی که کودکان حوصله از سرشان می‌رود، نیاز است که به سرعت و در کمترین زمان ممکن برای آن‌ها سرگرمی ایجاد کنید. کاردستی‌ می‌تواند گزینه مناسبی برای این وضعیت باشد. بچه‌ها برای درست کردن کاردستی بسیار مشتاق هستند چون خودشان هم در ساخت آن نقش دارند. به طور کلی بچه‌ها خلق کردن را بسیار می‌پسندند. در مقاله «کاردستی‌های ساده برای کودکان»، کاردستی‌های بسیار راحت و بامزه‌ای وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ساعت‌ها فرزند خود را سرگرم کنید.

  1. بازی‌های ایستگاهی

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که می‌توان انجام داد، ساخت بازی ایستگاهی برای کودکان است. این نوع بازی‌ها به تقویت چندین مهارت کودک شما منتهی می‌شود و به دلیل اینکه با انجام فعالیت‌های حرکتی همراه است می‌تواند به فرزند شما حس خوب فعالیت در فضای باز را بدهد. این بازی بسیار مناسب کسانی است که فرزندشان اصلا آرام و قرار ندارد و به روش‌های قبلی اهمیتی نمی‌دهد. در ادامه برای شما دو ویدیو برای ساخت بازی‌های ایستگاهی قرار دادیم.

  1. نقاشی

برای نقاشی کشیدن فقط به مداد و دفتر نیاز دارید. بسیاری از کودکان نقاشی کشیدن را دوست دارند. برای نقاشی کشیدن چند نکته را حتما رعایت و به نکات آن توجه کنید. اول از همه اینکه بگذارید کودک هرچه در ذهن خود دارد را روی کاغذ بریزد و به ذهن او جهت ندهید. دوم اینکه مراقب لوازم‌التحریری که استفاده می‌کند باشید، اگر بچه سن کمی دارد بهتر است از مداد شمعی استفاده کنید. در نهایت هم حتما حواستان باشد که او را تشویق وتحسین کنید تا انگیزه بیشتری داشته باشد برای دفعات بعدی و کمتر حوصله‌اش سر برود.

در ادامه ویدیوهایی برای شما آماده کردیم که نقاشی کشیدن با حالات مختلف دست را به شما آموزش می‌دهد.

همچنین برای مشاهده بازی‌ها و سرگرمی‌های بیشتر می‌توانید به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *