فهرست
بازی گروهی کودک
6 بازی گروهی هدفمند که حتما باید امتحان کنید
۱۳۹۹/۰۹/۲۷
لیلا افشار
3 نظرات

معرفی چند بازی گروهی کودک

کودکان به واسطه‌ی بازی گروهی هدفمند چیزهای زیادی می‌‌آموزند. وقتی با هم بازی تیمی می‌کنند یاد می‌گیرند که در یک تیم عضو شوند؛ مطابق با سبک دیگران کار کنند و روش آن‌ها را بپذیرند؛ و به ایده‌های دیگران گوش دهند و چیزهای جدیدی را امتحان کنند. کودکان با بازی‌ گروهی کودک مفهوم همکاری و هماهنگی را به خوبی می‌آموزند.

بنابراین بازی‌های گروهی کودک برای رشد اجتماعی و عاطفی کودک ضروری است. این بازی‌ها روش خوبی برای ایجاد حس همدلی، تقویت هوش هیجانی، مهارت های فکری و خلاقیت در کودکان است که همه این موارد در مدرسه و شغل آینده آن‌ها لازم است. در مقالات پیشین بازی‌های انفرادی و تقویتی بسیاری را اعم از فیزیکی و آنلاین به شما معرفی کردیم. نورولند در این مقاله لیستی از بازی های گروهی سرگرمی کودک و آموزش را برای بچه‌هایتان آماده کرده است. بازی‌هایی که فرزندان شما می‌توانند به راحتی در خانه و یا مدرسه آن‌ها را انجام دهند.

6 بازی گروهی کودکانه جالب

کودکان عاشق بازی کردن هستند. خصوصا وقتی همراه با دوستانشان بازی کنند. بازی کردن؛ چه در خانه و چه در فضای باز هیجان زیادی به زندگی آن‌ها اضافه می‌کند. بودن در جمع و انجام بازی‌ های تیمی به گسترش مهارت‌های اجتماعی کودک کمک می‌کند. تاثیرات خوبی که بازی کردن بر شخصیت بچه‌ها دارد را در بزرگسالی فرزند خود خواهید دید.

در ادامه به چند نمونه از این بازی‌ها اشاره می‌کنیم.

1. بازی تیمی صندلی خالی

بازی گروهی صندلی داغگتعداد بازیکنان: بیشتر از 3 نفر

لوازم مورد نیاز: صندلی (یکی کمتر از تعداد بچه‌ها)

دستورالعمل بازی: فرض کنیم تعداد افرادی که می‌خواهند این بازی تیمی را انجام دهند، 6 نفر باشند. در این حال 5 صندلی را دایره‌وار کنار هم بچینید. افراد باید دورتا دور صندلی‌ها قرار بگیرند. آهنگی را پخش کنید. تا زمانیکه آهنگ قطع نشده باشد بچه‌ها باید دورتا دور صندلی‌ها حرکت کنند. به محض قطع شدن آهنگ، هر فرد باید سعی کنید روی یک صندلی بنشیند. کسی که صندلی‌ای برای نشستن پیدا نکند از دور باری خارج می‌شود. در مرحله‌ی بعد یک صندلی دیگر را کم می‌کنیم و همین روند را تا جایی ادامه می‌دهیم که یک صندلی و دو فرد بازی را انجام دهند. بین این دو کسی برنده است که بتواند روی صندلی بنشیند. ‌

2. بازی سبد میوه

بازی گروهی سبد میوه

تعداد بازیکنان: بیشتر از 15 نفر

لوازم مورد نیاز: کاغذ، نوار چسب دو طرفه و خودکار

دستورالعمل بازی: برای انجام این بازی گروهی کودک، بچه‌ها را به چهار گروه تقسیم کنید. از هر گروه بخواهید موضوعی مانند دایناسورها، گل‌ها، حیوانات، میوه‌ها، دانشمندان یا هر چیز دیگری را که دوست دارند انتخاب کنند.
به هر بازیکن یک برگه کاغذ بدهید و از آن‌ها بخواهید که نام تیم را در یک طرف کاغذ بنویسند و نوارچسب را به طرف دیگر بچسبانند. همه‌ی اعضا را با هم ترکیب کنید و از همه بخواهید که دایره‌وار قرار بگیرند و یکی به طور تصادفی در مرکز دایره بنشیند. بچه‌ها باید کاغذهای خود را مانند یک نشانگر کف زمین بچسبانند و روی آن بایستند.

کودکی که در مرکز حلقه قرار دارد نام یک گروه را صدا می‌زند. بعد از آن هر یک از اعضای آن گروه باید به مکان جدیدی در دایره منتقل شوند (جابجا شوند). در حالی که بازیکنی که در مرکز دایره قرار دارد باید سعی کند در حین این جابجایی یکی از مکان‌ها را مال خود کند و آن‌جا قرار گیرد. در نهایت کودکی که جایی برای ایستادن پیدا نکند و از دایره خارج شود باید در مرکز دایره قرار گیرد و این پروسه همینطور ادامه پیدا می‌کند. برای اجرای این بازی، توجه دیداری فرزند شما باید به حد کافی تقویت شده‌باشد. برای تقویت توجه فرزندتان از تمرینات ساده به این مقاله کمک بگیرید.

3. بازی گروهی باب- راسو

بازی گروهی کودک باب راسوتعداد بازیکنان: 8-15 نفر

لوازم مورد نیاز: یک جسم کوچک که بتوان آن را با احتیاط از فضای بازی عبور داد.

دستورالعمل بازی: بازیکنان این بازی تیمی را دایره‌وار بر روی زمین بنشانید. یک نفر به عنوان “باب- راسو” انتخاب می‌شود که در مرکز دایره قرار می‌گیرد. بازیکنان دستان خود را پشت سر خود قرار داده و بدون اینکه به باب اشاره‌ای در مورد موقعیت دقیق جسم داشته باشند، شی انتخاب شده را رد می‌کنند. اگر باب بتواند تشخیص دهد چه کسی شی را در اختیار داشته، آن فرد باب می‌شود و بازی ادامه می‌یابد.

4. به بالا نگاه کن، به پایین نگاه کن

بازی تیمی بالا پایینتعداد بازیکنان: 15- 20 نفر

لوازم مورد نیاز: فقط جایی برای ایستادن!

دستورالعمل بازی: برای این بازی گروهی کودک به یک مجری نیاز داریم. از بازیکنان بخواهید یک دایره بزرگ تشکیل دهند و به اندازه‌ی یک تا دو پا از هم فاصله بگیرند. پس از تشکیل دایره، از همه بازیکنان خواسته می‌شود که به پایین نگاه کنند. وقتی مجری می‌گوید “به بالا نگاه کن” بازیکنان باید به بالا و بلافاصله به شخص دیگری در حلقه نگاه کنند. اگر شخصی که هر فرد به او نگاه می‌کند همزمان به او نگاه کند، با هم فریاد می کشند و از دایره خارج می‌شوند.
بازیکنان باقیمانده در جای خود می‌ایستند و همچنان به شخصی که به او نگاه کرده‌اند خیره می‌شوند تا زمانی که مجری بگوید “به پایین نگاه کن”. این بازی ادامه می‌یابد تا جایی که دو تا سه بازیکن بیشتر در این حلقه باقی نمانند. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بازی‌های متنوع و مفید دیگری را یاد بگیرید، به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

5. حدس بزن!

این بازی تیمی بچه‌ها را به فکر و استفاده هوشمندانه از زبان ترغیب می‌کند. این بازی همچنین به کودکان می‌‌آموزد که پس از تفکر دقیق، آگاهانه پاسخ دهند.

بازی گروهی کودک حدس بزنتعداد بازیکنان: 10- 12 نفر

لوازم مورد نیاز: صندلی

دستورالعمل بازی: یک نفر انتخاب شده و به بیرون از اتاف فرستاده می‌شود. بقیه‌ی کودکان کنار هم می‌نشینند و درباره‌ی یک کار یا فعالیتی مانند دوچرخه سواری، غذا خوردن، خوابیدن، رقصیدن، خواندن و غیره تصمیم می‌گیرند.
فردی که خارج از اتاق بود وارد می‌شود و سعی می‌کند با پرسیدن سوالاتی پی ببرد که کلمه‌ی مورد نظر چیست.

به عنوان مثال، اگر کلمه‌ی مورد نظر دوچرخه سواری باشد:
سوال: چه زمانی آن را انجام می‌دهید؟
پاسخ: هر روز به هنگام مدرسه رفتن و هر زمان دیگر که بخواهم.
سوال: آیا در منزل خود آن را دارید؟
پاسخ: بله
و سوالاتی دیگر از این دست. کودکانی که به سوالات پاسخ می‌دهند باید مراقب باشند که خودِ کلمه را فاش نکنند.

6. بازی توپ آتشین

تعداد بازیکنان: 2نفر یا بیشتر

لوازم مورد نیاز: یک توپ

دستورالعمل بازی: همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید در این بازی گروهی کودک یک نفر توپ را دست می‌گیرد و به سمت بقیه قل می‌دهد. افراد نباید تا زمانی که توپ از دست نفر اول رها می‌شود؛ دست خود را به سمت توپ ببرند.

پرسش و پاسخ

بازی های گروهی کودک چه فوایدی دارند؟

انجام بازی های گروهی کودکانه به تقویت مهارت‌های کودک و پرورش هوش اجتماعی او کمک می‌کند.

چه کودکانی در جمع و اجرای بازی های گروهی موفق‌تر هستند؟

کودکانی که مهارت های پایه و اجتماعیشان با تمرینات و بازی‌ تیمی مناسب تقویت شده‌است در جمع موفق‌تر عمل می‌کنند.

کلام آخر

اجرای بازی‌ های گروهی کودکانه به پرورش توانایی‌های اجتماعی کودکان کمک می‌کند. از این رو توصیه می‌شود از فرزندتان و دوستانش دعوت کنید تا بازی های گروهی مثل 6 بازی این مقاله را اجرا کرده و لذت ببرند.

منابع: وبسایت momjunction و parenting

دیدگاه‌ها
  • […] را از کودکان دور کرد. ضمن اینکه دعوت و مشارکت در انجام بازی‌های خانگی نیز می‌تواند در ایجاد تعادل رفتاری کودک نقش بسزایی […]

  • […] بازی های آموزشی خانوادگی دیگر و اجرای آن‌ها به مقاله 6 بازی گروهی عالی مراجعه […]

  • […] بازی گروهی است که یادآور خاطرات دوران کودکی بسیاری از والدین […]