چند بازی کودکانه رایگان برای بچه‌ها

بعد از شیوع بیماری کرونا و همه‌گیری آن، کودکان مجبور شدند تا زمان بیشتری را در منزل و در کنار پدر و مادر خود سپری کنند. از طرفی با شرایط اقتصادی موجود، مردم توان خرید کمتری داشتند و همین باعث شده بود تا حوصله‌ی کودکان بیشتر از قبل سر برود، چون برای تفریح هم نمی‌توانستند بیرون بروند و هم نمی‌توانستند اسباب‌بازی‌های جدید بخرند. در این بین بهترین گزینه، بازی کودکانه رایگان است که به راحتی هم قابل دسترس باشد.

بسیاری از خانواده‌ها وقتی علاقه‌ی فرزند خود را به بازی‌های ساده دیدند، علاقمند شدند که بیشتر این بازی‌ها را در دسترس کودکان قرار دهند و در کنار این بازی‌ها، بازی‌های دیجیتال مفیدی که به همراه خود محتوای آموزشی هم داشتند، بیش از پیش مورد توجه خانواده‌ها قرار گرفتند. به همین خاطر نورولند تصمیم گرفت که مقاله‌ای درباره‌ی بازی‌های کودکانه رایگان که به خوبی می‌توانند بچه‌ها را سرگرم کنند و در عین حال برای آن‌ها آموزنده و مفید باشند، منتشر کند. در ادامه به معرفی این بازی‌ها خواهیم پرداخت:

بازی موبایلی کودکانه رایگان

همانطور که گفتیم، بسیاری از بازی‌های مناسب کودکان که به صورت دیجیتالی وجود دارند، به خود محتوایی آموزنده اضافه کردند تا کودکان ضمن سرگرمی، بتوانند مطالب جدید هم بیاموزند. در این بخش قصد داریم تا چند بازی موبایلی کودکانه را به شما معرفی کنیم.

بازی نورولند (لینک دانلود بازی)

بازی موبایلی کودکانه نورولند، جدیدترین بازی عرضه شده توسط تیم نورولند است که برای بهبود یادگیری و تقویت مهارت‌های کودک شما در کنار سرگرم کردن آن‌ها بسیار مفید است. در این بازی شما با کاراکتری سروکار دارید که به تازگی از فضا آمده و می‌خواهد چیزهای جدیدی یاد بگیرد. در طول این بازی کودک شما می‌تواند کاراکتر را با وسایلی که در اختیار دارد، شخصی‌سازی کند، مثلا برای او عینک بگذارد یا لباس تن او کند. بازی نورولند از دو گروه بازی تشکیل شده است. یکی تمارینی که در قالب بازی به او نمایش داده می‌شود و به بهبود مهارت‌های شناختی او کمک می‌کند و دیگری بازی‌هایی هستند که معمولا برای بچه‌ها جذاب هستند و به سرگرم کردن آن‌ها و آشنایی با مفاهیم مختلف می‌پردازند.

در واقع بازی‌های جانبی به سرگرم کردن کودک کمک می‌کند تا بتواند تمارین را با اشتیاق بیشتری انجام دهد. این بازی توسط هوش مصنوعی تشخیص می‌دهد که کودک شما در چه مهارتی بهتر عمل می‌کند و در چه مهارتی نیاز به تمرین بیشتر دارد و مهارت‌هایی که نیاز به تمرین بیشتر دارند را بیشتر به کودک نشان می‌دهد تا تقویت شوند.

این بازی شامل یک صفحه‌ی مخصوص برای خانواده‌ها و والدین کودک هم می‌شود که در آن می‌توانند عملکرد کودک خود را مورد ارزیابی قرار دهند و گزارشی از آن را ببینند. همچنین می‌توانند تعیین کنند که کودکشان چه مدت زمانی در بازی حضور داشته باشد. این گزارش به خانواده‌ها کمک می‌کند تا بدانند که ر چه مهارت‌هایی باید با کودک خود بیشتر کار کنند.

بازی الفبا با هیولا

بازی الفبا با هیولا، دیگر بازی موبایلی کودکانه است که به شما معرفی خواهیم کرد و برای بچه‌های 5 تا 7 سال است که به آن‌ها کمک می‌کند تا الفبا را به شکلی جذاب و ساده یاد بگیرند و با ساختار کلمات آشنا شوند. الفبا با هیولا دارای محیطی جذاب و مناسب برای کودکان است. در کنار این بازی، مینی‌گیم‌هایی هم وجود دارد، که به کودک کمک می‌کند تا نوشتن حروف را تمرین کند.

اساس بازی الفبا با هیولا به این شکل است که هیولایی داخل تخم خود قرار دارد و کودک با یادگیری الفبا و کلمات، به هیولا خوراک می‌دهد تا او سر از تخم بیرون آورد و رفته رفته رشد کرده و بزرگ شود. این بازی شامل 80 مرحله است که در طی مراحل آن کودکان با 6 هیولا آشنا می‌شوند. پس از اتمام مراحل این بازی، کودک شما علاوه بر اینکه ساعت‌ها سرگرم شده و بازی کرده، مهارت خواندن، نوشتن و املای خود را هم تقویت کرده است. پس از انجام بازی، این تغییرات کاملا مشهود هستند.

بازی تا به تا

آخرین بازی‌ موبایلی کودکانه رایگان که می‌تواند برای کودک شما سرگرم‌کننده و مفید باشد، بازی تا به تا است. بازی تا به تا برای علاقمندان به اوریگامی و کودکانی که در سنین بالاتری هستند هم استفاده می‌شود.

این بازی دارای محیطی آرام و کم هیاهو، اما جذاب و کاربرپسند است که می‌توانید کودک خود را ساعت‌ها با آن سرگرم کنید. به علاوه آموزشی ساده و جامع برای اوریگامی است و با استفاده از آن می‌توانید به راحتی اوریگامی را به کودکان خود آموزش دهید. با بازی تا به تا ذهن و تخیل کودک خود را تقویت خواهید کرد و به او اوریگامی را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای یاد می‌دهید.

البته استفاده‌ی زیاد از بازی‌های دیجیتال، هرچند سرگرم‌کننده و آموزشی، ممکن است برای کودک شما ضرر داشته باشد. اما اگر به قدری استفاده شوند که غیرعادی نباشد و به روتین زندگی آن‌ها صدمه‌ای وارد نکند. بازی‌های دیجیتالی که معرفی کردیم هم نباید بیش از اندازه در اختیار کودکان قرار بگیرند، زیرا به چشم‌ها و مغز کودک شما آسیب خواهد زد. پس در هنگام استفاده از بازی‌های دیجیتال مراقبت بیشتری انجام دهید و کودک خود را بیشتر درگیر بازی‌هایی کنید که به صورت فیزیکی هستند و برای افزایش مهارت‌های آن‌ها هم بسیار مفید خواهند بود.

برای دانلود این بازی‌ها، اینجا کلیک کنید.

در ادامه برای شما بازی‌های فیزیکی که به تقویت مهارت‌های بچه‌ها کمک می‌کنند را معرفی می‌کنیم و به شما خواهیم گفت که کدام از آن‌ها بر چه مهارتی تاثیر می‌گذارد.

بازی کودکانه رایگان فیزیکی

در زمان گذشته که تکنولوژی تا این اندازه پیشرفت نکرده بود و بازی‌های دیجیتال وجود نداشتند، بچه‌ها خود را با انجام بازی‌های فیزیکی که اغلب هم گروهی بود، سرگرم می‌کردند. بازی‌های فیزیکی الان به دلیل شرایط کرونا کمتر قابل انجام هستند، اما بعضی از آن‌ها را می‌توان حتی داخل منزل هم انجام داد.

1.‌ قایم باشک

قایم باشک یکی از بازی‌های قدیمی و جذاب است که کودکان خیلی به آن علاقه نشان می‌دهند. قایم باشک را معمولا به صورت گروهی و با همسالان خود انجام می‌دادند اما در خانه هم می‌توانید آن را با کودک خود بازی کنید. کمی آسان‌تر بگیرید و بگذارید که کودکتان در محلی قایم شود و اگر هم او را پیدا کردید، کمی مکث کنید تا بیشتر از این بازی لذت ببرد.

2.‌ لی‌لی

لی‌لی یادآور خاطرات دوران کودکی بسیاری از والدین امروزی است. برای انجام این بازی نه به وسیله‌ی خاصی احتیاج دارید و نه فضای بزرگی باید در اختیار داشته باشید. می‌توانید حتی در پشت بام ساختمان خود، فضای کوچکی را درنظر بگیرید و بعد از کشیدن خطوط آن با تکه سنگ کوچکی شروع به بازی لی‌لی کنید. لی‌لی برای افزایش تمرکز و تعادل و همچنین تقویت عضلات کودکان بسیار مفید است و بازی جالبی است که کودکان خیلی تمایل به انجام آن دارند.

3. حباب سازی

حباب ساختن همیشه نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم جذاب بوده و هست. برای حباب ساختن و سرگرم کردن کودکتان توسط آن هم نیازی به دستگاه و هزینه‌ی خاصی ندارید و می‌توانید با مخلوط کردن مقداری مایع طرفشویی و آب، مایه‌ی اولیه‌ی موردنظر خود را بسازید. سپس با دادن یک نی به کودک خود و آغشته کردن آن به مایع موردنظر، از کودک خود بخواهید که در نی فوت کند و حباب بسازد. این بازی حتما کودکتان را هیجان‌زده خواهد کرد و از طرفی بسیار ساده است و همیشه می‌توانید در کمترین زمان ممکن آن را اجرا کنید.

4. پانتومیم

پانتومیم یکی از بازی‌های قدیمی و جذاب خانوادگی است که تازگی به سرگرمی خیلی از خانواده‌ها تبدیل شده است. بچه‌ها هم خیلی به این بازی علاقمند هستند و رساندن مفهوم بدون حرف زدن برایشان جذاب و البته چالش برانگیز است. پس از پانتومیم می‌توانید به عنوان یک سرگرمی مفید و جالب استفاده کنید و با خانواده ساعت‌ها به صورت دسته جمعی بازی کرده و لذت ببرید. یکی از مشکلاتی که برای بازی پانتومیم همیشه وجود داشت این بود که تیم‌ها نمیدانستند که چه کلمه‌ای را اجرا کنند که اخیرا برنامه‌ها و بازی‌های موبایلی مختلفی با عنوان ادابازی این مشکل را حل کردند و درست به عنوان یک داور به کمک بازی شما می‌آیند و در موضوعات مختلف می‌توانید بازی خود را ادامه دهید. اکثر این برنامه‌های موبایلی بخشی برای کودک و نوجوان هم دارند که بچه‌ها هم بتوانند بازی کنند.

5. خاله بازی

خاله بازی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های دوران کودکی بچه‌ها، مخصوصا دخترها است. حس مادرانه‌ای که در تمام دخترها از بچگی وجود دارد به آن‌ها کمک می‌کند تا این بازی را زیباتر از هر بازی دیگری کنند. دختر بچه‌ها معمولا این بازی را با عروسک‌های خود یا همسالان خود انجام می‌دهند و اکثرا دوست دارند در این بازی نقش مادر را برعهده بگیرند. درصد زیادی از بچه‌ها حتی پسرها این بازی را انجام دادند و جالب است که بدانید این بازی برای بچه‌ها مزایایی هم دارد و به تقویت مهارت‌هایی مثل مسئولیت‌پذیری کودکان هم منجر می‌شود. کودکان خود را از این بازی منع نکنید و اگر فکر می‌کنید خاله بازی فقط برای دخترهاست، کاملا اشتباه می‌کنید و اجازه دهید که پسرانتان هم این بازی را انجام دهند.

6. گل یا پوچ

گل یا پوچ یک بازی ساده و در عین حال جذاب است که از سالیان گذشته مورد توجه جمع‌های دوستانه و خانوادگی قرار داشت. بچه‌ها هم به سادگی می‌توانند این بازی را یاد بگیرند و انجام دهند. گل یا پوچ را هم می‌توانند با همسالان خود انجام دهند و هم در جمع‌های خانوادگی قرار بگیرند و عضوی از تیم‌های خانوادگی باشند. اگر در جمع‌های خانوادگی باشند، اعتماد به نفسشان افزایش پیدا می‌کنند و همین که می‌توانند عضوی از تیم باشند کار گروهی خود را تقویت خواهند کرد. پس به گل یا پوچ هم به عنوان یک بازی ساده نگاه نکنید و به راحتی از آن نگذرید.

7. بازی‌های آموزشی و تقویتی

تمام بازی‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم برای سرگرم کردن بچه‌هاست و برخی از آن‌ها هم در کنار سرگرمی، جنبه‌ی آموزشی و تقویتی هم برای کودکان شما به همراه دارند. اما برخی از بازی‌ها به صورت تخصصی به تقویت یک یا چند مهارت خاص منجر می‌شوند یا مبحثی را به کودک آموزش می‌دهند. اگر بازی کودکانه رایگان با آموزش و تقویت مهارت‌ها همراه شود که دیگر نورِ علی نور می‌شود. برای اینکه با فرزند خود بازی‌های تقویتی و آموزشی انجام دهید و یادگیری با بازی را پیش بگیرید؛ حتما به این مقاله مراجعه کنید. بعلاوه می‌توانید به صفحه‌ی اینستاگرام نورولند هم سر بزنید و انواع بازی آموزشی برای کودکتان یاد بگیرید.

8. ساخت کاردستی و اوریگامی

کاردستی و اوریگامی هم یکی دیگر از سرگرمی‌های سالم و البته رایگان است که می‌توانید با چند تکه کاغذ ساده آن را ایجاد کنید. برای ساخت کاردستی و اوریگامی مقالات مختلفی نوشتیم و اگر به کانال آپارات ما هم سر بزنید می‌توانید تعداد زیادی از آن‌ها را پیدا و البته دانلود کنید و با کمک بچه‌ها آن‌ها را درست کنید. با ساخت کاردستی و اوریگامی کودکان هم در طول فرآیند و هم با محصول نهایی سرگرم می‌شوند. اگر قصد دارید مقالات مربوط به اوریگامی را بخوانید و کاردستی‌های جذاب یاد بگیرید، اینجا کلیک کنید.

9. نون بیار و کباب ببر

یکی از بازی‌های کودکانه‌ی رایگان، بازی نون ببر و کباب بیار است. این بازی ساده را می‌توانید از سنین کم با کودکان خود انجام دهید و آن‌ها را برای مدت زیادی سرگرم کنید. اگر با کودکان بازی می‌کنید مراقب باشید که ضربات خود را آهسته‌تر بزنید تا دست بچه درد نگیرد. بازی نون ببر و کباب بیار یک بازی دو نفره است که بازیکنان باید دست‌های خود را روی یکدیگر قرار دهند البته به شکلی که کف دست‌های یکدیگر را لمس کنند. بعد از اینکه دست‌ها در جای مناسب خود قرار گرفتند، شخصی که دستش در زیر دست بازیکن دیگر است، نقش مهاجم و شخصی که دستش روی این موقعیت قرار گرفته، نقش مدافع را دارند.

بازیکن مهاجم باید سعی کند تا دستش را بالا بیاورد و روی دست مدافع بزند یا به اصطلاح نون را بیاورد و با زدن روی دست حریف و سرخ کردن آن کباب را ببرد. در عین حال مدافع هم باید تلاش کند تا دست خود را به سرعت بکشد و مانع از برخورد دست مهاجم با دست خود شود. اگر مهاجم موفق شود که به دست مدافع ضربه بزند، می‌تواند همچنان به نقش خود ادامه دهد و برای یک نوبت دیگر تلاش به ضربه زدن کند. اگر هم موفق نشود و در هنگام ضربه مدافع دست خود را بکشد، نقش‌ها و البته جای دست‌ها جا به جا می‌شوند. حالا فردی که مدافع بوده، فرصت آن را دارد که در نقش مهاجم ظاهر شود و انتقام خود را بگیرد.

نون بیار و کباب ببر یک بازی جالب و سرگرم‌کننده است که چاشنی سرخ شدن دست را هم به همراه خود دارد و به تقویت توانایی سرعت عمل هم می‌تواند کمک زیادی کند.

10. اتل متل

اتل متل برای سرگرم کردن چند کودک به صورت همزمان فوق‌العاده است. کافیست که چند کودک را در کنار هم بنشانید و درحالی که پاهای خود را دراز کردند، این شعر را بخوانید:

«اتل متل توتوله، گاو حسن چجوره

نه شیر داره، نه پستون

گاوشو بردن هندستون، یک زن کردی بستون

اسمشو بذار عمقزی، دور کلاش قرمزی

هاچین و واچین، یه، پاتو، بر، چین»

در طول خواندن این شعر، باید دست خود را به نوبت روی پاهای دراز شده بگذارید و در پایان شعر، روی هرپایی که ایستاد باید شخص موردنظر آن پای خود را جمع کند. بعد از اینکه جمع کرد دیگر در هنگام شعر نباید پای او را لحاظ کنید. شخصی که هردو پای خود را جمع کند، از بازی حذف شده و کنار می‌رود. بازی را تا جایی باید ادامه دهید که فقط یک نفر در بازی بماند.

11. لی لی لی لی حوضک

بازی لی لی لی لی حوضک یک بازی بامزه است که به خصوص برای بچه‌های زیر 5 سال خیلی جذاب است. بازی به این صورت انجام می‌شود که دست کودک خود را می‌گیرد و در کف دست او، انگشت خود را می‌چرخانید و «لی لی لی لی حوضک جوجو اومد آب بخوره افتاد تو حوضک» را می‌خوانید. سپس انگشت کوچک او را می‌گیرید و می‌گویید: «این گفت بریم دزدی»، انگشت بعدی را می‌گیرید و می‌خوانید: «این گفت چی بدزدیم؟»، «این گفت شمش طلا» شعر انگشت وسطی است. برای انگشت اشاره بعد از گرفتن آن هم باید این شعر را بخوانید: «جواب خدا رو کی میده؟» و در نهایت بعد از گرفتن انگشت شست بچه و چرخاندن آن تکرار می‌کنید: «من منه کله گنده، من منه کله گنده».

با اینکه ممکن است این بازی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما انجام آن در سنین پایین می‌تواند به تقویت توجه در کودکان کمک کند.

12. ماست‌خوری

بازی ماست‌خوری همانطور که از اسمش پیداست، مسابقه‌ای برای خوردن ماست است. بازی به این شکل انجام می‌شود که بازیکنان باید برای خوردن ماست در پیش‌دستی، بشقاب یا کاسه بدون دخالت دست تلاش کنند و همه‌ی آن را بخورند. تعداد نفراتی که در این مسابقه بازی می‌کنند، می‌تواند یک نفر الی چندین نفر باشد و کسی که زودتر ماست داخل ظرف خود را بدون دخالت دست بخورد، برنده‌ی بازی است. اگر هم کودک شما تک است و می‌خواهد تنهایی این بازی را اجرا کند، می‌توانید برای او وقت تعیین کنید تا در زمان معینی موفق به خوردن ماست شود و بازی چالشی بودن خود را حفظ کند. قبل از انجام این بازی حتما پارچه‌ای یا روفرشی پهن کنید تا در صورت ریختن ماست، وسایل خانه کثیف نشوند.

سخن پایانی

بازی‌های کودکانه رایگان به دلیل اینکه بسیار راحت اجرا می‌شوند و نیاز به وسیله‌ی خاصی ندارند، در هر جایی که باشید مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع بازی‌ها از زمان قدیم که پیشرفتی در تکنولوژی رخ نداده بود، بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت و مورد استقبال اغلب مردم بود. در زمان کنونی که بازی‌های دیجیتالی روز به روز در حال افزایش هستند هم بازی‌های موبایلی مفیدی در کنار بازی‌های فیزیکی رایگان هستند که می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن کودک شما، به تقویت مهارت‌های او هم کمک کند.

در این مقاله سعی کردیم تا بازی‌هایی به شما معرفی کنیم که علاوه بر سرگرم‌کننده و آموزشی بودن آن‌ها، رایگان هم باشند. تا بتوانید بدون پرداخت هزینه و در سریع‌ترین زمان ممکن با کودکان خود آن‌ها را بازی کنید و لذت ببرید. امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و خوشحال می‌شویم اگر بازی‌های رایگان دیگری را که می‌شناسید در قسمت نظرات به ما و دیگر کسانی که این مقاله را می‌خوانند، معرفی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *