فهرست
آموزش اعداد به کودکان
سن مناسب آموزش اعداد به کودکان
۱۴۰۱/۰۵/۰۵
نگین حافظی
1 نظرات

سن مناسب آموزش اعداد به کودکان چندسالگی است؟

آموزش اعداد به کودک یکی از نقاط عطف زندگی اوست. اگرچه به نظر می‌رسد که بچه‌ها کار با اعداد را از وقتی مدرسه وارد مدرسه می‌شوند؛ شروع می‌کنند. اما در واقع اینطور نیست!

کودکان به محض شناخت دنیای اطرافشان شروع به یادگیری اعداد می‌کنند و درست همان زمانی که می‌فهمند یک مادر دارند؛ مفهوم یک را هم می‌فهمند.در این زمینه دیگر مفاهیم پایه ریاضی مثل تشخیص اشکال  در بهبود فرایند آموزش اعداد به کودکان کمک می‌کند. اما واقعا هر کودک در هر سنی تا چه حد مفهوم اعداد را درک می‌کند؟ در این مقاله با نورولند همراه شوید تا به بررسی مراحل یادگیری اعداد و چند بازی آموزش اعداد به کودک بپردازیم.

گفته می‌شود یادگیری اعداد در کودکان مسئله‌ای بدیهی است. عصب‌روان‌شناس، برایان باترورث معتقد است که درک اعداد در ذات بشر وجود دارد و همانطور که ما “رنگ آبی” آسمان را درک می کنیم؛ “تعداد” اشیاء را هم درک کنیم.

آموزش اعداد به کودک در هر سنی به چه شکل خواهد بود؟

درست است که کودکان به شکل غریزی مفهوم اعداد را درک می‌کنند اما برای توسعه این غریزه نیاز به یادگیری نماد و نام اعداد دارند. اما درک مفهوم اعداد در چه سنی در کودک دیده شده و چطور رشد می‌کند؟

براساس منبع اول و دوم این مقاله کودکان تا 12ماهگی به درک مفهوم اعداد تا عدد سه می‌رسند. و این درک با بهبود مهارت‌های کلامی ارتقا پیدا می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری‌از کودکان بیش‌از 1ساله از واژه‌هایی مانند: نیست، هیچی(که نشانگر آشنایی آن‌ها با مفهوم نبودن و صفر بودن) دوتا یا یکی استفاده می‌کنند.

در این سن نشان دادن اشیایی که به شکل روزمره با آن‌ها سروکار دارید و شمردن آن‌ها، به آموزش اعداد به کودک کمک می‌کند. تا قبل از 2سالگی ممکن است کودک شما چند نام چند عدد را یاد گرفته باشد یا حتی آن‌ها را به شکل یک شعر حفظی پشت هم (مرتب یا نامرتب) بخواند. در این سن آموزش اعداد با استفاده از اشعار و موسیقی کودکانه کمک زیادی به یادگیری اعداد و شمارش در کودک می‌کند.

بخش اصلی آموزش اعداد در کودکان 2 تا 4 ساله اتفاق می‌افتد. کودکان تا 4سالگی معمولاً می‌توانند تا 10 و یا بیشتر بشمارند. البته ممکن است کودک حین شمارش اعدادی را جا بندازد و یا قاطی کند. که جای نگرانی نیست. در این صورت شما اشتباه کودک را تصحیح کنید تا آموزش شمارش در او نهادینه شود.

کودکان 3 تا 4 ساله معمولاً اعداد را به‌حدی یاد گرفته‌اند که شمارش یک به یک انجام دهند. آنها می‌توانند به چند جسم یکی-یکی اشاره کرده و آنها را بشمارند.

در 2 تا 3 سالگی شما می‌توانید با بازی زیر آموزش اعداد به کودک را ساده‌تر کنید: اسباب‌بازی‌های او را در یک خط مستقیم قرار دهید و از کودکتان بخواهید حین شمارش اسباب‌بازی‌ها به آنها اشاره کند. این بازی را می‌توانید در سنین کمتر هم برای درک مفهوم شمارش اجرا کنید.

در حدود 6 سالگی و با پیشرفت یادگیری اعداد، کودک می‌تواند اعداد را چندتا-چندتا و از آخر به اول بشمارد.

اهمیت حفظ خوانی در آموزش اعداد به کودک چیست؟

Rote Counting یا حفظ شماری به شمارش پشت هم اعداد از حفظ می‌گویند؛ که از اولین مراحل آموزش اعداد به کودک است.

معمولا آموزش حفظ شماری کودک با شنیدن متداول اعداد، معمولا قبل از تکمیل یادگیری اعداد اتفاق می‌افتد. یعنی کودکی که هنوز مفهوم اعدادی مثل 9 را بلد نیست؛ از یک تا ده را از حفظ می‌شمارد.

در حفظ شماری کودک اشیا را نمی‌شمارد بلکه تنها اعداد را با ترتیب درست و با استفاده از حافظه می‌گوید. با این‌حال حفظ شماری از اهمیت بالایی در آموزش اعداد به کودک برخوردار است.

اهمیت حفظ شماری آنجا مشخص می‌شود که کودک می‌خواهد بدون مکث چند عروسک را بشمارد اما ترتیب اعداد را حفظ نیست. پس دچار سردرگمی می‌شود.

مهارت های ریاضی در سنین مختلف (بدو تولد تا 9 سالگی)

مهارت های ریاضی کودک در سنین مختلف

کودکان با سرعت متفاوتی نسبت به هم رشد می‌کنند. با این حال، در سنین خاصی، یادگیری شمارش در آن‌ها پیشرفت‌های ویژه‌ای می‌کند. در ادامه مهارت‌های ریاضی که کودکان در سنین مختلف به دست می‌آورند را بررسی می‌کنیم:

الف-سنین قبل از مدرسه

0 تا 12 ماهگی

کودک در بدو تولد و در راستای آموزش مفاهیم پایه ریاضی کودک:

 • شروع به درک روابط علت و معلولی می‌کند.
 • شروع به درک اندازه ها می‌کند و به اشیای بزرگتر توجه نشان می‌دهد.
 • شروع به درک کلمات مرتبط با کمیت می‌کند.
 • شروع به درک ارتباط بین وقایع می‌کند. (مثلا باز کردن در به معنای آمدن مامان است.)

1 تا 2 سالگی

با گذر از 1 سالگی مهارت‌های ریاضی کودک در راستای یادگیری اعداد به موارد زیر ارتقا پیدا می‌کند:

 • می‌توانند از انگشتان خود برای نشان دادن اعداد نامفهوم استفاده کند. (چون حالا رابطه بین اعداد و کلمه سوالی چند را می‌داند.)
 • درکی از اشکال هندسی دارد.
 • می‌تواند کلماتی را که نشان دهنده مقایسه یا اندازه گیری هستند مانند پشت سر یا سریعتر درک کند.
 • می‌تواند شروع به حفظ شماری اعداد کند، اما ممکن است ترتیب اعداد را درست نداند.

 آموزش اعداد به کودک 3 تا 4 ساله

 • می‌تواند ارتفاع یک پله یا اندازه دو قسمت یک خوراکی را مقایسه کند.
 • می‌تواند چند شکل هندسی را تشخیص دهد.
 • می‌تواند اشیا را بر اساس رنگ مرتب کند.
 • می‌تواند بین اعداد و نام اعداد مانند گفتن عدد دو و وجود دو شی ارتباط برقرار کند.
 • می‌تواند تا 10 یا 20 بشمارد.(البته این شمارش بستگی به میزان آموزش اعدادی دارد که شما به کودک یاد داده‌اید.)

ب-سنین مدرسه

 آموزش اعداد به کودک 5 ساله

با شروع پیش دبستانی یادگیری اعداد در کودک به حدی رسیده‌است که:

 • بتواند برای شمارش از انگشتان خود استفاده کند.
 • بتواند نقشه‌های بسیار ابتدایی را دنبال کند.
 • بتواند اشکال متقارن بکشد.
 • بتواند دستورالعمل هایی را که دارای چندین مرحله است، درک کرده و دنبال کند.

 آموزش اعداد به کودک 6 تا 7 ساله

با شروع مدرسه کودک در حدی اعداد را آموخته که:

 • می‌تواند تفاوت بین اشکال دو بعدی و سه بعدی را درک کند.
 • می‌تواند تا 100 را یکی-یکی، دوتا-دوتا، پنج تا-پنج تا و ده‌تا-ده‌تا بشمارد.
 • می‌تواند اعداد 0 تا 100 را بنویسد و بفهمد.
 • می‌تواند کلمات اعداد یک تا بیست را بنویسد و تشخیص دهد.
 • می‌تواند جمع و تفریق انجام دهد.

 آموزش اعداد به کودک 8 تا 9 ساله

تا کلاس سوم مهارت ریاضی کودک در حدی پیشرفته کرده که:

 • می‌تواند ضرب و تقسیم را بلد باشد.
 • می‌تواند جمع و تفریق را انجام دهد.
 • می‌تواند پول را اداره کند.
 • می‌تواند از کاغذ و مداد برای حل مسائل ریاضی استفاده کند.

اگر کودک شما هنوز به مهارت‌های لازم ریاضی برای سن خودش دست نیافته‌است؛ دیدن مقاله اختلال ریاضی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آموزش اعداد به کودک با بازی (سه بازی کاربردی)

بازی‌ها از بهترین روش‌های آموزش مفاهیم ریاضی به کودک هستند. در ادامه ما چند روش آموزش اعداد ریاضی با بازی را جمع آوری کرده ایم که می‌توانند به شما در آموزش اعداد به کودک کمک کنند. البته می‌توانید روش‌های بیشتری برای آموزش ریاضی به کودکان را در مقاله آموزش ریاضی ببینید.

یادگیری شمارش کودک1.با دومینو بشمار!

در این بازی می‌توانید از دومینو برای آموزش اعداد به کودک استفاده کنید. می‌توانید به کودک خود یک دومینو بدهید تا او نقاط دو طرف را بشمارد. در صورت نداشتن دومینو شما می‌توانید روی یک برگه برای فرزندتان شکل دومینو را ترسیم کنید و نقاطی روی آن بکشید و از کودک بخواهید این نقاط را بشمارد.

اگر می‌خواهید تمرینات ریاضی قوی‌تری را به این بازی اضافه کنید؛می توانید یک علامت جمع یا تفریق بین دو سمت دومینو قرار دهید، که کودک اعداد و نتیجه را بنویسد یا بگوید.

2. 10 سنگ

این یک فعالیت عالی در فضای باز برای آموزش اعداد به کودک است. سطل‌هایی آماده کرده و روی هریک عددی بنویسید. از فرزندتان بخواهید که به دنبال چند سنگ بگردد و آن‌ها را جمع آوری کند. سپس به تعداد نوشته شده روی هر سطل سنگ درون آن سنگ بریزد.

همچنین می‌توانید این بازی را سخت‌تر کنید. برای مثال، از فرزندتان بخواهید به دنبال 5 سنگ بزرگ برای سطل سنگ بزرگ و 10 سنگ کوچک برای سنگ کوچک باشد.

3.بازی یادگیری شمارش

با استفاده از تمرین زیر می‌توانید آموزش اعداد به کودک خود را با یاددهی مفهوم جمع و تفریق به او تکمیل کنید:

برای دیدن تمرینات مشابه دیگر می‌توانید صفحه اینستاگرام نورولند را دنبال کنید.

پرسش و پاسخ 

سن مناسب برای آموزش اعداد به کودک چه سنی است؟

بهتر است از 2 الی3 ماهگی شروع به آموزش اعداد به کودکان کنید.

مهارت‌های ریاضی کودک در سنین مختلف چگونه باید باشد؟

با افزایش سن کودک، توانایی‌های او در حوزه ریاضی بیشتر می‌شوند. مهارت‌های ریاضی کودک در سنین مختلف از بدو تولد تا 9 سالگی در مقاله حاضر بررسی شده است.

کلام آخر

در نهایت باید بدانید اگرچه درک مفهوم اعداد به شکل ذاتی در کودک اتفاق می‌افتد؛ اما کودک نیاز به یادگیری اعداد و شکل آن‌ها دارد. در این مقاله سعی کردیم تا با چند بازی ساده روش‌های آموزش اعداد به کودک را بررسی کنیم. شما چطور به فرزندتان شمارش را آموزش دادید؟ نظر خود را درباره‌ی این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها
 • […] کنید و از او بخواهید تا به آن عدد با شمارش درست برسد. در این مقاله روش‌های مناسبی برای آموزش اعداد و شمارش به کودک […]