فهرست
آموزش ریاضی به کودکان
روش‌های ساده و بی نظیر برای آموزش ریاضی به کودکان
ژانویه 27, 2021
سید حسین نیرینی
0 نظرات

روش‌های ساده و بی نظیر برای آموزش ریاضی به کودکان

ریاضی از آن دسته دروسی است که کودکان خیلی به یادگیری آن علاقه ندارند. یکی از دلایلی که ریاضی برای بچه‌ها درس سختی به حساب می‌آید، این است که جذابیتی برایشان ندارد. اگر بازی را به یادگیری ریاضی اضافه کنیم، جذابیت آن را برای کودکان افزایش می‌دهیم و راحت‌تر می‌توان آموزش ریاضی به کودکان را شروع کرد.

در این مقاله نورولند قصد دارد به شما روش‌های ساده و کاربردی معرفی کند تا با استفاده از آن‌ها آموزش ریاضی به کودکان خود را لذت‌بخش کنید. پس در ادامه همراه ما باشید.

6 واقعیت مهم در مورد آموزش ریاضی به کودکان

دانستن این بدیهیات به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و اطلاعات کامل‌تری درباره‌ی یادگیری فرزند خود داشته باشید.

  1. بسیاری از والدین و معلمان قادر به تدریس اصول اولیه ریاضی به بچه‌های خود هستند.
  2. مفاهیم عینی باید قبل از تفسیر نشانه‌ها به کار روند (برای مثال، اعداد، معادلات).
  3. هر بچه‌ای با سرعت خودش یاد می‌گیرد. پس به فرزند خود فشار نیاورید.
  4. اساس ریاضیات می‌تواند در هر جایی آموزش داده شود.
  5. یک درس به خودی خود می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.
  6. کودکان می‌توانند یاد بگیرند چطور به طور همزمان مفاهیم مختلف ریاضی را یاد بگیرند.

اگرچه بسیاری از ما با کتاب کارهایی بزرگ شدیم که به ما استرس گذراندن تمارین برای رسیدن به تمارین یا صفحات بعدی را منتقل می‌کردند. و استرس عاملی است که باعث می‌شود تا مغز کارکرد اصلی خود را از دست بدهد. اما اگر سعی کنید که خارج از کتاب‌های درسی و در زندگی روزمره ریاضی را به کودک خود آموزش دهید، احتمال موفقیت بیشتری خواهید داشت. ما به عنوان یک پیشنهاد ویژه بازی موبایلی کودکانه نورولند را به شما پیشنهاد می‌کنیم که شامل تمارین و بازی‌هایی فوق‌العاده برای تقویت مهارت‌ها و آموزش ریاضی به کودکان با توجه به سطح توانایی و سن هر کودک است؛ و به کمک متخصصین حوزه‌ی کودک طراحی و تولید شده است.

چگونه شمردن را به کودک خود آموزش دهیم؟

هنگامی که بچه‌ها برای اولین بار یاد می‌گیرند که شمارش کنند، معمولا اعداد را جا به جا نام می‌برند و توجهی به ترتیب اعداد ندارند.

کودکان بازی‌ کردن را بسیار دوست دارند. یکی از بازی‌هایی که می‌تواند به شمارش درست اعداد در کودکان کمک کند، بازی قایم باشک یا همان قایم موشک خودمان است. این بازی به دلیل چشمی که باید کودکان بگذارند و شمارش انجام دهند، تمرین بسیار مناسبی برای شمارش اعداد است. البته ابتدا همانطور که گفته شد، ممکن است اعداد را درهم بشمارند اما بعد از مدتی این شمارش، با نظم همراه می‌شود.

برای اینکه کودکان خود را به شمارش تشویق کنید، از کودک خود بخواهید تا فلان عدد مشخص بشمارد، بعد که موفق شد چند شماره بالاتر را مشخص کنید و از او بخواهید تا به آن عدد با شمارش درست برسد. در این مقاله روش‌های مناسبی برای آموزش اعداد و شمارش به کودک را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

سعی کنید کودک خود را از این آموزش مطلع نکنید و بگذارید او فکر کند که بخاطر قایم باشک بازی‌، این کار را انجام می‌دهید. بخش مهمی از تدریس، درک دنیای کودک، و آموزش متناسب با آن است. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر از راهکاری آموزش و تقویت مهارت کودکان با بازی و روش‌های مفید، حتما از مطالب اینستاگرام نورولند استفاده کنید.

شمارش را به بخشی از زندگی تبدیل کنید.

در طول یادگیری شمارش، باید کودکان متوجه کرد که شمارش کاری یک به یک و خاص است.

چه زمانی باید یاد دادن را شروع کنیم:

قبل از اینکه کودک به حرف بیفتند. تا قبل از صحبت کردن، بچه‌ها همه چیز را جذب می‌کنند. شمارش انگشت‌ها و انگشتان پا، بغل‌ها و بوسه‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا با عشق و محبت با اعداد ارتباط برقرار کنند.

چه چیزهایی را باید بشماریم:

هرچیزی که در اطراف شما و در محیط قرار دارد را می‌توانید بشمارید. درست مثل موارد زیر:

اشیا: انگشتان دست و پا، غذا، میوه، اسباب‌بازی‌ها، اجسام در طبیعت مثل، سنگ‌ها، برگ‌ها، شاخه‌ها، لباس‌ها، لوازم آشپزخانه و درپوش‌های بطری.

حرکات: شمارش پله‌ها در حین رفت‌ و آمد، تعداد دست زدن، تعداد بغل‌ها، تعداد بپر بپرها، و تعداد استفاده از وسایل در زمین‌بازی.

در این مقاله 9 بازی ریاضی کودکانه، آورده‌شده است.

توصیه‌هایی برای شروع:

از مقادیر کم‌ شروع کنید، مثلا در ابتدا فقط 1 و 2 را بشمارید و سپس به تدریج اعداد دیگر را اضافه کنید.

شمارش خود را در یک دور سازماندهی کنید، بنابراین می‌توانید شروع و پایان را نشان دهید.

کودکان دوست دارند فعال باشند و می‌توانید با استفاده از این مورد، شمارش را برای آن‌ها جذاب کنید.

برای اطلاع از علائم اختلالات ریاضی به مقاله اختلال یادگیری ریاضی مراجعه کنید.

چگونه اساس جمع و تفریق را به کودکان خود آموزش دهیم؟

بعد از اینکه کودک شما شمارش را به خوبی یاد گرفت، نوبت آن است که جمع و تفریق را بیاموزد. در وعده‌های غذایی یا در هنگام خوردن میان‌وعده‌هایی مثل میوه، می‌توانید این تمارین را با کودک خود انجام دهید.

به عنوان مثال، زمانی که کودکتان میوه‌ای از شما طلب می‌کند، آن میوه را به چند تکه تقسیم کنید و سپس درون بشقاب او بگذارید. بعد از خوردن چند تکه می‌توانید تمرینی برای تفریق با او انجام دهید و تعداد را از او بپرسید. با اضافه کردن تکه‌های بیشتر به بشقاب او نیز می‌توانید تمرینی برای عمل جمع انجام دهید.

پختن برنج یک روش طبیعی دیگر برای آموزش ریاضی است. با اندازه‌گیری پیمانه‌ها، می‌توانید عمل جمع را به خوبی به کودکان خود آموزش دهید. علاوه بر این کودکان یاد می‌گیرند که اندازه می‌تواند در مزه‌ی نهایی اثر بگذارد و غذا را خوشمزه‌تر کند.

همانطور که شما مدل‌های جمع و تفریق را در موقعیت‌های مختلف تنظیم می‌کنید، فرزندان شما هم یاد می‌گیرند که در موقعیت‌های بیشتری سوالات ریاضی خود را بپرسند. و همین روند باعث می‌شود که هم به ریاضی علاقمند شوند و هم روند بهتری را در پیش بگیرند.

آموزش ریاضی جمع و تفریق در پارک

زمین‌بازی گنجینه‌ای از فرصت‌های آموزشی با رهبری کودکان است.

وقتی کودکتان از نردبان بالا می‌رود و چند پله را پشت سر می‌گذارد، از او بپرسید: «چند پله دیگر برای رسیدن به بالا لازم است؟»

شمارش معکوس قبل از رفتن به خانه، یکی دیگر از روش‌های موثر برای یادگیری جمع و تفریق است که بسیاری از مادران آن را انجام می‌دهند. مثلا به کودک خود بگویید که 10 بار دیگر فرصت دارد تا از سرسره استفاده کند. بعد از اینکه چندبار سرسره بازی کرد، به او بگویید که چند مرتبه بازی کرده و چند مرتبه دیگر فرصت دارد که بازی کند. این کار باعث می‌شود که کودکان در حین بازی، ریاضی را بدون آنکه متوجه شوند یاد بگیرند.

چگونه اساس ضرب و تقسیم را به کودکان خود آموزش دهیم؟

بعد از شمارش و جمع و تفریق، نوبت به ضرب و تقسیم می‌رسد. ضرب و تقسیم را هم می‌توان مثل دو مفهوم قبل، به سادگی به کودکان آموزش داد. فقط کافیست از وسایلی که دم دست خود دارید، بهترین استفاده را کنید.

برای مثال، می‌توانید سنگ‌های کوچک را به 3 گروه تقسیم کنید. و در هر گروه سنگ‌ها دوتایی باشند. بعد از جمع این سنگ‌ها می‌توانید عمل ضرب را به کودک آموزش دهید. به فرزند خود بگویید 2+2+2 یعنی 3 تا دسته دوتایی قرار است با هم جمع شوند، پس 3 ضربدر 2 می‌شود 6 (مجموع تعداد سنگ‌ها).

در موارد دیگر، شما می‌توانید آن را با هر آنچه که فرزندتان بر روی آن کار می‌کند، ترکیب کنید. مثلا فرزند شما تصمیم می‌گیرد کاردستی با چوب بستنی بسازد. برای هر کاردستی هم به 3 چوب بستنی نیاز دارد. شما می‌توانید یک تمرین ساده در این موقعیت با کودک خود انجام دهید و او را متوجه کنید که با عمل ضرب خیلی سریع می‌تواند به جواب مورد نظر برسد و تعداد لازم را تهیه کند.

همچنین برای تقسیم هم می‌توانید از زندگی روزمره خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، زمانی که ما غذا یا اسباب‌بازی را به اشتراک می‌گذاریم و می‌خواهیم به طور مساوی تخصیص دهیم، این مثال مربوط به تقسیم است. مثلا می‌توانید از کودک خود سوال کنید که اگر ما ۱۲ توت‌فرنگی را از بازار خریده باشیم، و همه افراد خانواده ما مقدار یکسانی بخواهند، به هر فرد باید چند توت‌فرنگی بدهیم؟

آموزش کسر

آموزش کسر را به راحتی می‌توانید با پختن کیک یا برش پیتزا به کودکان خود آموزش دهید. به این صورت که زمانی که پیتزا را آماده کردید، هر برشی که می‌زنید، به کودک خود یاد دهید که به چند بخش تقسیم شده است و معنای آن چیست؟ فقط حواستان باشد که خودتان برش را انجام دهید و از دادن چاقو به کودکان خود پرهیز کنید.

پرسش و پاسخ

آیا با استفاده از بازی‌ها می‌توان به کودکان ریاضی آموزش داد؟

بله؛ بازی یکی از روش‌های خوب برای آموزش ریاضی به کودکان است.

آیا مهارت ریاضی در کودکان قابل تقویت است؟

بله؛ با روش‌هایی مانند روش‌های این مقاله می‌توان مهارت ریاضی کودکان را تقویت کرد.

کلام آخر

در آخر این مقاله هم باید به این نکته اشاره کنیم که تشویق کودکان و توجه به آن‌ها از تمام روش‌های فوق تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. توجه داشته باشید که کودک خود را تشویق کنید، با یادگیری هر مفهوم برای او جایزه بخرید. این عوامل باعث می‌شود تا کودک شما علاقه‌ی بیشتری به درس داشته باشد.

در این مقاله سعی کردیم تا روش‌های ساده‌ای برای آموزش مفاهیم مختلف ریاضی به کودکان به شما معرفی کنیم تا کودکان خود را به ریاضی علاقمند کنید و یادگیری آسان را برای آن‌ها مهیا سازید. حتما اگر روش‌های دیگری می‌شناسید، در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان