فهرست
تاثیرات بازی های ویدئویی بر کودکان
از تاثیرات بازی موبایلی کودکان چه میدانید؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
لیلا افشار
0 نظرات

محققین تلاش کرده‌اند تا تأثیرات بازی موبایلی کودکان بر رشد آن‌ها را بررسی کنند. انواع مختلفی از بازی‌های ویدئویی برای اهداف مختلف ساخته شده‌اند. بعضی از آن‌ها ممکن است صرفا سرگرم کننده و آرامش بخش باشند در حالی که برخی دیگر می‌توانند برای یادگیری و رشد مغز چالش برانگیز و مفید باشند. از بازی‌های موبایلی مفید برای کودکان میتوان به بازی نورولند که توانایی و مهارت‌های شناختی کودکان مثل توجه و حافظه و زبان و ریاضی را تقویت می‌کند، اشاره داشت. با این حال، باید در نظر داشت که همه‌ی بازی‌ها برای کودکان خوب نیستند و ممکن است در کنار همه تاثیرات مثبتی که دارند؛ گاهی تأثیرات نامطلوب نیز داشته باشند. در این مقاله نورولند به بررسی انواع تاثیرات بازی موبایلی کودکان خواهیم پرداخت.

تأثیرات مثبت بازی موبایلی کودکان

در اینجا برخی از مزایایی که کودکان می‌توانند با انجام بازی‌های ویدیویی داشته باشند؛ ذکر شده است:

1. انجام کار جمعی در قالب یک تیم

امروزه بیشتر بازی ها بصورت آنلاین انجام می‌شود و اغلب چندین بازیکن از سراسر کشور یا جهان همزمان درگیر یک بازی می‌شوند. این امر کودک را به بازی با دیگران ترغیب می‌کند. این اتفاق به کودک شما کمک می‌کند مهارت‌های لازم برای همکاری و نجام کار تیمی برای حل یک مشکل و رسیدن به یک هدف را یاد بگیرد.

2. تقویت مهارت تصمیم گیری

در بازی ها عموما باید به صورت لحظه‌ای و بدون تامل عمل کرد. اکثر بازی ها سرعت عمل بالایی نیز می‌طلبند و بنابراین بازیکن مجبور است در مدت زمان کوتاهی تصمیم بگیرد. این امر به تقویت مهارت های تصمیم گیری کمک می‌کند که در زمینه‌های مختلف زندگی واقعی مانند ورزش یا حیطه‌ی پزشکی، جایی که معمولاً نیاز به تصمیم گیری در ثانیه است ارزشمند است.

تاثیرات بازی های موبایلی بر کودکان

3. حفظ دقت در تصمیم‌گیری‌های سریع

بازی های ویدئویی می‌توانند با تمرین دادن به تصمیم‌گیری‌های درست و به موقع کودک‌، به او در حفظ دقت کمک کنند. این یک مهارت فوق العاده مفید است. به همین دلیل حتی به سربازان و پزشکان نیز توصیه می‌شود بازی های ویدیویی را انجام دهند تا مهارت‌های تصمیم گیری خود را دقیق‌تر کنند.

4. هماهنگی بین دست و چشم

با انجام بازی های ویدئویی، کودکان هماهنگی چشم و دست را درک می‌کنند. آن‌ها شروع به یادگیری نحوه حرکت اندام‌های خود بر فضا و منابع دیداری اطراف خود می‌کنند. هماهنگی قوی چشم و دست برای فعالیت‌های روزمره بسیار ضروری است. تقریباً در تمام فعالیت‌های ورزشی مورد نیاز است و حتی می‌تواند در حل معما نیز مفید باشد.

5. عملکرد شناختی بهتر

هنگامی که یک مهارت خاص چندین بار تکرار می‌شود، مغز شروع به ایجاد یک ساختار می‌کند و مسیرهای عصبی و فرستنده‌های جدیدی ایجاد می‌کند تا عملکرد آن را بهینه کند. در زمان‌هایی که تمرکز شدید اعمال می‌شود مغز قالب می‌گیرد تا بتواند سریع‌تر مشکلات را حل کند. و در نهایت می‌تواند به حل مسائل در زندگی واقعی نیز کمک کند.

تأثیرات منفی بازی موبایلی کودکان

توصیه میکنیم علاوه بر مطالعه این بخش؛ برای کنترل استفاده کودکان از موبایل مقاله همه چیز درباره بازی موبایلی را مطالعه کنید.

1. بروز مشکلاتی در سلامت کودک

صرف وقت زیاد برای انجام بازی های ویدیویی به جای انجام فعالیت‌های بدنی می‌تواند از چند جهت برای سلامتی کودک مضر باشد. اگر کودک به دور از دنیای واقعی باشد و معاشرتی با افراد نداشته باشد، ممکن است رشد شناختی او تحت تأثیر قرار گیرد. نشستن مداوم در یک مکان و انجام طولانی مدت بازی های ویدئویی می‌تواند باعث افزایش چاقی، ضعف عضلات و مفاصل و بی حس شدن دست‌ها و انگشتان به دلیل فعالیت بیش از حد شود. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که استفاده بیش از اندازه از بازی‌های موبایلی حتی می‌تواند بینایی را نیز ضعیف کند.

2. قرار گرفتن در معرض مفاهیم نادرست

محتوای بسیاری از بازی‌ها مناسب کودکان نیسنت. بعضی از بازی های ویدیویی موجود در بازار دارای خشونت بیش از حد، نژادپرستی و بسیاری موارد دیگر است که توسط بچه‌ها به درستی قابل درک نیست. آنها ممکن است نتوانند این محتوا را درک کنند و در نهایت می‌توانند همان رفتاری را که در بازی‌ها به تصویر کشیده شده تقلید کنند. فراموش نکنید که معماری مغز آن‌ها هنوز در حال پیشرفت است و تا زمانی که در دنیای واقعی قرار نگیرند قادر به تشخیص تفاوت درست و غلط نیستند.

3. بروز مشکل در مسائل درسی

تجربه‌ی سرگرم کننده‌ای که بازی های ویدیویی ارائه می‌دهند کاملاً با یک روز معمولی در مدرسه متفاوت است. این باعث می‌شود بچه‌ها بازی های ویدیویی را به هر چیز دیگری ترجیح دهند. در نتیجه آن‌ها را وادار می‌کند که به کار و تکالیف مدرسه توجه نکنند. در مواردی ممکن است از مشق شب یا مطالعه خود بگذرند و به جای آن بازی های ویدیویی را انتخاب کنند. این مساله می‌تواند عملکرد ضعیفی از آن‌ها در مدرسه را به دنبال داشته باشد و بر هوش هیجانی آن‌ها تأثیر بگذارد.

4. ضعف در روابط اجتماعی کودکان

حتی اگر بازی‌های ویدئویی چند نفره وجود داشته باشد، اغلب کودکان ترجیح می‌دهند آن را به تنهایی در اتاق خود بازی کنند. این مساله می‌تواند مهارت‌های بین فردی آنها را در زندگی واقعی به شدت محدود کند و در نهایت ممکن است آن‌ها خودشان بودن و تعامل دیجیتالی را ترجیح دهند. چنین کودکانی قادر به شروع مکالمه نیستند و در اجتماعات احساس کسالت می‌کنند. در نتیجه احتمال ابتلا به افسردگی، اضطراب، استرس در کار و زندگی شخصی آن‌ها زیاد می‌شود.

5. بروز رفتارهای پرخاشگرانه

محتوای خشن در بعضی بازی های ویدئویی و رضایت فوری که از آن‌ها ارائه می‌شود می‌تواند باعث بی‌حوصلگی و پرخاشگری بچه‌ها شود. وقتی اوضاع طبق برنامه پیش نرود یا محدودیتی برای آن‌ها ایجاد نشده باشد، ممکن است آن‌ها را پرخاشگر کند.

والدین چگونه می‌توانند به کودکان کمک کنند تا به طور مناسب از بازی های ویدیویی لذت ببرند و از مشکلات احتمالی آن جلوگیری کنند؟

دیدیم که استفاده از بازی موبایلی کودکان هم نکات مثبت و هم نکات منفی را به همراه دارد. اما والدین می‌توانند جنبه‌های خاصی را در ذهن داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که کودکانشان می‌توانند از این بازی‌ها بدون بروز مشکلی استفاده کنند و لذت ببرند.

 • به فرزندان خود اجازه ندهید برای ساعات طولانی بازی‌های موبایلی را انجام دهند.
 • قبل از خرید یک بازی یا اجازه دادن به کودک خود برای انجام آن بازی؛ رتبه بندی، محدودیت سنی و محتوای بازی را بررسی کنید.
 • اجازه ندهید شب و در تاریکی با موبایل بازی کند.
  بازی موبایلی کودکان
 • سعی کنید خودتان بازی را انجام دهید و خود را بخشی از دنیای آن‌ها کنید. کودک شما با بحث در مورد جنبه‌های مختلف بازی می‌تواند به دانسته‌های خود اضافه کند.
 • سعی کنید زمان مشخصی برای انجام بازی مشخص کنید و این برنامه‌ریزی را حفظ کنید.
 • از تعاملات آنلاین فرزندتان با غریبه‌ها مطلع شوید و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها هیچ گونه اطلاعات شخصی را برای کسی فاش نمی‌کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که محل بازی به دور از چشم سایرین نیست و می‌توانید به راحتی صفحه را از دور مشاهده کنید.
 • اگر اهل بازی هستید، همین قوانین را برای خود اجرا کنید تا کودک از شما بیاموزد.
 • به کودکان خود اجازه دهید پس از انجام تکالیف و سایر کارهایشان، بازی های ویدیویی را انجام دهند.

منبع: وبسایت parenting و اینستاگرام نورولند

دیدگاه‌ها