فهرست
آموزش مهارت‌های ریاضی به کودکان
چگونه انواع مهارت های ریاضی را به کودکان بیاموزیم؟
نوامبر 5, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

کودکان در خلال برنامه‌های روزمره و فعالیت‌های خود؛ به صورت ناخودآگاه از انواع مهارت های ریاضی استفاده می‌کنند. این خبر خوبی است زیرا این مهارت‌ها برای آمادگی در مدرسه بسیار مهم است.
سعی کنید به عنوان والدین کودکان این دانش را که چه فعالیت‌هایی منجر به یادگیری مهارت‌های اولیه ریاضی پیش از ورود به دبستان می‌شود؛ کسب کنید. شناخت انواع مهارت های ریاضی همچنین به شما کمک می‎‌کند تا در آموزش آن‌ها به کودکانتان موفق‌تر باشید. ما در این مقاله نورولند به شما کمک می‌کنیم تا این مهارت‌ها را بهتر بشناسید.

انواع مهارت های ریاضی که باید بشناسید

1. درک اندازه

مفاهیمی مثل طول، قد و وزن یک شی، یا حتی زمان در این دسته جای دارند.
وقتی مشغول پخت کیک برای فرزندتان هستید؛ با نشان دادن مقدار شکر و آرد لازم به وسیله‌ی یک فنجان مفهوم اندازه‌ و وزن را به او معرفی کنید.

2. توانایی شمارش کلامی (ابتدا به جلو ، سپس به عقب)

3. شناخت اعداد

4. شناسایی کمیت (بیشتر و کمتر)

5. درک تطابقات

به عنوان مثال مطابقت مجموعه‌ها، یا دانستن اینکه کدام گروه از اعداد شامل چهار و کدام یک شامل پنج است.

6. حس فضایی

برای کودکان نوپا ایده‌های ساده و جالبی برای آشنایی با شکل، اندازه، فضا، موقعیت، جهت و حرکت وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
فقط با حرکت ساده‌ی سر به بالا و پایین ضمن آموزش این مفهوم به کودکتان ببینید که چه لذتی از انجام این کار ساده می‌برد.

7. تخمین زدن

تخمین زدن؛ توانایی حدس زدن خوب و معقول درباره مقدار یا اندازه چیزی است. انجام این کار برای کودکان خردسال بسیار دشوار است. با نشان دادن معنای کلماتی مانند بیشتر، کمتر، بزرگتر، کوچکتر، بیشتر از و کمتر از؛ می‌توانید به آن‌ها کمک کنید.
نولان (30 ماهه) به دو نان شیرینی نگاه کرد: یکی از نان‌ها متوسط و دیگری نان کوچک بود. پدرش پرسید: “کدام یک را دوست داری؟” نولان به نان شیرینی متوسط اشاره کرد. پدرش گفت: “تو باید گرسنه باشی! آن شیرینی بزرگتر است.”

8. درک شکل و الگوها

الگوها چیزهایی هستند (اعداد، اشکال، تصاویر) که به روشی منطقی تکرار می‌شوند. الگوها به کودکان کمک می‌کنند پیش‌بینی کنند، آنچه را که در مرحله‌ی بعد می‌آید درک کنند، ارتباط منطقی برقرار کنند و از مهارت‌های استدلال استفاده کنند.
آوا (27 ماهه) به ماه اشاره کرد: “خورشید شب رفته.” پدربزرگش گفت: “بله  آوا کوچولو. صبح خورشید بیرون می‌آید و ماه می‌رود. شب‌ها خورشید می‌خوابد و ماه برای بازی بیرون می‌آید. الان وقت آن است که آوا هم مانند خورشید بخوابد. “

آموزش اشکال هندسی به کودکان9. حل مسئله

توانایی تفکر از طریق مسئله برای شناخت اینکه بیش از یک راه پاسخ وجود دارد. این به معنای استفاده از دانش گذشته و مهارت‌های تفکر منطقی برای یافتن پاسخ است.

ترینا (18 ماهه) مشغول جمع کردن بلوک‌ها بود. او دو بلوک مربع شکل را روی یکدیگر و سپس یک بلوک مثلثی را روی آن قرار داده بود. او کشف کرد که دیگر هیچ بلوکی در بالای بلوک مثلث شکل تعادل ندارد. او به پدرش نگاه کرد و بلوکی را که نتوانست در آن بماند نشان داد. در واقع با اشاره به او گفت: “بابا، من برای کشف این موضوع به کمک نیاز دارم.” پدرش به او نشان داد که اگر بلوک مثلث را برداشته و به جای آن از یک مربع استفاده کند، می‌تواند بیشتر روی آن چیده شود.

برای تقویت انواع مهارت های ریاضی کودکان چه کنیم؟

نکات زیر راه‌هایی را نشان می‌دهد که می‌توانید با ایجاد کنجکاوی طبیعی در کودک و تفریح ​​با هم، به او در یادگیری مهارت‌های اولیه ریاضی کمک کنید. به علاوه بازی نورولند را به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای تقویت مهارت‌های ریاضی کودکان بخش‌های جذاب و مختلفی دارد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه راهکار و بازی‌های متنوعی را یاد بگیرید؛ به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

از شکل‌ها کمک بگیرید

با کودک خود در مورد هر شکلی صحبت کنید. اشکال موجود در اطرف را بررسی کنید. رنگ‌ها را توصیف کنید. از کودک خود بخواهید “روی دایره بپرد” یا “روی شکل قرمز بپرد”.
در کل به اشکال و رنگ‌های مختلفی که در طول روز می‌بینید اشاره کنید. هنگام پیاده روی، ممکن است یک علامت مثلث شکل ببینید که زرد است. در داخل یک فروشگاه ممکن است یک تابلوی مستطیل شکل ببینید که قرمز است.

بشمارید و مرتب کنید

یک سبد از اسباب بازی، سنگریزه یا دکمه‌های کوچک جمع کنید. آن‌ها را با کودک خود بشمارید. آن‌ها را بر اساس اندازه، رنگ یا کاری که انجام می‌دهند مرتب کنید (به عنوان مثال، تمام اتومبیل‌های موجود در یک دسته، همه حیوانات در دسته دیگر).

آموزش اعداد با چرتکه

آدرس ما کجاست؟

با کودک 3 ساله خود، شروع به آموزش آدرس و شماره تلفن خانه خود کنید. با کودک خود در مورد چگونگی پلاک داشتن هر خانه و اینکه خانه یا آپارتمان شما یکی از این مجموعه‌هاست و هرکدام شماره خود را دارند با او صحبت کنید.

چه اندازه‌ای است؟

به اندازه اشیا موجود در جهان پیرامون خود توجه کنید. این کتاب صورتی بزرگترین کتاب ماست. کتاب جیبی آبی کوچکترین کتاب ماست. از کودک خود بخواهید در مورد اندازه خودش نسبت به اشیا دیگر فکر کند (“آیا زیر میز جا می‌شوی؟ زیر صندلی؟ من چطور”).

آشپزی کنید!

کودکان خردسال می‌توانند به پر کردن، هم زدن و ریختن کمک کنند. از طریق این فعالیت‌ها، كودكان به طور طبیعی مفهوم اندازه گیری، افزودن و تخمین را می‌آموزند.

قدم بزنید

پیاده روی به کودکان فرصت‌های زیادی برای مقایسه می‌دهد.
اندازه– کدام سنگ بزرگتر است؟
ارزیابی– چند بذر پیدا کردیم؟
شباهت‌ها و تفاوت‌ها– آیا اردک مانند خرگوش دارای خز است؟
دسته بندی– آیا می‌توانی تعدادی برگ قرمز پیدا کنیی؟
تخمین فاصله– آیا پارک نزدیک خانه ماست یا خیلی دور؟
شمارش– بگذار ببینیم چند قدم را باید برداریم تا به کنج دیوار برسیم.

شعر و آهنگ بخوانید

آهنگ‌هایی بخوانید که قافیه، تکرار یا اعدادی در آن‌ها باشد. آهنگ‌ها الگوها را تقویت می‌کنند.

تقویم را فراموش نکنید

از یک تقویم برای صحبت در مورد تاریخ، روز هفته و آب و هوا استفاده کنید. تقویم‌ها شمارش‌، توالی‌ها و الگوها را تقویت می‌کنند. با گفتن در مورد هوای سرد و پرسیدن از کودک خود، مهارت‌های تفکر منطقی ایجاد کنید. وقتی هوا سرد است چه می‌پوشیم؟ این کار کودک شما را تشویق می‌کند که بین هوای سرد و لباس گرم ارتباط برقرار کند.

بازی‌های لامسه را فراموش نکنید

اشکال- دایره، مربع و مثلث را بر روی یک مقوای محکم برش دهید. بگذارید فرزندتان شکل را با چشمان باز و سپس بسته لمس کند.

بازی الگو

به کودکان اجازه دهید ماکارانی خام، دانه‌ها، انواع مختلف غلات خشک یا تکه‌های کاغذ را در الگوها یا قالب‌ها مختلف ترتیب دهند.

خب! برای ما بنویسید که آیا این بازی‌ها برایتان مفید بوده‌اند؟ شما از چه بازی‌هایی برای تقویت انواع مهارت‌های ریاضی کودکتان کمک می‌گیرید؟

منبع: وبسایت zerotothree

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان