فهرست
هماهنگی چشم و دست
همه چیز درباره‌ی هماهنگی چشم و دست
۱۴۰۱/۰۸/۲۸
نگین حافظی
1 نظرات

همه چیز درباره‌ی هماهنگی چشم و دست

عبارت ” هماهنگی چشم و دست ” توانایی سیستم دیداری بدن شما را برای پردازش اطلاعات دریافت‌شده از طریق چشم‌ها و استفاده از آن برای هدایت حرکات دست‌ها توصیف می‌کند. تنیس، گلف، بیس بال و بسکتبال ازجمله‌ی اعمالی هستند که مستقیما به این مهارت نیاز دارند اما تعاملات مطلوب بین مغز، چشم‌ها و اعضای بدن برای کارهای ساده روزمره هم ضروری هستند. تا انتهای این مطلب با نورولند همراه باشید تا بیشتر با این مهارت کودک آشنا شوید.

هماهنگی چشم و دست چیست؟

هماهنگی دست و چشم توانایی انجام فعالیت‌هایی است که به استفاده همزمان از دست و چشم ما نیاز دارد، مانند فعالیتی که از اطلاعاتی که چشم ما دریافت می‌کند (ادراک سه‌بعدی بصری) برای هدایت دستان ما برای انجام یک حرکت استفاده می‌کند.
ما از چشم‌های خود برای جلب توجه مستقیم به یک محرک استفاده می‌کنیم و به مغز کمک می‌کنیم درک کند که بدن در کجای فضا قرار دارد (خود ادراک). و از دست‌های خود برای انجام همزمان یک کار مشخص بر اساس اطلاعات تصویری که چشم ما دریافت می‌کند استفاده می‌کنیم. هماهنگی چشم و دست یک توانایی ادراکی پیچیده است، چون ما را به استفاده ‌ی همزمان از دو حس لامسه و بینایی مجبور می‌کند. انجام فعالیت‌های نیازمند هماهنگی قوی بین چشم و‌دست باید با تحریک بصری چشمان ما صورت گیرد و سپس این تحریکات ‌با تحرکات حرکتی هماهنگ گردد. هماهنگیاین دو عضو به خصوص برای رشد طبیعی کودک و موفقیت تحصیلی مهم است، اما همه‌ی موضوع همین نیست! این مهارت، مهارت مهمی است که بزرگسالان در فعالیت‌های بی شماری به صورت روزانه نیازمند آن هستند.
اغلب فعالیت‌هایی که در زندگی روزمره انجام می‌دهید از این توانایی استفاده می‌کند. به همین دلیل مهم است که اطمینان حاصل کنید این مهارت ‌در فرزندتان تا جایی که ممکن است تقویت شده است. به طور کلی، ما از اطلاعات بصری برای انجام فعالیت‌های حرکتی مناسب استفاده می‌کنیم، که نیاز ما انجام این فعالیت‌های حرکتی، یکی از مهمترین بخش زندگی روزمره ماست. در نتیجه این مهارت از جمله مهارت‌های شناختی بسیار مهم است.

این هماهنگی چگونه اتفاق می‌افتد؟

هماهنگی دو عضو چشم و دست یک فرآیند عصبی پیچیده است. این کار زمانی آغاز می‌شود که چشم‌ها اطلاعات بصری را به مغز ارسال می‌کنند، که به نوبه خود داده‌ها را با هم ترکیب کرده و آن‌ها را به یک تصویر سه‌بعدی تبدیل می‌کند. دو سیستم دخیل در دستگاه عصبی، به مغز کمک می‌کنند تا این کار را انجام دهد: سیستم عصبی مرکزی شی را شناسایی کرده، و سیستم عصبی پیرامونی موقعیت شی در فضا را مشخص می‌کند. هنگامی که اطلاعات پردازش‌ شد، مخچه این اطلاعات را برای سیستم حرکتی بدن که شامل دست یا پاها و … است، ارسال می‌کند. هر چقدر این فرآیند با سرعت و دقت بیشتری انجام شود، این مهارت در شخص قوی‌تر است.

 این هماهنگی چه تاثیراتی بر زندگی روزمره‌ی کودک دارد؟

همانطور که می‌دانید کودکان یا بزرگسالانی که دارای ضعف در هماهنگی دست و چشم هستند، در انجام کارهای ساده‌‌ای مانند راه رفتن زیگزاگ یا برداشتن و پرت کردن یک توپ، دچار مشکل می‌شوند. پیتر اس در کتاب خود به نام «راهنمای ناتوانی‌های یادگیری برای معلمان» نشان می‌دهد که دستخط بد بچه‌ها هم می‌تواند نتیجه‌ی نقص در این توانایی باشد. در موارد شدید اختلال دست و چشم، که درنتیجه‌ی عدم پردازش صحیح داده‌های بصری رخ می‌دهد، اختلالی رخ می‌دهد که موجب می‌شود تا فرد در کارهایی همچون بستن کفش، رانندگی و مستقل غذا خوردن دچار مشکل شود.

مزایای تقویت هماهنگی چشم و دست

هماهنگی چشم و دست ممکن است منجر به واکنش‌های سریع‌تر شود و همچنین چابکی و چالاکی را افزایش دهد. به علاوه به تقویت مهارت‌هایی مثل تایپ کردن منجر خواهد شد که می‌تواند به شما کمک کند بازدهی بیشتری داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه در همه‌ی زمینه‌ها والد آگاهی باشید و با بازیهای تقویتی رایگان کودکانه آشنا شوید حتما به اینستاگرام نورولند سری بزنید و از راهکاری مفید آن کمک بگیرید.

بازی تقویت هماهنگی چشم و دست

مثال‌هایی از فعالیت‌های نیازمند این مهارت

  • هر زمان که می‌نویسیم، از این مهارت استفاده می‌کنیم. همان طور که نوشتن روی خطوط را شروع می‌کنید، چشم‌های شما اطلاعات بصری را به مغز ارسال می‌کنند تا به آن بگویند که در کجا دست قرار گیرد.‌ هرچقدر که مغز در پردازش و تبدیل اطلاعات بصری دریافت شده موفق‌تر باشد، دست‌خط شما خواناتر خواهد بود و نوشتن برای شما آسان تر خواهد بود.
  • زمانی که تایپ می‌کنید، برای زدن توالی صحیح کلیدها روی کیبورد، نیازمند هماهنگی دست و چشم قوی خواهید بود.
  • زمانی که رانندگی می‌کنید، به طور مداوم از این توانایی استفاده می‌کنید، چون شما باید از اطلاعات دیداری استفاده کنید تا دست‌هایتان را روی فرمان حرکت دهید، اتومبیل را در وسط جاده نگه دارید و از تصادف اجتناب کنید.
  • قرار دادن کلید در قفل
  • به علاوه تقریبا هر ورزشی؛ به ارتباط این دو عضو نیاز دارد.

بازی هماهنگی چشم و دست

چگونه می‌توانید هماهنگی دست و چشم را ارزیابی کنید؟

ما از این توانایی تقریبا به طور مداوم در زندگی روزمره‌مان استفاده می‌کنیم و یکی از مهارت‌هایی است که امکان ارتباط گیری با محیط را برای‌ ما فراهم می‌کند. به همین دلیل است که ارزیابی هماهنگی چشم و دست در کودکان و دانستن اینکه آیا کمبودی در این مهارت وجود دارد یا نه؛ می‌تواند در بسیاری از جنبه‌های زندگی کودک موثر باشد.

اما چگونه عملکرد این مهارت در کودکان سنجیده میشود؟

  • تست synchronization: روشی است که در آن یک توپ متحرک روی یک صفحه ظاهر خواهد شد و کاربر باید با تغییر دادن جایگاه صفحه، توپ را ثابت نگه دارد.
  • تست Simultaneity -shif: در این تست، کودک باید همزمان هم حرکت توپ روی صفحه‌ را دنبال کند و  در حالی که توپ به طور تصادفی روی صفحه حرکت می‌کند، به کلماتی که در وسط صفحه ظاهر می‌شوند توجه کند.
  • Speed Test: در این روش یک میدان متحرک آبی روی صفحه ظاهر خواهد شد و کاربر باید به سرعت روی آن کلیک کند. این اتفاق باید قبل از تغییر حالت میدان انجام گیرد.

چگونه می‌توان هماهنگی چشم و دست را بهبود بخشید؟

هماهنگی چشم و دست، مانند دیگر مهارت‌های شناختی ما، می‌تواند آموزش‌ دیده و بهبود یابد. برنامه‌های آموزشی و بازی‌های شناختی در این زمینه مفید هستند. این بازی‌ها که به تقویت مهارت فوق کمک می‌کنند، ممکن است بازی‌های رایانه‌ای، موبایلی یا رومیزی شناختی باشند. بازی نورولند از جمله‌ی بازی‌های شناختی‌ای است که به تقویت مهارت چشم و دست کودکان کمک زیادی می‌کند. بازی موبایلی نورولند از اینجا قابل دانلود است.

منبع: وبسایت cognifit

دیدگاه‌ها
  • […] دور انگشتانش، شکل دست یا پای خود را بکشد. این تمرین به هماهنگی چشم و دست کمک […]