فهرست
بازی کودکانه آموزشی
بی نظیرترین بازی‌ کودکانه آموزشی
فوریه 27, 2021
سید حسین نیرینی
0 نظرات

بی نظیرترین بازی‌ کودکانه آموزشی

تعطیلاتی مثل تابستان بهترین فرصت برای یاد دادن مسائل مختلف به کودکان و انجام بازی‌ کودکانه آموزشی برای تقویت مهارت‌هایشان است. بخصوص تعطیلات چند روزه‌ای مانند تعطیلات نوروزی یا تعطیلات طولانی مدتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا با آن مواجه‌ایم. تا قبل از شیوع ویروس کرونا مدارس خود برای تعطیلات بسته‌‌های آموزشی به بچه‌ها می‌دادند تا در کنار بازی، تفریح و سرگرمی در تعطیلات، چند تمرین و حتی بازی کودکانه آموزشی هم انجام دهند و از درس عقب نیافتند.

اما حالا که کلاس‌های بچه‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود، می‌توانید با انجام چند بازی آموزشی کودکانه ساده، مهارت‌های کودک خود را تقویت کنید و در کنار بازی، به او چیزهای بیشتری بیاموزید. نورولند در این مقاله قصد دارد تا شما را با چند بازی کودکانه آموزشی آشنا کند که  برای تعطیلات بسیار مناسب هستند.

در تعطیلات چه بازی‌ کودکانه آموزشی انجام دهیم؟

در تعطیلات و به خصوص تعطیلات چند روزه؛ ممکن است کودک شما از درس فاصله بگیرد یا وقت خود را صرف بازی‌ها و سرگرمی‌های بیهوده کند. با انجام بازی‌های کودکانه آموزشی می‌توانید به بازی‌های کودک خود جهت دهید و آن را هدفمند کنید. بازی‌های دیجیتال آموزشی می‌توانند به خصوص در زمانی که مشغول هستید و نمی‌توانید با کودک خود بازی کنید، کمک کنند تا فرزند شما به وسیله‌ی آن‌ها و البته با نظارت شما به خوبی سرگرم شود. در ادامه چند بازی آموزشی اندروید کودکان را به شما معرفی خواهیم کرد. اما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید بازی‌های کودکانه آموزشی و مفید را برای فرزندتان بشناسید؛ حتما برای داشتن اطلاعات دقیق از مهارت‌های لازم برای کودکان و راه‌های تقویت آن‌ها با بازی به اینستاگرام نورولند سری بزنید.

الف-بازی های دیجیتالی آموزشی کودک

یکی از انواع بازی آموزشی برای کودکان، بازی دیجیتالی است. بازی های دیجیتالی انواع مختلفی دارند که بازی‌های آموزشی از مهم‌ترین آن‌هاست.

با استفاده از نسخه دیجیتال بازی‌‌های آموزشی کودکانه می‌توانید به آموزش کودک کمک زیادی کنید.

بازی-های-دیجیتال1. بازی نورولند (نرولند) 

بازی نورولند یکی از جدیدترین بازی‌های موبایلی آموزشی کودکان است. این بازی موبایلی آموزشی به بهبود مهارت‌های شناختی کودک شما کمک می‌کند.

بازی موبایلی نورولند شامل چندین بازی سرگرم‌کننده برای بچه‌هاست و در میان این بازی‌های سرگرم‌کننده، تمارینی برای بچه‌ها اجرا می‌کند که از طریق آن ابتدا تشخیص می‌دهد که کودک در چه حوزه‌ای نیاز به تمرین بیشتر و در چه حوزه‌ای مهارت بیشتری دارد سپس با توجه به نتیجه‌ی آن، برای کودک تمرینات تقویتی را اجرا می‌کند. تمامی این بازی‌های هیجان انگیز و در عین حال تقویتی با همراهی کاراکتر اصلی بازی، تانی انجام می‌شود که یک موجود کوچک دوست داشتنی است که سوار بر سفینه‌اش از سیاره دیگری به اینجا آمده و ماندگار شده:)

در بازی نورولند صفحه‌ای برای خانواده‌ها وجود دارد که از طریق آن می‌توانند تنظیم کنند که فرزندشان چند دقیقه در طول روز بازی کند و علاوه بر آن گزارشی از عملکرد فرزندشان را خواهند دید.

مثلا در پروفایل می‌بینند که کودکشان تمارین ریاضی را بسیار عالی انجام می‌دهد، اما در تمارین توجه و حافظه عملکرد ضعیف‌تری دارد.

بدین صورت شما متوجه نقاط ضعف و قوت فرزند خود خواهید شد و سری بعدی که می‌خواهید با کودک خود بازی کنید؛ این مهارت‌ها را بیشتر در نظر می‌گیرید تا تقویت شوند. علاوه بر این، بازی‌های سرگرم‌کننده نورولند هم می‌توانند در بهبود برخی مهارت‌های کودک شما نقش مهمی داشته باشند. در ادامه بخشی از بازی نورولند را خواهید دید:

همچنین به تازگی یک آزمون ارزیابی هوش کودک به بازی نورولند اضافه شده‌است که با استفاده از آن می‌توانید به شکل رایگان از هوش و استعداد فرزند خود مطلع شوید.

2. بازی های آموزش الفبا

تعطیلات پیش رو زمان مناسبی است که با کودکان خود الفبا را کار کنیم و آن‌ها را با زبان فارسی بیشتر آشنا کرده و بچه‌ها را برای ورود به مدرسه آماده کنیم. برای یاد دادن الفبا به کودکان باید از مثال‌های عینی استفاده کنید و تمارینی با آن‌ها انجام دهید که بتوانند متوجه شوند. یکی از روش‌هایی که برای یادگیری مسائل مختلف از جمله الفبا مورد استفاده قرار می‌گیرد، آموزش در حین بازی و سرگرمی است. این نوع آموزش کمک می‌کند تا مسائل در ضمیر ناخودآگاه کودک شما ذخیره شود و بچه‌ها بدون دردسر یاد بگیرند. تمرین و تکرار این موضوعات، موجب ثبت شدن آن‌ها در حافظه‌ی بچه‌ها هم خواهد شد.

ممکن است شما زمان کافی برای انجام تمرینات و آموزش دادن به کودک خود نداشته باشید و به این فکر کنید که چند سال بعد در مدرسه یاد خواهد گرفت، اما با پیشرفت دنیای تکنولوژی ممکن است کودک شما در زمان مدرسه با این شرایط از بقیه عقب‌تر باشد. به غیر از این مسئله، باعث یادگیری بهتر کودک شما در دوران مدرسه خواهد شد. بازی الفبا با هیولا، بازی مناسبی است که می‌توانید آن را نصب کرده و کودک خود را به دست او بسپارید تا الفبا، کلمات و ساختار جمله‌بندی را هم به کودک بیاموزد.

بازی الفبا با هیولا یکی دیگر از چند بازی‌ کودکانه آموزشی اندروید در مجموعه نورولند است که علاوه بر آموزش الفبا، به تقویت مهارت خواندن و نوشتن هم کمک خواهد کرد. این بازی شامل 80 مرحله و چندین کاراکتر هویلای بامزه است که در کنار سرگرمی و جذابیتی که برای کودک دارد، آموزش درستی هم به او می‌دهد. این بازی را از زبانه‌ی دانلود بازی‌ها یا از مایکت دانلود کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

ب-بازی‌ های انفرادی برای آموزش کودک

1. ساخت اوریگامی

اگر تا به حال برای کودک خود اوریگامی درست نکردید، تعطیلات پیش رو زمان مناسبی است که اوریگامی بسازید و فرزند خود را از مزایای آن بهره‌مند کنید. اوریگامی یا همان کاغذ و تا به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌هایی همچون تجسم سه بعدی، تجسم هنری، تمرکز و کمک به مهار استرس، مهارت‌های اجتماعی، هماهنگی چشم‌ها و دست‌ها را تقویت کنند و در کنار آن مفاهیم را به سادگی یاد بگیرند. اوریگامی یک سرگرمی ساده است که با وسایل دم دستی ساخته می‌شود و نیاز به امکانات خاصی ندارد و می‌تواند به افزایش هوش و خلاقیت کودکان هم منجر شود.

قبلا در مقاله‌هایی جداگانه چندین اوریگامی پسرانه و تعدادی اوریگامی دخترانه معرفی کردیم که می‌توانید برای کودک خود از آن‌ها استفاده کنید.

2. شناخت چیزهای مختلف

یک جز اصلی در بازی‌های کودکانه آموزشی شناخت اجسام و اشیا مختلف است. اگر کودک شما در سنی است که هنوز خیلی از اجسام را نمی‌شناسد، زمان خوبی است که به آن‌ها آموزش دهید. این آموزش می‌تواند شامل شناخت رنگ‌ها، شناخت اشکال هندسی، شناخت حیوانات، شناخت اعداد و غیره باشد که با توجه به سن کودک شما انجام گیرد. کودکان معمولا زمانی که چیزی را می‌بینند، بهتر یاد می‌گیرند. مثلا برای شناخت حیوانات می‌توانید آن‌ها را به باغ‌وحش ببرید، یا برای شناخت اشکال هندسی، می‌توانید با ساختن آن‌ها یا نشان دادن وسایلی در خانه که شبیه این اشکال هستند، درکشان را برای کودک ساده‌تر کنید.

3. آموزش زبان انگلیسی

در کنار بازی‌ها و آموزش‌های مختلفی که در تعطیلات پیش رو می‌توانید برای کودکان خود آماده کنید، زبان انگلیسی می‌تواند در صدر لیست شما باشد. با پیشرفت دنیای علم و تکنولوژی و سرعتی که دارد، دیگر نمی‌توان زبان انگلیسی را یک آموزش فوق برنامه دانست و برای هر کسی که می‌خواهد در آینده از علم روز عقب نباشد، بسیار مهم و ضروری است. اگر کودک شما در سنین قبل از مدرسه هست، سعی کنید بعد از آموزش الفبای فارسی به سراغ آموزش انگلیسی بروید و اگر هم در سنین مدرسه است، در کنار یادگیری زبان فارسی می‌توانید آموزش زبان انگلیسی را شروع کنید.

زبان انگلیسی یکی از نیازهای دنیای آینده است و به عنوان پدر و مادر وظیفه داریم تا این موضوع را در آموزش‌های خود لحاظ کنیم یا حداقل کودک خود را از اهمیت این موضوع آگاه کنیم و به او گوشزد کنیم که یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند مزایای متعددی برای او داشته باشد. هم اکنون آموزشگاه‌ها و اپلیکیشن‌های بسیار زیادی برای آموزش زبان وجود دارند که بسیار کاربردی هم هستند. البته اگر خودتان هم به زبان مسلط هستید، می‌توانید با او از الفبا شروع کنید و کلمات و جملات جدیدی به او یاد دهید تا همزمان با زبان فارسی یاد بگیرد و هردوی آن‌ها در ذهن او ماندگار شود.

4.آموزش نظم و ترتیب

یکی از مسائل مهمی که کودک باید یاد بگیرد داشتن نظم و ترتیب است. در تعطیلات زمان مناسبی دارید که با کودک خود روی این مهارت‌ها بیشتر کار کنید و آن‌ها را با این موضوع و اهمیتی که دارد بیش از پیش آشنا کنید. داشتن نظم و ترتیب در کودکان باعث می‌شود که بتوانند از پس تمیزی و مرتب کردن اتاق و وسایل خود تا حد زیادی بربیایند. مثلا روزهای جمعه که تعظیل است و همه‌ی خانواده در کنارهم هستید، ناخن‌های خود را کوتاه کنید، به حمام بروید، خانه را جارو بزنید و لباس‌های داخل کمد خود را مرتب کنید و اگر نیاز است اتو بزنید. تمام این کارها در نهایت منجر به یادگیری فرزند شما خواهد شد.

زمانی که شما مثل یک الگو در ذهن او جای بگیرید، سعی می‌کند شبیه شما رفتار کند و او هم مثل شما به نظم و ترتیب و نظافت شخصی خود که جزئی از این بخش است، اهمیت بیشتری داده و از شما یاد خواهد گرفت. اگر کودک شما با این اقدامات تاثیری نگرفت، می‌توانید با بازی‌وار کردن این موضوع او را علاقمند به انجام این کار کنید. تعظیلات بهترین فرصت است که این قضیه را به یک بازی کودکانه آموزشی برای فرزند خود تبدیل کنید.

ج. بازی‌های خانوادگی آموزشی

بازی خانوادگیاهمیت فعالیت های گروهی در آموزش کودک بسیار زیاد است. از طرفی این روزهای تعطیل زمان بسیار مناسبی برای انجام بازی‌های گروهی و خانوادگی است تا مهارت کارگروهی را در کودکان تقویت کنیم. روزهای تعطیل مثل جمعه را به خانواده اختصاص دهید و برای کودکان خود وقت بگذارید. بازی کردن به همراه شما برای آن‌ها حتما لذت دیگری خواهد داشت و باعث می‌شود که علاوه بر تقویت مهارت‌های خود مثل کارگروهی، به فضای خانواده خود گرما ببخشید.

1. بازی رومیزی دست‌چین برای آموزش کودک

دست چین یک بازی رومیزی ساده اما در عین حال جذاب است که می‌تواند به هماهنگی بیشتر چشم و دست، تقویت سرعت عمل و شناخت بهتر رنگ‌ها در کودکان کمک کند. بازی رومیزی دست چین مناسب سنین 5 سال به بالاست و نسخه‌ی بزرگسالان آن هم به نام کاپوچین در بازار موجود است. نسخه‌ی بزرگسالان این بازی شامل طرح‌های پیچیده‌تری می‌شود که کودکان به راحتی نمی‌توانند آن را انجام دهند.

نحوه انجام بازی دست چین به این صورت است که تعدادی کارت و تعدادی لیوان‌های کوچک در 4 رنگ در بازی موجود است. روی هرکدام از کارت‌ها لیوان‌ها با شکل و ترتیبی خاص چیده شدند و بازیکنان باید لیوان‌های خود را طبق عکس روی کارت بچینند. هر شخصی که زودتر بتواند این کار را انجام دهد، باید زنگ داخل بازی را بزند و بدین ترتیب کارت مورد نظر را تصاحب کند. در آخر هم شخصی برنده است که تعداد بیشتری کارت را مال خود کرده باشد. همچنین این بازی برای دورهمی‌ها و محافل خانوادگی بسیار مناسب است و از فروشگاه‌های اسباب بازی می‌توانید آن را تهیه کنید. حتما به خاطر داشته باشید که برای بازی خود یک داور تعیین کنید تا او برای شما کارت‌ها را رو کند و مراقب سلامت بازی هم باشد.

2. بازی های آموزشی کودکانه به همراه خانواده

بازی‌های این لینک به راحتی در خانه قابل اجرا هستند و  تقویت مهارت‌های کودک کمک می‌کنند.

یک نمونه از بازیهای تقویتی کودکانه در ادامه برای شما آورده شده‌است:

برای دیدن بازی های آموزشی خانوادگی دیگر و اجرای آن‌ها به مقاله 6 بازی گروهی عالی مراجعه کنید.

د. بازی آموزشی کودک در فضای باز

حتما شنیده‌اید که می‌گویند بچه‌ها باید بچگی کنند و از لحظات خود لذت ببرند. ارتباط با دنیا و محیط بیرون برای بچه‌ها می‌تواند بسیار عالی و مناسب باشد. روزهای تعطیل زمان بسیار مناسبی برای رفتن به فضاهای آزاد برای بازی کودکان است. پارک‌ها، خانه‌های بازی، شهربازی‌ها و مکان‌های مختلف دیگری که وجود دارند هم می‌توانند برای بچه‌ها سرگرم کننده باشند. کودک اگر تمام طول هفته را در خانه سپری کند و با هیچ یک از همسالان خود ارتباطی نداشته باشد، در آینده مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی ضعیف‌تری نسبت به همسن‌های خود خواهد داشت.

البته الان به دلیل شرایط کرونا بچه‌ها مجبورند خانه‌نشین باشند و به مکان تفریحی نمی‌توانند بروند. اما در همین شرایط هم می‌توانید به پشت‌بام خانه بروید و ساعاتی را به انجام بازی های آموزشی کودکانه در فضای باز بگذرانید. مثلا بادبادک درست کنید و با فرزند خود در پشت بام خانه بازی کنید. روزهای تعطیل همراهی پدر خانواده را به شدت می‌طلبد و بهتر است در روزهایی که در خانه هستند، بچه‌ها را کمی سرگرم کنند تا به مادر خانواده هم کمک شود.

سوالات متداول

بهترین روش آموزش کودکان چیست؟

استفاده از بازی های کودکانه آموزشی، بهترین روش برای آموزش کودکان است.

آیا با بازی می‌توان مهارتی را به کودک آموخت؟

بله؛ اگر می‌خواهید یک مهارت به فرزند خود بیاموزید؛ بهترین روش انجام این‌کار استفاده از بازی آموزشی کودک است.

انواع بازی های آموزشی کودکانه کدامند؟

بازی های آموزشی کودکانه انواع مختلفی از جمله بازی های فردی، گروهی و دیجیتالی دارند.

سخن پایانی

تعطیلات بهترین زمان برای بازی کردن و بازی بهترین راه برای آموزش و یادگیری است. در طول روزهای تعطیل شاید کودک شما علاقه‌ی بیشتری به بازی‌های موبایلی داشته باشد. به همین خاطر در لیستی که برای شما از بازی‌ کودکانه آموزشی تهیه کردیم، نام چند بازی آموزشی اندروید کودکان را هم قرار دادیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید. امیدواریم که بازی‌های نام‌برده شده در این مقاله برای شما و کودکتان مفید واقع شوند و اگر بازی دیگری در این زمینه سراغ دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان