بازی‌ های گروهی برای کودکان

کودکان به واسطه‌ی بازی های گروهی کودکانه چیزهای زیادی می‌‌آموزند. وقتی با هم بازی می‌کنند یاد می‌گیرند که در یک تیم عضو شوند، مطابق با سبک دیگران کار کنند و روش آن‌ها را بپذیرند. یاد می‌گیرید که به ایده‌های دیگران گوش دهند و چیزهای جدیدی را امتحان کنند. مفهوم همکاری و هماهنگی را به خوبی می‌آموزند.

بنابراین بازی های گروهی کودکانه برای رشد اجتماعی و عاطفی کودک ضروری است. این بازی‌ها روش خوبی برای ایجاد حس همدلی، تقویت هوش هیجانی، مهارت های فکری و خلاقیت در کودکان است که همه این موارد در مدرسه و شغل آینده آن‌ها لازم است. و به همین دلیل نورولند در این مقاله لیستی از بازی های گروهی سرگرم کننده و آموزشی را برای بچه‌هایتان آماده کرده است. بازی‌هایی که فرزندان شما می‌توانند به راحتی در خانه و یا مدرسه آن‌ها را انجام دهند.

بازی های گروهی کودکانه

کودکان عاشق بازی کردن هستند. بازی کردن؛ چه در خانه و چه در فضای باز هیجان زیادی به زندگی آن‌ها اضافه می‌کند. تاثیرات خوبی که بازی کردن برای بچه‌ها دارد را در بزرگسالی خواهید دید.

در ادامه به چند نمونه از این بازی‌ها اشاره می‌کنیم.

1. صندلی خالی

بازی بچرخ و بشین

تعداد بازیکنان: بیشتر از 3 نفر

لوازم مورد نیاز: صندلی

دستورالعمل بازی: فرض کنیم تعداد افرادی که می‌خواهند بازی کنند، 6 نفر باشند. در این حالا 5 صندلی را به دایره‌وار کنار هم بچینید. افراد باید دورتا دور صندلی‌ها قرار بگیرند. آهنگی را پخش کنید. تا زمانیکه آهنگ قطع نشده باشد افراد باید دورتا دور صندلی‌ها حرکت کنند. به محض قطع شدن آهنگ، هر فرد باید سعی کنید روی یک صندلی بنشیند. کسی که صندلی‌ای برای نشستن پیدا نکند از دور باری خارج می‌شود. در مرحله‌ی بعد یک صندلی دیگر را کم می‌کنیم و همین روند را تا جایی ادامه می‌دهیم که یک صندلی و دو فرد بازی را انجام دهند. بین این دو کسی برنده است که بتواند روی صندلی بنشیند. ‌

2. سبد میوه

بازی سبد میوه

تعداد بازیکنان: بیشتر از 15 نفر

لوازم مورد نیاز: کاغذ، نوار چسب دو طرفه و خودکار

دستورالعمل بازی: کودکان را به چهار گروه تقسیم کنید. از گروه‌ها بخواهید موضوعی مانند دایناسورها، گل‌ها، حیوانات، میوه‌ها، دانشمندان یا هر چیز دیگری را که دوست دارند انتخاب کنند.
به هر بازیکن یک برگه کاغذ بدهید و از آن‌ها بخواهید که نام تیم را در یک طرف کاغذ بنویسند و نوارچسب را به طرف دیگر بچسبانند. همه‌ی اعضا را با هم ترکیب کنید و از همه بخواهید که دایره‌وار قرار بگیرند و یکی به طور تصادفی در مرکز دایره بنشیند. بچه‌ها باید کاغذهای خود را مانند یک نشانگر کف زمین بچسبانند و روی آن بایستند.
کودکی که در مرکز حلقه قرار دارد نام یک گروه را صدا می‌زند. بعد از آن هر یک از اعضای آن گروه باید به مکان جدیدی در دایره منتقل شوند (جابجا شوند). در حالی که بازیکنی که در مرکز دایره قرار دارد باید سعی کند در حین این جابجایی یکی از مکان‌ها را مال خود کند و آن‌جا قرار گیرد. در نهایت کودکی که جایی برای ایستادن پیدا نکند و از دایره خارج شود باید در مرکز دایره قرار گیرد و این پروسه همینطور ادامه پیدا می‌کند.

3. باب- راسو

بازی گروهی کودکانه

تعداد بازیکنان: 8-15 نفر

لوازم مورد نیاز: یک جسم کوچک که بتوان با احتیاط از فضای بازی عبور داد.

دستورالعمل بازی: بازیکنان را دایره‌وار بر روی زمین بنشانید. یک نفر به عنوان “باب- راسو” انتخاب می‌شود که در مرکز دایره قرار می‌گیرد. بازیکنان دستان خود را پشت سر خود قرار داده و بدون اینکه به باب اشاره‌ای در مورد موقعیت دقیق جسم داشته باشند، شی انتخاب شده را رد می‌کنند. اگر باب بتواند تشخیص دهد چه کسی شی را در اختیار داشته، آن فرد باب می‌شود و بازی ادامه می‌یابد.

4. به بالا نگاه کن، به پایین نگاه کن

بازیهای گروهی

تعداد بازیکنان: 15- 20 نفر

لوازم مورد نیاز: فقط جایی برای ایستادن!

دستورالعمل بازی: برای این بازی به یک مجری نیاز داریم. از بازیکنان بخواهید یک دایره بزرگ تشکیل دهند و به اندازه‌ی یک تا دو پا از هم فاصله بگیرند. پس از تشکیل دایره، از همه بازیکنان خواسته می‌شود که به پایین نگاه کنند. وقتی مجری می‌گوید “به بالا نگاه کن” بازیکنان باید به بالا و بلافاصله به شخص دیگری در حلقه نگاه کنند. اگر شخصی که هر فرد به او نگاه می‌کند همزمان به او نگاه کند، با هم فریاد می کشند و از دایره خارج می‌شوند.
بازیکنان باقیمانده در جای خود می‌ایستند و همچنان به شخصی که به او نگاه کرده‌اند خیره می‌شوند تا زمانی که مجری بگوید “به پایین نگاه کن”. این بازی ادامه می‌یابد تا جایی که دو تا سه بازیکن بیشتر در این حلقه باقی نمانند. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بازی‌های متنوع و مفید دیگری را یاد بگیرید، به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید.

5. حدس بزن!

این بازی بچه‌ها را به فکر و استفاده هوشمندانه از زبان ترغیب می‌کند. این بازی همچنین به کودکان می‌‌آموزد که پس از تفکر دقیق، آگاهانه پاسخ دهند.

بازی حدس بزن!

تعداد بازیکنان: 10- 12 نفر

لوازم مورد نیاز: صندلی

دستورالعمل بازی: یک نفر انتخاب شده و به بیرون از اتاف فرستاده می‌شود. بقیه‌ی کودکان کنار هم می‌نشینند و درباره‌ی یک کار یا فعالیتی مانند دوچرخه سواری، غذا خوردن، خوابیدن، رقصیدن، خواندن و غیره تصمیم می‌گیرند.
فردی که خارج از اتاق بود وارد می‌شود و سعی می‌کند با پرسیدن سوالاتی پی ببرد که کلمه‌ی مورد نظر چیست.

به عنوان مثال، اگر کلمه‌ی مورد نظر دوچرخه سواری باشد:
سوال: چه زمانی آن را انجام می‌دهید؟
پاسخ: هر روز به هنگام مدرسه رفتن و هر زمان دیگر که بخواهم.
سوال: آیا در منزل خود آن را دارید؟
پاسخ: بله
و سوالاتی دیگر از این دست. کودکانی که به سوالات پاسخ می‌دهند باید مراقب باشند که خودِ کلمه را فاش نکنند.

منابع: وبسایت momjunction و parenting

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *