فهرست
سوالات کودکان درباره مرگ
پاسخ تمامی سوالات کودک درباره مرگ ؛ توضیح گام به گام
۱۴۰۰/۰۶/۲۰
سید حسین نیرینی
19 نظرات

مفهوم مرگ برای کودک و پاسخ سوالات کودک درباره مرگ

تجربه‌ی مرگ در زندگی همه‌ی افراد ممکن است رخ دهد. مرگ، برای کودکان یکی از اتفاقات مبهمی است که سوالات زیادی را در ذهن آن‌ها ایجاد می‌کند. اگر به عنوان یک فرد بزرگسال، در این مواقع به خوبی کودکان را راهنمایی نکنیم و به سوالات کودک درباره مرگ پاسخ مناسبی ندهیم، مرگ افراد می‌تواند بسیار گیج‌کننده، سخت و حتی ترسناک باشد و تا سال‌ها باعث رنجش کودک شود. مفهوم مرگ برای کودک باید مفهومی آشنا باشد تا او با شنیدن خبر فوت کسی، از هم نپاشد.

بسیاری از والدین و بزرگترها در این شرایط، به دلیل اینکه خود درگیر سوگواری و عزاداری هستند، نمی‌توانند آنطور که باید، کودک را توجیه کنند و به سوالات او پاسخ دهند. اما اگر از قبل خود را برای چنین مشکلات خانوادگی آماده کرده باشید، در چنین موقعیتی می‌توانید فرزند خود را به درستی راهنمایی کنید.

در این مطلب از وبلاگ نورولند، قصد داریم شما والدین و بزرگترها را راهنمایی کنیم تا به سوالات کودکان درباره مرگ به درستی پاسخ دهید و در چنین شرایطی همراه و همدلِ کودکان باشید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا توضیح مرگ برای کودک دشوار است؟

بسیاری از بزرگسالان هنگامی که فکر می‌کنند باید یک روز مفهوم مرگ برای کودک خود توضیح دهند، احساس نگرانی زیادی می‌کنند. به علاوه شاید برخی گمان کنند که صحبت درباره‌ی این مسائل با کودک مناسب نیست و می‌تواند به او آسیب برساند.

اما باید این حقیقت را بپذیریم که مرگ، یکی از تجربه‌هایی است که برای همه افراد اتفاق می‌افتد و از قبل هم کسی خبر ندارد. به همین دلیل قبل از قرار گرفتن در آن شرایط، کودک خود را باید به خوبی آماده کرده باشید و به تمامی سوالاتش پاسخ درست داده باشید. در ادامه به چند دلیل دشواری توضیح مرگ به کودکان، اشاره خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه در همه‌ی زمینه‌ها والد آگاهی باشید حتما به اینستاگرام نورولند سری بزنید و از راهکاری مفید آن کمک بگیرید.

ترس از نداشتن پاسخ برای سوالات کودک

والدین همیشه نگران آرامش و امنیت کودک خود هستند. به همین دلیل از توضیح مفهوم مرگ برای کودک اجتناب می‌کنند. برای بالا رفتن سطح دانش کودکان، والدین همیشه حاضرند که به تمامی سوالات آن‌ها پاسخ و همه‌چیز را برایشان توضیح دهند. اما در مورد موضوع مرگ، معمولا نگرانی بیشتری وجود دارد و والدین به سوال و جواب‌های احتمالی فکر می‌کنند. در رابطه با موضوع مرگ، اهمیت پاسخ درست برای سوالات کودک، بسیار بالاست و باید بتوانید آرامش کودک را هم درنظر بگیرید.

صحبت کردن با کودکان به ویژه بچه‌های کوچک‌تر می‌تواند مشکل باشد.

هنگام صحبت در مورد یک موضوع مثل مرگ، دانستن اینکه گفته‌های ما توسط کودک شنیده می‌شود، و در عین حال ایجاد درک متقابل بین خود و کودک است که بیان آن را دشوار می‌کند.

گفته‌های صادقانه و کوتاه در تمام توضیحات و همچنین در پاسخ‌های شما به سوالات کودکان می‌تواند به ساده شدن آن کمک کند. اگر کودک سن بسیار کمی دارد، سعی کنید به مفاهیمی مثل تنفس نکردن و حرکت نکردن کسی که فوت شده است، اشاره کنید تا موضوع را بهتر درک کند.

ما ممکن است در آن زمان با غم و اندوه خود سر و کار داشته باشیم.

ما ممکن است با غم و اندوه خودمان کنار بیاییم و در حال تلاش برای توضیح مرگ فرزندانمان باشیم. هنگام مقابله با غم و اندوه، بسیاری از والدین از ترس نشان دادن ضعف، از سوگواری در مقابل کودکشان خودداری می‌کنند؛ چراکه حس می‎کنند کودک با دیدن سوگواری ممکن است از لحاظ عاطفی صدمه ببیند.

کودک خود را در شرایط سخت تنها نگذارید

اما بد نیست بدانید که عزاداری و اندوه شما در این زمان بسیار خوب است و برای کودک شما مهم است ببینید که شما چطور احساسات خود را بروز می‌دهید و آن‌ها را با صداقت به اشتراک می‌گذارید. زمانی که شما احساسات خود را نشان می‌دهید، به کودک کمک می‌کنید که او هم متوجه شود در زمان مرگ یک نفر، چه احساساتی ممکن است در او به وجود آید. به علاوه با دیدن شما، بهتر می‌تواند احساساتی مثل خشم و ناراحتی را بروز دهد.

بهترین زمان برای صحبت کردن با یک کودک در مورد مرگ

تا به اینجا احتمالا متوجه شدید که باید مرگ و فرایندهای مربوط به آن را برای کودکان توضیح دهیم و آن‌ها را از قبل برای قرارگرفتن در چنین شرایطی آماده کنیم. اما حالا سوال این است که چه زمانی باید این مفاهیم را به کودک خود یاد دهیم؟

بسیاری از والدین برای اینکه از کودکان محافظت کنند و به آن‌ها استرس و اضطراب وارد نکنند، خبرهای بد را به او نمی‌دهند. این اتفاق نه تنها به کودک کمکی نمی‌کند، بلکه باعث طولانی‌تر شدن دوره عدم قطعیت در کودکان می‌شود و در بزرگسالی هم می‌تواند به آن‌ها صدمه بزند.

 

زمانی که شخصی فوت می‌کند و به شما خبر می‌دهند، به کودک خود هم آن را اطلاع دهید. بهترین زمان برای توضیح مرگ و مفاهیمی که به آن مرتبط هستند، زمانی است که شخصی فوت می‌کند و شما این فرصت را دارید که به سوالات کودک پاسخ دهید و او را در این موقعیت همراهی کنید. البته دادن توضیحاتی از قبل، می‌تواند مفید باشد اما بعد از دیدن مراسمات سوگواری و احساساتی که افراد از خود نشان می‌دهند، کودک بهتر می‌تواند این شرایط را درک کند.

چگونه خود را برای مکالمه با کودکان آماده کنیم؟

1. سن کودک خود را درنظر بگیرید.

متناسب با سن کودک به او درباره مرگ توضیح دهید

شرایط سنی کودک و مفاهیمی که می‌تواند درک کند را درنظر بگیرید تا توضیحات بهتری بتوانید بدهید. باید به گونه‌ای توضیح دهید که بعد از اتمام مکالمه کودک متوجه شود نه اینکه بیشتر سردرگم شود و درگیر ذهنی بیشتری پیدا کند. به عنوان مثال:

 • کودکان 2 الی 3 سال می‌توانند درک کنند که بزرگسالان در زندگی خود غمگین یا عصبانی می‌شوند، اما نمی‌توانند مفهوم مرگ را درک کنند.
 • کودکانی که در سنین قبل از مدرسه هستند، ممکن است مرگ را یک رویداد برگشت‌پذیر و غیر دائم ببیند و ممکن است نظریه‌های جادویی اختراع کنند که منجر به مرگ و فرایندهای آن شود.
 • کودکان مدارس ابتدایی تداوم مرگ را درک می‌کنند و ارتباط حوادثی را که منجر به مرگ یک نفر می‌شود را هم متوجه می‌شوند؛ با این حال، در ذهن این کودکان، مرگ اغلب به عنوان رویدادی تلقی می‌شود که تنها برای افراد دیگر اتفاق می‌افتد.
 • کودکان مدرسه راهنمایی، درک کاملی از جنبه‌های فیزیکی مرگ و قطعیت آن دارند؛ با این حال، برخی از مفاهیم انتزاعی که مرگ را احاطه کرده ‌است، ممکن است فراتر از دسترس آن‌ها باشد.
 • کودکان دبیرستان درک کاملی از مرگ و قاطع بودن آن و همچنین تاثیر مرگ بر زندگی خود و دیگران دارند.

2. بدانید از چه چیزهایی هنگام بحث درباره‌ی مرگ با کودک خود باید اجتناب کنید.

از عباراتی مانند «خدا او را پیش خودش برده است»، «او به بهشت رفته و آنجا خوشحال است»، «دیگر قرار نیست تو را خوشحال کند» و عباراتی از این دست که به کودک شوک وارد می‌کند و او را از واقعیت‌های مرگ دور می‌کند خودداری کنید. چنین عباراتی فقط باعث گیج کردن کودک و شاید ترساندن آن‌ها می‌شود.

کودک خود را به خاطر گریه یا ابراز ناراحتی و آسیب‌پذیری سرزنش نکنید. عباراتی مانند «تو دیگر بزرگ شده‌ای»، « تو دیگر مرد/زن خانه هستی» و عبارات مشابه می‌توانند باعث آسیب رساندن به کودک شوند و اثرات طولانی مدتی بر دیدگاه او داشته باشند.

3. محیط را مشخص کنید

ناحیه‌ای را انتخاب کنید که راحت باشد، آشنا باشد و امکان ارتباط مستقیم، یک به یک را فراهم کند. ارائه یک فضای ایمن که در آن کودکان برای بیان احساسات خود و هر احساسی که ممکن است بر آن‌ها وارد شود، راحت باشند، بسیار مهم است.

اطمینان حاصل کنید که اتاق از حواس‌پرتی کامپیوترها، تلویزیون‌ها و دیگر عوامل حواس‌پرتی الکترونیکی که ممکن است توجه آن‌ها را در حین مکالمه به هم بریزد، خالی است.

داشتن اسباب‌بازی‌ها، مثل عروسک، قابلمه و ماهی‌تابه، کتاب‌های رنگ‌آمیزی و دیگر اسباب‌بازی‌های موجود در اتاق، کمک می‌کنند که کودک را برای توضیحات خود جذب کنید. بازی، کار کودکان است و نشان داده شده‌ است که هنگام دریافت اطلاعاتی که از نظر احساسی مشکل است، یک نیروی درمانی برای کودکان محسوب می‌شود.

چگونه مرگ را توضیح دهیم؟

حالا نوبت آن رسیده که مرگ را برای کودک توضیح دهیم. در توضیحات خود باید یک قالب کلی را درنظر بگیرید و همچنین نیازها و سوالات احتمالی کودک را هم در گوشه ذهن خود داشته باشید. رعایت نکات زیر هم می‌توانند بسیار کمک‌کننده و اثرگذار باشند.

توضیح مرگ به کودکان

توضیح ساده و صادقانه مرگ

هنگام توضیح مرگ، به خصوص برای بچه‌های کوچک‌تر، بهتر است از واژه‌های ساده‌ای استفاده کنیم که از واقعیت مرگ و دوام آن شرم نداشته باشند. اضافه کردن جزئیات غیر ضروری و یا استفاده از توضیحات مفصل و کشیده می‌تواند باعث شود که یک کودک به طور کلی از سوال پرسیدن خودداری کند، چون اغلب آن‌ها نمی‌خواهند به حرف‌های زیادی گوش دهند.

در توضیح مرگ به کودک به او شوک وارد نکنید

«هر چیزی که زندگی می‌کند، یک روز می‌میرد. مرگ پایان زندگی است. وقتی کسی می‌میرد، بدن آن‌ها کار نمی‌کند؛ آن‌ها دیگر نیازی به خوردن، نوشیدن و یا تنفس ندارند. مرگ مثل خوابیدن نیست. وقتی کسی بمیرد، آن‌ها برای همیشه مرده‌اند و نمی‌توانند بازگردند». این عبارت یک توضیح کوتاه و البته صادقانه در مورد مرگ است.

نگه داشتن پاسخ‌های کوتاه، ساده و عاری از جزئیات غیر ضروری می‌تواند به کودکان کمک کند توضیح شما را درک کرده و مسیر را برای ارتباطات آینده باز نگه دارد.

سه نکته کلیدی که هنگام توضیح مرگ به فرزند خود باید به خاطر داشته باشید.

در حالی که سن و شخصیت کودک شما نقش بزرگی در دیکته کردن اینکه چه اطلاعاتی مناسب و مفید خواهد بود دارد، اما رعایت نکات زیر می‌تواند به تعامل بهتر منجر شود و کودک مفهوم مرگ را ساده‌تر متوجه شود.

 1. صادق باشید و کودک را به سوال کردن تشویق کنید.

در طی توضیح خود به کودک خود بگویید که هر سوالی در ذهنش آمد را بپرسد. ممکن است برای تمامی سوالات او پاسخ کاملی نداشته باشید، اما می‌توانید با به کار بردن عبارت «من از این موضوع کاملا مطمئن نیستم»، به سوالات او جواب دهید تا اگر جواب کاملتری وجود داشت، بتواند آن را جایگزین کند.

 1. بگذارید آن‌ها بدانند که هر احساسی که دارند خوب است.

بگذارید کودک شما بداند که این مکالمه یک مکان امن است که در آن آزاد هستند تا هر چیزی را که ممکن است آن‌ها را نگران کند، بیان کنند و از بروز احساسات خود خجالت نکشند. مرگ یکی از موارد بسیار دردناک و دشوار است که مردم با آن روبرو هستند؛ بیان کردن آن از طریق احساسات برابر با ضعف نیست و قدرت رویارویی و جنگیدن با مشکلات را نشان می‌دهد.

 1. بگذارید کودک بداند که شما چه احساسی دارید.

در عین حال، شما باید به خودتان اجازه دهید احساساتتان را بروز دهید و این احساس را به فرزندتان نشان دهید. کودکان از این که چگونه بزرگسالان در زندگی خود به وضعیت‌های مختلف واکنش نشان می‌دهند، بسیار آگاه هستند. با اجازه دادن به بروز احساساتتان در هنگام حضور فرزندتان، نشان می‌دهید که بزرگسالان سالم، شاد، و قوی از بیان احساسات نمی‌ترسند و این کاملا طبیعی است که در طی چنین دوران غمگینی احساس ناراحتی کنند.

چگونه کودک شما ممکن است نسبت به توضیح شما درباره مرگ واکنش نشان دهد

خبر مرگ یک فرد محبوب و یادگیری در مورد این مفهوم می‌تواند تجربه بسیار دشواری برای کودکان باشد. وقتی آن‌ها شروع به پردازش این اطلاعات جدید می‌کنند، ممکن است به روش‌های مختلفی واکنش نشان دهند، که هر یک منحصر به شخصیت و خلق و خوی آن‌هاست. مهم نیست که عکس‌العمل آن‌ها چیست، درک کنید و بگذارید آن‌ها بدانند که ناراحتی، عصبانیت و هر چیزی که ممکن است احساس کنند، مناسب است.

تکرار همان سوال‌ها

ممکن است کودک سوالاتی که از شما درباره‌ی مرگ پرسیده است را دوباره بپرسد. تکرار این سوال‌ها اغلب به دلیل متوجه نشدن موضوع نیست و به خاطر دشوار بودن پذیرش چنین اطلاعاتی است. پس با حوصله و صبر به سوالات تکراری آن‌ها پاسخ دهید.

واکنش احساسی

کودکان ممکن است نسبت به خبر مرگ یا فکر مرگ که مستقیما بر آن‌ها اثر می‌گذارد واکنش نشان دهند. این واکنش‌ها نرمال هستند و به عنوان یک خروجی احساسی برای کودکان عمل می‌کنند تا ناامیدی، درماندگی، عصبانیت و ترس را بیان کنند که ممکن است احساس کنند.

در این زمان کودک خود را تنها نگذارید و در کنار او باشید. در طول مراسمات سوگواری هم از او غافل نشوید و در کنار او سوگواری کنید تا احساساتی که دارد را بتواند با شما به اشتراک بگذارد. شب‌ها اگر خواست کنار او بخوابید و جلوی بروز احساساتش را نگیرید.

سوالات متداولی که کودکان درباره مرگ دارند و نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها

سوالات کودکان درباره مردن

در طی توضیح شما از مفهوم مرگ برای کودک، او احتمالا سوالاتی در مورد مرگ، روند مرگ، و چه کسی در زندگی آن‌ها تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت، خواهند داشت. به یاد داشته باشید که اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، به کودک اطلاعات غلط ندهید و او را سردرگم نکنید. فقط بگویید نمی‌دانم. سوالات زیر از جمله سوالات متداول کودکان (به خصوص بچه‌های کوچک‌تر) و برخی نظرات در مورد نحوه پاسخ دادن به بهترین سوالات هستند.

– آیا من هم می‌میرم؟

همه چیزهایی که زنده هستند، خواهند مرد. حیوانات، گیاهان و حتی مردم اما چون کودکان به طور طبیعی بسیار سالم هستند، برای مدت بسیار طولانی نخواهند مرد.

– آیا شما خواهید مرد؟

بله. من یک موجود زنده هستم و یک روز خواهم مرد. بزرگسالان معمولا برای مدت طولانی زندگی می‌کنند و تماشا می‌کنند که بچه‌هایشان بزرگ شوند. همیشه کسی خواهد بود که از شما مراقبت کند.

– چرا مردم می‌میرند؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا مردم می‌میرند. افراد می‌توانند از سن زیاد، یک تصادف، یا مریض شدن با یک بیماری بسیار جدی جان خود را از دست بدهند. یک آرزو یا یک فکر هرگز نمی‌تواند فردی را بکشد.

 – بعد از مرگ یک نفر چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از مرگ یک نفر، ما با آن‌ها خداحافظی می‌کنیم. آن‌ها نمی‌توانند پس از مرگ با ما خداحافظی کنند؛ به جای آن، خانواده و دوستانشان دور هم جمع می‌شوند تا در مراسم تدفین خداحافظی کنند.

– وقتی مردم می‌میرند، کجا می‌روند؟

مشارکت کودک در سوگواری

وقتی یک نفر می‌میرد، بدن آن‌ها از کار می‌افتد و دیگر نمی‌تواند دوباره کار کند، اما افراد زیادی وجود دارند که معتقدند بخش ویژه‌ای از ما (روح) پس از مرگ وجود دارد. همچنین او در خاطرات ما زندگی می‌کند و به ما اجازه می‌دهد که او را پس از مرگ دوست داشته باشیم و به خاطر داشته باشیم.”

آیا باید از عقاید مذهبی یا فرهنگی در توضیح خود از مرگ استفاده کنید؟

بسیاری از ما از ایمان خود نیرو می‌گیریم و بر آن تکیه می‌کنیم تا عزم خود را در طی دوران تلاش، به ویژه بعد از مرگ یکی از عزیزان خود تقویت کنیم. اگر چه مذهب می‌تواند سنگ بنای مهم زندگی برای بسیاری باشد، اما اگر یک عامل قوی و پایدار در زندگی کودک نباشد، ممکن است هنگام بحث درباره مرگ گیج‌کننده و یا ترسناک باشد.

اگر توضیح مفهوم مرگ برای کودک شامل باورهای مذهبی خانواده‌تان در رابطه با مرگ باشد، بر روی کمک به کودک خود برای درک آرامش و راحتی که مذهب شما در طی چنین دوران سخت و غمگینی ایجاد می‌کند تمرکز کنید.

نکته متفرقه: با استفاده از تست شخصیت شناسی موجود در مقاله لینک شده، بفهمید که فرزندتان چه دیدگاهی درباره مرگ دارد!

کلام آخر

بعد از سوگواری به زندگی عادی خود برگردید

بعد از مرگ عزیزان و اطرافیان، بسیار مهم است که چگونه با کودک خود رفتار می‌کنید و برای او چه شرایطی را رقم می‌زنید. سعی نکنید که کودکتان را از این شرایط دور کنید. مرگ جزئی از زندگی موجودات زنده است که باید مثل خیلی از موارد دیگر نحوه برخورد با آن را بیاموزند.

در این مطلب سعی کردیم تمامی مواردی که باید مفهوم مرگ برای کودک خود توضیح دهید را بیان کنیم. امیدواریم که این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و خوشحال می‌شویم که تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: وبسایت crhcf و kidshealth

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط 1 / 5. تعداد امتیازها: 2

هیج امتیازی تا پیش از این داده نشده! شما اولین نفر باشید

دیدگاه‌ها
 • منیره قاسمی گفت:

  سلام. پسرم 6 سالشه، خیلی درباره مرگ می‌پرسه و گریه می‌کنه! همیشه میگه اگه بمیری من تنها میشم، یا میگه دیگه نمی‌تونیم همدیگرو بغل کنیم، میگه روح‌ها نمیتونن بغل کنند! لطفاً راهنمایی کنید. ممنون

  • نگین حافظی گفت:

   سلام منیره عزیز، خیلی ممنون که نظرت رو با ما به اشتراک گذاشتی، بهتره به فرزندتون بگید که شما اصلا قصد تنها گذاشتنش رو ندارید و تا قرار نیست به این زودی جایی برید. بهش بگید که تا وقتی بزرگ بشه و خانواده خودش رو داشته باشه کنارش هستید. ضمنا چون شش سالشه وقت مناسبیه که با نشون دادن پروسه خشک شدن یک گیاه، مفهوم واقعی مرگ رو به شکل کودکانه بیان کنید.

 • بهار گفت:

  درود بر شما سپاس از مطالب ارزشمندتون من دخترم چند روزی هستش به مرگ من یا دور از جون و ودش فک می‌کنه و خیلی استرسی شده از این بابت ناراحت من خیلی سعی کردم باهاش صحبت کنم راهکار دادم ولی ممنون میشم بفرمایید چکاب انجام بدم که دیگه این ترس رو نداشته باشه آیا نیاز به مشاوره هستش سپاس از پاسخگویتون

  • نگین حافظی گفت:

   سلام دوست خوبم. البته که اگه سن فرزندتون رو گفته بودید، بهتر میتونستیم راهنماییتون کنیم. ولی اینکه توی چند روز گذشته و به شکل ناگهانی فرزندتون به فکر مرگ افتاده، نشون میده که احتمالا از طریق فیلم، کتاب یا شنیدن از کسی، اطلاعات جدیدی که تا به حال نداشته رو راجع به این موضوع پیدا کرده و داره سعی میکنه این اطلاعات رو تفسیر کنه. پیشنهاد ما بهتون اینه که:
   1- قبل از شروع هر نوع صحبتی، اول از خود کودک بپرسید که تو درباره مرگ چی فکر میکنی؟ (به این شکل که اینبار که در این مورد صحبت کرد یا سوال کرد، ازش بپرسید که خودت چی فکر میکنی)
   اینطوری متوجه میشید که دقیقا چی میدونه و چقدر میدونه.
   2- بعد از اینکه متوجه شدید چقدر میدونه و به چه شکل، توی همون حالت و چارچوبی که خودش توی ذهنش داره و بدون دادن اطلاعات بیشتر، همون اطلاعات خودش رو دسته بندی کنید و به دور از استرس به خودش برگردونید.
   3- اگه این کار کارساز نبود و استرسش بیشتر شد یا باقی موند و برای حدود یکماه یا بیشتر ادامه داشت یک صحبت کودکانه رو برای دادن اطلاعات درست ولی در حد سن و فهمش شروع کنید.
   4- اگه هیچ کدوم از روشهای بالا کارساز نبودن به متخصص مراجعه کنید.

 • نرگس ظریف گفت:

  سلام کودک سه سال و هشت ماههدارم در پارک بادیدن یک بچه گربه مرده مواجهه شدیم و از دیدن این بچه گریه مرده پسرم بسیار ناراحت شد و شروع به پرسیدن اینکه چرا چشمهاش بطته است و چرا دهن نداره و چرا بلند نمیشه کرد البته بچه دیگری اونجا بود بهشگفت مرده ولی پسرم متوجه نمیشد چرا حالا چشمهاش بسته است نمی دانستم جی بگم چون خیلی ناراحت بود

  • نگین حافظی گفت:

   سلام دوست خوبم. این اتفاق فرصت خوبیه تا فرزندتون رو در حد درک و سنش با موضوع مرگ مواجه کنید. برای اینکار با توجه به اینکه سن فرزندتون پایین هست توصیه میکنم دوتا گلدون تهیه کنید. به یکیش رسیدگی کنید و به دیگری نه. بعدش که یک گلدون خشک شد، دیگه زنده نبودن این گیاه رو به کودک توضیح بدید.

 • سحر حسینی گفت:

  با عرض سلام و ممنون از راهنمایی های ارزنده شما
  من پسرم شش ساله است بعد دیدن یک کارتون در مورد مرگ حالا چند ماهی است همیشه گریه میکنه میگه مامان اگه من بمیرم شما چیکار میکنید چرا من مردم دوباره زنده نمیشم من نمیخواهم پیر بشم چون میمیرم
  چند وقتی است میگه بریم کلیسا بریم اونجا قبر ها رو ببینیم چرا اونا مردن.
  من خیلی تلاش کردم در این مورد حرف
  بزنم با صحبت های من قانع میشه ولی بعد چند روز وقت از چیزی ناراحته دوباره تکرار می‌کنه ،
  خواهشمندم منو راهنمایی کنید نمیدونم چیکار کنم.

  • نگین حافظی گفت:

   سلام دوست گرامی. اگه فکر کردن به این اتفاق وقت و انرژی خیلی زیادی از فرزندتون میگیره؛ بهتره با یک مشاور بهش کمک کنید. اما اگه نخواید این کار رو انجام بدید؛ توصیه میکنم خودتون حقیقت مرگ رو (نه به شکل تیره و ناراحت کننده بلکه به شکل بیطرفانه و مناسب سن کودک) براش توضیح بدید. بهترین روش کمک گرفتن از گیاه هست.

 • دیانا روحی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من خواهرم ۱۱سالشه و دیروز اتفاقی برنامه ی زندگی پس از زندگی (راجب مرگ و بهشت و جهنم میگه)رو دید

  این دو روز خیلی ذهنش درگیره و میگه مگه ما وقتی بریم بهشت و جهنم زندگی اونجا بالاخره ی روز تموم نمیشه؟ی روز نباید همه چیز نابود بشه؟حتی میگه مگه ی روز همه چیز حتی خداهم بالاخره نباید تموم بشه؟
  من خیلی سعی نکردم کامل بهش توضیح بدم که دوباره ذهنش درگیر نشه
  فقط گفتم :زندگی اصلی ما اونجاست و اونجا همیشگیه و خیلی بهتره و…
  اما بازم میگه من نمیخوام پیر شم و نمیخوام بمیرم ،اگه بریم اون دنیا من خسته میشم اونجا تموم نمیشه و …
  میشه راهنمایی کنید چجوری جواب سوالای ذهنشُ بدم،چی بگم بهش تا قانع بشه خیالش از ای موضوع داحت بشه❤❤

  • نگین حافظی گفت:

   سلام دوست خوبم. با توجه به سن خواهرتون پیشنهاد میکنیم متناسب با سنش در مورد این موضوع باهاش صحبت کنید و با استفاده از کتابهای نوجوانان بهش این موضوع رو بگید که زندگی بعد از مرگ هم مانند زندگی در دنیا دارای شیرینی‌های خودش خواهد بود و اینکه کسی اطلاعات کاملی از دنیای بعد از مرگ نداره. ضمن اینکه این رو هم حتما بهش یادآوری بکنید که تا پیری و مرگ راه سالهای زیادی هست پس نباید از الان نگران این موضوع باشه

 • رضاپور گفت:

  سلام . ممنون از توضیحات کاملتون . پسر من ۷ سالشه . از دو سال پیش که دید یوی از بچه های فامیل بر اثر بیماری فوت کرد همیشه نگرانه مردنه . خیلی در مورد مرگ صحبت میکنه . قبلنا بیشتر در مورد مردن پیر مرد و پیر زن اما جدیدا در مورد مردن خودش . نمیدونم چه جوابی بدم . خیلی گیج شدم . در مورد بهشت براش حرف زدم اما حس میکنم اشتباه کردم . ممنون میشم راهنماییم کنید

  • نگین حافظی گفت:

   سلام دوست خوبم. ازاونجاییکه فرزند شما با اتفاق اینچنینی روبرو شده بهتون توصیه میکنیم از متخصص برای پاسخ دادن سوالش کمک بگیرید تا به پاسخ بیشتر اعتماد کنه. ولی اگه نخواید این کار رو انجام بدید بهتره از دلایل فوت و مرگ یک گیاه کمک بگیرید. به این شکل که به کودکتون یک گیاه بدید. بگید بهش نور و آب نرسونه و گیاه دیگه ای رو بدید که بهش رسیدگی کافی رو برسونه. بعدش بهش با همین گیاهها توضیح بدید که چرا گیاهی که بهش مراقبت کافی و نیازهاش نرسید از بین رفت و دیگری موند. بعدش بگید که آدمها هم درصورتی که وارد یک شرایط خیلی خاص از نبود سلامت قرار بگیرن فوت میشن و در غیراینصورت اتفاقی نمیوفته

 • زهرانقوی گفت:

  سلام ممنون ازمطالبتون پسر من ۵سال نیم شه الان یه هفتست که همش درباره مرگ حرف میزنه خیلی نگرانشیم مثلا اگه دستش کثیف باشه حواسش نباشه بزنه به دهنش گریه میکنه میپرسه مامان من میمیرم یامیگه اگه بمیرم شماچیکارمیکنید یاهم میگه بچه هامیمیرن من نمیخوام پیربشم خلاصه هرچیزوهرکاروبه مرگ ربط میده خلاصه دم به دقیقه اگه هرکاری کنه میپرسه دورازجونش من میمیرم توروخدا یه راهنمایی کنید چطورقانعش کنم اگه چیزی بخوره خوشش نیاد میگه مامان توام کوچیک بودی این خوراکی روخوردی اگه بگم نه میگه من خوردم یعنی میمیرم منم مجبور میشم بگم که خوردم چیزیم نشد

  • لیلا افشار گفت:

   سلام دوست عزیز. ممنون از حسن توجهتون.
   اول از همه چون نگرانی رو توی نوشته تون دیدم بگم که نگران نباشید:)‌ پسر شما توی سن پرسش هست و توی این دوران بچه ها اصولا از مسائلی که درکشون به مراتب سختتره سوالات بیشتری میپرسن و ذهنشون به این موارد بیشتر معطوف میشه. پس اول از همه آرامشتون رو حفظ کنید و سعی کنید طوری جواب بدید که نگرانی یا علاقه به فرار از این موضوع رو در لحن شما متوجه نشه. چون در اینصورت علاقه بیشتری به دونستن در این باره نشون میده. سعی کنید مثل همه ی موارد طبیعی در زندگی انسانها مرگ رو هم به عنوان یک یک فرآیند طبیعی برای کودکتون تعریف کنید. طوری که براش ترسناک و عجیب نباشه. در مرحله بعد بهش توضیح بدید که موارد ساده ای مثل خوردن مواد غذایی نرمال یا نشستن مداوم دستها نمیتونه باعث مرگ بشه و لازم نیست برای انجام هر کار ساده ای به این فکر کنه که این عمل میتونه باعث مرگ بشه یا نه. تاکید میکنم که در کمال آرامش بهش دراین باره توضیح بدید و از جواب دادن طفره نرید تا هرچیزی که توی ذهنش هست رو با آرامش بپرسه و ذهنش خالی از نگرانی بشه. بهش این آرامش رو بدید که همیشه حامی و مراقبش هستید. مطمئن باشید اگر خودتون برای پاسخ دراین باره استرسی نشون ندید فرزندتون هم رفته رفته این مساله مثل باقی مسایل براش جا میفته و دیگه علاقه ای برای حساسیت نشون دادن به این موضوع نداره.
   امیدوارم پاسخ براتون مفید بوده باشه زهرا جان.

 • میترا گفت:

  سلام.
  پسر من تقریبا ۶ ساله س.
  در مورد مرگ و برگشت ناپذیریش میدونه کاملا. اما جدیدا میپرسه وقتی آدمها میمیرن کجا میرن؟ میرن زیر خاک؟ یا تو هوا؟ یا پیش خدا؟
  من باید چی بگم بهش

  • نگین حافظی گفت:

   سلام دوست گرامی. با توجه به اینکه فرزند شما درباره برگشت ناپذیری مرگ میدونه، و سوال هم کرده، بهتره بهش بگید که جسم میره زیر خاک و روح میره پیش خدا ( درمورد بهشت و جهنم براساس باور خانوادگی خودتون میتونید اطلاعات بدید، ولی توی این سن خیلی توصیه نمیشه)

 • سمانه رحیمی گفت:

  با عشق و ادب ، پسر کلاس اولیه ، امروز اولش از تنهایی دسشویی رفتن شروع شد بعد بغص کرد و گفت مگه ما مجبوریم حتما بمیریم ، بعدا چی میشه ما کجا میریم و ابراز ترس و نگرانی . من اول ازش پرسیدم که خودش در این مورد چی فکر میکنه فقط ابراز ترس و نگرانی کرد من متاسفانه چیزی که به دهنم رسید رو گفتم ، اینکه ما قبلا یه دنیای دیگه بودیم الان اینجا ییم اگه خوب زندگی کنیم و مواطب خودمون باشیم میتونیم صد سال بمونیم و از سالمندهای سرحال فامیل مثال زدم بعد گفتم ما وارد یه دنیای دیگه میشیم و اونجا از اینجا بهتره . با اینکه اصلا مدهبی هم نیستم نمیدونم چرا اینو گفتم . بعد پرسید میشه اونجا هم شما پدر و مادر من باشید گفتم بله . بعد گفت اینا رو از کجا میدونی گفتم مطمین نیستم ولی اینطوری شنیدم ! بچه خوشحال و شاد برگشت به حال خودش که یهو پدرش اومد ، پسرم شنیده هاشو با اون درمیان گداست پدرش کاملا گفته های منو نقض کرد و گفت ما خاک میشیم و تموم میشیم و فلان بعد دید اوصاع داره خراب میشه خواست ماسمالی کنه که بدتر شد . پسرم قبل خواب یه اشاراتی کرد ولی من خیلی نگرانم چون بچه توداریه از اینکه روانش مضطرب بشه میترسم چکار کنم الان؟

  • Admin گفت:

   مواجه شدن با ترس‌های کودکان درباره مرگ می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در چنین موقعیت‌هایی، سعی کنید تا به آرامی و با دقت به نگرانی‌های او پاسخ دهید. این چند پیشنهاد می‌تواند به شما کمک کند:

   گفتگو و گوش دادن:

   از او بخواهید بیشتر درباره احساساتش صحبت کند. پرسیدن سؤالات باز و نشان دادن همدلی می‌تواند او را تشویق به باز کردن دل کند. مثلاً بپرسید: “چه چیزی تو را نگران می‌کند؟” یا “درباره مرگ چه چیزی تو را ترسانده است؟”
   تأیید احساسات:

   به او بگویید که احساس ترس و نگرانی کاملاً طبیعی است. احساسات او را نادیده نگیرید یا کم اهمیت جلوه ندهید.
   اطلاعات سن‌پذیر:

   به زبان ساده و مناسب سن او توضیح دهید که مرگ بخشی از چرخه زندگی است. می‌توانید از مثال‌های طبیعی مانند گل‌ها و درختان استفاده کنید که چگونه از بذر شروع می‌شوند، رشد می‌کنند و در نهایت می‌میرند و دوباره بذر می‌دهند.
   پاسخ‌های مختلف:

   توضیح دهید که مردم در مورد مرگ نظرات مختلفی دارند. برخی به زندگی پس از مرگ اعتقاد دارند و برخی دیگر نه. شما می‌توانید به او بگویید که مهم این است که هر کسی به چه چیزی باور دارد و این باورها برای هر فرد متفاوت است.
   امنیت و عشق:

   به او اطمینان دهید که شما همیشه در کنار او هستید و او را حمایت می‌کنید. ایجاد حس امنیت و عشق به او کمک می‌کند تا آرامش بیشتری پیدا کند.
   منابع مناسب:

   از کتاب‌های کودکانه درباره مرگ و زندگی استفاده کنید که به زبان ساده و با تصاویر مناسب این مفاهیم را توضیح می‌دهند. این کتاب‌ها می‌توانند به کودکان کمک کنند تا بهتر این موضوعات را درک کنند.
   مشاوره تخصصی:

   اگر نگرانی‌ها و ترس‌های او ادامه داشت و یا شدت گرفت، ممکن است بخواهید با یک روانشناس کودک مشورت کنید تا راهنمایی‌های تخصصی‌تری دریافت کنید.
   به یاد داشته باشید که این نوع از گفتگوها نیازمند صبر و همدلی هستند و با گذر زمان و توجه مستمر، نگرانی‌های او کمتر خواهد شد.

 • امین روانشناس گفت:

  سوالان خود در در مورد مرگ وسوگ را از روانشناس بپرسید هر گونه برخورد اشتباه در این زمینه می‌تواند آثار مخربی را برای کودک به همراه داشته باشد