دست ورزی با خمیر بازی در نورولند

بازی کودکان ابزاری مفید و بستری مناسب برای تقویت انواع توانایی‌ها در کودکان است. بعضی از توانایی‌ها به دلیل نقشی که در یادگیری دیگر مهارت‌ها دارند جزو مهارت‌های پایه‌ای محسوب می‌شوند و از این نظر و تقویت و توجه به آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.  در متن پیشین در مورد بازی‌های مفید برای تقویت مهارت شنیداری ارائه شد. با آموزش دیگری با نورولند همراه باشید.
دست ورزی به دلیل اهمیتی که در مهارت‌های متفاوتی مثل نقاشی کشیدن و نوشتن دارد؛ یکی از مهم‌ترین مهارت‌های پایه‌ای است که باید در کودکان تقویت شود. بازی های هدفمند برای کودکان و حتی انجام هر کار ساده‌ای مثلِ فشردنِ خمیر بازی در دست و یا بستنِ دکمه‌ی لباس می‌تواند تمرینی مفید برای تقویت دست ورزی در کودکان محسوب شود. همچنین بازیهای موبایلی‌ای که در آن کودک برای انجام بازی نیاز به انجام حرکات زیادی بر روی صفحه موبایل با انگشتان خود داشته باشد برای تقویت دست‌ورزی مناسب هستند. از نمونه این بازی‌ها می‌توان بازی موبایلی نورولند را نام برد که از این لینک قابل دانلود است.

مهارت بستن دکمه کودک

چند بازی برای تقویت مهارت دست ورزی

تعداد زیادی بازی کودکانه‌ ی ساده و متفاوت برای تقویت این مهارت وجود دارند که به دلیل اهمیت ذکر شده برای این مهارت؛ در این مقاله به تعدادی از بازی‌های مفید اشاره خواهیم داشت.

1. به وسیله‌ی چند تکه کارتن ابزاری درست کنید که چند سوراخ یا مسیر در آن ایجاد شده باشد. تیله‌هایی را روی سطح درست شده قرار دهید و از کودک بخواهید با دست‌هاییش طوری صفحه را در دست بگیرد و آن را تکان دهد که تلیه‌ها به سمت سوراخ یا مسیر هدفی که در آن تعبیه شده‌اند هدایت شوند.

2. به وسیله‌ی قلم بر روی صفحه‌ی کاغذ مسیرهایی با پیچ و خم زیاد رسم کنید (یا به وسیله‌ی نخ روی میز یا هر سطح دیگری این مسیرها را ایجاد کنید) و از کودک بخواهید المانی مثلِ دربِ بطری را به وسیله‌ی انگشتانش و با گذشتن از روی خطوط ایجاد شده به طور پیوسته؛ به مقصدی که مشخص کرده‌اید هدایت کند.

3. اشکالی را بر روی کاغذ یا مقوا رسم کنید و از کودک بخواهید به کمک قیچی از روی خطوط برش ایجاد کند (ترجیحا خطوط را با پیچ و خم زیاد رسم کنید)

دقت و مهارت کودک

4. اشکال ساده‌ی متفاوتی را هدف قرار داده و از کودک بخواید به وسیله‌ی خمیر بازی یا گِل سفال آن اشکال را ایجاد کند.

5. دو لیوان که یکی از آن‌ها خالی و دیگری پر از آب (یا مایع جذابی برای کودک) است و یک سرنگ را به کودک بدهید. از او بخواهید به وسیله‌ی سرنگ مایع را از لیوان مبدا به لیوان مقصد انتقال دهد. (می‌توانید تعداد لیوان‌ها را افزایش دهید)

6. پشت ظروف یک بار مصرف سلولزی حروف یا اشکالی را بکشید و از کودک بخواهید به کمک نوک مداد دورتادور شکل را سوراخ‌های منظمی ایجاد کند.

7. با چند مداد رنگی مختلف خطوطی پر پیچ و خم رسم کنید (تکه‌ای از خطوط به رنگ قرمز، تکه‌ای سبز و…) و بر روی مسیر سوراخ‌هایی ایجاد کنید. تعدادی نی از رنگ‌هایی که خطوط با آن‌ها رسم شده است در برابر کودک قرار دهید و از او بخواهید سوراخ‌های هر مسیر را با نی‌های همرنگ پر کند.
پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت آموزش‌های بیشتر و متنوع‌تر به این صفحه اینستاگرام مراجعه کنید و از آموزش‌های آن استفاده کنید.

8. بر روی یک ورق کارتن تعدادی سوراخ ایجاد کنید و از کودک بخواهید به کمک بند کفش و یا کاموا از مسیرهای متفاوتی که شما مشخص می‌کنید از مبدا به مقصد مورد نظر برسد. و یا مد‌ل‌های مختلف گره زدن را بر روی آن تمرین کند.

9. تعدادی شی ریز مثلِ لوبیا، تکه‌های پنبه یا خرده‌های کارتن را در ظرفی قرار داده و از کودک بخواهید به کمک گیره‌ی لباس آن‌ها را در به ظرفی دیگر انتقال دهد.

مهارت دست ورزی و بازی با رنگ کودک

10. تعدادی لباس که دکمه و زیپ داشته باشند را در مقابل خود و کودک قرار دهید و در باز کردن و بستن زیپ و دکمه‌ی لباس‌ها مسابقه‌ای را با او شکل دهید.

11. تعدادی گیره و تکه‌هایی از کاغذ را در اختیار کودک قرار دهید. نخی را به دو طرفِ پایه‌های یک میز بسته و از کودک بخواهید تکه‌ کاغذها را به کمک گیره از نخ آیزان کند.

بازی با لگو (بلوک‌های ساختمانی اسباب بازی)، تفنگ آب‌پاش، اریگامی، نقاشی و رنگ‌آمیزی به وسیله‌ی ابزار مختلف مثل مداد، قلم‌مو و سرانگشتان رنگ شده با گواش بر روی سطوح مختلف از دیگر موارد مناسب برای بازی کودکان است که می‌توان برای تقویت مهارت دست ورزی، و به عنوان بازی های هدفمند برای کودکان به سادگی در خانه انجام داد.

منابع:

وبسایت understood

وبسایت inspiro

وبسایت آرتیکالا

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *