فهرست
تقویت مهارت‌های دستی در کودکان
مهارت دست ورزی در کودکان چیست و چرا مهم است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
لیلا افشار
1 نظرات

مهارت دست ورزی و دستی کودک

مهارت‌ دستی و مهارت دست ورزی کودک  عبارتند از توانایی استفاده‌ی درست از ماهیچه‌های کوچکی که کنترل دست و انگشت‌ها را برعهده دارد. با پیشرفت این مهارت‌ها کودک قادر به انجام کارهای مهمی مانند بستن دکمه و بند کفش، غذا خوردن، نقاشی کشیدن و نوشتن خواهد بود. این توانایی‌ها به تدریج از طریق تجربه و انواع ابزار و اسباب بازی‌ها و حتی مواد غذایی توسعه می‌یابد.

چرا تقویت مهارت‌ دستی در کودکان مهم است؟

دست‌های کوچک کودکان به ایجاد مهارت و قدرت نیاز دارند. ما به عنوان والدین می‌توانیم با تشویق کودکان به بازی، اکتشاف و تعامل با موارد مختلف، به این روند کمک کنیم. اسباب بازی ها، اتصال دهنده‌های لباس مثل دکمه و زیپ، قیچی ایمن و خمیر بازی همگی نمونه‌هایی هستند که پیشرفت حرکتی خوبی را در کودکان به وجود می‌آورند. حتی انجام کارهای مناسب سن در آشپزخانه روش‌های خوبی برای کمک به مهارت های دستی کودکان است.

این نوع فعالیت و مهارت دستی در حقیقت به آماده سازی کودک برای نگه داشتن و استفاده از مداد کمک می‌کند. توانایی انجام این کار اولین قدم برای یادگیری رنگ آمیزی، ترسیم و نهایتا نوشتن است.
به دلیل اهمیت این موضوع نورولند مقالاتی را جهت معرفی بازی‌هایی برای تقویت این مهارت تهیه دیده است. در این مقاله نیز به چند بازی و فعالیت مناسب که برای تقویت مهارت‌های دستی در کودکان مفید است اشاره می‎کنیم. همچنین برای اینکه با بازی‌های بیشتری آشنا شوید توصیه می‌کنیم این پیج اینستاگرامی را دنبال کنید و از راهکارهای مفید آن استفاده کنید.

[11 بازی کودکانه برای تقویت مهارت دست ورزی]

جمع‌آوری دانه‌های ریز با انگشت

انواع دانه‌ها مثل عدس یا اشیا ریز را در ظرفی قرار دهید. با مراقبت کامل؛ از کودک بخواهید دانه‌ها را یک به یک برداشته و به ظرف دیگری انتقال دهد. این فعالیت یک پیش‌زمینه‌ی لازم برای نگه داشتن مداد در دست است.

اوریگامی

یکی از سرگرمی‌های آسان و جالب که به تقویت دست‌ ورزی کودک نیز کمک می‌کند اوریگامی است. برای انجام این فعالیت جذاب فقط به کاغذ احتیاج دارید. ما در نورولند آموزش‌های فراوانی برای ساخت انواع اوریگامی ساده و زیبا ارائه کرده‌ایم.

رنگ آمیزی

اگر فرزندتان به رنگ‌آمیزی علاقه نشان می‌دهد از این فرصت استفاده کنید. سعی کنید حتما مدادرنگی‌های کوچکی تهیه کنید که متناسب با دستان کوچک او باشد. کودک را آزاد بگذارید تا هر چه که مایل است را بر روی کاغذ بکشید. حتی خط خطی کند.

نقاشی و رنگ‌امیزی کودکان برای تقویت مهارت دست ورزی

نقاشی با انگشت

علاوه بر نقاشی با مداد رنگی؛ حتما اجازه‌ی نقاشی با انگشت را هم به کودک خود بدهید.

چرخاندن دست

فعالیت‌هایی مثل چرخاندن فرمان با دست بسیار برای تقویت مهارت دست ورزی کودک و حرکت دست او مفید است.
برای این هدف؛ می‌توانید با یک قطعه کارتن یک ماز درست کنید. سپس با قرار دادن یک تیله روی آن از کودک بخواهید با حرکت دادن کارتن تیله را به مقصد برساند.
ویدئوی زیر نمونه‌ای از این بازی جالب را نشان می‌دهد.

حل معماهای پازلی

پازل‌های ساده می‌تواند به دست ورزی کودک کمک کند تا در مورد دستکاری اشیاء از طریق چرخاندن و  قرار دادن قطعات آگاهی کسب کند.

انجام فعالیت‌های دو دستی

هر فعالیتی که کودک شما را به هماهنگی هر دو دست تشویق کند ابزاری عالی برای تقویت دست ورزی است. به عنوان مثال استفاده از خمیر بازی و غلتاندن آن روی یک سطح صاف و ساخت یک مار بلند؛ می‌تواند فعالیت مناسبی برای این کار باشد. استفاده از فوم و تولید کف و بازی با آن نیز برای کودکان جذاب خواهد بود.

به عنوان مثالی دیگر؛ می‎توانید با قرار دادن دستان خود بر روی یک سطح صاف و حرکت آن‌ها کودک را تشویق به تقلید از خود کنید. این فعالیت را همانند یک بازی جذاب انجام دهید. در ویدئوی زیر، این فعالیت را مشاهده می‌کنید.

بازی با دکمه و بند

فشار دادن دکمه، باز و بسته کردن زیپ و دکمه، باز و بسته کردن بند کفش و گره زدن به تقویت مهارت ‌های دستی کودکان کمک زیادی می‌کند.

بازی با کش و نخ

یکی دیگر از فعالیت‌های جالب و مفید برای تقویت مهارت های دستی کودکان بازی با نخ و کش با انگشتان است. یک تکه کش یا نخِ گره زده را به کودک بدهید و از او بخواهید با چرخاندن آن در بین انگشتان خود سعی کند اشکال جالبی را درست کند.
ویدئوی زیر نمونه‌ای از انجام این بازی را نشان می‎‌دهد.

 برش دادن

سعی کنید با تهیه قیچی‌های کم خطر و مراقبت از کودک؛ او را تشویق به ایجاد برش‌هایی روی کاغذ کنید. می‌توانید برای موارد پیچیده‌تر خمیدگی و اشکالی را روی کاغذ بکشید و از کودک بخواهید روی آن خطوط برش ایجاد کند.

در نهایت، سعی کنید در طول روز به دنبال فرصت‌هایی باشید که کودک بتواند وسایل کوچک را دستکاری کند. با دست و انگشتان خود فشار دهد، بکشد و حرکات کوچکی را انجام دهد. به یاد داشته باشید که آگاهی از این فرصت‌ها اولین قدم برای کمک به فرزندتان در ایجاد مهارت های حرکتی است.

منبع: وبسایت penfieldbuildingblocks

دیدگاه‌ها
  • […] که در ابتدای مقاله و در مقاله مهارت‌های دستی گفتیم؛ دست ورزی از مهارت‌های پایه است که به راحتی با […]