فهرست
دست ورزی و مهارت دستی در کودکان
مهارت دست ورزی در کودکان چیست و چرا مهم است؟
۱۴۰۱/۱۱/۱۹
نگین حافظی
1 نظرات

آشنایی با مهارت دست ورزی و مهارت دستی کودک

 • آیا کودک شما وقتی از دستان خود برای فعالیت‌های روزمره خود استفاده می‌کند به راحتی خسته می‌شود؟
 • آیا هنگام در دست گرفتن مداد یا استفاده از زیپ یا بستن بند کفش هایش مشکل دارد؟

 

پس احتمالا او نیز مانند بسیاری از کودکان با ضعف مهارت دست ورزی دست و پنجه نرم می‌کند.

دست‌های کوچک کودکان به مهارت و قدرت نیاز دارند. ما به عنوان والدین می‌توانیم با تشویق کودکان به بازی، اکتشاف و تعامل با موارد مختلف، به این روند کمک کنیم. اسباب بازی ها، اتصال دهنده‌های لباس مثل دکمه و زیپ، قیچی ایمن و خمیر بازی همگی نمونه‌هایی هستند که پیشرفت حرکتی خوبی را در کودکان به وجود می‌آورند. حتی انجام کارهای مناسب سن در آشپزخانه روش‌های خوبی برای کمک به مهارت های دستی کودکان است.

این نوع فعالیت و مهارت دستی در حقیقت به آماده سازی کودک برای نگه داشتن و استفاده از مداد کمک می‌کند. توانایی انجام این کار اولین قدم برای یادگیری رنگ آمیزی، ترسیم و نهایتا نوشتن است.
به دلیل اهمیت این موضوع نورولند مقالاتی را جهت معرفی بازی‌هایی برای تقویت این مهارت تهیه دیده است. در این مقاله نیز به چند بازی و فعالیت مناسب که برای تقویت مهارت‌های دستی در کودکان و تقویت دست ورزی کودک مفید است اشاره می‎کنیم. همچنین برای اینکه با بازی‌های بیشتری آشنا شوید توصیه می‌کنیم این پیج اینستاگرامی را دنبال کنید و از راهکارهای مفید آن استفاده کنید.به دنبال راهی ساده برای تقویت دست ورزی فرزندتان هستید؟

مقاله 21 بازی کودکانه برای تقویت دست ورزی را از دست ندهید!


مهارت دستی کودک چیست و نشانه‌ ضعف دست ورزی کودک کدامند؟

مهارت‌ دستی و مهارت دست ورزی کودک عبارتند از توانایی استفاده‌ی درست از ماهیچه‌های کوچکی که کنترل دست و انگشت‌ها را برعهده دارد. با پیشرفت این مهارت‌ها کودک قادر به انجام کارهای مهمی مانند بستن دکمه و بند کفش، غذا خوردن، نقاشی کشیدن و نوشتن خواهد بود. این توانایی‌ها به تدریج از طریق تجربه و انواع ابزار و اسباب بازی‌ها و حتی مواد غذایی توسعه می‌یابد.

مهارت دست ورزی مستلزم هماهنگی عضلات ظریف دست و انگشتان، ترکیبی از مهارت‌هایی مانند هماهنگی دست و چشم، قدرت عضلانی، کشش مچ دست، برداشتن و گرفتن و همچنین برنامه ریزی حرکتی است.
رفتارهای روزمره‌ای از جمله لباس پوشیدن، تغذیه، غذا خوردن و عملکرد در مدرسه، مهارت‌های حرکتی ظریفی هستند که برای استقلال کودک مهم‌اند.

دست ورزی و مهارت دستی کودک از آغاز زندگی او مورد استفاده قرار می‌گیرد و به مرور زمان رشد می‌کند. وقتی کودک به بلوغ می‌رسد و مهارت‌های مختلف زندگی روزمره را به دست می‌آورد؛ از این توانایی‌ها استفاده بیشتری را خواهد کرد. ضعف دست ورزی ممکن است خود را به شکل مشکل در دست گرفتن مداد، خستگی سریع در حین نوشتن با دست یا ضمن سایر فعالیت های حرکتی ظریف مانند استفاده از قیچی، استفاده از زیپ یا بستن دکمه های لباس نشان دهد.

دست ورزی کودک

اگر به تقویت دست ورزی فرزند خود علاقه‌مند هستید؛ روش‌های تقویت این مهارت را در مقاله “21 بازی کودکانه برای تقویت دست ورزی” مطالعه کنید.

چرا تقویت مهارت‌ دستی در کودکان مهم است؟

مهارت دست ورزی کودک در کیفیت اجرای تمام کارهای روزمره از بستن بند کفش تا بریدن یک تکه سیب، موثر است. به همین دلیل است که کودکان باید دستانی قوی و توانمند داشته‌باشند.

چند نمونه از فعالیت‌های روزمره نیازمند مهارت دستی کودک عبارتند از:

 • غلتاندن
 • فشردن یا ورز دادن خمیر بازی
 • فشار دادن گیره لباس
 • پاشیدن بطری‌های اسپری
 • بازی با لگو

 • سنگ نوردی
 • فعالیت‌های دارای قیچی مانند تهیه کاردستی
 • بازی با پلاستیک حبابی
 • استفاده از انبر یا موچین
 • پخت و پز در آشپزخانه
 • استفاده از رایانه

 

 

 

منبع: وبسایت penfieldbuildingblocks

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

هیج امتیازی تا پیش از این داده نشده! شما اولین نفر باشید

دیدگاه‌ها
 • […] که در ابتدای مقاله و در مقاله مهارت‌های دستی گفتیم؛ دست ورزی از مهارت‌های پایه است که به راحتی با […]