فهرست
دست ورزی با خمیر بازی در نورولند
11 بازی کودکانه برای تقویت دست‌ ورزی کودک
۱۴۰۱/۰۷/۲۹
لیلا افشار
4 نظرات

تقویت دست‌ ورزی کودک در خانه

تقویت دست ورزی کودک، مهارت استفاده او از دستانش در شرایط مختلفی مانند هنگام گرفتن مداد، بستن دکمه لباس یا بند کفش است. تقویت دست ورزی به دلیل اهمیتی که در مهارت‌های متفاوتی مثل نقاشی کشیدن و نوشتن دارد؛ یکی از مهم‌ترین مهارت‌های پایه‌ای است که باید در کودکان تقویت شود.

از طرفی باید بدانیم که بازی‌های کودکانه ابزاری مفید و بستری مناسب برای تقویت انواع توانایی‌ها در کودکان هستند. بعضی از توانایی‌ها به دلیل نقشی که در یادگیری دیگر مهارت‌ها دارند جزو مهارت‌های پایه‌ای محسوب می‌شوند و از این نظر، تقویت و توجه به آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. بازی های هدفمند برای کودکان و حتی انجام هر کار ساده‌ای مثلِ فشردنِ خمیر بازی در دست و یا بستنِ دکمه‌ی لباس می‌تواند تمرینی مفید برای تقویت دست ورزی در کودکان محسوب شود. همچنین بازیهای موبایلی‌ای که در آن کودک برای انجام بازی نیاز به انجام حرکات زیادی بر روی صفحه موبایل با انگشتان خود داشته باشد برای تقویت دست‌ورزی مناسب هستند. از نمونه این بازی‌ها می‌توان بازی موبایلی نورولند را نام برد که از این لینک قابل دانلود است.

در مقاله‌ی پیشین نورولند بازی‌های مفیدی برای تقویت انواع مهارت کودک ارائه شد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بازی‌های مفیدی برای تقویت مهارت دست‌ ورزی کودک خود بیاموزید.

دست ورزی کودک

چند بازی برای تقویت دست‌ ورزی کودک

تعداد زیادی بازی کودکانه‌ ی ساده و متفاوت برای تقویت دست‌ورزی کودک وجود دارند که به دلیل اهمیت این مهارت، در این مقاله به 11 بازی از بازی‌های تقویت دست ورزی کودک اشاره خواهیم داشت.

1.تیله بازی تقویتی

برای انجام اولین بازی تقویت دست ورزی، به چند تیله و یک صفحه مقوا نیاز داریم. به وسیله‌ی یک مداد روی صفحه مقوایی چند سوراخ یا یک مسیر مارپیچ ماز مانند ایجاد کنید. تیله‌ها را روی سطح درست شده قرار دهید و از کودک بخواهید با دست‌هاییش طوری صفحه را در دست بگیرد و آن را تکان دهد که تیله‌ها در سوراخ بیفتند یا در مسیر هدف هدایت شوند.

2.ماز تقویت دست ورزی

در دومین بازی تقویت دست ورزی کودک به یک درب بطری، یک قلم و کاغذ یا نخ و میز نیاز داریم. به وسیله‌ی قلم بر روی صفحه‌ی کاغذ مسیرهایی با پیچ و خم زیاد رسم کنید (یا به وسیله‌ی نخ روی میز یا هر سطح دیگری این مسیرها را ایجاد کنید) و از کودک بخواهید وسیله‌ای مثلِ دربِ بطری را به کمک انگشتانش و با عبور از روی خطوط ایجاد شده به طور پیوسته؛ به مقصدی که مشخص کرده‌اید هدایت کند. این تمرین نیز مانند تمرین قبلی با ایجاد تحرک در دست کودک موجب دست ورزی او می‌شود.

3.کار با قیچی

کار با قیچی تمرین بعدی است که به تقویت دست ورزی کودک کمک می‌کند. اشکالی را بر روی کاغذ یا مقوا رسم کنید و از کودک بخواهید به کمک قیچی مناسب آن‌ها را ببرد. (ترجیحا خطوط را با پیچ و خم زیاد رسم کنید)

کار با قیچی برای تقویت دست

4.خمیر بازی هدفمند

استفاده از گل‌ها و خمیرهای بازی از دیگر روش‌های تقویت دست کودک است. اشکال ساده‌ی مختلفی را به کودک نشان داده و از او بخواید به وسیله‌ی خمیر بازی یا گِل سفال آن اشکال را بسازد.

5.آزمایش علمی برای تقویت دست ورزی

در تمرین بعدی به دو لیوان و یک سرنگ احتیاج داریم. لیوان‌ها که یکی از آن‌ها خالی و دیگری پر از آب (یا یک آبمیوه رنگی مناسب برای کودک) است و سرنگ را به کودک بدهید. از او بخواهید به وسیله‌ی سرنگ مایع را از لیوان پر به لیوان خالی انتقال دهد. (می‌توانید تعداد لیوان‌ها را افزایش دهید)

برای جذاب‌‌تر و آموزنده‌تر شدن این تمرین می‌توانید مانند ویدیوی زیر از چند مایع استفاده کرده و به وسیله همین تمرین، اعداد را به کودک آموزش دهید.

پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن تمرینات ساده آموزشی مشابه این تمرین به صفحه اینستاگرام نورولند سر بزنید.

6.بازی دست ورزی با مداد

با استفاده از چند ظرف یکبار مصرف دست ورزی کودک را تقویت خواهیم کرد. پشت ظروف یک بار مصرف سلولزی حروف یا اشکالی را بکشید و از کودک بخواهید به کمک نوک مداد دورتادور شکل را سوراخ‌های منظمی ایجاد کند.

7.نی بازی

برای تمرین هفتم به یک کاغذ، چند مدادرنگی و چند نی رنگی نیاز داریم. با مداد رنگی مختلف خطوط منحنی مختلفی رسم کنید (بخشی از خطوط به رنگ قرمز، تکه‌ای سبز و…باشد) و با یک مداد بر روی مسیر تهیه شده سوراخ‌هایی ایجاد کنید. تعدادی نی هم‌رنگ خطوط به کودک بدهید و از او بخواهید سوراخ‌های هر مسیر را با نی‌های همرنگ پر کند.

8.دست ورزی با طناب و بند کفش

از آنجاکه بستن بند کفش یکی از تمرینات کاربردی تقویت دست ورزی است؛ در این تمرین می‌خواهیم بندکفش بستن را با کودک تمرین کنیم. برای این کار چند سوراخ مانند سوراخ‌های روی کفش روی یک تکه کارتن ایجاد کنید. سپس از کودک بخواهید تا با استفاده از یک بند کفش آن‌ها را به هم وصل کند.

9.بازی با گیره کاغذ

بازی با گیره لباس از دیگر روش‌های ساده برای دست ورزی کودک است. تعدادی شی ریز مثلِ لوبیا، تکه‌های پنبه یا خرده‌ مقوا را در ظرفی قرار داده و از کودک بخواهید به کمک گیره‌ی لباس آن‌ها را در به ظرف دیگری انتقال دهد.

بازی تقویت دست ورزی

10. بستن دکمه و زیپ برای دست ورزی کودک

از دیگر کارهایی که به تقویت دست ورزی کودک کمک می‌کند؛ باز کردن و بستن زیپ و دکمه لباس است. برای این تمرین چند لباس مقابل خودتان و کودک قرار داده و مسابقه را شروع کنید! در مدت یک دقیقه هرکس تعداد بیشتری زیپ یا دکمه باز و بسته کرد؛ برنده است.

11.بازی تقویت دست ورزی کودک با وسایل دور ریختنی

برای اجرای تمرین آخر یک رول خالی دستمال کاغذی را مانند ویدیو تکه تکه کرده و با مداد رنگی تکه‌ها را به رنگ‌های مختلفی درآورید. حالا از مداد های رنگی به عنوان ستون استفاده کرده و کودک بخواهید تا هر حلقه دستمال کاغذی را از مداد هم رنگ خود رد کند.

جمع بندی

همانطور که در ابتدای مقاله و در مقاله مهارت دستی گفتیم که مهارت‌ دست ورزی از مهارت‌های پایه است که به راحتی با بازی قابل تقویت می‌باشد. بازی با لگو (بلوک‌های ساختمانی اسباب بازی)، تفنگ آب‌پاش، اوریگامی، نقاشی و رنگ‌آمیزی به وسیله‌ی ابزار مختلف مثل مداد، قلم‌مو و رنگ انگشتی بر روی سطوح مختلف از دیگر بازی‌‌های مناسب برای تقویت دست ورزی کودک است که به سادگی در خانه قابل اجرا هستند. شما چطور در خانه به تقویت دست ورزی کودک خود کمک می‌کنید؟

منابع:
منبع این مقاله، سه وبسایت  understood ،  inspiro و  آرتیکالا است.

پرسش و پاسخ

مهارت دست ورزی کودک چیست؟

به توانایی کودک در استفاده صحیح از دستانش مهارت دست ورزی می‌گویند. این مهارت به راحتی و با استفاده از نکات این مقاله قابل بهبود است.

آیا تقویت تقویت دست ورزی کودک در خانه امکان پذیر است؟

بله؛ با استفاده از تمرینات ساده‌ای مانند 11 تمرین بیان شده در این مقاله می‌توان مهارت دست ورزی کودک را در خانه تقویت کرد.

دیدگاه‌ها
  • […] با کودکان با هدف تقویت مهارت‌های مختلف؛ مثل تقویت مهارت دست‌ورزی، تقویت توجه و تمرکز وجود […]

  • […] لذت‌بخش برای کودکان است به تقویت توانایی حرکت دست و دست ورزی که در مقالات پیشین نورولند مطالبی پیرامون آن ارائه […]