هماهنگی چشم و دست

عبارت “هماهنگی چشم و دست” توانایی سیستم بصری بدن شما را برای پردازش اطلاعات دریافت‌شده از طریق چشم‌ها و استفاده از آن برای هدایت حرکات دست‌ها توصیف می‌کند. تنیس، گلف، بیس بال و بسکتبال مشخصا به این مهارت نیاز دارند اما تعاملات مطلوب بین مغز، چشم‌ها و اعضای بدن نیز برای کارهای ساده روزمره و عادی هم ضروری هستند. تا انتهای این مطلب با نورولند همراه باشید تا بیشتر با این مهارت آشنا شوید.

هماهنگی چشم و دست چیست؟

هماهنگی چشم و دست، توانایی انجام فعالیت‌هایی است که به استفاده همزمان از دست و چشم ما نیاز دارد، مانند فعالیتی که از اطلاعاتی که چشم ما دریافت می‌کند (ادراک سه‌بعدی بصری)برای هدایت دستان ما برای انجام یک حرکت استفاده می‌کند.

ما از چشم‌های خود برای جلب توجه مستقیم به یک محرک استفاده می‌کنیم و به مغز کمک می‌کنیم درک کند که بدن در کجای فضا قرار دارد (خود ادراک).

ما از دست‌های خود برای انجام همزمان یک کار مشخص براساس اطلاعات تصویری که چشم ما دریافت می‌کند استفاده می‌کنیم.

هماهنگی چشم و دست یک توانایی ادراکی پیچیده است، چون ما را فرا می‌خواند تا مهارت‌های حرکتی و حرکتی خود را با هم متحد کنیم، و اجازه دهیم که با تحریک بصری چشمان ما دریافت شود. هماهنگی چشم و دست به خصوص برای رشد طبیعی کودک و موفقیت تحصیلی مهم است، اما یک مهارت مهم است که بزرگسالان در فعالیت‌های بی شماری به صورت روزانه بکار می‌برند.

اغلب فعالیت‌هایی که در زندگی روزمره شما انجام می‌دهید از هماهنگی چشم و دست استفاده می‌کنند که به همین دلیل مهم است که اطمینان حاصل کنید که این کار تا جایی که ممکن است توسعه پیدا کرده‌است. به طور کلی، ما از اطلاعات بصری برای اصلاح رفتاری که برای یک موقعیت مناسب نیست استفاده می‌کنیم، که یکی از دلایلی است که چرا این مهارت شناختی بسیار مهم است.

هماهنگی چشم و دست چگونه اتفاق می‌افتد؟

هماهنگی چشم و دست یک فرآیند عصبی پیچیده است. این کار زمانی آغاز می‌شود که چشم‌ها اطلاعات بصری را به مغز ارسال می‌کنند، که به نوبه خود داده‌ها را با هم ترکیب کرده و آن‌ها را به یک تصویر سه‌بعدی تبدیل می‌کند. دو سیستم به مغز کمک می‌کنند تا این کار را انجام دهد: سیستم مرکزی شی را شناسایی کرده، و سیستم پیرامونی موقعیت شی در فضا را مشخص می‌کند. هنگامی که اطلاعات پردازش‌شده، مخچه در واقع اطلاعات را برای سیستم حرکتی بدن که دست باشد، ارسال می‌کند. هرچقدر این فرآیند با سرعت و دقت بیشتری انجام شود، هماهنگی چشم و دست تقویت خواهد شد.

هماهنگی چشم و دست چه تاثیراتی دارد؟

نشانه‌های هماهنگی چشم و دست هنگام مشاهده کودک آسیب‌دیده یا بزرگ‌سال انجام یک کار ساده، به سرعت مشهود می‌شود. پیتر اس. Westwood در کتاب خود با عنوان “ناتوانی‌های یادگیری و یادگیری: کتاب راهنما برای معلمان”، تحقیقی نشان می‌دهد که دستخط ضعیف نتیجه نقص هماهنگی چشم و دست است.

در موارد شدید، این اختلال ممکن است توسط dyspraxia ایجاد شود، یک وضعیت عصبی که هماهنگی مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بنیاد Dyspraxia علایم دیگری از این اختلال را لیست می‌کند که شامل ناتوانی در پختن، نوع، بستن کفش، رانندگی یک اتومبیل یا مواردی از این دست است.

مزایا

هماهنگی چشم و دست ممکن است منجر به زمان واکنش بهتری شود و همچنین چابکی و چالاکی را افزایش دهد. به علاوه به تقویت مهارت‌هایی مثل تایپ کردن منجر خواهد شد که می‌تواند به شما کمک کند بازدهی بیشتری داشته باشید.

تئوری‌های هماهنگی چشم و دست

Developing hand Heath در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۵ که در “مجله زبان و سواد آموزی” منتشر شد توضیح می‌دهد که فعالیت‌هایی مانند نقاشی انگشتی و قالب‌گیری گل به کودکان نیاز دارند که به جلو نگاه کنند و آنچه را که می‌خواهند ایجاد کنند را تصور کنند. این مهارت ممکن است در نهایت تفکر استراتژیک را افزایش دهد.

هماهنگی چشم و دست با گذشت زمان کاهش می‌یابد، اما فعالیت‌های خاص و تمرینات ممکن است تاثیر آن را کاهش دهد. جولی Winstone، از دانشگاه ساوتهمپتون در مرکز روان‌شناسی بصری در دانشکده روانشناسی، اثرات بازی بینگو را که بر روی ۱۱۲ نفر بازی می‌کند مورد آزمایش قرار داد. گروه بازی بینگو، هماهنگی چشم و دست بالاتری را نسبت به گروه دیگر از خود نشان دادند.

مثال‌هایی از هماهنگی چشم و دست

هر زمان که می‌نویسیم، از هماهنگی چشم و دست استفاده می‌کنیم. همان طور که خطوط را شروع می‌کنید، چشم‌های ما اطلاعات بصری را به مغز ارسال می‌کنند تا به آن بگویند که در کجا دست قرار داده می‌شود و اگر دست خط شما با این اطلاعات خوانا باشد، مغز دستورالعمل‌هایی را برای نحوه ایجاد خطوط و اشکال مناسب ایجاد می‌کند که منجر به حروف می‌شود. بازخورد بصری همچنین به درست کردن اشکال اشتباه (حروف)ایجادشده توسط دستورالعمل موتور قبلی کمک می‌کند. این یک توالی از اقدامات سریع و دقیق است که نیازمند مقدار مشخصی از مهارت‌ها و آموزش هستند.

توالی مشابه زمانی رخ می‌دهد که ما روی صفحه‌کلید تایپ می‌کنیم. نوع حرکات متفاوت هستند، اما ما هنوز از اطلاعات تصویری استفاده می‌کنیم تا به مغز بگوییم چطور دست را هدایت کند یا اگر یک اشتباه باید تصحیح شود.

زمانی که رانندگی می‌کنید، به طور مداوم از هماهنگی چشم و دست استفاده می‌کنید، چون شما باید از اطلاعات دیداری استفاده کنید تا دست‌هایتان را روی فرمان حرکت دهید، اتومبیل را در وسط جاده نگه دارید و از تصادف اجتناب کنید.

تقریبا هر ورزشی به استفاده از هماهنگی چشم و دست برای هماهنگی آنچه که با چشم خود و حرکت در صورت بدن خود می‌بینید، نیاز دارد. بسته به ورزش، هم هماهنگی چشم و دست (بسکتبال، تنیس، فوتبال و غیره)و یا هماهنگی چشم و دست (فوتبال، شیار و غیره)برجسته‌تر خواهد بود. هر چه که ورزش باشد می‌توانید بر روی این حقیقت که چشم آن‌ها با بخشی از بدن هماهنگ خواهد بود حساب کنید، بنابراین یک ترم مناسب‌تر برای این نوع هماهنگی ممکن است به سادگی هماهنگی حرکتی نامیده شود.

قرار دادن کلید در قفل هم از هماهنگی چشم و دست استفاده می‌کند. نمونه‌های مشابه زمانی خواهد بود که شما یک کارت اعتباری را در یک خواننده چیپ می‌گذارید، یا زمانی که یک کودک با اسباب‌بازی با اشکالی بازی می‌کند که آن‌ها باید در یک سوراخ خاص جا بگیرند.

مشکلات و اختلالات

به یاد داشته باشید که هماهنگی چشم و دست‌ها می‌تواند ضعیف هم عمل کند حتی اگر چشم‌ها و دید فرد تحت‌تاثیر قرار نگیرد و اگر مهارت‌های کنترل موتور آن‌ها به درستی کار کند. این امکان وجود دارد که فردی با دیدگاه کامل مشکلات هماهنگی چشم را داشته باشد که تنها زمانی آشکار می‌شود که آن‌ها باید از هر دو سیستم بصری و بصری با هم استفاده کنند.

هر تغییری در سیستم‌های بصری یا حرکتی می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر هماهنگی چشم و دست، مانند مشکلات بینایی یا عضلانی مانند strabismus (چشم‌های متقاطع)، amblyopia، انقباض عضلانی، مشکلات تعادل، و یا عبور از laterality تاثیر بگذارد. آسیب مغزی به مناطق موتور (یا نواحی مربوط به حوزه‌های موتور)، یا به نواحی حساس ممکن است باعث مشکلات هماهنگی دست چشم شوند.

هماهنگی چشم ضعیف می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های مختلف را تحت‌تاثیر قرار دهد، که ممکن است منجر به اختلالات رشدی، اختلالات یادگیری (مشکلات یادگیری خواندن و نوشتن و بازی)، حوزه‌های حرفه‌ای (در صورتی که مشکل تایپ یا مونتاژ اشیا وجود داشته باشد)، و مشکلات با فعالیت‌های روزانه (از خوردن به خیاطی برای رانندگی).

چگونه می‌توانید هماهنگی چشم و دست را ارزیابی کنید؟

ما از هماهنگی چشم و دست تقریبا به طور مداوم در زندگی روزمره مان استفاده می‌کنیم و یکی از مهارت‌هایی است که امکان تناسب مناسب با محیط‌های ما را به طور روزانه فراهم می‌کند. به همین دلیل است که ارزیابی هماهنگی چشم و دست و دانستن اینکه آیا کمبود وجود دارد می‌تواند در تعدادی از مناطق مختلف مفید باشد. حوزه‌های دانشگاهی: فهمیدن اینکه آیا ممکن است کودک در انجام وظایف خاص و یا به انجام تکالیف، تست‌ها، مقالات و غیره دچار مشکل شده باشد: برای اینکه بدانید بیمار قادر به رانندگی (یا خوردن)به تنهایی است یا نه. حوزه‌های حرفه‌ای: برای اینکه بدانید یک کارمند می‌تواند به درستی کار خود را انجام دهد یا خیر.

وظایف CogniFit برای ارزیابی این توانایی شناختی با الهام از آزمون دسته‌بندی کارت Wisconsin کلاسیک (WCST)، آزمون متغیرهای توجه (TOVA)، وظیفه سازمان بصری هوپر (vot)و آزمون Stroop، الهام‌گرفته شده‌است. CogniFit قادر به دریافت یک اندازه‌گیری قابل‌اعتماد از توانایی‌های neuromuscular کاربر با فعالیتی است که کاربر را فراخوانی کند تا با محرک تصویری دست آن‌ها را حرکت دهد. کاربر باید با دقت ماهیچه‌های آن‌ها را کنترل کند و با دقت و شدت درست از محرک پیروی کند. علاوه بر اندازه‌گیری هماهنگی چشم و دست، تغییر، دقت تقسیم‌شده و به روز رسانی را می سنجد.

Synchronization تست UPDA: یک توپ متحرک روی صفحه ظاهر خواهد شد. کاربر باید همانطور که ممکن است کرسر را روی توپ متحرک نگه دارد.

تست Simultaneity – shif: کاربر باید یک حرکت را دنبال کند در حالی که توپ به طور تصادفی روی صفحه حرکت می‌کند و به کلماتی که در وسط صفحه ظاهر می‌شوند توجه کند. زمانی که کلمه میانی مربوط به رنگی است که در آن نوشته شده، کاربر باید پاسخ (توجه به دو محرک در همان زمان)را بدهد. فعالیت Inthis، کاربر تغییراتی در استراتژی، واکنش‌های جدید را مشاهده خواهد کرد و در عین حال باید از به روز رسانی و مهارت‌های بصری خود استفاده کند.

تست هماهنگی: با مکان‌نما دنبال کنید، هنگامی که به دور صفحه حرکت می‌کند، مراقب باشید که اجازه ندهید مکان‌نما توپ را ترک کند. کاربر باید هم به صورت بصری و هم به صورت دستی توپ را دنبال کند.

Speed Test: یک میدان آبی روی صفحه ظاهر خواهد شد و کاربر باید هر چه سریع‌تر آن را کلیک کرده و در وسط میدان کلیک کند. کاربر باید تا جایی که ممکن است هر چه سریع‌تر کلیک کند.

Resolution Test -: تعدادی از محرک‌های حرکت در صفحه ظاهر خواهند شد. کاربر باید هر چه سریع‌تر بر روی محرک‌های هدف کلیک کند، بدون اینکه بر روی محرک‌های نامرتبط کلیک کند.

چگونه می‌توانید مهارت‌های هماهنگی چشم و دست را بهبود و بهبود بخشید؟

هماهنگی چشم و دست، مانند دیگر مهارت‌های شناختی ما، می‌تواند آموزش‌دیده و بهبود یابد. برنامه‌های آموزشی CogniFit ممکن است کمک کنند.

علم پشت CogniFit neuroplasticity است. CogniFit دارای یک باتری تمرینات طراحی‌شده برای بهبود هماهنگی چشم و سایر کارکرده‌ای شناختی است. مغز و نورون‌ها از طریق استفاده و عمل قوی‌تر می‌شوند و به همین دلیل است که هماهنگی دست چشم می‌تواند با استفاده مداوم از ارتباطات عصبی که از آن استفاده می‌کند را بهبود بخشد.

تیم CogniFit متخصصان در زمینه پلاستیسیته و neurogenesis سیناپسی تشکیل شده‌است و این که چگونه برنامه تحریک شناختی شخصی برای رفع نیازهای هر کاربر ایجاد شده‌است. این برنامه با یک ارزیابی جامع از هماهنگی چشم و دست و دیگر کارکرده‌ای شناختی بنیادی آغاز می‌شود. با نتایج این ارزیابی اولیه، برنامه تحریک شناختی شخصی به طور خودکار یک برنامه آموزشی برای کمک به آموزش ضعیف مهارت‌های شناختی کاربر ارائه می‌کند.

سازگاری و آموزش کافی برای یک برنامه آموزشی حافظه کوتاه‌مدت موفق ضروری هستند. CogniFit برای کمک به بهینه‌سازی این تابع شناختی، ارزیابی‌های و برنامه‌های بازتوانی را انجام داده‌است. این برنامه فقط ۱۵ دقیقه در روز، دو یا سه بار در هفته نیاز دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X