فهرست
بازی کودکانه ساده در خانه
بازی کودکانه آسان در خانه (سیب‌زمینیِ داغ!)
۱۴۰۰/۰۶/۳۱
لیلا افشار
0 نظرات

توانایی انجام بازی کودکانه آسان یکی از مهم‌ترین توانایی‌هایی است که افرادِ خانه و به خصوص والدین باید بلد باشند تا بتوانند به راحتی کودکانِ خود را سرگرم کنند. ما در مقالاتِ بخشِ “بازیِ هفته” در وبسایت نورولند هر هفته آموزش یک بازی کودکانه مفید را برای شما آماده می‌کنیم. از آنجا که یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها داشتن لیستی از بازی‌هایی است که به لوازم و امکاناتِ خاصی نیاز نداشته باشند؛ ما در این سلسله آموزش‌ها تلاش می‌کنیم تا بازی‌هایی را به شما معرفی کنیم که برای انجام دادنش به هیچ تجهیزات خاصی نیاز نداشته باشید. در این مقاله آموزش بازیِ سیب‌زمینیِ داغ را داریم که یک بازیِ گروهی و بسیار مفرح است.  آموزش این بازی جذاب توسط تیم بازی نورولند و از وبسایت todaysparent ترجمه شده و به نگارش درآمده است. ما در ابتدای این مطلب مهارت‌هایی را که با انجام این بازی در کودکان تقویت می‌شوند را به شما می‌گوییم تا انگیزه‌ی بیشتری برای انجام این بازی پیدا کنید. پس حتما تا پایانِ این مطلب با ما همراه باشید.

جالب است بدانید ایده‌ی بازی سیب‌زمینِ داغ از بازیِ صندلی و موسیقی گرفته شده است. بازی‌ای که در آن به تعداد یکی کمتر از تعداد افرادِ حاضر در بازی صندلی در نظر میگیریم و بعد از قطع شدنِ صدای موسیقی روی یکی از صندلیها می‌نشینیم. فردی که نتواند صندلی خالی‌ای برای نشستن پیدا کند از بازی بیرون می‌رود. در ادامه توضیح می‌دهیم که سیب‌زمینیِ داغ چه شباهتی به این بازی دارد:)

بازی کودکانه سیب‌زمینیِ داغ چه مهارتهایی را تقویت می‌کند؟

  • این بازی یک تمرینِ عالی برای تقویت سرعت عمل در کودکان است. چیزی که باختِ فرد را رقم می‌زند تا حدِ زیادی به سرعتِ عملِ پایین فرد مربوط می‌شود. بنابراین کودک برای تلاش در جهت برنده شدن سرعت عملش تقویت خواهد شد.
  • به علاوه توجه و تمرکز شنیداری بسیار خوب با این بازی تقویت می‌شود. بنابراین اگر به دنبالِ یک راه و بازیِ کودکانه آسان برای تقویت این مهارتها در کودکتان هستید حتما این بازی را یادبگیرید و انجام دهید.
  • از همه مهم‌تر اینکه این بازی به دلیلِ گروهی بودن شادی و نشاط بسیاری با خود به همراه می‌آورد و هیجانِ بسیار بالایی دارد. بنابراین بسیار تاثیر مثبتی در روحیه کودک و دیگر اعضای خانواده خواهد داشت.

برای انجام این بازی به چه چیزی نیاز دارید؟

عملا هیچی جز خودتان، یک سیب زمینی و یک دستگاه پخشِ موسیقی مثلِ گوشیِ هشمند. که تازه اگر سیب‎‌زمینی نداشته باشید هم میتوانید از هر شی‌ دیگری استفاده کنید و آن را یک سیب‌زمینی داغ فرض کنید:)

بازی کودکانه سیب زمینی داغ
دقت کنید که کمترین تعداد افرادی که برای انجام این بازی احتیاج دارید 3 نفر است. دو نفر برای قرار گرفتن در جریانِ بازی و یک نفر در نقشِ فردی که آهنگ را در جریان بازی پخش و قطع می‌کند (در ادامه دستورالعملِ بازی را به وضوح شرح خواهیم داد). اما هرچه تعداد افراد بیشتر باشد بازی به شدت جذاب‌ و هیجان‌انگیزتر خواهد شد. پس حتما در دورهمی‌هایی که دارید این بازی را امتحان کنید.

دستورالعمل بازی سیب‌زمینیِ داغ:

برای انجام این بازی ساده ولی جذاب اول از همه از کودکان و دیگر افرادی که می‌خواهند بازی کنند بخواهید که دایره‌وار بنشینند. سپس یک سیب زمینی را در دستانِ فردِ شروع‌کننده قرار دهید و یک آهنگ پخش کنید. مادامی که آهنگ پخش می‌شود فردی که سیب‌زمینی در دست دار باید آن را به دستانِ نفرِ بعدی خود (در جهت عقربه‌های ساعت یا خلافِ جهت عقربه‌های ساعت) بسپارد. این جریان به همین شکل ادامه پیدا می‌کند و به محضِ رسیدنِ سیب‌زمینی به هر فرد باید آن را به نفرِ بعدی بدهد.
این کار تا زمانی که آهنگ در حال پخش است ادامه می‌یابد و به محض قطع شدن صدای موسیقی؛ فردی که سیب‌زمینی در دستانش قرار دارد به اصطلاح می‌سوزد و از بازی خارج می‌شود. این روال به همین شکل ادامه پیدا می‌کند تا جایی که فقط یک نفر در بازی باقی بماند و آن فرد برنده‌ی بازی خواهد بود.

پیشنهادهایی برای جذاب‌تر شدن بازی

برای جذاب‌تر شدن این بازی عالی؛ از آهنگ‌های شاد استفاده کنید که انرژی و هیجان بازی را چند برابر کنید.
همچنن برای اینکه بازی برای کودکان بسیار شیرین‌تر و جذاب‌تر باشد، زمانی که به اصطلاح می‌سوزید و باید از بازی خارج شوید به گونه‌ای رفتار کنید که گویی واقعا یک سیب‌زمینیِ خیلی داغ در دست دارید و در حالِ سوختن هستید:)

در آخر پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه در همه‌ی زمینه‌ها والد آگاهی باشید و بازیهای تقویتی متنوعی را یاد بگیرید حتما به اینستاگرام نورولند سری بزنید و از راهکاری مفید آن کمک بگیرید.

دیدگاه‌ها