فهرست
دلایل بد غذایی در کودکان
مهم ترین دلایل بدغذایی کودک (10 راهکار کاربردی)
۱۴۰۱/۰۹/۲۴
سید حسین نیرینی
0 نظرات

مهم ترین دلایل بدغذایی کودک

تغذیه یکی از دغدغه‌های اصلی مادران است چرا که در رشد و تقویت مغز نقشی اساسی دارد. تا سن دو سالگی معمولا بخش عمده‌ای از تغذیه‌ی کودکان، توسط مادرها تامین می‌شود. بعد از دو سالگی که کودک باید کم کم غذاهای دیگر را بتواند میل کند، نگرانی مادران نیز بیشتر می‌شود؛ چرا که ممکن است کودک به درستی غذا نخورد و یا از خوردن غذا امتناع کند. نورولند در این مقاله به بررسی دلایل بدغذایی کودک و راهکارهای درمان آن می‌پردازد. اگر شما هم این موضوع را در فرزند خود می‌بینید، این مقاله را از دست ندهید.

تعریف بدغذایی کودک

از کجا متوجه شوم که کودک من بدغذا است؟ شاید این پرسش از ذهن شما هم عبور کرده باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که زمانی می‌توانید به کودک خود بدغذایی را نسبت دهید که فرزند شما در وعده‌های متعددی غذا را به درستی نمی‌خورد یا اشتهایی برای خوردن غذا ندارد.

در اولین گام باید دلایل مختلفی را بررسی کنید تا متوجه شوید که علت این نوع غذا خوردن کودک شما چیست؟ سپس از راهکاری متناسب با آن و متناسب با تغذیه کودک علت استفاده کنید تا فرآیند تغذیه او را بهبود دهید.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که گاهی اوقات افراد بزرگسال هم اشتها و میلی برای خوردن غذا ندارند و این موضوع کاملا عادی است. پس اگر فرزندتان گاهی اوقات اشتها ندارد، او را بد غذا ننامید.

♦ بازی‌هایی برای غذا خور کردن کودک را در مقاله بازی غذا خوردن ببینید. ♦

نقش والدین در تغذیه کودک

والدین بیشترین تاثیر را در زمینه تغذیه کودکان دارند. اما قبل از آن قصد داریم تا نظریه یکی از متخصصان تغذیه کودکان را با هم بررسی کنیم.

Ellyn Satter می‌گوید: «در هنگام غذا خوردن، والدین و کودکان هر کدام وظایف و مسئولیت‌هایی دارند که اگر به درستی انجام دهند، هیچ کودکی دچار بدغذایی کودک یا بی‌میلی نخواهد شد.» او ادامه می‌دهد: «والدین فقط وظیفه دارند که برای کودک خود غذای سالم و مقوی تهیه کنند و او را متوجه کنند که غذا برای سلامتی مفید است.» اما اغلب والدین از روش‌های اشتباه زیر برای مجاب کردن کودک خود استفاده می‌کنند:

تکنیک گروکشی: اگر غذایت را تمام کنی، می‌توانی خوراکی مورد علاقه‌ات را میل کنی.

تکنیک مقایسه: نگاه کن برادرت همیشه سبزیجات می‌خورد. تو چرا دوست نداری؟

تکنیک تنبیه: اگر غذایت را تا آخر نخوری، نمی‌توانی تلویزیون تماشا کنی.

تکنیک اجبار: تا دو قاشق دیگر نخوری، حق نداری از سر میز بلند شوی.

این تکنیک‌ها ممکن است به عنوان راه‌حل‌های کوتاه‌مدت عمل کنند، اما در دراز مدت می‌توانند بر تغذیه کودکان شما تاثیر منفی بگذارند. البته هنگامی که زمان زیادی برای پختن غذا صرف کردید و با بی‌میلی کودک خود مواجه می‌شوید، ممکن است این تکنیک‌ها شما را وسوسه کنند تا از آن‌ها استفاده کنید و نتیجه‌ی زحمت خود را ببینید. برخی از والدین هم به دلیل اینکه دید کوتاه مدت دارند و قصد دارند که فرزندشان به هر نحوی که شده غذایش را بخورد، این روش‌ها را انجام می‌دهند.

درک دلایل بد غذایی در کودکان می‌تواند کمک کند تا راهکار بهتری برای بهبود وضعیت تغذیه‌ی فرزند خود ارائه دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه در زمینه‌های دیگر مربوط به کودکان هم والد آگاهی باشید حتما از مطالب مفید اینستاگرام نورولند استفاده کنید.

بد غذایی در کودکان

دلایل بدغذایی کودک

ما باید توانایی طبیعی فرزندمان را پرورش دهیم تا به طور غریزی غذا بخورد. باید کودکان ما به بدن خود اعتماد کنند و یاد بگیرند چطور آن را در شرایط ایده‌آلی نگه دارند. در ادامه 10 دلیل رایج در بدغذایی کودک به همراه راهکارهای مقابله با آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

   1. آن‌ها احساس فشار می‌کنند

اگر کودک تحت فشار قرار بگیرد که غذا بخورد یا احساس کند که شما به عنوان پدر و مادر هنگام صرف غذا نگران هستید، ممکن است غذا نخورد. معمولا زمانی که والدین به فرزند خود در هنگام غذا خوردن نگاه می‌کنند، دائم از کودک سوال می‌کنند که غذا را دوست داری؟ چرا نمی‌خوری؟، سعی می‌کنند به کودک غذا بدهند و هر حرکت آن‌ها را در طول غذا خوردن کنترل می‌کنند، باعث فشار به روی بچه‌ها می‌شوند.

راه حل:

اجازه دهید که کودک آزادانه غذا بخورد و تا حد امکان اصلا با او صحبت نکنید. ترجیحا بگذارید که خودش غذا را امتحان کند.

   2. آن‌ها احساس می‌کنند که نقشی ندارند

تحقیقات اینگونه نشان داده است که کودکان وقتی در انجام کاری نقش داشته باشند، بهتر آن را انجام می‌دهند. می‌توانید در هنگام مخلوط کردن مواد مختلف از آن‌ها کمک بگیرید یا برای جابه‌جایی لوازم آن‌ها را وارد کنید. وقتی کودک خود را در فرآیند پخت غذا سهیم بداند، بهتر و بیشتر غذا خواهد خورد زیرا حس بهتری دارد.

احتمالا در چندین مرتبه اول، دسته گل‌های زیادی به آب دهند، اما مطمئن باشید که این کار تاثیرات مثبت بسیاری در آن‌ها خواهد گذاشت.

   3. حوصله‌شان سر رفته ‌است.

در این حالت منظور از سر رفتن حوصله این است که هر روز روندی تکراری را برای غذا خوردن طی می‌کنند که این برای آن‌ها باعث ایجاد کسلی و خستگی می‌شود که به راحتی می‌تواند اشتهای آن‌ها را از بین ببرد.

راه‌حل:

با عوض کردن جای غذا خوردن، نحوه آماده کردن غذا، پختن غذاهای متفاوت و جدید یا حتی برش متفاوت مواد غذایی می‌توانید خیلی راحت اشتیاق و اشتهای کودک خود را زیاد کنید.

   4. گرسنه نیستند

بعد از دو سالگی، غذا خوردن کودکان از کنترل والدین تقریبا خارج می‌شود. همین امر باعث می‌شود تا کودکان گاهی در زمانی که غذا آماده می‌شود، گرسنه نباشند. با پرسیدن یک سوال ساده می‌توانید زمان سرو غذا را با گرسنگی کودک خود هماهنگ کنید. و غذا را درست زمانی آماده کنید که فرزند شما گرسنه است. حتما به خاطر داشته باشید که اگر با این وجود هم غذا نخوردند، به آن‌ها فشار نیاورید.

   5. حواسشان پرت است

بسیاری از والدین برای اینکه کودکشان غذا بخورد، از بازی‌های موبایلی یا تلویزیون برای سرگرم کردن کودک استفاده می‌کنند. اما این کار بسیار اشتباه است زیرا بچه‌ها به جای اینکه از غذا خوردن لذت ببرند، حواسشان پرت لوازم دیجیتالی می‌شود. و توجهی به غذایی که می‌خورند، نخواهند داشت.

راه‌حل:

باید این فرهنگ را در خانه‌ی خود جا بیاندازید که در هنگام غذا خوردن از هیچ وسیله دیجیتال نباید استفاده شود. تلویزیون باید خاموش باشد، موبایل‌ها کنار گذاشته شوند و تلفن‌ها جواب داده نشوند. اگر والدین هم این قوانین را رعایت کنند، کودک یاد می‌گیرد که در هنگام غذا، فقط باید به غذا خوردن توجه کند.

   6. غذای او زیاد است

بسیاری از مواقع کودکان به دلیل اینکه غذای زیادی در مقابل خود می‌بینند، از خوردن آن امتناع می‌کنند. پس اگر فرزند شما غذای خود را به درستی نمی‌خورد، می‌توانید حجم غذایی که برای او می‌ریزید را کاهش دهید. و این مورد را بررسی کنید.

   7. احساس خوبی ندارند.

احتمال دارد فرزند شما برخی غذاها را دوست نداشته باشد. در این مواقع سعی کنید غذایی که دوست دارد را درست کنید و به هیچ وجه با کودک خود در این مورد دعوا نکنید. با افزایش سن، رفته رفته ذائقه‌ی افراد هم تغییر می‌کند و احتمال بیشتری وجود دارد که غذاهای جدید را امتحان کنند و حس ناخوشایندشان تغییر کند.

   8. نوشیدن مایعات در هنگام غذا

به کودکان خود بیاموزید که در هنگام غذا، مایعات نخورند. خوردن مایعات و نوشیدنی‌ها در هنگام غذا علاوه بر تاثیرات بسیار منفی که بر سلامت دهان و دندان و معده می‌گذارد، باعث تشدید کم اشتهایی نیز می‌شود. تکرار این موضوع نیز می‌تواند به یک عادت بد تبدیل شود و کیفیت غذا خوردن را در کودکان کاهش دهد.

نوشیدن مایعات در هنگام غذا

   9. خستگی

اگر در هنگام غذا کودک خسته باشد، نمی‌تواند به خوبی غذا بخورد. دلیل این اتفاق هم خستگی ذهن و مغز کودک است. پس دقت داشته باشید که در هنگام خستگی، کودک خود را به غذا خوردن دعوت نکنید.

این امکان وجود دارد که یک دلیل روانی یا فیزیکی برای غذا خوردن کودک شما وجود داشته باشد. این دلایل می‌توانند ناشی از هرچیزی باشند و به نظر متخصص تغذیه کودکان بستگی دارد. اگر با استفاده از روش‌های فوق نتیجه‌ای نگرفتید یا علت بدغذایی کودک خود را در موارد بالا پیدا نکردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت بدغذایی کودک شما بیابد.

کلام آخر

بدغذایی کودک می‌تواند به بیماری‌های دیگری نیز منتهی شود و در بزرگسالی مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود آورد. شما به عنوان والدین نقش مهمی در برطرف کردن این مشکل در کودک خود دارید. اگر سوالی در این زمینه دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

هیج امتیازی تا پیش از این داده نشده! شما اولین نفر باشید

دیدگاه‌ها