تقویت نوشتن در کودکان

مهارت نوشتن در کودکان یکی از موضوعاتی است که کمتر به آن توجه می‌شود و زمانی که کودک در مدرسه با آن مواجه می‌شود ممکن است در آن ضعف داشته باشد یا نتواند به درستی کلمات را بنویسد یا زود خسته شود و مشکلاتی از این قبیل، اما راهکارهایی که برای تقویت نوشتن در کودکان وجود دارند را می‌توانید از سنین قبل از مدرسه با کودک خود تمرین کنید تا در دوران مدرسه به خوبی از پس نوشتن بر بیاید.

یکی از راه‌های عالی برای تقویت مهارت نوشتن در کودکان استفاده از بازی‌هایی مثل نورولند است که در یک فضای شاد و با مزه نوشتن و خواندن را در قالب بازی به کودک می‌آموزد و کاملا هم رایگان است. در این مقاله می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد بازی موبایلی آموزشی نورولند کسب کنید.

البته که اگر فرزندتان در سنین مدرسه است و مشکلاتی در نوشتن دارد هم با استفاده از این تمارین بهبود و تقویت این مهارت، ممکن است. در ادامه با نورولند همراه باشید تا مشکلات نوشتن در کودک خود را به دست فراموشی بسپارید.

چرا مهارت نوشتن در کودکان مفید است؟

ریختن افکار روی کاغذ یکی از بهترین راه‌هایی است که برای به خاطر سپردن کارها و فعالیت‌ها صورت می‌گیرد. در واقع زمانی که شما روی کاغذ چیزی مثل داستان یا در کل مطلبی را می‌نویسید، به تفکرات خود اجازه‌ی زندگی می‌دهید و می‌توانید ایده‌های بیشتری بدهید و خلاقیت بیشتری داشته باشید.

تشویق کودکان به نوشتن چیزهایی که احساس می‌کنند یک راه عالی برای شما است که بدانید چه چیزی در ذهن آن‌ها وجود دارد. زمانی که کودکان داستانی که در فکرشان وجود دارد را می‌نویسند، می‌توانید فورا متوجه شوید که به چه چیزی علاقه‌مند هستند.

بسیاری از کودکان امروزی به خصوص در شرایط کرونا، بیشتر با تایپ کلمات مواجه هستند تا نوشتن آن‌ها به صورت فیزیکی و روی کاغذ، اما تحقیقات نشان داده است که تایپ کردن هم نوعی نوشتن محسوب می‌شود و تاثیرات مثبت نوشتن روی کاغذ را نیز با خود به همراه دارد. چیزی که برای کودکان و یادگیری آن‌ها اهمیت دارد این است که بتوانند خواندن و شنیدن را به نوشتن تبدیل کنند. اما شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه می‌توان این مهارت را بهبود داد؟

راهکارهای تقویت مهارت نوشتن در کودکان 

زمانی که یک کودک مدرسه را شروع می‌کند، یکی از اولین مواردی که بعد از الفبا یاد می‌گیرد این است که چگونه کلمات و جملات را تشکیل دهد. آن‌ها به تدریج یاد می‌گیرند که اتفاقات روز و بعد داستان‌ها را خلق کنند.

اما همه‌ی بچه‌ها به راحتی نمی‌توانند بنویسند. و در مقایسه با دیگر همسالان خود توانایی کمتری دارند. خبر خوب این است که به راحتی امکان تقویت مهارت نوشتن در این کودکان نیز وجود دارد و می‌توانند با استفاده از این راهکارها آن را بهبود ببخشند.

  1. تشویق به خواندن

اگر در این فکر هستید که چطور مهارت‌های نوشتاری را در کودکان بهبود دهید، اولین قدم این است که برای  کودکان خود قصه بخوانید و فرزندتان را با انواع مختلف کتاب‌ها و نویسندگان با سبک‌های نوشتاری متفاوت نشان دهید.

اگر از اهمیت آموزش از طریق یادگیری برای کودکان اطلاعی ندارید، توصیه می‌کنیم این مقاله را حتما مطالعه کنید.

این به کودک فرصتی می‌دهد تا سبک‌های مختلف را تجربه کرده و چیزی را انتخاب کند که با او ارتباط بیشتری برقرار کرده است. اگر از خواندن داستان‌های یک نویسنده خاص لذت می‌برند، برای آن‌ها بیشتر از داستان‌های همان نویسنده بخوانید.

  1. اتفاقات مختلف را به نوشتن متصل کنید

همیشه بچه‌هایی که در سنین مدرسه قرار دارند، یک سری علایق خاص دارند. از این شور و اشتیاق و علاقه برای بهبود مهارت‌های نوشتاری استفاده کنید و با کمی تمرین هدفمند، بر روی آن متمرکز شوید. به یاد داشته باشید، هر چه کودک خود را بیشتر درگیر نوشتن کنید، مهارت‌های نوشتاری او سریع‌تر تقویت خواهد شد. مثلا اگر کودکتان در حال تماشای یک فیلم است، از او بخواهید تا یک پایان جایگزین برای فیلم پیدا کند و بنویسد. اگر آهنگی را دوست دارند، از آن‌ها بخواهید که یک شعر اضافی برای این ترانه بنویسند. با وصل کردن علایق آن‌ها به نوشتن، به صورت خودکار به فرزندان خود یاد می‌دهید که نوشتن را تمرین کنند.

  1. بازی‌های ساده

فرزندتان را اجبار نکنید که نوشتن را تمرین کند. زیرا با اجبار و زور، هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. در عوض یاد بگیرید که چطور مهارت‌های نوشتاری را با بازی کردن به کودک خود بیاموزید و در بین علایق آن‌ها، مهارت‌های مختلفشان را هم تقویت کنید. به خاطر داشته باشید، زمانی که نوشتن کودکان با بازی همراه باشد، بیشتر از آن لذت خواهند برد.

یک بازی ساده‌ که وجود دارد و می‌توانید انجام دهید این است که یک خط از داستانی را برای کودک خود تعریف کنید و به او بگویید که یک کلمه مرتبط به آن اضافه کرده و بنویسد. با افزودن کلمات تا جایی که جمله دارای معنی باشد، می‌توانید این بازی را ادامه دهید.

بازی دیگری که بسیار ساده است و می‌توانید برای تقویت مهارت نوشتن در کودکان از آن بهره‌مند شوید، اینچنین است که 4 الی 5 کلمه به فرزند خود بگویید و از او بخواهید که داستانی بسازد و آن را بنویسد. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه با دیگر مهارت‌های لازم برای کودکان آشنا شوید و راهکارهای تقویت آن‌ها با بازی را یاد بگیرید حتما به اینستاگرام نورولند هم مراجعه کنید.

  1. تشویق به خواندن مجله و نوشتن یادداشت‌های روزانه

نوشتن چند سطر به صورت روزانه در دفتر خاطرات روشی عالی برای ایجاد یک عادت نوشتاری خوب است. این کار آن‌ها را تشویق می‌کند که سبک نوشتاری منحصر به فرد خود را توسعه دهند. و به آن‌ها آموزش می‌دهد، از طریق تمرین، چگونه در مورد رویدادهای روزمره به شیوه‌ای جالب‌تر بنویسید.

توسعه یک سبک نوشتاری منحصر به فرد، یک گام بزرگ برای تقویت مهارت‌های نوشتاری است. کودک خود را تشویق کنید تا داستان خود را توصیف کند و حتی کوچک‌ترین جزئیات را در دفترچه خاطرات خود اضافه کند.

نوشتن سفرنامه یک راه عالی دیگر برای تشویق کودک به بهبود مهارت‌های نوشتاری او است. نوشتن در دفترچه خاطرات یا به صورت سفرنامه علاوه بر تقویت مهارت نوشتن در کودکان به رشد خلاقیت و هوش بچه‌ها نیز منجر می‌شود و بعد از سال‌ها می‌توانند خاطرات را دوباره زنده کنند.

  1. نوشتن نامه

فرزندتان را تشویق کنید که با استفاده از کلمات رسمی برای دیگران نامه بنویسد. مثلا برای پدربزرگ و مادربزرگ یا دوستان و هموطنان دیگر. نوشتن نامه یکی از راه‌های مهم برای تقویت مهارت نوشتن است که امروزه کمتر استفاده می‌شود.

  1. خرید لوازم و ابزار سرگرم‌کننده

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما کودکان عاشق نوشتن در کتاب‌های فانتزی، کتاب‌های رنگارنگ و با استفاده از مداد رنگی هستند. کودک خود را به فروشگاه ببرید و برای نوشتن او ابزاری جذاب بخرید که به آن علاقمند هم باشد. کودکان وقتی می‌دانند که می‌توانند از ابزارهای خاص استفاده کنند، از نوشتن لذت می‌برند.

  1. کمک به پیدا کردن ایده‌ای برای نوشتن

گاهی اوقات عدم علاقه بچه‌ها به نوشتن، ناشی از این است که ایده‌ی جالبی ندارند که روی کاغذ بریزند و توسط آن نوشتن را تمرین کنند. با فرزند خود صحبت کنید و به او ایده بدهید. این مکالمه می‌تواند پیرامون مسائل مختلفی باشد، اما سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید که برای او آشنا و قابل لمس باشد تا راحت‌تر بتواند بنویسد و تمرین کند. در واقع با این کار شما خوراک او را برای نوشتن مهیا می‌کنید.

پرسش و پاسخ

چرا نوشتن برای کودکان مفید است؟

نوشتن یکی از بهترین راه‌ها برای به خاطر سپردن کارها و فعالیت‌ها و تقویت تفکر و خلاقیت در کودکان است.

راهکارهای تقویت مهارت نوشتن در کودکان چیست؟

کمک به پیدا کردن ایده‌ای برای نوشتن، مجله یا کتاب داستان خوانی، انجام بازی‌های نوشتاری ساده.

کلام آخر

تقویت مهارت نوشتن در کودکان امری است که نیاز به تمرین دارد و برای محقق کردن آن تداوم نیاز است. این روزها کودکان ما بیشتر درگیر تایپ کردن در موبایل و لپ‌تاپ هستند و کمتر با نوشتن سروکار دارند، اما این وظیفه‌ی ماست که در این شرایط کودکان خود را به نوشتن علاقمند و این مهارت را در آن‌ها تقویت کنیم. در کنار انجام موارد بالا می‌توانید تمارین دست‌ورزی را نیز با کودک خود انجام دهید تا دست قدرتمندتری داشته باشد و از نوشتن خسته نشود. بسیاری از کودکان به دلیل خسته شدن دستشان به نوشتن علاقه ندارند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده کنید. خوشحال می‌شویم اگر نظر، سوال و تجربه‌ی خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *