فهرست
کاردستی با وسایل دور ریختنی
آموزش ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی
۱۴۰۱/۱۰/۰۹
لیلا افشار
0 نظرات

آموزش ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی

ما در مقالات بخش سرگرمی و کاردستی نورولند به طور مفصل آموزش‌هایی را برای ساخت کاردستی و اوریگامی ارائه کرده‌ایم. مقاله‌ی پیشین اختصاصا پیرامون کاردستی با وسایل دور ریختنی بود. زیرا اهمیت مفهوم بازیافت و آموزش آن به کودکان بسیار حائز اهمیت است. از طرفی باید تلاش کنیم تا حد ممکن مواد تجزیه ناپذیری مثل پلاستیک را وارد طبیعت نکنیم و در صورت وجود موادی از این دست در منزل از آن‌ها استفاده‌ی بهینه داشته باشیم. با ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی برای کودکان می‌توانیم هم آن‌ها را سرگرم کنیم، هم مفهوم بازیافت را به آن‌ها بیاموزیم و هم از مواد بازیافتی دوباره استفاده کنیم و آن‌ها را وارد طبیعت نکینم.

در این مقاله آموزش‌های جذاب دیگری از ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی را برایتان جمع‌اوری کرده‌ایم.

چند کاردستی با وسایل بازیافتی

1. آموزش ساخت گیتار با بطری پلاستیکی

بطری مواد شوینده یکی از لوازمی است که حتما در همه‌ی خانه‌ها وجود دارد. این بطری‌های پلاستیکی گزینه‌ی بسیار خوبی برای ساخت یک گیتار کوچک هستند. به راحتی و مطابق ویدئوی فوق توسط چند قطعه نخ و چسب، گیتاری برای کودکتان بسازید.

2. آموزش ساخت بازی ماز با قطعات بلااستفاده

بازی ماز

بازی ماز برای تقویت مهارت‌های کودکان بسیار مفید است. فقط با یک تکه کارتن و چند شی ریز بلا استفاده (مثل دوک قرقره، تاس، مهره و…) مطابق تصویر فوق یک ماز عالی برای کودکتان درست کنید.

3. آموزش ساخت جامدادی رومیزی با کاغذ باطله

اگر فرزندتان از کاغذ زیاد استفاده می‌کند و مدام چرک‌نویس تولید می‌کند؛ این آموزش را از دست ندهید. با برگه‌های کاغذی که شامل خط خطی یا نقاشی‌های بلا استفاده است، یک جامدادی رومیزی برای کودکتان درست کنید. همانظور که در ویدئو مشاهده می‌کنید، برای ساخت این جامدادی فقط به کاغذ و چسب احتیاج دارید. عالی نیست؟

4. آموزش تهیه یک رومیزی با تکه پارچه

رومیزی پارچه‌ای چهل تکه

با تکه پارچه یا لباس‎‌های کهنه و بلا استفاده‌ یک دستمال یا رومیزی زیبا درست کنید. قطعات پارچه‌های مختلف را مطابق سلیقه‌ی فرزندتان به هم بدوزید و با اینکار علاوه بر دور نریختن تکه پارچه‌های بلا استفاده؛ یک دستمال سفره یا رومیزی زیبا با این کاردستی با وسایل بازیافتی داشته باشید.

5. آموزش ساخت تاج گل با تکه‌های کِش و سیم

تاج گل زیبا

دفعه‌ی بعد که برای پیاده‌روی به طبیعت رفتید به کمک کودکانتان گل و برگ‌های خشک شده را جمع‌اوری کنید. به کمک تکه‌های کِش و سیم این گیاهان را به هم گره بزنید تا یک تاح گل زبیا داشته باشید. این کاردستی با وسایل بازیافتی می‌تواند به عنوان تاجِ سر دخترتان، یا برای دیزاین دیوار اتاقش مورد استفاده قرار گیرد.

6. آموزش ساخت اوریگامی چرخ و فلک با کاغذ باطله

شهربازی و چرخ و فلک همیشه برای کودکان جذاب و دوست داشتنی است. این روزها که به دلایل مختلف نمی‌توان کودکان را به شهربازی برد، تفریح را به خانه بیاورید. با چند تکه کاغذ یک چرخ و فلک بسیار جذاب و زیبا درست کنید تا کودکتان از دیدن آن لذت ببرد. کودکتان حتی می‌تواند عروسک‌های مینیاتوری خود را در آن قرار دهد. گویی آن‌ها را با خود به پارک برده است! این یک کاردستی با وسایل بازیافتی خوب برای کودک خواهد بود.

7. آموزش ساخت جاقلمی رو میزی با قوطی کنسرو

قوطی های حلبی کنسرو به راحتی در منازل در دسترس است. قوطی رب گوجه، کمپوت و انواع دیگر کنسروها. می‌توانید از این قوطی‌ها تا حد زیادی برای سازماندهی و نظم وسایل و میز کودکتان استفاده کنید. از کودکتان برای تزیین این جاقلمی‌ها کمک بگیرید تا اشتیاقشان را در ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی و استفاده از آنها بیشتر کنید.

منابع: وبسایت weareteachers و اینستاگرام نورولند

دیدگاه‌ها