فهرست
آموزش کودکان در خانه
کمک به یادگیری دانش آموزان در خانه
نوامبر 1, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

یادگیری دانش آموزان در خانه

در حالی که چالش‌های بهداشت روان همیشه وجود داشته‌اند؛ اما شیوع کرونا به دلیل سطح انزوای دانش‌آموزی و اختلال در زندگی شرایطی کاملاً جدید و بی سابقه را به وجود آورده که ناگهان این نگرانی‌ها را افزایش داده است. یادگیری دانش آموزان در خانه در دوران کرونا دانش‌آموزان، خانواده و نظام اموزش را با چالش‌هایی رو به رو کرده است. خانواده می‌تواند نقش بسزایی در گذر به سلامت در این دوران داشته باشد. در این مقاله نورولند به نکاتی در این مورد اشاره می‌کنیم.

چگونه به یادگیری دانش آموزان در خانه کمک کنیم

در شرایط فعلی؛ فاصله اجتماعی واقعیت جدید آموزش و پرورش و کل جامعه شده است. دانش آموزان یک شبه با روش‌های جدید یادگیری، روش‌های جدید برقراری ارتباط با دوستان و معلمان خود و همچنین مدت زمان بی سابقه‌ای که در تماس نزدیک با خانواده‌هایشان صرف می‌شوند، روبه‌رو شده‌اند. این تغییرات می‌تواند برخی دانش آموزان را به احساس خستگی و درماندگی وا دارد.

با تلاش مضاعف برای مراقبت از دانش‌آموزان خود و تلاش برای پیدا کردن راهی که دانش آموزان چگونه پیشرفت می‌کنند می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا از طریق راه‌های درست تغییر دهنده روند زندگی و تحصیل از این مانع عبور کنند.

تنظیم و برنامه‌ریزی مجدد بسیار مهم‌تر از همیشه است

اکنون که دانش آموزان توانایی برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها، دریافت راهنمایی از مشاوران دانش‌آموزی و احساس ارتباط بیشتر با مدرسه از طریق شرکت در انجمن‌های دانش آموزی را ندارند، کمک به آن‌ها برای تفکر و برنامه‌ریزی مجدد بیش از هر زمان دیگری حیاتی است. در هر صورت این شرایط به وجود آمده است و حالا باید از خود بپرسیم تحت چه شرایطی می‌توانم در این دوران سالم و شاد به زندگی ادامه دهیم.

برنامه ریزی برای درس خواندن کودکان

پیوند اجتماعی در رفاه و سلامت روان بسیار مهم است. وقتی از دیگران و جامعه دور باشیم، احساس پوچی می‌کنیم. برای بسیاری، تنهایی و حتی افسردگی بدنبال آن می‌آید. امروزه فاصله اجتماعی ممکن است ما را از ابتلا به COVID-19 در امان بگذارد؛ اما ممکن است به لحاظ روحی مشکلاتی را به وجود بیاورد.

رفاه کودکان با رفاه شما در ارتباط است

کمک به کودکان برای کنار آمدن با تغییرات ناشی از ویروس کرونا به معنای ارائه اطلاعات دقیق، بحث در مورد واقعیت‌ها بدون ایجاد زنگ خطر بی‌مورد و برقراری مجدد روالی منظم است.

شما الگوی مهمی برای کودکان هستید. آرامش خاطر و امکان داشتن زمان و مکان در کنار هم بودن کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا خود را با این شرایط جدید سازگار کنند.

کودکان و نوجوانان از بزرگسالان برای راهنمایی در مورد نحوه واکنش به حوادث استرس‌زا انتظاراتی دارند. اگر والدین یا معلمان بیش از حد نگران باشند، ممکن است اضطراب کودکان افزایش یابد. والدین و معلمان می‌توانند به کودکان اطمینان دهند که همگی (از مقامات تا افراد عادی) تلاش می‌کنند تا شیوع این ویروس را محدود کنند و اوضاع را به حالت عادی برگردانند.

به یاد داشته باشید که ممکن است هرگز به COVID-19 مبتلا نشوید. اما اگر احساس اضطراب می‌کنید، این یک واکنش طبیعی به وضعیت جدیدی است که همه ما با آن روبرو هستیم.

مدرسه به بچه‌ها در ادامه یادگیری آنلاین کمک می‌کند. کودکان را در خانه مشغول فعالیت‌هایی کنید و حتی‌الامکان بخشی از برنامه‌های معمول خود را حفظ کنید. این امر از رفاه، ارتباط با دیگران و یادگیری آن‌ها پشتیبانی می‌کند. اگر در این زمینه به کمک نیاز دارید، با مدرسه فرزند خود تماس بگیرید.

آرام و دلگرم باشید

فرزند شما از شما و رفتارتان پیروی می‌کند. در اینجا چند نکته در مورد آنچه می‌توانید برای مراقبت و سلامت آن‌ها انجام دهید بیان شده است.

– اگر در خانواده یا نزدیکان شما کسی مبتلا به ویروس نیست و کسی ارتباط نزدیک با کسی که با COVID-19 تایید شده داشته؛ نداشته است به کودکان و جوانان تأکید کنید که آن‌ها، دوستانشان، معلمان و خانواده شما خوب هستند.

– به آن‌ها یادآوری کنید که شما و همه افراد جامعه در حفظ و سلامت آن‌ها کمک می‌کنید. فضایی ایجاد کنید تا کودکان بتوانند درباره احساسات خود درباره‌ی این موضوع صحبت کنند.

– اگر آنها احساس نگرانی یا اضطراب می‌کنند، می‌توانید از فعالیت‌های ساده آرام بخش مانند تمرینات تنفسی کمک بگیرید. این تمرینات برای بزرگسالان نیز موثر است.

– برخی از برنامه‌های آنلاین عالی برای این مورد نیز وجود دارد. کودکان یا جوانان را وادار به کشف این موارد کنید. به عنوان مثال Headspace https://www.headspace.com/ دارای موارد و فعالیت‌هایی است که به افراد در حفظ آرامش و بهبود خواب کمک می‌کنند.
از آن‌ها حمایت کنید تا فعالیت‌های مفید را با دوستانشان نیز به اشتراک بگذارند.

کمک به آرام کردن کودکان در منزل

– اگر کودک بیش از حد احساس فشار می‌کند، یا احساس می‌کند همه چیز از کنترلش خارج شده است، به یاد داشته باشید که ارائه گزینه‌های متفاوت می‌تواند به شما کمک کند. اینکه آیا باید این کار را انجام دهیم یا آن؟ یا آن‌ها دوست دارند از این استفاده کنند یا آن؟

– مدتی را با هم بگذرانید. برای کودکان بزرگ‌ترتان شرایطی فراهم کنید تا بتوانند به طریقی با دوستانشان ارتباط مثبت برقرار کنند.

و در نهایت این نکته را هم در نظر داشته باشید که می‌توانید از بازی‌های موبایلی مفیدی مانند بازی نورولند  که به تقویت مهارت‌ خواندن و نوشتن کودک کمک می‌کند نیز استفاده کنید تا کودک در عین سرگرم شدن و لذت بردن از یک محیط بازی‌وار شده به تقویت مهارت‌های درسی خود در روزهای کرونایی نیز بپردازد.

منابع: education و gallup

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان