فهرست
مهارت-شناختی-کودک
مهارت شناختی کودک چیست و چگونه باید آن را تقویت کرد؟
۱۴۰۱/۰۲/۱۲
لیلا افشار
2 نظرات

مهارت شناختی کودک چیست و چگونه باید آن را تقویت کرد؟

مهارت‌های شناختی در واقع به توانایی‌هایی که یک فرد برای پردازش و انجام انواع فعالیت‌های روزمره‌ی خود از آن‌ها استفاده می‌ند اطلاق می‌شود. مهارت‌های شناختی از مهم‌ترین توانایی‌هایی هستند که همه‌ی ما باید در خود پرورش دهیم. از آنجا که بهترین سن برای تقویت مهارت، سنین کودکی است و بهترین روش برای تقویت مهارت کودکان بازی‌ کودکانه است؛ بازی‌های شناختی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. ما در مقاله بازی شناختی به این موضوع پرداختیم و چند بازی عالی برای تقویت مهارت شناختی نیز معرفی کردیم. در این مقاله سعی داریم تا راهکارهای ساده‌ای را برای انجام بازی‌های تقویت شناختی در خانه به شما آموزش دهیم. با این کار شما می‌توانید ضمن سرگرم کردن کودکتان در خانه به او در تقویت مهارتهای شناختی لازم نیز کمک کنید. پس تا پایان این مقاله با نورولند همراه باشید.

رشد-شناختی-کودک

مهارت شناختی کودک شامل چیست؟

مهارت‌های شناختی در کودکان شامل مهارت‌های یادگیری مانند توجه، حافظه و تفکر است. این مهارت‌های حیاتی کودکان را قادر می‌سازد تا اطلاعات حسی را پردازش کنند و در نهایت ارزیابی، تجزیه و تحلیل، یادآوری، مقایسه و درک علت و معلول را بیاموزند.

5 مهارت شناختی اولیه برای کودک وجود دارد: خواندن، یادگیری، به خاطر سپردن، استدلال منطقی و توجه.

هر یک از این ها می‌تواند به گونه ای مورد استفاده قرار گیرد که به کودک کمک کند در یادگیری مهارت های جدید و توسعه خود را بهتر کند.

از دیگر توانایی های شناختی کودک می‌توان به توجه پایدار، خودداری از پاسخ، سرعت پردازش اطلاعات، انعطاف پذیری شناختی، توجه همزمان چندگانه، حافظه کاری، تشکیل دسته و تشخیص الگوها و توالی‌ها اشاره کرد.

اهمیت تقویت مهارت شناختی کودک در چیست؟

مهارت های شناختی به کودکان اجازه می دهد تا روابط بین ایده ها را درک کنند، روند علت و معلول را درک کنند و مهارت های تحلیلی خود را بهبود بخشند. در مجموع، رشد مهارت های شناختی نه تنها می تواند برای کودک شما در کلاس درس مفید باشد، بلکه در خارج از کلاس نیز مفید است.

توانایی‌های شناختی برای رشد در سال‌های اولیه زندگی کودک بسیار مهم هستند، زیرا به مغز کودکان کمک می‌کنند تا فکر کنند، بخوانند، یاد بگیرند، استدلال کنند، توجه کنند و به خاطر بسپارند. این مهارت‌ها به پردازش اطلاعات دریافتی و توزیع آن در نواحی مناسب مغز کمک می کند.

روش‌های تقویت مهارت شناختی کودک کدامند؟

تمریناتی برای تقویت مهارت شناختی کودک

  • بازی در فضای باز
  • رفتن به سفر
  • گوش دادن به موسیقی
  • یادگیری اشکال و رنگ‌ها
  • تحریک کودک برای پرسیدن پرسش
  • انجام کار خانه
  • ساخت کاردستی و پروژه هنری
  • نگاه کردن فیلم یا تماشای خود در آینه

بازی برای تقویت مهارت شناختی کودک

مهارت شناختی حدودا از 2 سالگی به بعد با سرعتِ خوبی در کودکان پیشرفت می‌کند. کودکان در این سنین ارتباط قوی‌تری را با جهان پیرامون خود برقرار می‌کنند و تلاش می‌کنند تا برای کشف بیشتر و بهتر، از مهارت‌های بیشتری استفاده کنند و این تلاشِ بیشتر منجر به تقویت مهارت‌ها خواهد شد. بنابراین سنین کودکی دوره‌ی بسیار مناسبی برای تقویت این توانایی شناختی می‌باشد. اما این تلاش اگر با محرک‌های اضافی مانند آموزش بازی‌ های هدفمند تلفیق شود می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشد. توجه و حافظه دو تا از مهم‌ترین توانایی‌های شناختی است که در این مقاله به ایده‌هایی برای تقویت این توانایی‌های شناختی می‌پردازیم. ما در مقاله بازی شناختی به این موضوع پرداختیم و چند بازی موبایلی عالی برای تقویت مهارت شناختی نیز معرفی کردیم.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا علاوه بر آشنا کردن شما با مهارت های شناختی کودک، با توجه به اهمیت مهارت شناختی، روش‌های ساده تقویت مهارت شناختی کودکان را معرفی کنیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد. اما برای دیدن بازی‌های بیشتر برای تقویت مهارت‌های مختلف کودکتان حتما به اینستاگرام نورولند مراجعه کنید. در نهایت هم اگر مهارت خاصی مدنظرتان است می‌توانید در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید تا مطالبی پیرامون آن مهارت برایتان آماده کنیم.

دیدگاه‌ها
  • […] آموزشی کودکان است. این بازی موبایلی آموزشی به بهبود مهارت‌ شناختی کودک شما کمک […]

  • […] شناختی کودک می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با مهارت‌ شناختی کودک از این مقاله استفاده […]