فهرست
کودک دو زبانه
تربیت کودک دو زبانه چگونه ممکن است؟ (7 راهکار بی نظیر)
نوامبر 7, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

در جهانی که ارتباطات در آن به طور فزاینده‌ای در حال رشد است، توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان ممکن است یک ویژگی مطلوب باشد. خصوصاً به این دلیل که دوزبانه بودن مزایای اجتماعی، اقتصادی و فکری فراوانی به همراه دارد. بنابراین خوب است خانواده‌ها از دوران کودکی به فکر پرورش کودک دو زبانه باشند.

80 درصد آمریکایی‌ها معتقدند که کودکان قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان باید زبان دوم را به خوبی یاد بگیرند. اگر شما هم تمایل به تربیت فرزند دوزبانه دارید، در این مقاله نورولند هفت مورد که به شما در تربیت کودک دو زبانه کمک خواهد کرد را بیان می‌کنیم.

راهکارهایی برای تربیت کودک دو زبانه

1. تعداد زبان‌های ورودی را افزایش دهید

شنیدن زبان‌های بیشتر، به رشد دستوری واژگانی کودکان کمک می‌کند. هرچه این ورودی‌ها غنی‌تر باشد، احتمال موفقیت آمیز بودن یادگیری آن زبان نیز بیشتر است. به عنوان مثال، کودکانی که کلمات زیادی را می‌شنوند، از دامنه‌ی واژگان بیشتری برخوردار هستند. بنابراین قدرت قرار گرفتن مداوم فرزند خود در معرض دو زبان را؛ در یادگیری زبان‌های دوم و سوم دست کم نگیرید.

2. کیفیت زبان را افزایش دهید

علاوه بر کمیت؛ کیفیت ورودی زبانی نیز بر نتایج یادگیری زبان کودکان تأثیر می‌گذارد. داشتن تعاملات رو در رو و تحریک کننده در کمک به کودکان در یادگیری زبان بسیار مهم است. به عنوان مثال، خواندن کتاب برای کودکان از رشد زبانی پشتیبانی می‌کند‌، در حالی که قرار گرفتن در معرض زبان از طریق تلویزیون این کار را نمی‌کند. به عبارت دیگر، هدف شما در آموزش زبان دوم به کودکتان باید، بیشتر وقت گذراندن و تعاملات رو در رو باشد. در اولویت‌های بعدی آموزش از طریق تلویزیون.

کودکانی که چند زبان بلد هستند

3. از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید

تنوع در ورودی زبان یکی دیگر از پیش بینی‌های اصلی رشد زبان است. تعاملات منظم با بسیاری از گویندگان مختلف این دو زبان می‌تواند به افزایش مهارت دوزبانه بودن کمک کند. چرا که در این حالت کودکان در معرض تنوع بیشتری به لحاظ زبانی هستند. به عبارت دیگر، برقراری ارتباط با اعضای خانواده؛ پدربزرگ و مادربزرگ و دوستانی که به زبان دیگر صحبت می‌کنند مزایای بیشتری برای رشد کودکان دارد. در این مسیر و همچنین تقویت مهارت‌های لازم برای کودکان؛ اینستاگرام نورولند همراهتان است.

4. استراتژی‌ای را انتخاب کنید که برای خانواده شما بهتر باشد

شما می‎‌توانید استراتژی خاص خود را داشته باشید. به عنوان مثال، بعضی از والدین معتقدند که وقتی کودکشان کارتونی را بارها و بارها با یک زبان مشاهده می‌کند و تمامی بخش‌های ان را به خوبی می‌داند؛ اگر همان کارتون را با زبان دیگری تماشا کند می‌تواند کلماتی را از دلِ ان متوجه شود.

بسته به شرایط حاکم در هر خانه؛ روش‌های مختلفی برای اینکه کودک را در ارتباط با دو زبان قرار دهید وجود دارد. هیچ روش واحدی به عنوان بهترین روش برای پرورش کودک دوزبانه مشخص نشده است. اما تست کردن روش‌های مختلف می‌تواند به شما در انتخاب روشی صحیح کمک کند.

کودمان دو زبانه5. آموزش دو زبانه را در نظر بگیرید

در طی دوران رشد اولیه کودک، ممکن است شرایطی برای ارائه مراقبت از کودک دوزبانه با استفاده از پرستار کودک که به زبان دیگری صحبت می‌کند وجود داشته باشد.

هنگامی که کودک شما در سن مدرسه قرار گرفت، مدارسی را که در آن‌ها زبان دومی را نیز به کودک می‌اموزند انتخاب کنید. تحقیقات نشان می‌دهد این کار علاوه بر دو زبانه کردن کودک؛ احتمال مهارت‌آموزی دانش آموزان در هر دو زبان را افزایش می‌دهد.

اگر به چنین مدارسی دسترسی نداشته باشید ممکن است گزینه‌های دیگری وجود داشته باشد. دوره‌ها و کلاس‌های زبان بعد از ساعت مدرسه یا آخر هفته نیز یک انتخاب مناسب است که می‌تواند سطح زبان دوم را در کودکتان ارتقا بخشد.

6. بگذارید فرزندتان راه را مطابق میلش پیش ببرد

به نشانه‌های فرزند خود توجه کنید و علایق او را دنبال کنید. رشد زبان هنگامی موفقیت آمیز است که کودکان با بزرگسالان تعامل مناسبی داشته باشند. کودک بیشتر تمایل دارد کلمات جدیدی را بیاموزد که بزرگسال بر روی اشیایی که کودک به آن‌ها علاقه دارد می‌گذارد. برخلاف آنچه بزرگسال به آن‌ها علاقه دارد و بر روی آن‌ها متمرکز است. کودک شما اگر درگیر باشد، شانس موفقیت بیشتری در یادگیری دو زبان خواهد داشت. برای تشویق به یادگیری، سعی کنید فعالیت‌هایی را پیدا کنید که شامل دو زبان باشند و کودکتان به آن علاقه‌مند باشد.

7. دانش خودتان را در مورد دوزبانگی افزایش دهید

درباره دو زبانگی بیشتر بخوانید و بدانید. باورهای غلط زیادی در مورد تربیت کودک دوزبانه وجود دارد. به عنوان مثال اعتقاداتی وجود دارد که دوزبانگی منجر به اختلالات زبان و ناتوانی در یادگیری می‌شود یا اینکه کودکان دو زبانه با شنیدن بیش از یک زبان گیج می‌شوند. اما واقعیت این است که کودکان دوزبانه در واقع با همان سرعت کودکان تک زبانه به نقاط عطف مهم زبان دست می‌یابند.

سخن آخر

اگرچه در مورد تربیت کودک دو زبانه هیچ قانون جهانی وجود ندارد که بتوان از آن پیروی کرد، اما مهمترین کاری که باید به عنوان والدین انجام دهید، حمایت از پرورش کودکتان در این زمینه است. رویکردی که در نهایت انتخاب می‌کنید به ماهیت خانواده، منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و منابعی که در دسترس شما است بستگی خواهد داشت. به یاد داشته باشید که توانایی مکالمه به دو زبان و مزایای شناختی، عصبی و اجتماعی که همراه آن است یک امتیاز اضافی است.
برای تقویت زبان کودکان بازی‌های موبایلی زیادی هم وجود دارد. یکی از این بازی‌های مفید برای یادگیری و تقویت حروف و اعداد انگلیسی، بازی نورولند است که به صورت رایگان هم در دسترس است.

منبع: وبسایت psychologytoday

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان