فهرست
کودک دو زبانه
مزایای زبان دوم + 7 راهکار پرورش کودک دو زبانه
۱۴۰۱/۰۸/۲۷
لیلا افشار
0 نظرات

مزایای زبان دوم چیست و چطور می‌توان کودک دو زبانه داشت؟

در جهانی که ارتباطات در آن به طور فزاینده‌ای در حال رشد است، توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان ممکن است یک ویژگی مطلوب باشد. خصوصاً به این دلیل که دوزبانه بودن مزایای اجتماعی، اقتصادی و فکری فراوانی به همراه دارد. بنابراین خوب است خانواده‌ها از دوران کودکی به فکر پرورش کودک دو زبانه باشند.

80 درصد آمریکایی‌ها معتقدند که کودکان قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان باید زبان دوم را به خوبی یاد بگیرند. اگر شما هم تمایل به تربیت فرزند دوزبانه دارید، در این مقاله نورولند هفت مورد که به شما در تربیت کودک دو زبانه کمک خواهد کرد را بیان می‌کنیم.

چگونه می‌توانید یک مغز بزرگ‌تر یا قوی‌تر داشته باشید؟ یا حافظه‌ای بهتر؟
خب! رسیدن به این هدف ممکن است از آنچه فکر می‌کنید راحت‌تر باشد! می‌دانید که یادگیری زبان دوم می‌تواند شما را در حرفه و شغلی که دارید پیشرفت دهد! و یا کمک کند در تحصیلتان موفق‌تر باشید! اما علاوه بر این شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهد فواید یادگیری زبان دوم برای سلامتی نیز قابل توجه است.


یادگیری زبان دوم می‌تواند کودک شما را باهوش‌تر کند. تصمیم گیری شما را بهبود بخشد و حتی مغز شما را در سنین پیری سالم نگه دارد!


پس در این مقاله نورولند نگاهی دقیق‌تر به آنچه یادگیری زبان دوم برای شما به ارمغان خواهد آورد می‌اندازیم.

فواید یادگیری زبان دوم

1. تقویت مهارت‌های تصمیم گیری

توانایی صحبت به زبان دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرید. مطالعات دانشگاه شیکاگو نشان داده است افرادی که به زبان دیگری صحبت می‌کنند در هر شرایطی بهتر می‌توانند ریزه‌کاری‌ها و ظرافت‌ها را انتخاب کنند. درک بیشتر از پیچیدگی‌های یک وضعیت می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری منطقی‌تری در بسیاری از زمینه‌های زندگی شود. افراد یک زبانه تمایل دارند تصمیمات خود را بیشتر بر اساس احساسات خود تنظیم کنند.
به عبارت دیگر، صحبت كردن به زبان دیگر می‌تواند زندگی شما را از طریق تصمیم‌گیری بهبود بخشد.

2. تقویت حافظه

یادگیری زبان دوم به بهبود حافظه کمک می‌کند. مطالعه‌ای که اخیراً در مجله‌ی روانشناسی تجربی کودک منتشر شده است نشان می‌دهد که کودکان دوزبانه در انجام کارهایی که به حافظه کاری نیاز است، عملکرد بهتری نسبت به کودکان تک زبانه دارند.

پس شما هم اگر فکر می‌کنید با یک حافظه کاری بهتر؛ در تحصیل یا زندگی روزمره خود موفق‌تر خواهید بود، یادگیری یک زبان دیگر ممکن است تنها چیزی باشد که به آن نیاز دارید!

3. افزایش دامنه توجه

بر اساس مطالعات، صحبت کردن به زبان دوم به شما کمک می‌کند تا تمرکز کنید و به طور قابل توجهی با حواس پرتی مقابله کنید.

یک فرد دوزبانه عادت دارد بین زبان‌های مختلف جابجا شود و تصمیم بگیرد که زبان مناسب برای استفاده در یک شرایط خاص کدام زبان است (و از استفاده‌ی کدام زبان باید خودداری کند). این به مغز تمرین زیادی در تمرکز و فیلتر کردن اطلاعات می‌دهد.

اساساً  یک فرد دو زبانه بهتر می‌تواند روی کاری که انجام می‌دهد (مطالعه، نوشتن و …) تمرکز کند و هرگونه سر و صدایی حواس او را به راحتی پرت نمی‌کند.

4. بهبود قابلیت چند وظیفه‌ای

توانایی شما در انجام چند وظیفه به میزان توجه شما مرتبط است. چون دوزبانه‌ها حافظه کاری بهتری دارند، می‌توانند توجه خود را متمرکز کنند و عوامل حواس پرتی را نادیده بگیرند. بنابراین آن‌ها می‌توانند به راحتی بین وظایف مختلف سوئیچ داشته باشند.

در واقع صحبت کردن به دو زبان، و جابجایی بین آن‌ها، شما را در انجام چند وظیفه در سایر کارها نیز آماده می‌کند.

اهمیت آموزش زبان دوم

5. افزایش حساسیت ادراکی

مزایای یادگیری چند زبان می‌تواند از همان اوایل شروع توانایی صحبت کردن کودک شروع شود. نوزادانی که در محیط‌های دو زبانه بزرگ می‌شوند، حتی در صورت ناآشنایی با زبان‌های دیگر قادر به تشخیص زبان‌های مختلف هستند.

به عنوان مثال نوزادی که در خانه‌ای که به زبان اسپانیایی و آلمانی صحبت می‌شود بزرگ شده باشد، می‌تواند تفاوت بین یک زوج کاملا متفاوت از قبیل انگلیسی و فرانسوی را تشخیص دهد. اساساً قرار گرفتن در معرض دو زبان در اوایل به حساسیت ادراکی شخص نسبت به چیزهای ناآشنا کمک می‌کند.

معنای این حساسیت ادراکی این است که نوزادانی که با دو زبان بزرگ شده‌اند یادگیری زبان‌های دیگر را در خود آسان‌تر می‌کنند. در نتیجه توانایی تشخیص صداهای مختلف در آن‌ها قوی‌تر می‌شود.

6. تقویت توانایی‌‎های شناختی

افراد دوزبانه توانایی شناختی بهتری نسبت به افراد تک زبانه دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که به طور خاص، افراد دوزبانه در آزمون‌های خواندن، تسلط کلامی و هوش نمره بهتری می‌گیرند. بی شک همه اینها به دوزبانه ها کمک می‌کند تا دانش آموزان بهتری باشند.

جالب اینجاست که این فارغ از این است که فرد در چه سنی زبان دوم را یاد می‌گیرد. بنابراین حتی فردی که یک زبان خارجی را در بزرگسالی یاد می‌گیرد از این مهارت‌های پیشرفته بهره‌مند خواهد شد. از این طریق یادگیری زبان دوم می‌تواند به شما در یادگیری موضوعات دیگر نیز کمک کند. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه راهکارها و بازیهای مناسب برای تقویت این توانایی‌ها را بشناسید و بدانید؛ به این صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

7. بهبودی زبان اول

با یادگیری زبان دیگر، زبان مادری نیز می‌تواند در فرد پیشرفت کند. با یادگیری زبان دوم، دانش شما در مورد گرامر نیز بهبود می‌یابد. لذا این آگاهی زبانی به زبان اول شما برمی‌گردد.

8. مغز بزرگ‌تر

یادگیری یک زبان خارجی در واقع می‌تواند اندازه مغز را افزایش دهد. گروهی از دانشمندان سوئدی یک تحقیق MRI انجام دادند که نشان داد قسمت خاصی از مغز در افرادی که زبان دوم را فراگرفته‌اند؛ بزرگ‌تر است.

در این مطالعه، دو گروه از افراد تحت اسکن مغز قرار گرفتند. یک گروه به مدت سه ماه یک دوره فشرده زبان گذراندند. گروه دیگر (گروه کنترل) دوره‌های فشرده‌ای را در موضوعی انجام می‌دادند که یادگیری زبان نبود. آنچه دانشمندان دریافتند این بود که قسمت‌های خاصی از مغز زبان آموزان نسبت به گروه دیگر بزرگ‌تر شد.

9. تأخیر در شروع زوال عقل

با توجه به تمام مزایای ذکر شده در این مقاله، تعجب آور نیست که یادگیری زبان دوم برای مدت طولانی‌تری سلامت مغز شما را حفظ کند. دانشمندان دریافتند افرادی که می‌توانند به بیش از یک زبان صحبت کنند تا 5 سال دیرتر از افراد تک زبانه به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

صحبت کردن به بیش از یک زبان ورزش مداوم برای مغز محسوب می‌شود و فعال نگه داشتن مغز یکی از روش‌های به تاخیر انداختن شروع زوال عقل است. در نتیجه سن شما هر چه باشد، فواید یادگیری زبان دوم برای سلامتی، آن را راهی مطمئن برای ارتقا سطح زندگی شما می‌کند و روند پیری مغز را در شما به تعویق می‌اندازد. استفاده از بازیهای موبایلی‌ که به آموزش حروف و کلمات انگلیسی میپردازند نیز میتواند بسیار مفید واقع شود.

راهکارهایی برای تربیت کودک دو زبانه

1. تعداد زبان‌های ورودی را افزایش دهید

شنیدن زبان‌های بیشتر، به رشد دستوری واژگانی کودکان کمک می‌کند. هرچه این ورودی‌ها غنی‌تر باشد، احتمال موفقیت آمیز بودن یادگیری آن زبان نیز بیشتر است. به عنوان مثال، کودکانی که کلمات زیادی را می‌شنوند، از دامنه‌ی واژگان بیشتری برخوردار هستند. بنابراین قدرت قرار گرفتن مداوم فرزند خود در معرض دو زبان را؛ در یادگیری زبان‌های دوم و سوم دست کم نگیرید.

2. کیفیت زبان را افزایش دهید

علاوه بر کمیت؛ کیفیت ورودی زبانی نیز بر نتایج یادگیری زبان کودکان تأثیر می‌گذارد. داشتن تعاملات رو در رو و تحریک کننده در کمک به کودکان در یادگیری زبان بسیار مهم است. به عنوان مثال، خواندن کتاب برای کودکان از رشد زبانی پشتیبانی می‌کند‌، در حالی که قرار گرفتن در معرض زبان از طریق تلویزیون این کار را نمی‌کند. به عبارت دیگر، هدف شما در آموزش زبان دوم به کودکتان باید، بیشتر وقت گذراندن و تعاملات رو در رو باشد. در اولویت‌های بعدی آموزش از طریق تلویزیون.

کودکانی که چند زبان بلد هستند

3. از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید

تنوع در ورودی زبان یکی دیگر از پیش بینی‌های اصلی رشد زبان است. تعاملات منظم با بسیاری از گویندگان مختلف این دو زبان می‌تواند به افزایش مهارت دوزبانه بودن کمک کند. چرا که در این حالت کودکان در معرض تنوع بیشتری به لحاظ زبانی هستند. به عبارت دیگر، برقراری ارتباط با اعضای خانواده؛ پدربزرگ و مادربزرگ و دوستانی که به زبان دیگر صحبت می‌کنند مزایای بیشتری برای رشد کودکان دارد. در این مسیر و همچنین تقویت مهارت‌های لازم برای کودکان؛ اینستاگرام نورولند همراهتان است.

4. استراتژی‌ای را انتخاب کنید که برای خانواده شما بهتر باشد

شما می‎‌توانید استراتژی خاص خود را برای آموزش کودک داشته باشید. به عنوان مثال، بعضی از والدین معتقدند که وقتی کودکشان کارتونی را بارها و بارها با یک زبان مشاهده می‌کند و تمامی بخش‌های ان را به خوبی می‌داند؛ اگر همان کارتون را با زبان دیگری تماشا کند می‌تواند کلماتی را از دلِ ان متوجه شود.

بسته به شرایط حاکم در هر خانه؛ روش‌های مختلفی برای اینکه کودک را در ارتباط با دو زبان قرار دهید وجود دارد. هیچ روش واحدی به عنوان بهترین روش برای پرورش کودک دوزبانه مشخص نشده است. اما تست کردن روش‌های مختلف می‌تواند به شما در انتخاب روشی صحیح کمک کند.

کودمان دو زبانه5. آموزش دو زبانه را در نظر بگیرید

در طی دوران رشد اولیه کودک، ممکن است شرایطی برای ارائه مراقبت از کودک دوزبانه با استفاده از پرستار کودک که به زبان دیگری صحبت می‌کند وجود داشته باشد.

هنگامی که کودک شما در سن مدرسه قرار گرفت، مدارسی را که در آن‌ها زبان دومی را نیز به کودک می‌اموزند انتخاب کنید. تحقیقات نشان می‌دهد این کار علاوه بر دو زبانه کردن کودک؛ احتمال مهارت‌آموزی دانش آموزان در هر دو زبان را افزایش می‌دهد.

اگر به چنین مدارسی دسترسی نداشته باشید ممکن است گزینه‌های دیگری وجود داشته باشد. دوره‌ها و کلاس‌های زبان بعد از ساعت مدرسه یا آخر هفته نیز یک انتخاب مناسب است که می‌تواند سطح زبان دوم را در کودکتان ارتقا بخشد.

6. بگذارید فرزندتان راه را مطابق میلش پیش ببرد

به نشانه‌های فرزند خود توجه کنید و علایق او را دنبال کنید. رشد زبان هنگامی موفقیت آمیز است که کودکان با بزرگسالان تعامل مناسبی داشته باشند. کودک بیشتر تمایل دارد کلمات جدیدی را بیاموزد که بزرگسال بر روی اشیایی که کودک به آن‌ها علاقه دارد می‌گذارد. برخلاف آنچه بزرگسال به آن‌ها علاقه دارد و بر روی آن‌ها متمرکز است. کودک شما اگر درگیر باشد، شانس موفقیت بیشتری در یادگیری دو زبان خواهد داشت. برای تشویق به یادگیری، سعی کنید فعالیت‌هایی را پیدا کنید که شامل دو زبان باشند و کودکتان به آن علاقه‌مند باشد.

7. دانش خودتان را در مورد دوزبانگی افزایش دهید

درباره دو زبانگی بیشتر بخوانید و بدانید. باورهای غلط زیادی در مورد تربیت کودک دوزبانه وجود دارد. به عنوان مثال اعتقاداتی وجود دارد که دوزبانگی منجر به اختلالات زبان و ناتوانی در یادگیری می‌شود یا اینکه کودکان دو زبانه با شنیدن بیش از یک زبان گیج می‌شوند. اما واقعیت این است که کودکان دوزبانه در واقع با همان سرعت کودکان تک زبانه به نقاط عطف مهم زبان دست می‌یابند.

سخن آخر

اگرچه در مورد تربیت کودک دو زبانه هیچ قانون جهانی وجود ندارد که بتوان از آن پیروی کرد، اما مهمترین کاری که باید به عنوان والدین انجام دهید، حمایت از پرورش کودکتان در این زمینه است. رویکردی که در نهایت انتخاب می‌کنید به ماهیت خانواده، منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و منابعی که در دسترس شما است بستگی خواهد داشت. به یاد داشته باشید که توانایی مکالمه به دو زبان و مزایای شناختی، عصبی و اجتماعی که همراه آن است یک امتیاز اضافی است.
برای تقویت زبان کودکان بازی‌های موبایلی زیادی هم وجود دارد. یکی از این بازی‌های مفید برای یادگیری و تقویت حروف و اعداد انگلیسی، بازی نورولند است که به صورت رایگان هم در دسترس است.

منبع: وبسایت psychologytoday

دیدگاه‌ها