فهرست
آموزش زبان دوم به کودکان
زبان دوم و فواید بینظیر آن برای تقویت حافظه و هوش کودک
سپتامبر 8, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

چگونه می‌توانید یک مغز بزرگ‌تر یا قوی‌تر داشته باشید؟ یا حافظه‌ای بهتر؟
خب! رسیدن به این هدف ممکن است از آنچه فکر می‌کنید راحت‌تر باشد! می‌دانید که یادگیری زبان دوم می‌تواند شما را در حرفه و شغلی که دارید پیشرفت دهد! و یا کمک کند در تحصیلتان موفق‌تر باشید! اما علاوه بر این شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهد فواید یادگیری زبان دوم برای سلامتی نیز قابل توجه است.


یادگیری زبان دوم می‌تواند شما را باهوش‌تر کند. تصمیم گیری شما را بهبود بخشد و حتی مغز شما را در سنین پیری سالم نگه دارد!


پس در این مقاله نورولند نگاهی دقیق‌تر به آنچه یادگیری زبان دوم برای شما به ارمغان خواهد آورد می‌اندازیم.

فواید یادگیری زبان دوم

1. تقویت مهارت‌های تصمیم گیری

توانایی صحبت به زبان دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرید. مطالعات دانشگاه شیکاگو نشان داده است افرادی که به زبان دیگری صحبت می‌کنند در هر شرایطی بهتر می‌توانند ریزه‌کاری‌ها و ظرافت‌ها را انتخاب کنند. درک بیشتر از پیچیدگی‌های یک وضعیت می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری منطقی‌تری در بسیاری از زمینه‌های زندگی شود. افراد یک زبانه تمایل دارند تصمیمات خود را بیشتر بر اساس احساسات خود تنظیم کنند.
به عبارت دیگر، صحبت كردن به زبان دیگر می‌تواند زندگی شما را از طریق تصمیم‌گیری بهبود بخشد.

2. تقویت حافظه

یادگیری زبان دوم به بهبود حافظه کمک می‌کند. مطالعه‌ای که اخیراً در مجله‌ی روانشناسی تجربی کودک منتشر شده است نشان می‌دهد که کودکان دوزبانه در انجام کارهایی که به حافظه کاری نیاز است، عملکرد بهتری نسبت به کودکان تک زبانه دارند.

پس شما هم اگر فکر می‌کنید با یک حافظه کاری بهتر؛ در تحصیل یا زندگی روزمره خود موفق‌تر خواهید بود، یادگیری یک زبان دیگر ممکن است تنها چیزی باشد که به آن نیاز دارید!

3. افزایش دامنه توجه

بر اساس مطالعات، صحبت کردن به زبان دوم به شما کمک می‌کند تا تمرکز کنید و به طور قابل توجهی با حواس پرتی مقابله کنید.

یک فرد دوزبانه عادت دارد بین زبان‌های مختلف جابجا شود و تصمیم بگیرد که زبان مناسب برای استفاده در یک شرایط خاص کدام زبان است (و از استفاده‌ی کدام زبان باید خودداری کند). این به مغز تمرین زیادی در تمرکز و فیلتر کردن اطلاعات می‌دهد.

اساساً  یک فرد دو زبانه بهتر می‌تواند روی کاری که انجام می‌دهد (مطالعه، نوشتن و …) تمرکز کند و هرگونه سر و صدایی حواس او را به راحتی پرت نمی‌کند.

4. بهبود قابلیت چند وظیفه‌ای

توانایی شما در انجام چند وظیفه به میزان توجه شما مرتبط است. چون دوزبانه‌ها حافظه کاری بهتری دارند، می‌توانند توجه خود را متمرکز کنند و عوامل حواس پرتی را نادیده بگیرند. بنابراین آن‌ها می‌توانند به راحتی بین وظایف مختلف سوئیچ داشته باشند.

در واقع صحبت کردن به دو زبان، و جابجایی بین آن‌ها، شما را در انجام چند وظیفه در سایر کارها نیز آماده می‌کند.

اهمیت آموزش زبان دوم

5. افزایش حساسیت ادراکی

مزایای یادگیری چند زبان می‌تواند از همان اوایل شروع توانایی صحبت کردن کودک شروع شود. نوزادانی که در محیط‌های دو زبانه بزرگ می‌شوند، حتی در صورت ناآشنایی با زبان‌های دیگر قادر به تشخیص زبان‌های مختلف هستند.

به عنوان مثال نوزادی که در خانه‌ای که به زبان اسپانیایی و آلمانی صحبت می‌شود بزرگ شده باشد، می‌تواند تفاوت بین یک زوج کاملا متفاوت از قبیل انگلیسی و فرانسوی را تشخیص دهد. اساساً قرار گرفتن در معرض دو زبان در اوایل به حساسیت ادراکی شخص نسبت به چیزهای ناآشنا کمک می‌کند.

معنای این حساسیت ادراکی این است که نوزادانی که با دو زبان بزرگ شده‌اند یادگیری زبان‌های دیگر را در خود آسان‌تر می‌کنند. در نتیجه توانایی تشخیص صداهای مختلف در آن‌ها قوی‌تر می‌شود.

6. تقویت توانایی‌‎های شناختی

افراد دوزبانه توانایی شناختی بهتری نسبت به افراد تک زبانه دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که به طور خاص، افراد دوزبانه در آزمون‌های خواندن، تسلط کلامی و هوش نمره بهتری می‌گیرند. بی شک همه اینها به دوزبانه ها کمک می‌کند تا دانش آموزان بهتری باشند.

جالب اینجاست که این فارغ از این است که فرد در چه سنی زبان دوم را یاد می‌گیرد. بنابراین حتی فردی که یک زبان خارجی را در بزرگسالی یاد می‌گیرد از این مهارت‌های پیشرفته بهره‌مند خواهد شد. از این طریق یادگیری زبان دوم می‌تواند به شما در یادگیری موضوعات دیگر نیز کمک کند. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه راهکارها و بازیهای مناسب برای تقویت این توانایی‌ها را بشناسید و بدانید؛ به این صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

7. بهبودی زبان اول

با یادگیری زبان دیگر، زبان مادری نیز می‌تواند در فرد پیشرفت کند. با یادگیری زبان دوم، دانش شما در مورد گرامر نیز بهبود می‌یابد. لذا این آگاهی زبانی به زبان اول شما برمی‌گردد.

8. مغز بزرگ‌تر

یادگیری یک زبان خارجی در واقع می‌تواند اندازه مغز را افزایش دهد. گروهی از دانشمندان سوئدی یک تحقیق MRI انجام دادند که نشان داد قسمت خاصی از مغز در افرادی که زبان دوم را فراگرفته‌اند؛ بزرگ‌تر است.

در این مطالعه، دو گروه از افراد تحت اسکن مغز قرار گرفتند. یک گروه به مدت سه ماه یک دوره فشرده زبان گذراندند. گروه دیگر (گروه کنترل) دوره‌های فشرده‌ای را در موضوعی انجام می‌دادند که یادگیری زبان نبود. آنچه دانشمندان دریافتند این بود که قسمت‌های خاصی از مغز زبان آموزان نسبت به گروه دیگر بزرگ‌تر شد.

9. تأخیر در شروع زوال عقل

با توجه به تمام مزایای ذکر شده در این مقاله، تعجب آور نیست که یادگیری زبان دوم برای مدت طولانی‌تری سلامت مغز شما را حفظ کند. دانشمندان دریافتند افرادی که می‌توانند به بیش از یک زبان صحبت کنند تا 5 سال دیرتر از افراد تک زبانه به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

صحبت کردن به بیش از یک زبان ورزش مداوم برای مغز محسوب می‌شود و فعال نگه داشتن مغز یکی از روش‌های به تاخیر انداختن شروع زوال عقل است. در نتیجه سن شما هر چه باشد، فواید یادگیری زبان دوم برای سلامتی، آن را راهی مطمئن برای ارتقا سطح زندگی شما می‌کند و روند پیری مغز را در شما به تعویق می‌اندازد. استفاده از بازیهای موبایلی‌ که به آموزش حروف و کلمات انگلیسی میپردازند نیز میتواند بسیار مفید واقع شود.

منبع: وبسایت extraclass و iwillteachyoualanguage

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان