فهرست
چند ایده جذاب برای بازی با کودکان در قرنطینه
جولای 5, 2020
لیلا افشار
1 نظرات

بازی با کودکان در قرنطینه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی است که این روزها اکثر والدین با آن درگیر هستند. با بسته شدن مدارس، مراکز آموزشی و تفریحی؛ و با توجه به اینکه اکثر شاغلین، از خانه به دورکاری مشغول هستند، به طور ناگهانی والدین با وظیفه‌‌ی نگهداری و سرگرم کردن کودکان در هر ساعت از شبانه روز مواجه شده‌اند.
از طرفی کودکان نیز به دلیل تعطیلی مدارس و کم شدنِ تفریح‌شان؛ بی حوصله و کلافه شده‌اند نیاز دارند که توجه خیلی بیشتری از سمت اعضای خانواده داشته باشند.

در این مقاله به چند ایده‌ی ساده برای بازی با کودکان در قرنطینه، برای کمک به والدین در سرگرم کردن کودکان در خانه اشاره می‌کنیم.

با فرزندتان نمایش‌های متنوعی اجرا کنید

سالن‌های اجرای نمایش و تئاتر برای کودکان نیز یکی دیگر از مکان‌هائیست که در دوران شیوع کرونا امکان مراجعه به ‌آن‌ها وجود ندارد. اما اجرای نمایش در خانه هم بسیار مفرح است و هم جذاب و سرگرم کننده. نمایش‌های کودکانه‌ی خیلی زیادی وجود دارند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و به کمک اعضای خانواده آن را تمرین و اجرایی کنید.
نمایش‌های عروسکی، بند انگشتی و حتی اجرای بخشی از انیمیشن یا کارتن مورد علاقه‌ی کودکتان نیز انتخاب بسیار جالبی خواهد بود.
علاوه بر نمایش؛ پانتومیم هم یک سرگرمی بسیار جذاب برای کودکان و حتی بزرگترها خواهد بود.

در فضای آزاد بازی کنید

اگر خانه‌تان حیاط دارد یا به فضای باز دسترسی دارید حتما برای تخلیه‌ی انرژی فرزندتان بیرون رفته و متناسب با مساحت فضایی که در اختیار دارید بازی‌هایی مثل هفت سنگ، قایم باشک و… را بصورت گروهی انجام دهید. همچنین می‌توانید اسباب بازی‌های کوچکی را در قسمت‌های مختلف حیاط خلوت خانه جاسازی کنید و نقشه‌ای جذاب و سرگرم کننده از آن تهیه کنید و در اختیار فرزندتان قرار دهید تا به دنبال اسباب‌بازی‌هایش باشد.

بازی یافتن گنج در خانه

بازی‌های تقویت مهارت کودکان را فراموش نکنید

شاید باورتان نشود اما بازی‌هایی هرچند ساده؛ می‌توانند یک تا چند مهارت و توانایی کودکان را درگیر کنند. بنابراین کسب دانش در این زمینه بسیار مفید خواهد بود. در وبسایت نورولند چندین ایده‌ی جذاب برای بازی و سرگرمی با کودکان با هدف تقویت مهارت‌های مختلف؛ مثل تقویت مهارت دست‌ورزی، تقویت توجه و تمرکز وجود دارد. از سری این آموزش‌ها می‌توان به آموزش‌های جذاب اوریگامی اشاره داشت که به تقویت خلاقیت کودکان کمک بسیاری می‌کند.

با وسایل دور ریختنی، کاردستی درست کنید

حتما همه‌ی ما در خانه، وسایل غیرقابل استفاده‌ی زیادی داریم. از انواع کاغذ، مقوا، کارتن (مثل جعبه‌ی دستمال کاغذی، شانه‌ی تخم مرغ و…)گرفته تا تکه‌ پارچه و رنگ‌های باقیمانده از یک فعالیت. کودکان خلاقیت بسیار زیادی در ساخت کاردستی دارند. با اینکار هم در دوران قرنطینه آن‌ها را سرگرم خواهید کرد و هم به شکوفایی خلاقیت آن‌ها کمک می‌کنید. علاوه بر این می‌توانید در خلال این سرگرمی مفهوم بازیافت را نیز به کودکانتان بیاموزید.

ساخت جوجه با وسایل دور ریختنی

آزمایش‌های علمی انجام دهید

آزمایش‌‌های علمی برای کودکان بسیاز مهیج و جذاب هستند. حس کنجکاوی و خلاقیت کودکان با مشاهده و انجام آزمایش‌های علمی تحریک می‌شود. در صفحه‌ی اینستاگرام نورولند؛ آزمایش‌های علمی جذابی مثل ساخت آتشفشان ساده‌ای که تنها با تاید، جوش شیرین و سرکه حاضر می‌شود را آموزش داده‌ایم. حتما این آزمایش‌ها را با فرزندانتان انجام دهید و در عین سرگرم کردن‌شان به یادگیری و تقویت کارهای عملی آن‌ها نیز کمک کنید.

فرزندانتان را با موسیقی خلاق و سرگرم نگه دارید

از زمان شروع شیوع ویروس کرونا، بزرگترین سالن‌های موسیقی در جهان هم تعطیل شده است و بنابراین امکان شرکت در کنسرت‌های مناسب سن کودکان نیز فراهم نیست؛ اما اکثر سالن‌های موسیقی بصورت آنلاین محصولات خود را پخش می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای تغییر روحیه‌ی فرزندتان حتما این محصولات را تهیه و به اتفاق تماشا کنید.

بازی‌های کاغذ قلمی را فراموش نکنید

با یک تکه کاغذ و یک قلم می‌توانید بازی‌های بسیار متنوعی را انجام دهید. ماز یکی از بازی‌های بسیار مفید است که خیلی راحت می‌توان آن را در انواع مختلف اجرایی کرد. هر تصویر مارپیچ دلخواهی را بر روی کاغذ رسم کنید و با مشخص کردن مبدا و مقصد، سعی کنید بدون برخورد قلم به دیواره‌های مسیر رسم شده به مقصد برسید.
بازی های کاغذ و قلمی ساده
چندین نقطه را به موازات هم در چند سطر و ستون رسم کنید و با وصل کردن دو به دوی نقطه‌ها (به نوبت) تا جایی که صفحه‌ی شطرنجیِ کاملی درست شود کار را ادامه دهید. کسی که بیشترین تعداد چهارضلعی‌ها را ساخته باشد برنده‌ی بازی خواهد بود.
حتی می‌توانید بازی دوز را نیزروی کاغد انجام دهید. اشکال متفاوتی برای بازی دوز وجود دارد؛ یکی از آن‌ها را روی کاغذ بکشید (مثلا 9 خانه‌ی مربعی کنار هم) و به کمک چند مهره (سنگ کوچک) بازی دوز را روی کاغذ انجام دهید.

خانه‌ی کوچک و رویایی برای فرزندمان بسازیم

داشتن یک خانه‌ی کوچک و شخصی برای هر کودکی جذاب است. با تکه‌های لوله یا چوب می‌توان به راحتی اسکلت چنین خانه‌ای را ایجاد کرد. با کمی پارچه هم دیوارهای این خانه را بسازید و به سلیقه‌ی کودک آن را تزیین کنید:) قطعا انتقال اسباب بازی‌ها و وسایل شخصی به این اتاقکِ جذاب اولین کاریست که کودکتان انجام می‌دهد. اگر امکانش وجود داشت گاهی برای مهمانی به خانه‌ی او سری بزنید، شک نکنید که او خیلی خوشحال خواهد شد:)

علاوه بر این پیشنهادات، ایده‌های فراوان دیگری نیز برای بازی با کودکان در قرنطینه وجود دارد که حتما تا امروز که چند ماهی از قرنطینه می‌گذرد آن‌ها را انجام داده‌اید. پیشنهاد می‎‌کنیم گاهی هم از خودِ کودک نظر بخواهید. آن‌ها در انتخاب بازی و سرگرمی بسیار خلاق هستند و پیشنهادان متنوعی را خواهند داشت. به علاوه اینکه می‌توانید از بازی‌های موبایلی مفیدی مانند نورولند هم برای سرگرم کردن کودکتان کمک بگیرید که به تقویت مهارت کودکان کمک زیادی می‌کند.

منابع:
وبسایت classicfm
وبسایت wired

دیدگاه‌ها
  • […] مقاله‌های پیشین نورولند به چند ایده‌ی بازی و سرگرمی که می‌توان در […]

  • طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان