فهرست
نحوه برخورد با کودکان اوتیسم
14 راهکار مفید برای برخورد با کودکان اوتیسم
می 31, 2021
سید حسین نیرینی
0 نظرات

کودکان روحیه‌ی خاص و لطیفی دارند. به همین خاطر در برخورد با آن‌ها باید شرایط را به خوبی درک کنید و بسیار مراقب برخورد با آن‌ها باشید. این مراقبت در رفتار و حرکات در برابر کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند، باید خیلی بیشتر رعایت شود. برخورد با کودکان اوتیسم را در وهله‌ی اول باید والدین آن‌ها و سپس اطرافیانشان یاد بگیرند. کودکان اوتیسم شرایط ویژه‌ای دارند و برخورد اشتباه با آن‌ها تاثیرات منفی زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

نورولند تصمیم گرفته تا در این مطلب به نحوه‌ی درست برخورد با کودکان اوتیسم بپردازد و نکاتی را پیرامون این موضوع برای شما بیان کند. پس اگر کودک اوتیسمی دارید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

چگونه با کودک اوتیسم خود رفتار کنیم؟

برخی از کودکان اوتیسم به دلیل برخورد نامناسبی که والدین و اطرافیان آن‌ها دارند، سرخورده می‌شوند و اعتماد به نفس خود را روز به روز بیشتر از دست می‌دهند. منظور از برخورد نامناسب، لزوما استفاده از الفاظ و حرکات نامناسب نیست و حتی ترحم به آن‌ها هم می‌تواند در دسته برخورد نامناسب قرار بگیرد. کودکان اوتیسم ترحم را به خوبی می‌فهمند و فرق آن با محبت را هم به خوبی درک می‌کنند، پس حواسمان باشد که احساس ترحم هم می‌تواند آن‌ها را اذیت کند. در ادامه چندین راهکار برای برخورد مناسب با کودکان اوتیسم را به شما معرفی خواهیم کرد.

1.‌ روی نقاط قوت تمرکز کنید

تمامی انسان‌ها به دیده شدن نقاط قوت خود نیاز دارند. کودکان اوتیسم هم از این قاعده مستثنی نیستند و دیده شدن نقاط قوت و مثبت آن‌ها باعث می‌شود که احساس خوبی داشته باشند و متوجه شوند که وقتی کار خوبی انجام می‌دهند، شما آن‌ها را می‌بینید و متوجه عملکرد خوب آن‌ها هستید. پس نقاط قوت کودک اوتیسمی خود را ببینید و آن‌ها را تحسین کنید.

همچنین می‌توانید پاداش یا جایزه‌ای تعیین کنید و بابت کارهای خوبی که انجام می‌دهند، به آن‌ها هدیه بدهید.

اینکه یک کودک اوتیسم بتواند احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد، بسیار عالی است و شما به عنوان والدین می‌توانید این کار را برای کودک خود انجام دهید

2. زمان‌بندی‌شده عمل کنید

بچه‌های طیف اوتیسم مثل دیگر افراد زندگی می‌کنند. برای اینکه بتوانند عملکرد بهتری را از خود بروز دهند، نیاز است که در زمان‌بندی مشخصی رفتار کنید. این کار به کودکان اوتیسم کمک می‌کند تا بهتر بتوانند چیزهایی که یاد می‌گیرند را تمرین کنند. همچنین یادگیری و فهم مسائل را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کند.

3. با برنامه بازی کنید

پیدا کردن فعالیت‌هایی که مثل یک سرگرمی خالص به نظر می‌رسند و نه آموزش و درمان، بیشتر ممکن است به کودک شما کمک کند تا با شما ارتباط برقرار کند. کودک اوتیسم هنگامی که زمان بازی را جدا از زمان‌های دیگر بداند، بهتر می‌تواند سرگرم شود.

4. به او زمان بدهید

احتمالا تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی را برای درمان کودک اوتیسمی خود امتحان کردید. ممکن است تا مدتی هیچ کدام از روش‌های درمانی برای او جواب ندهد. در این مدت نیاز است که خونسردی خود را حفظ کنید و دلسرد نشوید. دلسردی و ناامیدی شما می‌تواند روی کودکتان تاثیر منفی داشته باشد، پس انرژی مثبت خود را حفظ کنید و به کودکتان کمی فرصت بدهید تا با روش‌های درمانی خود را تطبیق دهد.

5. به او اجازه دهید فعالیت‌های روزمره انجام دهد

گاهی اوقات به کودک خود اجازه دهید و از او بخواهید که به بیرون برود و مثلا خرید کند. حضور در اجتماع باعث می‌شود که با افراد مختلفی ارتباط برقرار کنند و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند. خانه‌نشینی یکی از مهم‌ترین عوامل افسردگی است که کودکان اوتیسم بسیار در معرض آن قرار دارند. بنابراین حتما از کودک خود در انجام فعالیت‌های روزمره کمک بگیرید.

6. پشتیبانی کنید

کودکان اوتیسم بیشتر از کودکان دیگر نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند. در مرحله‌ای اول باید این حمایت و پشتیبانی را از سمت خانواده و در مراحل بعدی از جمع دوستان، اطرافیان و نزدیکان ببینند. ممکن است کودک شما به سختی قادر باشد که دوست پیدا کند، اما شما باید بهترین دوستان او باشید و اگر هم با کسی دوست شد، به نگه داشتن روابط آن‌ها کمک کنید.

ارتباط با دیگر خانواده‌هایی که کودک اوتیسم دارند هم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اگر نمی‌دانید که باید چه کاری انجام دهید تا پشتیبانی از کودکتان محسوب شود هم می‌توانید به روانشناس مراجعه کنید تا بهتر شما را راهنمایی کند.

7. به پرستار فکر کنید

اگر احساس می‌کنید که حوصله یا وقت کافی را برای کودک خود ندارید و دائم با او بدرفتاری می‌کنید، قبل از آن‌ که دیر شود به فکر استخدام یک پرستار برای او باشید تا در انجام کارها به شما کمک کند. مخصوصا کودکانی که مبتلا به ASD هستند، به داشتن پرستار نیاز شدیدتری دارند زیرا یک نفر نمی‌تواند از عهده کارها بربیاید. حضور پرستار می‌تواند به شما کمک کند که مقداری از کارهای خود را انجام دهید.

برخورد با کودکان اوتیسم

8. تلاش کنید تا با آن‌ها حرف بزنید

از آنجا که صحبت کردن با کودکان مبتلا به اوتیسم می‌تواند مشکل باشد، بسیاری از بزرگسالان روش آسان را اتخاذ می‌کنند و از صحبت با آن‌ها در وهله اول اجتناب می‌کنند. اما این کار اشتباه است؛ هم شما و هم آن کودکان می‌توانید از تلاش برای گفتگو بهره‌مند شوید، حتی اگر همیشه موفق نباشد.

همچنین این احتمال وجود دارد که اگر یک کودک اوتیسمی پاسخ نمی‌دهد یا از شما می‌خواهد ساکت باشید دوست ندارد و نمی‌خواهد حرف بزند. اما سعی کنید در شرایط مطلوب با او صحبت کنید و او را در بحث‌های خود شرکت دهید.

9. لحظات مناسب را انتخاب کنید

نه تنها باید زمان مناسب برای صحبت کردن با یک کودک اوتیسمی تعیین کرد. بلکه بسیاری از آن‌ها برنامه و ریتم ویژه‌ای برای رفتارشان دارند. اگر زمانی که عمیقا درگیر یک چیز دیگر هستند، تمرکز آن‌ها را قطع کنید، احتمالا دیگر نتوانند متمرکز شوند و دیگر نمی‌گذارند صحبت کنید.

10. در مورد چیزی که می‌خواهند درباره آن صحبت کنند، صحبت کنید.

یک رویکرد که هرگز شما را از یک کودک اوتیسمی دور نخواهد کرد، تلاش برای وادار کردن مکالمه به جهتی است که می‌خواهید آن را انجام دهید. بهترین حالت صحبت زمانی رخ می‌دهد که در جهت خواسته‌ی او صحبت کنید و بدترین آن زمانی است که راه خود را پیش بگیرید که در نهایت ممکن است منجر به حرف نزدن یا عصبانیت آن‌ها شود.

11. جملات خود را کوتاه و مستقیم بیان کنید

سرعت مکالمه باید در سطحی باشد که کودک بتواند آن را متوجه شود. برای بسیاری از ما، پردازش جملات همان طور که می‌شنویم تقریبا بلافاصله اتفاق می‌افتد. با این حال کودکان اوتیسمی هم باید آنچه را که می‌شنوند، تجزیه کنند. به آن‌ها زمان لازم برای انجام این کار را بدهید.

12. اگر صحبت کردن کار نمی‌کند، سعی کنید نوشتن را امتحان کنید!

اگر در این مکالمه به مشکل برخورد کردید، سعی کنید آنچه را که می‌خواهید بگویید، روی کاغذ بنویسید یا یک تصویر مرتبط با آن بکشید. بیماران مبتلا به ASD تمایل دارند که به صورت بصری فکر کنند، بنابراین اگر آن‌ها فورا چیزی را که می‌شنوند درک نکنند، ممکن است اگر آن را روی کاغذ بیاورید، بتوانند متوجه آن شوند.

13. توجه به سیگنال‌های حرکتی

در هنگام صحبت کردن با کودکان اوتیسم به حرکات آن‌ها هم توجه کنید. حرکات و اعمالی که در حین حرف زدن از خود نشان می‌دهند می‌تواند به شما دید خوبی از حالات و رفتارهای او بدهد. در مکالمات بعدی با انجام این حرکات تشخیص حالت کودک شما راحت‌تر خواهد بود و به همین خاطر واکنش بهتری نسبت به او خواهید داشت.

14. به خاطر داشته باشید که آن‌ها کودک هستند

کودکان اوتیسمی ممکن است مثل کودکان دیگر عمل نکنند، اما به خاطر داشته باشید که هنوز با کسی صحبت می‌کنید که افکار و نگرش‌های او در مغز نابالغ شکل می‌گیرند.

با کمی تمرین، ممکن است متوجه شوید که می‌توانید با کودکان اوتیسمی به راحتی هر کودک صحبت کنید. نتایج، هم برای شما و هم برای کودک، می‌تواند هم از لحاظ توسعه مهارت‌های ارتباطی هم لذت بخش باشد چون شما یک ارتباط بین فردی ایجاد می‌کنید. همچنین در طی این فرآیند کودک اوتیسم شما اعتماد به نفس لازم را برای صحبت با دیگر افراد جامعه پیدا خواهد کرد.

کلام پایانی

کودکان اوتیسم، بسیار حساس هستند و در تربیت آن‌ها باید دقت بیشتری کرد. نحوه برخورد با کودکان اوتیسم می‌تواند آینده‌ی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر این مقاله را جمع‌آوری کردیم تا نحوه‌ی برخورد صحیح با کودکان اوتیسم و همچنین نکات مورد نیاز تربیتی را به شما یادآور شویم. امیدواریم که این مطلب مورد استقبال شما واقع شده باشد و خوشحال می‌شویم که با نظرات خود هم به ما و هم به دیگر والدینی که این مطلب را می‌خوانند، کمک کنید.

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان