فهرست
بازی با کودک بیش فعال
آیا بازی درمانی برای بیش فعالی موثر است؟
جولای 26, 2020
لیلا افشار
0 نظرات

در مقالات پیشین نورولند پیرامون بیش فعالی و انواع آن صحبت کردیم. به دلیل اهمیت بازی برای کودکان، در این مقاله بیشتر به بحث درباره‌ی بازی درمانی برای بیش فعالی می‌پردازیم.

بازی درمانی برای بیش فعالی

بسیاری از روانپزشکان و روانشناسان کودک معتقدند که بازی درمانی روشی جدایی ناپذیر برای آموزش مهارت‌های اجتماعی، پایین آوردن سطح اضطراب، آرام کردن آن‌ها و بهبود عزت نفس در کودکان مبتلا به بیش فعالی و شرایط عصبی شناختی مرتبط با آن است. در این مقاله در مورد اسباب بازی‌ها‌، تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی که والدین می‌توانند در خانه برای انجام بازی‌هایی جدید، مفید و با مزه‌تر داشته باشند صحبت می‌کنیم.

کودکان بیش فعال اصولا مدام در حال جنب و جوش هستند

بازی درمانی چیست؟

بازی مدت‌هاست که به عنوان ابزاری جایگزین برای درمان علائم کودکان با مشکلاتی از جمله اختلال کمبود توجه و بیش فعالی، افسردگی و اختلالات مربوط به اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد. روانپزشکان کودک و روانشناسان مدت‌ها است معتقدند که می‌توان از بازی برای ارتباط، یادگیری، پایین آوردن سطح استرس و شاید بهبود عزت نفس استفاده کرد. در کودکان بسیار خردسال که گفتمان معنی‌دار با آن‌ها به دلیل عدم توانایی در صحبت کردن امکان‌پذیر نیست، بروز رفتارها و خواسته‎ها می‌تواند از طریق بازی انجام گیرد. از سویی دیگر بازی روشی غیرمستقیم است که درمانگران می‌توانند برداشت‌ها، شناخت‌ها و رفتارهای کودکان را به واسطه‌ی آن تغییر دهند.

کارول بردی دکترای روانشناسی کودک می‌گوید: “کودکان از طریق بازی به صورت استعاری ارتباط برقرار می‌کنند. به عنوان یک ابزار درمانی بازی می‌تواند به عنوان یک قرص شیرین جایگزین یک داروی تلخی شود.”

چگونه بازی درمانی برای بیش فعالی در خانه به والدین کمک خواهد کرد؟

بازی با کودک خردسال برای برقراری ارتباط و ایجاد احساس امنیت در او ضروری است. والدین باهوش از مقابله و استفاده از راهکارهای خسته‌کننده و تکراری دوری می‌کنند و به واسطه‌ی بازی شرایط پر تنش را به شرایطی شیرین و دل‌پذیر برای کودک تبدیل می‌کنند.

کودکان دارای ADHD تعداد “نه”، “مراقب باش” و ” این کار را نکن”های زیادی را در طول روز می‌شنوند. این کودکان اصولا توسط دیگران منع می‌شوند و به طور مداوم باز داشته می‌شوند. این کار فشار زیادی را به آن‌ها وارد می‌کند و باعث می‌شود علائم آن‌ها بدتر شود.

بازی روش طبیعی بهبودی کودک در اثر تحریکات عاطفی روزانه است. در حالی که لحظات قابل تعلیم و آموزش نیز برای این کودکان وجود دارد؛ اما زمانی که صرف بازی با آن‌ها می‌شود بیشتر در مورد ایجاد روابط و تعامل با کودکان موثر است.

کودکان مبتلا به ADHD، به خصوص برای والدینی که در بازی کردن بسیار پر انرژی هستند و تمایل دارند بازی با سرعت بالایی پیش رود، چالش‌های ویژه‌ای دارند. به دلیل چالش‌های عملکرد اجرایی؛ پیروی از دستورالعمل‌ها و بنابراین ماندن و به انجام رساندن یک کار از ابتدا تا انتها برای این کودکان دشوار است. علاوه بر این‌ ممکن است سبک بازی آن‌ها از کنترل خارج شود و موجب اذیت شود. برخی والدین در چنین شرایطی ممکن است بگویند: “کافی است. اگر نمی‌توانی درست این بازی را انجام دهی، دیگر بازی نمی‌کنیم.” اما این برخورد درستی نیست. مهم است که اجازه دهید آن‌ها آزادانه بازی کنند. در غیر این صورت این پیام را دریافت می‌کنند که “تو عادی و طبیعی نیستی. من نمی‌خواهم با تو بازی کنم.”

بیش فعالی کودکان و صبر و تحمل والدین

تکنیک‌های بازی درمانی در خانه

این تکنیک‌های بازی درمانی برای بیش فعالی در خانه به شما کمک خواهند کرد:

 آزادی عمل!

اجازه دهید کودک‌تان به شما بگوید که چه کاری می‌خواهد انجام دهد. بگذارید او به کاری که انجام می‌دهد مشتاق باشد و از اینکه راضی هستید یا خیر نگران نباشد. اجازه ندهید در حین انجام فعالیت‌های مفرحش دغدغه‌ی اینکه چه وقت می‌تواند شما را راضی نگه دارد را داشته باشد.

بیرون رفتن!

روز را با بیرون بردن کودک آغاز کنید. در چمن‌ها بدویید. در کف حیاط یا پیاده‌رو با گچ رنگی نقاشی کنید. گِل بازی کنید یا به پارک بروید. آغاز روزی این چنین، قطعا سطح انرژی کودک را در طول روز متعادل خواهد کرد.

استفاده از اسباب بازی‌های کمک کننده!

باید ببینید فرزندتان با چه عروسک و اسباب بازی ‎‌ای بیشتر ارتباط برقرار می‌کند. اصولا عروسک‌هایی که بتوان احساسات مختلف را با آن نشان داد برای کودکان جذابیت خاصی دارد. عروسکی‌های دستی (نمایشی) یا انگشتی که با قرار دادن دست در آن می‌توان حالات مختلف حسی مثل خجالت کشیدن، ناراحت شدن و شادی را با آن نشان داد و حتی با صداهای جالبی متناسب با همان احساس صحبت کرد، کودکان را خوشحال و ذوق‌زده می‌کند.

به خصوص برای کودک پریشانی که باید توانایی خود را در برقراری ارتباط با چیزهای مختلف گسترش دهد، سعی کنید از بازی قصه‌خوانی و اجرای نمایش استفاده کنید و با عروسک‌ها یا چهره‌های حیوانات مشغولش کنید.

انجام بازی‌های فانتزی!

دیدن حیوانات برای بیشتر کودکان جذاب است. امکان رفتن به باغ وحش در فواصل زمانی کوتاه برای اغلب خانواده‌ها امکان پذیر نیست. با داشتن یک باغ وحش اختصاصی موافقید؟ شما را نمی‌دانم ولی قطعا کودکتان خیلی با این ایده موافق است. اگشر اسباب‌ بازی حیوانات مختلف را دارید می‌تواند در قسمت کوچکی از باغچه‌ی حیاط خانه‌تان باغ وحشِ کوچکی برای کودکتان درست کنید.

منبع: وبسایت additudemag

دیدگاه‌ها

طراحی و پیاده سازی: استودیو نوآوری هوبان